Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 10:00:20 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αξιόπιστη και οικονομικότερη αγορά χρυσού / bullion  (Αναγνώστηκε 8297 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 17, 2015, 04:02:29 μμ »

 Δεν θα την εκτελεσουν γιατι σε ιδιωτες στην Ελλαδα στελνουν μονο τα "συλλεκτικα" νομισματα τους και οχι τα bullion.
 Καλως γραφτηκες, καλως πηρες το μπρελοκακι (το εχουμε κανει πολλοι), αλλα απο αυτους bullion δεν θα δεις.
 Ολα τα  σαιτ  bullionαδων του εξωτερικου, εχουν πολυ αυξημενα κοστη μεταφορικων + εμβασμα και καποια απο αυτα συμφερουν μονο σε ποσοτητες και οχι για ενα δυο χρυσα νομισματα.
 Επιπλεον το να ανοιχτει θεμα αφιερωμενο αποκλειστικα σε αυτα, αποτελει αμεση διαφημιση.
 Γραφεις πολλα, αφηνεις διαφορα υπονοουμενα για εναν χωρο που μολις μπηκες(το στεκι), αλλα δεν εχεις κανει το homework σου ακομα .
Καντο και τα ξαναλεμε.
Καλη συνεχεια.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 17, 2015, 05:55:30 μμ »

Δεν θα την εκτελεσουν γιατι σε ιδιωτες στην Ελλαδα στελνουν μονο τα "συλλεκτικα" νομισματα τους και οχι τα bullion.

Δεν το γνώριζα, υπέθεσα ότι αφού με αφήνει να φτάσω στο καλάθι θα κάνει και checkout. Δεν είδα σχετικό περιορισμό πουθενά.

Καλως γραφτηκες, καλως πηρες το μπρελοκακι (το εχουμε κανει πολλοι), αλλα απο αυτους bullion δεν θα δεις.

Δεν το παρέλαβα ακόμα  Μεγάλο χαμόγελο

Ολα τα  σαιτ  bullionαδων του εξωτερικου, εχουν πολυ αυξημενα κοστη μεταφορικων + εμβασμα και καποια απο αυτα συμφερουν μονο σε ποσοτητες και οχι για ενα δυο χρυσα νομισματα.

Τα μεταφορικά τα είδα, τα τραπεζικά τα ψιλοϋπολόγισα και βγαίνει περίπου μία η άλλη. Τα τοπικά καταστήματα αναγράφουν (κάποια) για κάποιο επιπλέον φόρο στην πώληση. Ενδεχομένως κάποιοι να τον ενσωματώνουν στην τελική τιμή, οπότε από το Internet μόνο δεν είναι εύκολη η σύγκριση. Εκεί μπαίνει πια το θέμα της αξιοπιστίας, αν είναι σοφότερο να πληρώσει κάποιος κάτι παραπάνω και κατά πόσο εξασφαλίζεται πραγματικά. Δεν μπορεί αξιόπιστοι να ειναι μόνο οι ακριβοί, ή όχι;
(Μιλάμε πάντα για 1-2-3 bullions. Αν μπορούσα να αγοράσω ποσότητες, θα με έψαχναν αυτοί και όχι εγώ...)

Επιπλεον το να ανοιχτει θεμα αφιερωμενο αποκλειστικα σε αυτα, αποτελει αμεση διαφημιση.

Προσωπικά διαφωνώ με τη μή αναφορά των σημείων πώλησης σε φόρουμς. Ίσα ίσα, πιστεύω ότι κάνει τους πωλητές πιο προσεχτικούς, αν γνωρίζουν ότι η γκέλα τους θα γινει γνωστή στο εξειδικευμένο κοινό τους. Παρόλ' αυτά, σημείωσα από την αρχή στο θέμα, ότι αν ο/οι διαχειριστές το θεωρούν διαφήμιση, δεν έχω αντίρρηση να διαγραφεί.

Συνεχίζω να πιστεύω όμως ότι μία λίστα οικονομικών και αξιόπιστων πωλητών δεν αποτελεί διαφήμιση, διότι:
α) Όλοι είναι δίπλα δίπλα και είναι εύκολο στον καθένα να ελέγξει τιμές.
β) Ο καθένας από τα μέλη του φόρουμ μπορεί να αφήσει το σχόλιό του, επιβεβαιώνοντας/αναιρώντας τα σχόλια των προηγούμενων.
γ) Δεν υπάρχει "σειρά κατάταξης", ώστε να πριμοδοτείται κάποιος για την κορυφή, ούτε μπορεί να γίνει σε προϊόν που αλλάζει τιμή ανά δευτερόλεπτο.
δ) Έχω δει πολλές αναφορές ως τώρα σε ποστς στο φόρουμ για συγκεκριμένα σημεία πώλησης, από όπου μέλη πραγματοποίησαν αγορές. Η έννοια του θέματος που ανέβασα ήταν να συγκεντρωθουν σε ένα σημείο αυτές οι αναφορές. Πιστεύω ότι η αναφορά σε ποστ "εγώ αγόρασα αυτό από εκεί και έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση/τιμές κλπ κλπ" θα μπορούσε να θεωρηθεί πολύ περισσότερο διαφήμιση, αφού αναφέρει μόνο έναν πωλητή, αλλά δεν είδα αντιδράσεις από τα άλλα μέλη του φόρουμ, οπότε δεν περίμενα τέτοιες τώρα.

Γραφεις πολλα, αφηνεις διαφορα υπονοουμενα για εναν χωρο που μολις μπηκες(το στεκι), αλλα δεν εχεις κανει το homework σου ακομα .
Καντο και τα ξαναλεμε.
Καλη συνεχεια.


Δεν συνηθίζω να γράφω με υπονοούμενα. Αν κάτι που έγραψα δεν είναι ξεκάθαρο, ευχαρίστως να το διευκρινίσω. Από όταν πρωτομπήκα, διάβασα άπειρα ποστ του φόρουμ και θεωρούσα ότι δεν ξεφεύγω από το κλίμα του.

Υ.Γ. Σε άλλο φόρουμ που συμμετέχω, όταν κάποιος έμπορος/κατασκευαστής βγάλει μια προσφορά, είναι σύνηθες και θεμιτό να αναφέρεται στο φόρουμ από το μέλος που το έμαθε, ώστε αν θέλει κάποιος, να μπορεί να επωφεληθεί, χωρίς να θεωρείται διαφήμιση. Επίσης, αν κάνει φάουλ, κοινοποιείται προς γνώση, χωρίς να θεωρείται δυσφήμιση. Πάντα βέβαια στα πλαίσια της αλληλοενημέρωσης και αλληλοϋποστήριξης των μελών.

Υ.Γ.2 Αν το παρόν θέμα αντίκειται σε κανονισμό του φόρουμ, παρακαλώ να διαγραφεί. Αν όχι, όποιοι θέλουν και στο βαθμό που επιθυμούν, μπορούν να μοιραστούν τη γνώση τους και την εμπειρία τους με μη έμπειρους σαν εμένα.

Φιλικά πάντα,

Γιάννης
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 17, 2015, 08:26:10 μμ »

Για να μην παιδεύεσαι :

"Στέκι συλλεκτών"  και αγοραπωλησίες από κοντά.

Η διαφήμηση , ιδίως όταν γίνεται από τον ιδιοκτήτη ενός πραγματικού ή διαδυκτιακού καταστήματος , απαγορεύεται από τους όρους του παρόντος  φόρουμ.


Υ.Γ. Και εγώ εξέλαβα πολλά υπονοούμενα , όπως και πολλοί άλλοι , άρα δεν είναι μόνο δική μου αυτή η εντύπωση.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
euritos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 97



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 17, 2015, 08:45:16 μμ »

Παντως παιδια το αν ειναι καποιος συλλεχτης ή αποταμιευτης ( αν μπορω να το πω ετσι) ειναι δικαιωμα τοθ καθενος. Ισως καποιος που θελει για αποταμιευση μπορει να το βρει χρησιμο. Τεσπα εγω νομιζω και θελω να πιστευω οτι δν γινεται τιποτα κακοπροαιρετα εδω μεσα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences