Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 01, 2024, 05:05:39 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 13
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Pay Pal  (Αναγνώστηκε 51134 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 17, 2015, 03:27:43 μμ »

Χαααα!!!! Οχι που θα γλιτωναν!!!ο ελληνας αν θελει να χαλασει λεφτα ειτε μεσα ειτε εξω, δεν τον σταματανε ουτε σοιμπλε ουτε καπιταλ κοντρολς!! Καλες αγορες κυριοι!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 17, 2015, 03:32:12 μμ »

Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες, ακούστηκαν δυνατές φωνές από την κατοικία της Μέρκελ. Πετάχτηκε μέσα στην νύχτα φωνάζοντας "Mein Gott! (γκουχ)Είδα (γκουχ)εφιάλτη (γκουχ)ότι μού (γκουχ)ήγτε (γκουχ)ο λογαγιασμός (γκουχ)από τον Δεκαπενταύγουστο των (h)Ελλήνων... Τη νύχτα των Χγιστουγέννων τα πγέπει να πάγω (γκουχ)ηγεμηστικά πγιν κοιμητώ..."

(Επλίζω ότι ή Μέρκελ δεν είναι etazistin, γιατί θα έλεγε "εγεμεστικά" αντί "ηρεμστικά".) :-)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2015, 04:08:33 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 17, 2015, 09:22:47 μμ »

Μίλησα σήμερα με έναν φίλο εστιάτορα, ο οποίος από την Πέμπτη προσπαθούσε να πληρώσει τη συνδρομή του στο facebook (με πιστωτική κάρτα). Του είχα εξηγήσει ότι δεν μπορεί, γιατί το facebook δεν είναι "επιστημονικός ή επαγγελματικός σύλλογος". Τον είχα συμβουλέψει να πάει στη Eurobank (που έχει τους λογαριασμούς του) να ρωτήσει πώς να την κάνει τη δουλειά, αφού αφορά την επαγγελματική του δραστηριότητα.

Κατά σύμπτωση πήγε στη Eurobank σήμερα. Εκεί τον ενημέρωσαν ότι οι "επειδή είναι επαγγελματίας, άνοιξαν όλες δυνατότηες χρήσης της πιστωτικής του κάρτας στο εξωτερικό". Δυστυχώς, δεν είναι τόσο πολύ ψαγμένος σε αυτό το ζήτημα και δεν ζήτησε περισσότερες λεπτομέρειες (όχι ότι σίγουρα θα του λέγανε, αλλά κάτι παραπάνω θα μάθαινε). Ιδιαίτερα από πότε "άνοιξε".

Από ό,τι φαίνεται, συνέβησαν αρκετά μέσα στο Σαββατοκύριακο, χωρίς ανακοινώσεις.

Btw, Κώστα, διαψεύστηκες. :-)
Ότι και να λένε... πριν γίνουν τα 'τεστ' και η 'εκκαθάριση' στις τράπεζες, δεν πρόκειται να ανοίξουν, έστω και μερικώς, οι κινήσεις με πιστωτικές και οι μεταφορές προς το εξωτερικό.

Το 1ο στάδιο της διαδικασίας, που περιλαμβάνει τη μελέτη, αναμένεται να έχει ολοκληρωθεί μέσα στον Αύγουστο και η τελική αποτίμηση του κόστους τον Οκτώβρη. Στη συνέχεια θα γίνει η 'εκκαθάριση' από τα κόκκινα δάνεια και μετά η ανακεφαλαιοποίηση. Αφού ολοκληρωθούν όλα αυτά, τότε θα ανοίξουν οι κάρτες και οι μεταφορές προς το εξωτερικό, αλλά και πάλι με κάποια όρια.

Για πλήρη άνοιγμα, η προσωπική μου άποψη και βάσει των δεδομένων από άλλες χώρες που έχουν capital controls, είναι ότι θα πρέπει να περάσει μια διετία, τουλάχιστον, και με όλες τις προϋποθέσεις της οικονομίας θετικές.

Άσχετο: Μήπως θα ήταν καλό να μεταφερθεί το θέμα μαζί με τα αδερφάκια του στην οικογένεια ΕΛΤΑ-couriers-τελωνεία-ebay-paypal για να μην το ψάχνουμε;
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 17, 2015, 09:51:32 μμ »

Eτσι φαίνεται.
Γνωστός μου που διαφημίζεται στο Facebook για πωλήσεις T-Shirts, μου είπε πως σήμερα έγινε χρέωση της κάρτας του κανονικά από το Facebook και ξαναανέβηκαν οι πωλήσεις του.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 17, 2015, 10:25:45 μμ »

Βρε παιδιά, μη μπερδεύεστε... Η προϋπόθεση για να κάνεις πληρωμή προς στο εξωτερικό είναι, η εταιρεία (ή το πρόσωπο κλπ) να έχει λογαριασμό σε Ελληνική τράπεζα (για να ελέγχονται).
Οι περισσότερες εταιρείες (ή πρόσωπα κλπ) που έχουν συμφέροντα στην Ελλάδα, έχουν ανοίξει λογαριασμούς και δέχονται κανονικά πληρωμές, ακόμη και προς το εξωτερικό. Το Paypal, προς το παρόν, έχει λογαριασμούς μόνο στη Γερμανία και στη Σλοβενία. Αν αποφασίσουν και ανοίξουν και στην Ελλάδα, τότε θα ανοίξει άμεσα και το Paypal.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 17, 2015, 10:32:57 μμ »

οκ αλλά δεν αναφέρθηκα σε Paypal.
Εγινε σήμερα πρώτη φορά χρέωση ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ της κάρτας του από το Facebook.
Αρα κάτι άλλαξε μέσα στο Σ/Κ.
By the way, όντως το Paypal πιστεύω θα είναι το τελευταίο που θα ανοίξει....
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 18, 2015, 12:16:30 πμ »

Εγω παρηγγειλα επιτυχως μεσω καρτας βιβλιο απο το εξωτερικο μολις σημερα. Paypal εχω ακομα balance
Καταγράφηκε

Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 18, 2015, 06:57:56 πμ »

Όπως προκύπτει από το περιεχόμενο της απόφασης η οποία ισχύει ήδη από χθες, επιτρέπεται η μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό μέχρι του ποσού των 500 ευρώ μηνιαίως

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/990162/epta-allages-sta-capital-controls-me-apofasi-tsakalotou--to-plires-keimeno
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 18, 2015, 10:52:04 πμ »

Κι εγώ διαψεύσθηκα. :-)

Αυτό που θα μας ενδιέφερε ως συλλέκτες σε πρώτη φάση, θα ήταν ένα όριο ας πούμε 300 ευρώ τον μήνα.

Συμφωνώντας λίγο-πολύ με τον Κώστα, η πλήρης άρση των περιορισμών υπολογίζεται από το 2017 και βλέπουμε... Αλλά κάπου φέτος (αν είμαστε τυχεροί) ή στην αρχή του 2016 ελπίζουμε σε μια μερική άρση. Πόσο θα ήταν αυτή; Χμμμ... τα 300 ευρώ που ανέφερα είναι μάλλον αισιόδοξα...

Τουλάχιστον, ας υπάρχει το δικαίωμα μεταφοράς του ποσού για τον επόμενο μήνα. Αλλιώς... θα στελνουμε ο ένας στον άλλον χρήματα (στους λογαριασμούς PayPal)... μέχρι να έρθει η ώρα να τα χρησιμοποιήσουμε. :-)

Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 18, 2015, 12:16:23 μμ »

θα ειμασταν τυχεροι ακομη και εαν ανοιγε το pay pal με ανωτατο οριο 50 ευρω. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 18, 2015, 02:05:28 μμ »

αφου πλεον εχουμε οριο κατα ατομο τα 500 ευρω το μηνα το Paypal Τι ζορι τραβαει???στο ebay αληθεια εκτος Paypal σκετο με την καρτα μας γινεται αγορά??
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2583


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 18, 2015, 02:32:52 μμ »

Η μεταφορά χρημάτων μπορεί να επιτρέπετε αλλά εγω μολις δοκίμασα να αγοράσω κάτι απο το ebay και μου έβγαλε τα ίδια μηνύματα που μου εβγαζε και πριν  Λύπη . (να δώσω δηλαδή άλλη κάρτα ) ...
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 18, 2015, 09:38:56 μμ »

Η μεταφορά χρημάτων μπορεί να επιτρέπετε αλλά εγω μολις δοκίμασα να αγοράσω κάτι απο το ebay και μου έβγαλε τα ίδια μηνύματα που μου εβγαζε και πριν  Λύπη . (να δώσω δηλαδή άλλη κάρτα ) ...

και σε μένα μόλις..
ζητάει βέβαια πάλι εγγραφή κάρτας για να πάρει το 1,5€.
έκανε κανείς;
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 21, 2015, 01:47:21 μμ »

Κολπο για να κανεις αγορες Paypal στο ebay.το βρηκα στο παρακατω σαιτ.διαβαστε και οποιος θελει ας δοκιμασει.ελπιζω να πιανει .Το κολπο ειναι στο update της 21/8/2015

http://www.gameworld.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=22153:anoigoun-synallages-me-eksoteriko-capital-controls&catid=179:2014-05-19-05-44-56/#fieldsTab
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10408



Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 21, 2015, 02:07:25 μμ »

Όπως προκύπτει από το περιεχόμενο της απόφασης η οποία ισχύει ήδη από χθες, επιτρέπεται η μεταφορά χρημάτων στο εξωτερικό μέχρι του ποσού των 500 ευρώ μηνιαίως

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/990162/epta-allages-sta-capital-controls-me-apofasi-tsakalotou--to-plires-keimeno

Δοκίμασα σήμερα μεταφορά χρημάτων (μικροποσό κάτω τω 50€) αλλά η προσπάθεια απέτυχε.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 13
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences