Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:56:53 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τελικά επήλθε συμφωνία ....  (Αναγνώστηκε 53254 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 13, 2015, 03:28:32 μμ »

Οταν αυτο γινει, θα ακουστουν και τα επιχειρηματα υπερ, που δεν ειναι λιγα.

Χμμμ.... θα επαναφέρω τη σκέψη μου ότι το κύριο ερώτημα δεν είναι το "εργαλείο" που θα χρησιμοποιήσουμε (δηλαδή το νόμισμα), αλλά ποιος θα το χειριστεί. Για το ένα ή για το άλλο νόμισμα προφανώς υπάρχουν τα υπέρ και τα κατά. Αλλά οι τσαρλατάνοι που έχουμε για κυβερνήτες, καθώς και οι τσαρλατάνοι που θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν τη λαϊκή δυσαρέσκεια, θα αξιοποιήσουν τα όποια θετικά του κάθε εργαλείου;

(Γιατί νόμισμα που λύνει μόνο του προβλήματα προφανώς δεν υπάρχει.)
Σε αυτο συμφωνω απολυτα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 13, 2015, 03:32:23 μμ »


(Γιατί νόμισμα που λύνει μόνο του προβλήματα προφανώς δεν υπάρχει.)

Μπα;
Υπάρχει. Λέγεται ευρώ και λύνει το πρόβλημα της αντίστασης.

ΥΓ: Ο τίτλος του θέματος να αλλάξει. Δεν έχουμε ακόμη συμφωνία, αλλά προτάσεις. Οι διαπραγματεύσεις για συμφωνία δεν εχουν ξεκινήσει ακόμη, πρέπει να νομοθετήσουμε πρώτα. Αυτή είναι η Ευρώπη του 2015.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 13, 2015, 03:32:56 μμ »

Συμφωνα με απολυτα εγκυρες πληροφοριες μου, σε περιπτωση που η Ζωη χρησιμοποιησει τυπικουρες για να σαμποταρει την ψηφιση του νομοσχεδιου μεχρι την Τεταρτη, οι 250 θα την πλακωσουν στο ξυλο, κανονικα.
Υπαρχει βεβαια το θεμα ποιος απο αυτους θα τολμησει να την πλησιασει πρωτος... Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 13, 2015, 03:36:02 μμ »

Συμφωνα με απολυτα εγκυρες πληροφοριες μου, σε περιπτωση που η Ζωη χρησιμοποιησει τυπικουρες για να σαμποταρει την ψηφιση του νομοσχεδιου μεχρι την Τεταρτη, οι 250 θα την πλακωσουν στο ξυλο, κανονικα.
Υπαρχει βεβαια το θεμα ποιος απο αυτους θα τολμησει να την πλησιασει πρωτος... Σαρκασμός Σαρκασμός

Μακάρι να τις χρησιμοποιήσει. Εχουμε και Σύνταγμα. Αλλά βέβαια, είπαμε δεν είμαστε ακόμη κράτος, πρέπει να γίνουμε πρώτα.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 13, 2015, 03:41:42 μμ »

Συμφωνα με απολυτα εγκυρες πληροφοριες μου, σε περιπτωση που η Ζωη χρησιμοποιησει τυπικουρες για να σαμποταρει την ψηφιση του νομοσχεδιου μεχρι την Τεταρτη, οι 250 θα την πλακωσουν στο ξυλο, κανονικα.
Υπαρχει βεβαια το θεμα ποιος απο αυτους θα τολμησει να την πλησιασει πρωτος... Σαρκασμός Σαρκασμός

Μακάρι να τις χρησιμοποιήσει. Εχουμε και Σύνταγμα. Αλλά βέβαια, είπαμε δεν είμαστε ακόμη κράτος, πρέπει να γίνουμε πρώτα.
Βρε θα την τουλουμιασουν σου λεω... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 13, 2015, 03:43:35 μμ »

Δεν εχετε τον λογο!!
Ναι αλλα εχουμε την ραβδο!! Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 13, 2015, 03:46:04 μμ »

@salonico

Καταρχήν θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η ευρωπαϊκή ενοποίηση έχει καθυστερήσει πολύ, με αποτέλεσμα οι "Βρυξέλλες" και η ΕΕ να μην έχουν πραγματική εξουσία. Και... έτσι καταλήγει η ΕΕ να κρέμεται από τα @ρχίδι@ (και τα λεφτά) της Γερμανίας. (Κάπως πρέπει να παρθούν και κάποιες αποφάσεις, βρε αδερφέ...)

"Μεταθέτοντας" τις εξουσίες του Ελληνικού Κράτους στις "Βρυξέλλες", ξαφνικά... η ΕΕ θα αποκτήσει εξουσία σε κάτι! (Φυσικά, δεν γίνονται αυτά τα πράγματα, αλλά λέμε...) Και θα αναγκαστεί από τα πράγματα να δημιουργήσει τις σχετικές δομές και λειτουργίες.

Αφού λοιπόν οι δομές και οι λειτουργίες εξουσίας της ΕΕ θα έχουν δημιουργηθεί (για χάρη της Ελλάδας, χεχε), δεν θα υπάρχει πια το "κενό εξουσίας" που είτε εκμεταλλεύονται οι Γερμανοί για να επιβάλουν τα δικά τους, είτε εκμεταλλεύονται κάποιοι άλλοι για να βάλουν τους Γερμανούς να βγάλουν το φίδι από την τρύπα.

Οπότε λοιπόν το κάθε μέλος της ΕΕ θα αναγκαστεί να απαντήσει σε ένα ερώτημα: "Θα ενταχθείτε στις δομές εξουσίας της της ΕΕ (αφού δεν υπάρχει πια η δικαιολογία ότι οι δομές αυτές δεν υπάρχουν), ή θα συνεχίσετε να βαράτε μια στο καρφί και μια στο πέταλο και άλλοτε να κρέμεστε από τα π@π@ρια της Γερμανίας και άλλοτε να σφυράτε αδιάφορα;"

Κατά τα άλλα, αν θεωρείς ότι είμαστε σε καλό δρόμο από πλευράς "σύγχρονου κράτους", πάω Ολυμπιακός πάσο...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 13, 2015, 03:47:18 μμ »

Δεν εχετε τον λογο!!
Ναι αλλα εχουμε την ραβδο!! Σαρκασμός
++ :-))))

Βρε θα την τουλουμιασουν σου λεω... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Τέτοια εθνική ομοψυχία, λέμεεεεεε!!!!!!
(Bravo, Tsipras!)

Υπαρχει βεβαια το θεμα ποιος απο αυτους θα τολμησει να την πλησιασει πρωτος... Σαρκασμός Σαρκασμός
Η Κανέλλη, για να "σωθούν" και τα προσχήματα. Οι άντρες, και καλά, δεν είναι σωστό να χτυπήσουν μια κυρία, ο Βενιζέλος απλώς θα πάει κοντά να "βοηθήσει" την Κανέλλη... :-)


@salonico Οι προσχηματικές κωλυσιεργίες δεν είναι δημοκρατία, φυσικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2015, 03:58:41 μμ από sac » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 13, 2015, 03:57:54 μμ »

Κεντας παλι Γιωργο.Καλο Απόγευμα.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 13, 2015, 04:00:27 μμ »

Ή δε θέλετε να καταλάβετε ή αναπαράγετε παπαριές δραχμολάγνων που έχουν τα χρήματα στο εξωτερικό.
Απλά και κατανοητά : Εθνικό νόμισμα με ταυτόχρονη χρεοκοπία δεν μπορεί να υπάρξει.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 13, 2015, 04:01:58 μμ »

Κεντας παλι Γιωργο.Καλο Απόγευμα.

Μου έχει τύχει να "τρακάρω" τον Βενιζέλο στο Υπ. Πολιτισμού. Έστριψα σε μια γωνία απότομα, το ίδιο κι αυτός και ήρθαμε φάτσα με φάτσα.

Μου έχει αφήσει ακόμα "ψυχικό τραύμα" (ευτυχώς, δεν μου άφησε σωματικό τραύμα, χεχε...) Χίλιες φορές να δω νταλίκα στα 10 εκατοστά, παρά τον Βενιζέλο...

edit: Το παραπάνω για όλους εσάς που δεν ξέρετε πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι το επάγγελμα του δημοσίου υπαλλήλου. Η τότε γραμματέας της Ομοσπονδίας Εκδοτών Βιβλιοχαρτοπωλών είχε την ατυχία να την πατήσει κιόλας ο Βενιζέλος στην έκθεση της Φραγκφούρτης (καθώς στεκόταν πίσω από τον πρόεδρο της ΟΕΒ). Μετά από λίγο, η κοπέλα άλλαξε δουλειά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2015, 04:15:56 μμ από sac » Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 13, 2015, 04:27:56 μμ »

Δεν θέλω να σας τρομάξω αλλά νομίζω οτι αυτά που συμφώνησαν  δεν πρόκειται να λειτουργήσουν και σε λίγο καιρό θα είμαστε  πάλι στην αρχή.  Γιαυτό  ο καθένας μας πρέπει να προετοιμαστεί για την επιΒίωση του και της Οικογένειας του...
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 13, 2015, 04:59:17 μμ »

Είναι κανείς που πιστεύει ότι θα εφαρμοσθεί αυτό το μνημόνιο; Αν ναι, ας κοιμηθεί τον ύπνο του δικαίου. Αν όχι, ας προετοιμαστεί γιατί θα φθάσουμε γρήγορα σε χειρότερη κατάσταση. Για αυτό κάντε το κουμάντο σας και προετοιμαστείτε όσο καλύτερα μπορείτε.
Δεν θέλω να σας τρομάξω αλλά νομίζω οτι αυτά που συμφώνησαν  δεν πρόκειται να λειτουργήσουν και σε λίγο καιρό θα είμαστε  πάλι στην αρχή.  Γιαυτό  ο καθένας μας πρέπει να προετοιμαστεί για την επιΒίωση του και της Οικογένειας του...

Ας κάνω λίγο τον "δικηγόρο του διαβόλου"...

Αν (λέμε, τώρα) το μνημόνιο εφαρμοστεί και αυτά που συμφώνησαν λειτουργήσουν, τότε...τι;;;;

Δεν θα υπάρχι πια ανάγκη να κάνει ο καθένας το κουμάντο του; Δεν θα υπάρχει ανάγκη να φροντίζει ο καθένας για την επιβίωση τη δική του και της οικογένειάς του;

Θα του φέρνει κανένας φαϊ να φάει; Θα λειτουργούν όλα μόνα τους;

Αν (επαναλαμβάνω) όλα όσα γράφτηκαν στις συμφωνίες και στα στα μνημόνια εφαρμοστούν μέχρι τελευταίας κεραίας, τότε... σε τρία χρόνια θα έχουν "τελειώσει" όλα; Δεν θα υπάρχει τίποτα άλλο να συζητήσουμε; Θα έχουμε φτάσει στον Παράδεισο και θα μας φροντίζουν τα Ουρί;
(Αυτό το τελευταίο... δεν μου φαίνεται και τόσο απίθανο...)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2015, 05:14:13 μμ από sac » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 13, 2015, 05:01:46 μμ »

Να σε φροντιζουν τα Ουρι Γιωργο?
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 13, 2015, 05:07:32 μμ »

...   ...Προσωπικη μου αποψη, αφου ξεπουληθει οτι μπορει να ξεπουληθει, σε λιγους μηνες θα κουβεντιαζουμε παλι για δραχμη.

+1000000ν

Μη γελιόμαστε, το πρόγραμμα δε βγαίνει. Ποτέ δεν έβγαινε. Απλά αναβάλλεται για λίγο ακόμα το αναπόφευκτο που είναι η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΕ ΕΘΝΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ.

Ακριβώς έτσι.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences