Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Σεπτέμβριος 21, 2024, 05:18:09 πμ
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΧΡΥΣΗ ΛΙΡΑ  (Αναγνώστηκε 55510 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 08:30:30 πμ »

Αγοραζουμε χρυσες λιρες διαθετοντας κεφαλαιο ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ χρειαστει να αναλωσουμε μεσοπροθεσμα.Με αυτο τον τροπο διατηρουμε τις αποταμιευσεις μας και το κεφαλαιο μας και το θωρακιζουμε απεναντι στα πειραματα του Βαρουφακη και του Λαφαζανη Σαρκασμός

Τωρα για αυτους που αγοραζουν χρυσες λιρες για τα εγγονια τους και για τα γεραματα τους και αγχωνονται αν θα παρουν το κομματι 255 ή 258 αυτο μονο γελιο μου προκαλει.Η ελισαβετ πωληθηκε 320 και θα ξαναπωληθει.Ειναι νομος της αγορας!!!

Μια απο τις σοφοτερες κινησεις σημερα ειναι να μετατρεψεις ενα μερος του κεφαλαιου σου σε μεταλλο.Στο μελλον θα γελας και αλλοι θα κλαινε.Φυσικα το καλυτερο ειναι τα συλλεκτικα δυσκολα και σπανια νομισματα οπως και αυτα των υψηλων καταστασεων.Αυτα ειναι η καλυτερη εξασφαλιση αφου αποδεσμευονται απο τις κινησεις του μεταλλου και εχουν παγκοσμια αναγνωριση.Αλλα αφορουν μονο αυτους που κατεχουν τις γνωσεις!! Χαμόγελο
Δηλαδή τώρα αυτό ήταν επιχείρημα. Σαρκασμός Σαρκασμός
Μην ξεχνάς όπως πήγε 320 η ελισάβετ άλλο τόσο μπορεί να ξαναπάει και 75 γιατί λοιπόν να την πάρεις 255 - 258
ο νόμος του κύκλου αυτό υπαγορεύει. Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 08:52:01 πμ »

Μην ξεχνάς όπως πήγε 320 η ελισάβετ άλλο τόσο μπορεί να ξαναπάει και 75 γιατί λοιπόν να την πάρεις 255 - 258
ο νόμος του κύκλου αυτό υπαγορεύει. Γλώσσα Γλώσσα

Οντως μπορεί. Για το αν είναι δηλαδή σίγουρη επένδυση ή όχι, υπάρχουν πολλές απόψεις και δεν έχει νόημα να ανοίγουμε διάλογο με προσωπικές εκτιμήσεις.
ΔΕΔΟΜΕΝΟ πάντως είναι ότι η τιμή του χρυσού ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΠΟΤΕ να πέσει στο μηδέν (0), ενώ η τιμή των χαρτιών (και εννοώ ΟΛΩΝ των χαρτιών, συμπεριλαμβανομένων και των χαρτονομισμάτων) ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 08:56:54 πμ »

Μπραβο Λευτερη.Λεγε τα του ελπιδοφορου εσυ γιατι εγω τοσα χρονια βαρεθηκα.Δεν βαζει μυαλο ειναι ανεπιδεκτος μαθησεως η παλιοσκουληκαντερα Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 09:01:45 πμ »

Μην ξεχνάς όπως πήγε 320 η ελισάβετ άλλο τόσο μπορεί να ξαναπάει και 75 γιατί λοιπόν να την πάρεις 255 - 258
ο νόμος του κύκλου αυτό υπαγορεύει. Γλώσσα Γλώσσα

Οντως μπορεί. Για το αν είναι δηλαδή σίγουρη επένδυση ή όχι, υπάρχουν πολλές απόψεις και δεν έχει νόημα να ανοίγουμε διάλογο με προσωπικές εκτιμήσεις.
ΔΕΔΟΜΕΝΟ πάντως είναι ότι η τιμή του χρυσού ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΠΟΤΕ να πέσει στο μηδέν (0), ενώ η τιμή των χαρτιών (και εννοώ ΟΛΩΝ των χαρτιών, συμπεριλαμβανομένων και των χαρτονομισμάτων) ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.
Οντως δίκιο έχεις, δεν χρειάζεται διάλογος αυτά τα έχουμε ξαναπεί και με κουράζει το γεγονός πλέον.
Ας πορευθεί ο καθένας κατά την κρίση του, η Επιστήμη σηκώνει τα χέρια της με βάρκα την Ελπίδα. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Υ.Γ. Δεν θέλω όμως στο μέλλον κλαψουρίσματα και αναλύσεις επί αναλύσεων γιατί έγινε αυτό.
Καταγράφηκε
carrera
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 09:03:28 πμ »

Συγχωρέστε με αν πω βλακεία καθώς είμαι νέος στο χώρο: Θεωρώ ότι ο χρυσός δεν ανεβοκατεβαίνει. Ο χρυσός έχει σταθερή αξία. Αυτό που ανεβοκατεβαίνει είναι τα δολλάρια, ευρώ κλπ νομίσματα.
Άρα κατά τη δική μου άποψη, η αποταμίευση (και όχι επένδυση) σε χρυσό, είναι η μόνη εξασφάλιση.
Καταγράφηκε

elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 09:09:55 πμ »

Συγχωρέστε με αν πω βλακεία καθώς είμαι νέος στο χώρο: Θεωρώ ότι ο χρυσός δεν ανεβοκατεβαίνει. Ο χρυσός έχει σταθερή αξία. Αυτό που ανεβοκατεβαίνει είναι τα δολλάρια, ευρώ κλπ νομίσματα.
Άρα κατά τη δική μου άποψη, η αποταμίευση (και όχι επένδυση) σε χρυσό, είναι η μόνη εξασφάλιση.
Φίλε μου στην ίδια κατηγορία είναι και ο χρυσός όπως τα νομίσματα γι αυτό ανεβοκατεβαίνει με τάση να κατεβαίνει (πόντος).
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #171 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 09:12:01 πμ »

O Χρυσος ΠΑΝΤΑ ανεβαινει.Τα νομισματα και τα παλιοχαρτα ανεβοκατεβαινουν(ποντος) Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #172 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 09:15:54 πμ »

O Χρυσος ΠΑΝΤΑ ανεβαινει.Τα νομισματα και τα παλιοχαρτα ανεβοκατεβαινουν(ποντος) Σαρκασμός
Ναι το είδα αυτό, από το 2012 και μετά όλο την ανηφόρα τραβά.
Μα τον θεό βρε Γιάννη θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω δεν μπορεί αγόρι μου είσαι ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ δεν μπορώ να το ερμηνεύσω διαφορετικά. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #173 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 09:20:19 πμ »

Βρε ποιο 12.;Κοιτα τα τελευταια 10 χρονια για να δεις τι θα γινει τα επομενα 10 και σε μετριοπαθεις εκτιμηση.Εγω λεω η ανοδος θα ειναι μεγαλυτερη.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3544


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #174 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 09:20:23 πμ »

Να γράψω και εγω την άποψη μου μιας και αναφέρθηκε και το όνομα μου

Υπάρχουν δύο κατηγορίες

Αυτοί που δειλά θέλουν να αγοράζουν λιρίτσες σε καλές τιμές και στρέφονται στο στέκι και δύσκολα θα ασχοληθούν με συλλεκτικά γιατί φοβούνται

Και υπάρχουν και οι άλλοι που ξεκινούν με απλές λιρίτσες και στην συνέχεια τους γοητεύει το χόμπι του συλλεκτισμού.

Ένα λάθος που κάνουν οι περισσότεροι εδω μέσα είναι ότι κοιτάνε μόνο κουτί και τιμή....

Το πιο δύσκολο κομμάτι του συλλεκτισμού είναι να αξιολογείς το νόμισμα σωστά , να ξέρεις την τιμή του ανα κατάσταση και σπανιότητα και να παίρνεις το ρισκο να το αγοράσεις..

Όταν είσαι συλλέκτης δεν αγοράζεις ένα νόμισμα με σκοπό να βγάλεις λεφτα διαφορετικά είσαι έμπορος....

Όσοι ξέρουν να εκτιμήσουν τα νομίσματα όπως πρέπει ψάχνοντας στο ιντερνετ , σε καταλογους και σε κλεισίματα δημοπρασιών ξέρουν επίσης την τάση της αγοράς και το πόσο δύσκολα βρίσκεται ένα νόμισμα...Άρα γνωρίζουν την τιμή και καταλήγουν σε αγορά αν νομίζουν ότι είναι συμφέρουσα η τιμή..

Υπάρχει και η άλλη κατηγορία ανθρώπων  που χωρίς να έχουν γνώση επειδή έχουν οικονομική δυνατότητα , αγοράζουν ότι βρουν σε πανάκριβες τιμές γιατί πολύ απλά η γνώση δε ναγοράζεται..Όταν μαθαίνουν ύστερα ότι έχασαν λεφτά ξενερώνουν και τα πουλάνε όλα!


Τα καλά κομμάτια και ειδικά τα top grade πάντα θα έχουν ενδιαφέρων και ζήτηση γιατί πολύ απλά αν το σκεφτείτε  έχουν περάσει 100  χρόνια και είναι σε μια κατάσταση τοπ ακυκλοφόρητου που  μόνο αυτό σε μαγεύει...

Σε αυτό που είπε ο φίλος ο Γιώργος bifteki , κάνει λάθος γιατί πολύ απλά όσοι ασχολούνται συστηματικά με συλλογή δεν τους νοιάζει μόνο το population report καθως μπορεί να είναι εικονικό σε καποιες περιπτώσεις καθώς πολλοί είναι αυτοί που σπάνε και ξαναστέλνουν νομίσματα για πιστοποιήση.

Σκοπός είναι μέσω δικιάς μας έρευνας να γνωρίζουμε τις τιμές της αγοράς ,το πόσο συχνά εμφανίζεται ένα νόμισμα για πώληση και  να τεκμηριώνουμε τις θέσεις μας γιατί δικαιολογείται αυτή η τιμή. Τα καλά κομμάτια φίλοι μου ποτέ δεν θα βγουν στο στέκι καθώς αλλάζουν χέρι με χέρι...Τα καλά και ακριβά κομμάτια δεν θα τα δείτε στο ebay αλλά σε οίκους δημοπρασιών με μεγάλο κύρος...εκεί λοιπόν θα φανει η μαγκιά του συλλέκτη να χτυπήσει ένα νόμισμα στην τιμή που ορίζει αυτός ότι πρέπει να πληρώσει βάση των γνώσεων του...


Και κάτι τελευταίο


Όσοι ασχολούνται με συλλεκτικά και έχουν γνώση δεν υπάρχει περίπτωση να βγουν χαμένοι αλλά μόνο κερδισμένοι...Ένα απλό παράδειγμα θα σας πω
Έχω αγοράσει νομίσματα που τα πιστοποιήσα εγω ο ίδιος και εκτόξευσα την τιμή τους επί 3....
Ποιός θα κερδίσει λοιπόν πιο πολλά ?αυτός που παίρνει λιρίτσα και ένα χρέπι θυρέο ή αυτός που θα πάρει ένα ωραίο συλλεκτικό νόμισμα που θα το χαίρεται και δεν θα τον επηρεάζει η τιμή του χρυσού?

Τα αγγλικά συλλεκτικά ειδικά πάντα θα έχουν ενδιαφέρων και η τάση της αγοράς είναι συνέχεια ανοδική...

Έχω 10.000 ευρώ στη άκρη και την δεδομένη στιγμή αγοράζω 40 λίρες

Αν αγοράσω 4 συλλεκτικές λίρες πάρα πολύ δύσκολες με 10.000 σε 5 χρόνια υπάρχει η δυνατότητα η τιμή να διπλασιαστεί. Αυτό εξαρτάται από το γεγονός μόνο αν εχω αγοράσει σε ικανοποιητική τιμή....

Τα καλά κομμάτια πληρώνονται δεν μένουν σε ράφια...Σκοπός είναι να καταλάβουμε ποια είναι αυτά?
Εδώ είναι η μαγκιά του συλλέκτη...

Φιλικά
Χρήστος

Καταγράφηκε

elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #175 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 09:29:58 πμ »

Βρε ποιο 12.;Κοιτα τα τελευταια 10 χρονια για να δεις τι θα γινει τα επομενα 10 και σε μετριοπαθεις εκτιμηση.Εγω λεω η ανοδος θα ειναι μεγαλυτερη.

Μαζί σου ΣΤΟΝ ΑΜΜΟ ΚΤΙΖΩ.

Πρόσεξε Γιάννη συνδυασμός α)περιμένω να αγοράσω με 75 άν ολοκληρωθεί ο κύκλος και β)περιμένω να πουλήσω με 500 κατά την κρίση σου ότι θα πάει, και μετά φοράω έναν ζουρλομανδύα και κάνω τον Ινδιάνο. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3544


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #176 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 09:34:34 πμ »

Και επειδή μου αρέσει να τεκμηριώνω πάντα

Την δεκαετία του 90 και αρχές του 2000 οι τιμές ήταν πολύ χαμηλές

Για παράδειγμα πάρτε την λίρα του 1916 Canada κάποιος που έδωσε 12.000 ευρώ τότε , τώρα έχει διπλασιάσει το λιγότερο μετά από 10 χρόνια την αξία του νομίσματος...Μιλάμε αυτή την στιγμή για την 3η πιο δύσκολη λίρα που υπάρχει.Σημασία έχει ότι κάποιος την αξιολόγησε και την αγόρασε...

http://coins.ha.com/c/search-results.zx?Nty=1&Ntk=SI_Titles-Desc&Ns=Price%7c0&N=51+790+231&Ntt=1916+gold+sovereign+canada&ic4=SortBy-071515
Καταγράφηκε

elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 09:40:19 πμ »

Γνωστά είναι αυτά Χρήστο, δεν χρειάζεται καμμία τεκμηρίωση.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #178 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 09:54:04 πμ »




Μην ξεχνάς όπως πήγε 320 η ελισάβετ άλλο τόσο μπορεί να ξαναπάει και 75 γιατί λοιπόν να την πάρεις 255 - 258
ο νόμος του κύκλου αυτό υπαγορεύει. Γλώσσα Γλώσσα


Μια ζωη γρουσουζης θα εισαι  Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2754



Προφίλ WWW
« Απάντηση #179 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:00:02 πμ »


Μην ξεχνάς όπως πήγε 320 η ελισάβετ άλλο τόσο μπορεί να ξαναπάει και 75 γιατί λοιπόν να την πάρεις 255 - 258
ο νόμος του κύκλου αυτό υπαγορεύει. Γλώσσα Γλώσσα
Θα ζω άραγε να ξαναγοράσω σε αυτή τη τιμή?  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences