Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 10:35:43 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αρχαίες εφευρέσεις  (Αναγνώστηκε 4082 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 12:51:17 μμ »

Πολυ ενδιαφερον,δεν το γνωριζα,, γενικα το Λουβρο ειναι γεματο με "χαμενα" πραγματα χωρων οποτε δεν μου κανει εντυπωση που βρισκονται εκει αλλα ειναι εντυπωσιακο το ποσα λιγα γνωριζουμε για ελληνικα/ελληνιστικα αρχαια που αλλου αποτελουν βασικα εκθεματα!
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 02:30:14 μμ »

Προσωπικά είχα ακούσει από την κοπέλα μου για τις μαγεμενες χωρίς όμως να ξερω τι ακριβώς απεικόνιζαν. Στην έκθεση τις πετύχαμε κατά τύχη. Ωστόσο οι αρχαίες εφευρέσεις των προγόνων μας ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακές...
Από την μια αισθάνεσαι θαυμασμό και δεος  για αυτά τα επιτεύγματα και καμάρι που εισαι απόγονος τους. Αλλά από την άλλη ντροπή για την τωρινή κατάσταση της Ελλάδας και την νοοτροπία των Νεοελλήνων. Υπάρχουν τόσα βιβλία , τόσες πηγές γνώσεις, ίντερνετ  , σπουδές εξ αποστάσεως! Ωστόσο η γενιά μου επιλέγει καφεδάκι, τάβλι και νυχτερινή διασκέδαση. Βγαίνω έξω με τους φίλους μου και είναι όλη την ώρα αποβλακωμενοι στο κινητό κοιτάζοντας τι δημοσιεύει ο κάθε άκυρος στο Facebook. Δεν μπορείς να κάνεις ούτε μία συζήτηση της προκοπής.

Υ.Γ. Φοβάμαι πως η γενιά των ηλιθίων που είχε προβλέψει ο Αϊνστάιν  έχει φτάσει.
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 10:11:35 πμ »

Τα ΕΛΤΑ έχουν εκδόσει το 2006 σειρά αφιερωμένη στην αρχαία τεχνολογία:

http://www.agrotypos.gr/index.asp?mod=articles&id=10491
http://colnect.com/en/stamps/list/page/5/year/2006/country/2645-Greece

To 2015 η Ελληνική Φιλοτελική Εταιρία Θεσσαλονίκης εξέδωσε αναμνηστικό φύλλο προσωπικού γραμματοσήμου για την ιδρυτική επέτειό της, στο οποίο εικονίζονται οι Μαγεμένες. Αν κάποιος ενδιαφέρεται, μπορώ την Κυριακή να ρωτήσω αν υπάρχουν ακόμη διαθέσιμα και να σας φέρω σε επαφή με το αρμόδιο μέλος της εταιρίας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences