Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Σεπτέμβριος 21, 2024, 07:43:31 πμ
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΧΡΥΣΗ ΛΙΡΑ  (Αναγνώστηκε 55605 φορές)
0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 12:10:27 πμ »

Δυστυχώς τα φωνάζω από το 2011 εδώ μέσα, ξαφνικά έγιναν όλοι ειδικοί μέσα στην κρίση και έμαθαν την λίρα και νόμισαν ότι θα πλουτίσουν αγοράζοντας και πουλώντας, δεν έχουν καταλάβει ότι αυτό το σπόρ είναι άκρως χρονοβόρο και τα ποσά που θα πρέπεις να διαθέσεις θα πρέπει να τα ξεχάσεις σαν να μην τα είχες.
Αυτές οι κινήσεις είναι επενδυτικές καθαρά και ΟΧΙ συλλεκτικές.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 12:11:20 πμ »

αγοραζαν και με 320......αν βαζεις και  τα ρεστα σου παιρνεις και το ρισκο......αυτο το ελληνικο πριμιουμ στις κοινες λιρες ποτε δε το καταλαβα.
αλλα οπως παει η γενικη κατασταση...δε λεω για ελλαδα..και οι συλλεκτικες οπως και ολα θα εχουν πτωση εστω προσωρινη.οποιος εχει υπομονη και καθαρο μυαλο αγοραζει οταν θεωρησει σωστο(για αρκετο καιρο ακομα)
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 369


Προφίλ
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 12:13:26 πμ »

Δυστυχώς τα φωνάζω από το 2011 εδώ μέσα, ξαφνικά έγιναν όλοι ειδικοί μέσα στην κρίση και έμαθαν την λίρα και νόμισαν ότι θα πλουτίσουν αγοράζοντας και πουλώντας, δεν έχουν καταλάβει ότι αυτό το σπόρ είναι άκρως χρονοβόρο και τα ποσά που θα πρέπεις να διαθέσεις θα πρέπει να τα ξεχάσεις σαν να μην τα είχες.
Αυτές οι κινήσεις είναι επενδυτικές καθαρά και ΟΧΙ συλλεκτικές.
Πολύ σωστά.Η δική μου ερώτηση αφορά την άποψή σου για επικείμενη πτώση.Πού το στηρίζεις??Εκτιμώ πολύ την θέση σου,γι αυτό ρωτάω.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 12:21:51 πμ »

αγοραζαν και με 320......αν βαζεις και  τα ρεστα σου παιρνεις και το ρισκο......αυτο το ελληνικο πριμιουμ στις κοινες λιρες ποτε δε το καταλαβα.
αλλα οπως παει η γενικη κατασταση...δε λεω για ελλαδα..και οι συλλεκτικες οπως και ολα θα εχουν πτωση εστω προσωρινη.οποιος εχει υπομονη και καθαρο μυαλο αγοραζει οταν θεωρησει σωστο(για αρκετο καιρο ακομα)
Αυτό και εγώ το έχω απορία, η λίρα είναι ότι πιο κοινό μπούλιον νόμισμα υπάρχει και ειδικά από το 1911 και μετά με ελάχιστες εξαιρέσεις που όντως έχουν συλλεκτική αξία.
Στο εξωτερικό οι λίρες με εξαίρεση θυρεών - καναδέζων - proof matte εδουάρδος - κλπ είναι για κλωτσιές νόμισμα.  
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 12:24:46 πμ »

Δυστυχώς τα φωνάζω από το 2011 εδώ μέσα, ξαφνικά έγιναν όλοι ειδικοί μέσα στην κρίση και έμαθαν την λίρα και νόμισαν ότι θα πλουτίσουν αγοράζοντας και πουλώντας, δεν έχουν καταλάβει ότι αυτό το σπόρ είναι άκρως χρονοβόρο και τα ποσά που θα πρέπεις να διαθέσεις θα πρέπει να τα ξεχάσεις σαν να μην τα είχες.
Αυτές οι κινήσεις είναι επενδυτικές καθαρά και ΟΧΙ συλλεκτικές.
Πολύ σωστά.Η δική μου ερώτηση αφορά την άποψή σου για επικείμενη πτώση.Πού το στηρίζεις??Εκτιμώ πολύ την θέση σου,γι αυτό ρωτάω.
Δεν μπορώ να σου αναλύσω κάτι που δεν αναλύεται.
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 369


Προφίλ
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 12:31:01 πμ »

Δυστυχώς τα φωνάζω από το 2011 εδώ μέσα, ξαφνικά έγιναν όλοι ειδικοί μέσα στην κρίση και έμαθαν την λίρα και νόμισαν ότι θα πλουτίσουν αγοράζοντας και πουλώντας, δεν έχουν καταλάβει ότι αυτό το σπόρ είναι άκρως χρονοβόρο και τα ποσά που θα πρέπεις να διαθέσεις θα πρέπει να τα ξεχάσεις σαν να μην τα είχες.
Αυτές οι κινήσεις είναι επενδυτικές καθαρά και ΟΧΙ συλλεκτικές.
Πολύ σωστά.Η δική μου ερώτηση αφορά την άποψή σου για επικείμενη πτώση.Πού το στηρίζεις??Εκτιμώ πολύ την θέση σου,γι αυτό ρωτάω.
Δεν μπορώ να σου αναλύσω κάτι που δεν αναλύεται.
Επειδή μιλάς για πτώση μετάλλου.Οι δικές μου πληροφορίες άλλα λένε σχετικά με την εξέλιξη της τιμής χρυσού και ασημιού.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 12:33:33 πμ »

Με συγχωρείς αλλά τότε βουρ στον πατσά αφού έχεις τέτοιες πληροφορίες.
Από το 2011 και μετά έχω ακούσει απίθανα πράγματα που βασίζονται καθαρά στο εύκολο κέρδος, εγώ είμαι άλλης άποψης.
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 369


Προφίλ
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 12:42:01 πμ »

...την οποία δεν θέλεις να μοιραστείς.Σεβαστό.Κάνεις λάθος όμως ,για την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ χρονική στιγμή.Κάτι γίνεται που θα επηρρεάσει άμεσα τις τιμές των μετάλλων,αλλά δεν είναι του παρόντος.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 02:06:18 πμ »

Το "Ελληνικο premium" δεν κρυβει κανενα μυστηριο.
Πρωτα απο ολα ειναι θεμα ζητησης και απο ανθρωπους που δεν εχουν καμια σχεση με τον συλλεκτισμο η τα bullion, το μονο που ξερουν απο χρυσο ειναι οι λιριτσες και τιποτα αλλο.
Αρα τοπικη εμπορευσιμοτητα μεγιστη.
Δευτερον το ιδιοτυπο καθεστως στην χωρα μας οπου η ΤΤΕ πουλαει και αγοραζει με απιστευτο καπελλο και η "θολη" κατασταση με το εαν ειναι απολυτως νομοτυπο να πουλουνται σε σαραφαδικα κλπ, οδηγουν τους πωλητες να ζητουν κατι τις παραπανω , με συνηθη εναλλακτικη του αγοραστη την πανακριβη ΤΤΕ..

Αυτο που ειναι λιγο περιεργο, ειναι το premium των BU συγχρονων κοινων λιρων, εναντι των χαμηλοτερων καταστασεων (οχι ελλιποβαρων φυσικα),αλλα αυτο το πληρωνουν αποκλειστικα οι "βιτσιοζοι" που θελουν και τους αρεσει ολα τα νομισματα τους (ακομα και τα πιο κοινα χρυσα) να ειναι BU, δικαιωμα τους ειναι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 05:27:48 πμ »

Το "Ελληνικο premium" δεν κρυβει κανενα μυστηριο.
Πρωτα απο ολα ειναι θεμα ζητησης και απο ανθρωπους που δεν εχουν καμια σχεση με τον συλλεκτισμο η τα bullion, το μονο που ξερουν απο χρυσο ειναι οι λιριτσες και τιποτα αλλο.
Αρα τοπικη εμπορευσιμοτητα μεγιστη.
Δευτερον το ιδιοτυπο καθεστως στην χωρα μας οπου η ΤΤΕ πουλαει και αγοραζει με απιστευτο καπελλο και η "θολη" κατασταση με το εαν ειναι απολυτως νομοτυπο να πουλουνται σε σαραφαδικα κλπ, οδηγουν τους πωλητες να ζητουν κατι τις παραπανω , με συνηθη εναλλακτικη του αγοραστη την πανακριβη ΤΤΕ..

Αυτο που ειναι λιγο περιεργο, ειναι το premium των BU συγχρονων κοινων λιρων, εναντι των χαμηλοτερων καταστασεων (οχι ελλιποβαρων φυσικα),αλλα αυτο το πληρωνουν αποκλειστικα οι "βιτσιοζοι" που θελουν και τους αρεσει ολα τα νομισματα τους (ακομα και τα πιο κοινα χρυσα) να ειναι BU, δικαιωμα τους ειναι.
Μπράβο Δημήτρη με κάλυψες κάπως έτσι είναι.
Οσο για το βίτσιο δεν έχεις άδικο, εγώ δεν κάνω την πάπια έχω πιστοποιήσει τέτοιου είδους νομίσματα καθαρά για προσωπικούς συλλεκτικούς λόγους.
Αν το έβλεπα επενδυτικά θα είχα χάσει πριν ξεκινήσω.
 
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 07:32:03 πμ »

...την οποία δεν θέλεις να μοιραστείς.Σεβαστό.Κάνεις λάθος όμως ,για την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ χρονική στιγμή.Κάτι γίνεται που θα επηρρεάσει άμεσα τις τιμές των μετάλλων,αλλά δεν είναι του παρόντος.
Και λοιπόν φίλε μου τι σημασία έχει το να κάνει ένα τίναγμα δυνατό προς τα πάνω δεν λέει τίποτε για μένα και για σένα, θα είναι πρόσκαιρο καθαρά.
Τώρα άν μιλάς για μακροπρόθεσμα πάει αλλού η κουβέντα.
Πάντως να ξέρεις η συλλογές είναι ένα χόμπυ που βασίζεται σε μία ευχάριστη διαδρομή που άν κινηθείς σωστά θα έχει και αίσιο αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου, ενώ η επένδυση που δεν παράγει βασίζεται σε μόνιμο άγχος σε άλλα πορτοφόλια και σε ρίσκο.
Τα μέταλλα χειραγωγούνται και θα χειραγωγούνται όσο υπάρχει ανθρώπινο κέρδος, η νοοτροπία και το καθεστώς του παρελθόντος ανήκει στο παρελθόν, με μόνη εξαίρεση ενός παγκόσμιου μπάχαλου που θα ανατρέψει τα δεδομένα.
Σε ρωτώ και εγώ τι πιθανότητες έχουμε για ένα παγκόσμιο μπάχαλο, αυτή είναι και η απάντησή μου για τον προβληματισμό σου (ίσως είμαι γραφικός, αλλά τα τελευταία κρίσιμα χρόνια ίσως ήμουν και ο μόνος που είχα αυτήν την άποψη για τα μέταλλα).
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 07:56:36 πμ »

Η όλη άσκοπη συζήτηση ξεκίνησε από την απορία του Mageiras.
Τις κοινές "επενδυτικές" λίρες δεν τις αγοράζεις για να κοιτάς κάθε μέρα αν "ανέβηκε" ή "κατέβηκε" η τιμή της.
Τις αγοράζεις ΚΑΙ ΤΙΣ ΞΕΧΝΑΣ.
Αν σκοπεύεις να αγοράσεις 5, 10, 50, 100 λίρες και να κοιτάς καθε μέρα αν ανέβηκε ή κατέβηκε η τιμή τους, καλύτερα να μην τις αγοράσεις καθόλου.
Παίξε χρηματιστήριο, παίξε ιππόδρομο, παίξε κάτι άλλο, αλλά μην αγοράσεις λίρες.

Oποιος πχ ενήργησε όπως αναφέρω τα τελευταία 10 χρόνια, έχει αυτήν την απόδοση:
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 08:11:02 πμ »

Η όλη άσκοπη συζήτηση ξεκίνησε από την απορία του Mageiras.
Τις κοινές "επενδυτικές" λίρες δεν τις αγοράζεις για να κοιτάς κάθε μέρα αν "ανέβηκε" ή "κατέβηκε" η τιμή της.
Τις αγοράζεις ΚΑΙ ΤΙΣ ΞΕΧΝΑΣ.
Αν σκοπεύεις να αγοράσεις 5, 10, 50, 100 λίρες και να κοιτάς καθε μέρα αν ανέβηκε ή κατέβηκε η τιμή τους, καλύτερα να μην τις αγοράσεις καθόλου.
Παίξε χρηματιστήριο, παίξε ιππόδρομο, παίξε κάτι άλλο, αλλά μην αγοράσεις λίρες.

Oποιος πχ ενήργησε όπως αναφέρω τα τελευταία 10 χρόνια, έχει αυτήν την απόδοση:



Μπραβο Λευτερη.Οπως παντα ευστοχος και σωστος.Πες τα γιατι εγω βαριεμαι να τα λεω τοσα χρονια!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 08:16:30 πμ »

Αντε βρε παλιοσκουληκαντέρα milou σου έβαλε ένα γράφημα κορύφωσης των τελευταίων 150 ετών και πήρες επάνω σου.
Εγώ θα ήθελα να δώ το επόμενο γράφημα δεκαετίας και παράλληλα τότε το πρόσωπό σου. Γλώσσα
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 12, 2015, 08:21:04 πμ »

Αγοραζουμε χρυσες λιρες διαθετοντας κεφαλαιο ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ χρειαστει να αναλωσουμε μεσοπροθεσμα.Με αυτο τον τροπο διατηρουμε τις αποταμιευσεις μας και το κεφαλαιο μας και το θωρακιζουμε απεναντι στα πειραματα του Βαρουφακη και του Λαφαζανη Σαρκασμός

Τωρα για αυτους που αγοραζουν χρυσες λιρες για τα εγγονια τους και για τα γεραματα τους και αγχωνονται αν θα παρουν το κομματι 255 ή 258 αυτο μονο γελιο μου προκαλει.Η ελισαβετ πωληθηκε 320 και θα ξαναπωληθει.Ειναι νομος της αγορας!!!

Μια απο τις σοφοτερες κινησεις σημερα ειναι να μετατρεψεις ενα μερος του κεφαλαιου σου σε μεταλλο.Στο μελλον θα γελας και αλλοι θα κλαινε.Φυσικα το καλυτερο ειναι τα συλλεκτικα δυσκολα και σπανια νομισματα οπως και αυτα των υψηλων καταστασεων.Αυτα ειναι η καλυτερη εξασφαλιση αφου αποδεσμευονται απο τις κινησεις του μεταλλου και εχουν παγκοσμια αναγνωριση.Αλλα αφορουν μονο αυτους που κατεχουν τις γνωσεις!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences