Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 07, 2024, 02:54:39 μμ
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΧΡΥΣΗ ΛΙΡΑ  (Αναγνώστηκε 52156 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:05:11 πμ »


Μην ξεχνάς όπως πήγε 320 η ελισάβετ άλλο τόσο μπορεί να ξαναπάει και 75 γιατί λοιπόν να την πάρεις 255 - 258
ο νόμος του κύκλου αυτό υπαγορεύει. Γλώσσα Γλώσσα
[/quote]Θα ζω άραγε να ξαναγοράσω σε αυτή τη τιμή?  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών




Τσου! Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:06:24 πμ »




Μην ξεχνάς όπως πήγε 320 η ελισάβετ άλλο τόσο μπορεί να ξαναπάει και 75 γιατί λοιπόν να την πάρεις 255 - 258
ο νόμος του κύκλου αυτό υπαγορεύει. Γλώσσα Γλώσσα


Μια ζωη γρουσουζης θα εισαι  Γλώσσα Γλώσσα

Αυτά λέτε και παθαίνει ΑΜΟΚ o (milou) Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Μόλις πάω να τον σουλουπώσω λίγο του ρίχνεται μία και τον πάτε πίσω στα τάρταρα.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #182 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:08:36 πμ »


Μην ξεχνάς όπως πήγε 320 η ελισάβετ άλλο τόσο μπορεί να ξαναπάει και 75 γιατί λοιπόν να την πάρεις 255 - 258
ο νόμος του κύκλου αυτό υπαγορεύει. Γλώσσα Γλώσσα
Θα ζω άραγε να ξαναγοράσω σε αυτή τη τιμή?  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
AN Eίσαι 100 χρονών δεν νομίζω,τώρα στην ηλικία που είσαι ίσως το δείς 2 φορές ακόμη υπομονή να έχεις.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #183 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:11:02 πμ »


Μην ξεχνάς όπως πήγε 320 η ελισάβετ άλλο τόσο μπορεί να ξαναπάει και 75 γιατί λοιπόν να την πάρεις 255 - 258
ο νόμος του κύκλου αυτό υπαγορεύει. Γλώσσα Γλώσσα
Θα ζω άραγε να ξαναγοράσω σε αυτή τη τιμή?  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
AN Eίσαι 100 χρονών δεν νομίζω,τώρα στην ηλικία που είσαι ίσως το δείς 2 φορές ακόμη υπομονή να έχεις.
Αν ξαναγοράσω σε τέτοια τιμή Δημήτρη θα σου κάνω δώρο μία αλλά καλήΚλείσιμο ματιού Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #184 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:11:54 πμ »


Μην ξεχνάς όπως πήγε 320 η ελισάβετ άλλο τόσο μπορεί να ξαναπάει και 75 γιατί λοιπόν να την πάρεις 255 - 258
ο νόμος του κύκλου αυτό υπαγορεύει. Γλώσσα Γλώσσα
[/quote]Θα ζω άραγε να ξαναγοράσω σε αυτή τη τιμή?  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών




Τσου! Σαρκασμός
 
Γρουσούζη!  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #185 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:20:39 πμ »

Εντάξει θέλω μία του 1841, άν δεν έχεις δώσε μία του 1839. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #186 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:26:34 πμ »

Εντάξει θέλω μία του 1841, άν δεν έχεις δώσε μία του 1839. Μεγάλο χαμόγελο
Γκουχ, γκουχ..... Δημήτρη, αγαπητέ φίλε, είτε 75 ευρώ πάει, είτε 300 πάει η λίρα, μου είναι προσωπικά αδιάφορο ως προς την ουσία της σπουδαιότητας που έχει για μένα αλλά και της σημασίας που της προσδίδει η πιθανότητα (για μένα απόλυτη βεβαιότητα) να καλεστεί να ξαναπαίξει, στο μέλλον, τον ιστορικό της ρόλο  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #187 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:31:59 πμ »

+10000000000000

ποντος Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #188 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:42:53 πμ »

Εντάξει θέλω μία του 1841, άν δεν έχεις δώσε μία του 1839. Μεγάλο χαμόγελο
Γκουχ, γκουχ..... Δημήτρη, αγαπητέ φίλε, είτε 75 ευρώ πάει, είτε 300 πάει η λίρα, μου είναι προσωπικά αδιάφορο ως προς την ουσία της σπουδαιότητας που έχει για μένα αλλά και της σημασίας που της προσδίδει η πιθανότητα (για μένα απόλυτη βεβαιότητα) να καλεστεί να ξαναπαίξει, στο μέλλον, τον ιστορικό της ρόλο  Κλείσιμο ματιού
Κατάλαβα άντε τότε δώσε μου μία του 1821 για να σου φύγει η αδιαφορία ως προς την ουσία της σπουδαιότητας.
Παλιοπράγματα είναι αυτές οι παλιές, όλοι ελισάβετ μαζεύουν θα σου μείνει στο χέρι.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #189 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 10:47:17 πμ »

+10000000000000

ποντος Σαρκασμός
Μην χαίρεσαι ο ιστορικός της ρόλος είναι τα 75. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #190 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 11:10:10 πμ »

Εντάξει θέλω μία του 1841, άν δεν έχεις δώσε μία του 1839. Μεγάλο χαμόγελο
Γκουχ, γκουχ..... Δημήτρη, αγαπητέ φίλε, είτε 75 ευρώ πάει, είτε 300 πάει η λίρα, μου είναι προσωπικά αδιάφορο ως προς την ουσία της σπουδαιότητας που έχει για μένα αλλά και της σημασίας που της προσδίδει η πιθανότητα (για μένα απόλυτη βεβαιότητα) να καλεστεί να ξαναπαίξει, στο μέλλον, τον ιστορικό της ρόλο  Κλείσιμο ματιού
Κατάλαβα άντε τότε δώσε μου μία του 1821 για να σου φύγει η αδιαφορία ως προς την ουσία της σπουδαιότητας.
Παλιοπράγματα είναι αυτές οι παλιές, όλοι ελισάβετ μαζεύουν θα σου μείνει στο χέρι.
  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #191 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 03:04:17 μμ »

Καλα ολα αυτα, αλλα περα απο το συλλεκτικο μερος, πολλοι εχουν μπει στο στεκι για να μαθουν με ποιον τροπο θα εξασφαλησουν τα χρηματα τους (η μερος αυτων). Η ΣΥΛΛΟΓΗ λιρων βαση την σπανιοτητα τους ειναι εντελως διαφορετικο ''εργο'' με την μετατροπη κεφαλαιου σε χρυσο.
Εγω δεν μπορω να πω οτι μαζευω συλλεκτικες λιρες (οπως και η μεγαλη πλειοψηφια εδω μεσα πιστευω) ΑΛΛΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΩ τα αμφιβολα ευρω μου(η και δραχμες) σε ενα κομματι χρυσου (εντελως ωμα το λεω) για 2 απλους λογους:
1) Βγαινει η Ελλαδα απ το ευρω και μας τραβανε μια υποτιμηση ολη δικια μας
2) Την λιρα δεν μπορεις να την χαλασεις στο περιπτερο και ετσι θα το σκεφτεις στην πρωτη δυσκολη να την δωσεις.
όποτε μπορεις θα αγορασεις 1 κομματι κοινο, και θα ξερεις οτι μακροπροθεσμα, θα εχεις στην ακρη πχ 300 γραμμαρια χρυσο. Δεν με ενδιαφερει αν θα εχει 250-280 η 300...δεν θα παω να πουλησω τις λιρες μου αυριο που  η τιμη ανεβει στα 400...κλαιν... Μπορει σε 10-15 χρονια να χρειαστει να κανω μια αγορα και τοτε θα τις σπρωξω ολες μαζι, ειτε ειναι 250 ειτε 300 ευρω το κομματι
Πιστευω ο μεσος ελληνας που μπαινει εδω κα ζηταει λιρες ή οτιδηποτε αλλο σε επενδυτικο χρυσο, πρεπει να θεωρει πως ειναι ενας ''κουμπαρας'' που παραβιαζεται λιγο πιο δυσκολα. Αν προσπαθει να φυλαξει το κεφαλαιο του ΑΚΕΡΑΙΟ μαλλον ειναι σε λαθος δρομο.
Χρηστο δεν διαφωνω σ αυτα που λες περι σπανιοτητας κλπ, αλλα το προβλημα των περισσοτερων ειναι οτι αφενως θελει πολυ εξασκηση και πολυ ψαξιμο (οπως επισης και διδακτρα;) ) για να μπορεις να αναγνωριζεις βαθμους σε raw κομματια και να βγαζεις απ την πιστοποιηση τους, αφετερου αλλο να εχεις 250 ευρω περισσευμα καθε 1-2μηνες   και  να τσιμπας μια λιρα και αλλο να θες 700-1000-1500 για 1 συλλεκτικη. Γι αυτο η αποψη μου ειναι  οτι η συλλεκτικη λιρα ειναι σπορ για λιγους που εχουν μια οικονομικη ανεση πανω απο τον μεσο ορο.
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #192 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 03:15:00 μμ »

Ωμά και ξερά: Αν όλοι μας είχαμε τα ίδια γούστα, την ίδια σειρά στις προτεραιότητες που αφορούν τις ζωές μας, τις ίδιες ανάγκες που θέλουμε να καλύψουμε, τις ίδιες προσδοκίες, τις ίδιες αντιλήψεις, τις ίδιες οπτικές που βλέπουμε τα πράγματα και την ίδια ιδιοσυγκρασία θα οδηγούσαμε όλοι το ίδιο αυτοκίνητο, θα είχαμε όλοι το ίδιο αγαπημένο φαγητό κλπ κλπ. θα ήταν δηλαδή ο κόσμος (θεωρώ) πολύ βαρετός, μονοδιάστατος, μονοσήμαντος και μονότονος...

O καθένας αγαπητέ φίλε mageiras , έχει την δική του λογική αντίληψη των πραγμάτων, άλλος θέλει να έχει στην κατοχή του μια "Narrow Shield" και ας μην έχει τίποτα άλλο, ο άλλος να την ρευστοποιήσει για να έχει 100 λίρες του 2015 και κάποιος άλλος να την πουλήσει για να πάει διακοπές στις Μπαχάμες γιατί "μια ζωή την έχουμε"...

Αποδεκτές λοιπόν όλες οι λογικές, ποια ταιριάζει στον καθένα μας είναι όμως μια άλλη κουβέντα  Χαμόγελο

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2015, 03:28:45 μμ από orop » Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10410



Προφίλ
« Απάντηση #193 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 03:21:50 μμ »

Τώρα μου το χάλασες, βρε Μιχάλη. Είπα κι εγώ ότι θα το συνέχιζες ...ότι θα ήμασταν ίδια ομάδα, ίδιο κόμμα...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #194 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 03:24:01 μμ »

Τώρα μου το χάλασες, βρε Μιχάλη. Είπα κι εγώ ότι θα το συνέχιζες ...ότι θα ήμασταν ίδια ομάδα, ίδιο κόμμα...
  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences