Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 07:51:49 μμ
Σελίδες: 1 ... 13 14 [15]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τελικά επήλθε συμφωνία ....  (Αναγνώστηκε 53210 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Makis S
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 229



Προφίλ
« Απάντηση #210 στις: Ιούλιος 16, 2015, 03:12:01 μμ »

Προσωπικά είχα μειώσει όλο χαρά τις τιμές (από 23% στο 13%). Τώρα, με μερικούς φίλους που συζήτησα το θέμα και ότι εκτός από την αύξηση του ΦΠΑ θα αυξηθούν και οι πρώτες ύλες (καφές, ζάχαρη, αναψυκτικά κλπ) όλοι μου είπαν να μην τολμήσω να ανεβάσω τις τιμές και ότι ήμουν απλά ###### τότε που τις μείωσα...
Καταγράφηκε

Makis - Messolonghi
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #211 στις: Ιούλιος 16, 2015, 08:12:41 μμ »

φιλε δεν εχω λογο να μην σε πιστευω οπως και εσυ πρει να πιστεψεις και εμενα ,εγω αποροφησα το φπα τοτε καποιοι το εβαλαν ,οταν επεσε δεν κουνησαν διολου τις τιμες και δεν τους κακολογω γιατι οσοι ασχολουμαστε και επαγγελματικα ξερουμε οτι υπαρχει θεμα επιβιωσης ,το σχεδιο θανατος του εμπορακου ειναι σε ισχυ 15 χρονια απο την εποχη της συναφειας σημιτη κτλ.....φιλος αμερικανος προ εικοσαετιας μου χε πει το 95 τοις εκατο στην αμερικη ειναι εταιρειες και μονο το 5 τοις εκατο οικογενειακες επιχειρησεις ,οταν μου το ελεγε στην Ελλαδα ηταν 95 τοις εκατο οικο.επιχει και 5 τοις εκατο εταιρειες ειχε προβλεψει οτι θα βαδισουμε στα αμερικανικα προτυπα και ετσι γινεται,εσυ και εγω παλευουμε για να τα βγαλουμε περα εμενα ευτυχως δεν χρειαζεται συναλλαγη με τραπεζα η επιχειρηση αλλα χρειαζεται κας διαρκως οχι σημερα αλλα απο το 2009 ολα γινονται αμπα τα λεφτα,και ρωτω εμεις οι μικρομεσαιοι πληρωνομαι διαρκως και ζουμε αγχωτικα...οιμεγαλοι γιατι δεν πληρωνουν και δεν τους ακουμπα κανεις;;;προσφατα στα μερη μου κηρυχτηκε εκπτωτος ενας εργολαβος βαζοντας φεσι στην τοπικη αγορα 700χιλ και αντι να ειναι μεσα ιδρυσε νεα με αλλη επωνυμια και ξαναπηρε αλλη εργολαβια σε γειτονικο νομο,καποιος τον καλυβει λοιπον,καποιοι ελεγκτικοι μηχανισμοι δεν κανουν σωστα την δουλεια τους με αποτελεσμα 40 χρονια να φεσωσουν οτι κινειται και να εχουν περιουσιαρες και εμεις οι κοροιδαρες να πληρωνουμε διαρκως αυτα τα ελλειματα
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #212 στις: Ιούλιος 16, 2015, 09:32:50 μμ »

(Και λίγη θεωρία:) Η φυσική "δεξαμενή" αριστερών είναι οι βιομηχανικοί εργάτες (τάξη... ανύπαρκτη στην Ελλάδα), ενώ της (ακρο)δεξιάς οι μικρομεσαίοι επαγγελματίες (τάξη... πολυπληθέστατη στην Ελλάδα). Αυτός είναι ένας βασικός λόγος που έχουμε μπερδέψει τη δεξιά με την αριστερά στη χώρα μας. :-)

Επομένως, οποιαδήποτε αριστερή κυβέρνηση έχει κάθε συμφέρον να υποστηρίξει την ανάπτυξη των μεγάλων βιομηχανικών μονάδων. Άλλωστε, η εκβιομηχάνιση είναι προϋπόθεση για τον σοσιαλισμό.

(Αυτό αποδείχνει ότι ο Σημίτης ήταν πιο αριστερός από... πολλούς αριστερούς. Τουλάχιστον, προσπαθούσε να εφαρμόσει τη θεωρία!)

Αντίθετα, η άκρα δεξιά έχει κάθε λόγο να υποστηρίζει τους μικροαστούς / μικρομεσαίους επαγγελματίες, αφού από εκεί θα αντλήσει υποστηρικτές. Σε αντίθεση (και) με την φιλελεύθερη κεντροδεξιά που έχει κάθε λόγο να υποστηρίζει τους μεγαλοαστούς, δηλαδή... πάλι τις μεγάλες βιομηχανικές μονάδες. :-)

(Λέμε, τώρα...)



(Άντε φτιάξε κανένα πακέτο και άσε τη θεωρία...)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2015, 09:46:47 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 13 14 [15]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences