Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 06:23:14 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αξιόπιστη και οικονομικότερη αγορά χρυσού / bullion  (Αναγνώστηκε 8298 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 15, 2015, 02:17:52 μμ »

Καλησπέρα,

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί δεν έχω βρει κάπου συγκεντρωμένες πληροφορίες για αγορά από αξιόπιστους εμπόρους (στην χαμηλότερη τιμή βεβαίως). Ως τώρα έχω αγοράσει μόνο από τράπεζα, οπότε δεν θέλω να ξανακάνω το ίδιο λάθος. Βλέπω να κυκλοφορούν συχνά τα ονόματα κάποιων Ελλήνων εμπόρων αλλά και κάποια site του εξωτερικού και θα ήθελα τη γνώμη σας. Αφορμή για αυτό το θέμα είναι ότι μόνο σε 2 ελληνικά sites βλέπω τιμές (ενώ άλλος θα μπορούσε να είναι π.χ. ακόμα φθηνότερος), ενώ στο φόρουμ δενβρήκα πουθενά συγκεντρωμένη πληροφορία.

Από μικρό ψάξιμο που έκανα είδα ότι οι Άγγλοι γενικά είναι πιο ακριβοί, το Αγγλικό νομισματοκοπείο πανάκριβο, το www.coininvest.com έχει καλές τιμές αλλά το Αυστριακό νομισματοκοπείο είναι λίγο πιο φθηνό! (στην Φιλαρμονική 1 oz).

Θα πρότεινα λοιπόν να φτιάξουμε ένα κατάλογο, με δοκιμασμένες προτάσεις χρηστών ΧΩΡΙΣ να υπάρχει ευθύνη για καμμία πρόταση (μεγάλα παιδιά είμαστε), με κατάστημα φυσικό/διαδικτυακό και νόμισμα(τα). Αν υπάρχουν κατά καιρούς προσφορές, θα μπορούμε να ενημερώνουμε αυτό το θέμα.

Αν αυτό το θέμα αντίκειται στην πολιτική του φόρουμ, παρακαλώ να διαγραφεί. Εξάλλου links θα είναι κατά βάση που θα φαίνονται και οι τιμές, άρα είναι δύσκολο να γίνει το όποιο προμοτάρισμα. Θα φτιάξω τη λίστα σε 2ο πόστ, ώστε να τη συμπληρώνετε αυτόνομα (αν υπάρχει σχόλιο θα πρότεινα να γίνεται σε ξεχωριστό πόστ).

Ας ξεκινήσω λοιπόν:

Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 15, 2015, 02:19:44 μμ »

https://www.muenzeoesterreich.at/eng/
Αυστριακό νομισματοκοπείο, είναι φθηνότερο στο 1 oz νόμισμα, ζητάει εγγραφή, στέλνει περιοδικό και θέλει 3 εβδομάδες για να στείλει την παραγγελία (αν κατάλαβα καλά, την "κόβει" αφού λάβει τα χρήματα!).

https://www.coininvest.com/en/
Μεγάλη ποικιλία, χαμηλές τιμές.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2015, 03:07:07 μμ από Ioannis_collector » Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 16, 2015, 02:34:40 μμ »

Ξένα:

https://www.muenzeoesterreich.at/eng/
Αυστριακό νομισματοκοπείο, είναι φθηνότερο στο 1 oz νόμισμα, ζητάει εγγραφή, στέλνει περιοδικό και θέλει 3 εβδομάδες για να στείλει την παραγγελία (αν κατάλαβα καλά, την "κόβει" αφού λάβει τα χρήματα!).

https://www.coininvest.com/en/
Μεγάλη ποικιλία, χαμηλές τιμές (από όσα έχω δει ως τώρα).


Ελληνικά:

http://agora-xrysou.com/

http://www.nikiasgold.com/%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%BF%CF%85/

http://www.sepheriades.gr/
Δεν έχει τιμές στο site.
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 17, 2015, 01:58:21 μμ »

Κανένας δεν έχει να αναφέρει άλλο αξιόπιστο site/κατάστημα;  Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 17, 2015, 02:01:55 μμ »

Στις Πωλήσεις εδώ θα βρεις τις πιο αξιόπιστες και λογικές προτάσεις, δεν χρειάζεται να ψάχνεσαι σε ξένα sites και εμπόρους
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 17, 2015, 02:36:54 μμ »

Φιλέ μου έχεις αγοράσει από όλα αυτά τα σάιτ και μας τα παρουσιάσεις ως αξιόπιστα;; Απορία


Πως παρουσιάζεις σάιτ πώλησης χρυσού ως αξιόπιστα;;Με τι αποδείξεις;;Έχεις ψωνισει από όλα;

Άλλαξε το τίτλο του θέματος σου και βάλε σάιτ πώλησης χρυσού.Το αν είναι αξιόπιστα ή όχι άφησε να το κρίνουμε μόνοι μας.Εγώ μετά από τόσα χρόνια αγορών χρυσού έχω γνώμη αλλά δεν την εκφερω δημόσια.Έχω πληρώσει πολλά δίδακτρα αν θες να ξέρεις....
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 17, 2015, 02:41:28 μμ »

Φιλέ μου έχεις αγοράσει από όλα αυτά τα σάιτ και μας τα παρουσιάσεις ως αξιόπιστα;; Απορία


Πως παρουσιάζεις σάιτ πώλησης χρυσού ως αξιόπιστα;;Με τι αποδείξεις;;Έχεις ψωνισει από όλα;

Άλλαξε το τίτλο του θέματος σου και βάλε σάιτ πώλησης χρυσού.Το αν είναι αξιόπιστα ή όχι άφησε να το κρίνουμε μόνοι μας.Εγώ μετά από τόσα χρόνια αγορών χρυσού έχω γνώμη αλλά δεν την εκφερω δημόσια.Έχω πληρώσει πολλά δίδακτρα αν θες να ξέρεις....

ΔΕΝ στο παρουσιαζει........απλα ρωταει ο ανθρωπος....δεν ειναι κακο αυτο!
Καταγράφηκε
rigas1
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 277


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 17, 2015, 02:47:25 μμ »



.........
Θα πρότεινα λοιπόν να φτιάξουμε ένα κατάλογο, με δοκιμασμένες προτάσεις χρηστών......
Ας ξεκινήσω λοιπόν:


αλλο λεει ομως Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 17, 2015, 02:51:22 μμ »



.........
Θα πρότεινα λοιπόν να φτιάξουμε ένα κατάλογο, με δοκιμασμένες προτάσεις χρηστών......
Ας ξεκινήσω λοιπόν:


αλλο λεει ομως Σαρκασμός

Το ειδα..... ενταξει προτεινε κατι, και? σιγα τι εγινε!!  Απλα μη τον αποπερνουμε κιολας!!
Καταγράφηκε
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 17, 2015, 03:16:10 μμ »

"Ως τώρα έχω αγοράσει μόνο από τράπεζα, οπότε δεν θέλω να ξανακάνω το ίδιο λάθος. Βλέπω να κυκλοφορούν συχνά τα ονόματα κάποιων Ελλήνων εμπόρων αλλά και κάποια site του εξωτερικού και θα ήθελα τη γνώμη σας."


Στην εισαγωγή είμαι ξεκάθαρος νομίζω για το ότι ΔΕΝ μπορώ να έχω άποψη για την αξιοπιστία και την οικονομία που παρέχει το όποιο site/κατάστημα. Αυτός είναι και ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα.

Παρέθεσα κάποια site/καταστήματα που αλίευσα ως τώρα στο φόρουμ, σε διάφορα σημεία και σκέφτηκα να τα συγκεντρώσω εδώ. Το μόνο αξιόπιστο από αυτά που αναγράφω (θεωρώ - και πάλι χωρίς να έχω ψωνίσει ακόμα από εκεί) είναι το Αυστριακό νομισματοκοπείο. Γράφτηκα μέλος και είχα σκοπό να μεταφέρω την εμπειρία της αγοράς μου από εκεί, όταν αποφασίσω να την υλοποιήσω. Πιθανά κακώς να ανέφερα τα υπόλοιπα, αφού - ενώ τα είδα να αναφέρονται σαν αξιόπιστα από χρήστες του φόρουμ - δεν εμφανίστηκε κανένας να στηρίξει την πρότερη γνώμη του.

Θα περίμενα τις προσθήκες σας και σαφέστατα το σχολιασμό σας, ειδικά αν υπάρχει αρνητική άποψη για κάποιο από αυτά. Εκτός αν ο καθένας θέλει να κρατά τις πηγές του κρυφές ή και να τις χρεώνει, αλλά τότε μάλλον είμαι σε λάθος φόρουμ. (Διάβασα αρκετά ποστ για παλιούς και νέους συλλέκτες και την όποια προθυμία μεταφοράς πληροφορίας αλλά δεν το φανταζόμουν έτσι).

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι έμπορος ούτε έχω σχέση με κάποιον έμπορο, απλά σκέφτηκα να αγοράσω κάποιο bullion 1 oz και έγινε η αφορμή να ξεκινήσω αυτό το θέμα.
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 17, 2015, 03:18:11 μμ »

Φιλέ μου έχεις αγοράσει από όλα αυτά τα σάιτ και μας τα παρουσιάσεις ως αξιόπιστα;; Απορία


Πως παρουσιάζεις σάιτ πώλησης χρυσού ως αξιόπιστα;;Με τι αποδείξεις;;Έχεις ψωνισει από όλα;

Άλλαξε το τίτλο του θέματος σου και βάλε σάιτ πώλησης χρυσού.Το αν είναι αξιόπιστα ή όχι άφησε να το κρίνουμε μόνοι μας.Εγώ μετά από τόσα χρόνια αγορών χρυσού έχω γνώμη αλλά δεν την εκφερω δημόσια.Έχω πληρώσει πολλά δίδακτρα αν θες να ξέρεις....

ΔΕΝ στο παρουσιαζει........απλα ρωταει ο ανθρωπος....δεν ειναι κακο αυτο!


+1
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 17, 2015, 03:21:45 μμ »



.........
Θα πρότεινα λοιπόν να φτιάξουμε ένα κατάλογο, με δοκιμασμένες προτάσεις χρηστών......
Ας ξεκινήσω λοιπόν:


αλλο λεει ομως Σαρκασμός

"δοκιμασμένες προτάσεις χρηστών"

ΟΧΙ δικές μου. Αν θέλεις, μπορώ να βρω και τα ποστ που τις αναφέρουν, ένα search στο φόρουμ με τα ονόματα των sites/εμπόρων θα τα δείξει αμέσως. Εκτός αν θεωρούνται αναξιόπιστες κάθε είδους αναφορές σε πωλητές χρυσού, ασχέτως της σοβαρότητας του μέλους που κάνει την αναφορά.
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 17, 2015, 03:36:19 μμ »

Στις Πωλήσεις εδώ θα βρεις τις πιο αξιόπιστες και λογικές προτάσεις, δεν χρειάζεται να ψάχνεσαι σε ξένα sites και εμπόρους

Θα βρω εδώ Φιλαρμονική 1 oz του 2015 σε χαμηλότερη τιμή από το Αυστριακό νομισματοκοπείο; Επίσης, μπορώ να πρήζω κάποιον καθημερινά για τιμές, όπως κάνω τώρα με τη σελίδα του Αυστρ. νομ/κοπείου, μέχρι να αποφασίσω να αγοράσω; Ή θεωρούνται λογικές και αξιόπιστες οι πωλήσεις λιρών που έχω δει, με 20 Ευρώ πάνω από την τιμή που πουλάει η π.χ. "αγορά χρυσού"; (τυχαίο παράδειγμα η αναφορά του καταστήματος, πραγματικό παράδειγμα η αναφορά της πώλησης στο φόρουμ, για να μην παρεξηγηθούμε).

Στην τελευταία μου ερώτηση κρύβεται και ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα: μπορεί πραγματικά να ειναι πιο αξιόπιστη και σοβαρή η πρόταση στις Πωλήσεις σε σύγκριση με τη χαμηλότερη τιμή ενός site/καταστήματος αλλά θα πρέπει να ειπωθεί ανοιχτά από κάποια μέλη αυτό, εκτός αν υπάρχουν άλλοι λόγοι που επιβάλλουν αποσιώπηση.

Φιλικά πάντα,

Γιάννης
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 17, 2015, 03:44:00 μμ »

Εχεις αγορασει χρυση Φιλαρμονικη 1 οζ απο το σαιτ του Αυστριακου νομισματοκοπειου και εκτελεσαν την παραγγελια σου?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 17, 2015, 03:49:44 μμ »

Εχεις αγορασει χρυση Φιλαρμονικη 1 οζ απο το σαιτ του Αυστριακου νομισματοκοπειου και εκτελεσαν την παραγγελια σου?

Όχι. Αναφέρουν όμως ότι πουλάνε και στο εξωτερικό, έχουν τη χώρα μας, έχουν τα κόστη και τον τρόπο αποστολής, τον τρόπο πληρωμής και τηλέφωνο επικοινωνίας. Υπάρχει λόγος να πιστεύω ότι δεν θα εκτελέσουν;

(Αν ναι, είναι το σχόλιο που θα περίμενα όταν άνοιξα το θέμα, πριν κάνω κίνηση και την πατήσω. Έχω φτάσει μέχρι να τη χαζεύω στο καλάθι μου αγορών  Κλείσιμο ματιού)
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences