Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 07:23:58 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δ.Ν.Τ  (Αναγνώστηκε 20484 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 05, 2015, 05:42:11 μμ »



Η Ευρωπαϊκή Ένωση, με τις επιδοτήσεις, τις χωματερές και την απαγόρευση ορισμένων καλλιεργειών, οδήγησε τη γεωργία στο σημερινό χάλι. Δε λέω ότι εμείς είμαστε άμοιροι ευθυνών και πως δεν κάναμε τις λαμογιές μας. Όμως από 'δώ και πέρα θα πρέπει να παράγουμε για να σταθούμε στα πόδια μας. Και με το ευρώ αυτό δε γίνεται. Κλείσιμο ματιού
Οι επιδοτησεις και οι χωματερες περα απο την καταστροφη της καλλιεργειας και της παραγωγης
εκαναν ενα μεγαλυτερο κακο την απαξιωση της εργασιας του αγροτη.Καταφερανε τον
αγροτη που παραγει πλουτο να τον μετακινησουν στην καφετερια να περιμενει αποζημιωσεις-
επιδοτησεις κλπ
[/quote]


+1 να ηταν καφετερια καλα θα ηταν,
εδω καταμεσης στον καμπο ξαφνικα εβλεπες φωταγωγημενα "σπιτια" Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
απο Βρυξελλες - Θεσσαλια - Μολδαβια follow the money Σαρκασμός
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 05, 2015, 05:43:51 μμ »

προσωπικα ενα και το αυτο,τι να το κανω το ευρω αμα δεν το εχω,ειναι σαν να μου χαρισαν μια μερσεντες και δεν εχω μια να βαλω βενζινη,βλεπω ανθρωπους διπλα μου που ηταν μια φορα υπερηφανοι και τωρα δεν εχουν να παρουν ενα κουτι γαλα στα εγγονακια τους,βλεπω ανθρωπους που δουλευαν 16 ωρες και εχουν να κανουν μεροκαματο 1 χρονο,βλεπω βλεπω βλεπω...δουλευω καθε χρονο με 10 διαφορετικες εθνικοτητες στην εργασια μου και ολοι μου λενε πως δουλευουμε οι Ελληνες ετσι δυνατα και σκληρα και οι απεξω μας λενε τεμπεληδες....δουλευω με παιδια 3 χρονια διαφορα με την κορη μου και περνουν 400ε ,αυτο το μελλον ονειρευομουνα οταν εκανα παιδια;;;περναμε το μαρτυριο της σταγονας απο το 2009 ναι.οχι,βγαινουμε ,μενουμε....ποσως με ενδιαφερει πια...μακαρι να κανουμε ενα ρισταρτ απο τομηδεν 2-3 5 χρονια αλλα η νεα γενια να βρει σωστες βασεις και οχι ξυλικια ,δεν φοβαμαι τον Ελληνα πολιτη τον πολιτικο Ελληνα φοβαμαι......
Η Απάντηση αυτή δείχνει ότι αρχίζουμε δειλά δειλά να βαδίζουμε στον σωστό δρόμο.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 05, 2015, 05:51:28 μμ »

http://www.capital.gr/epikairotita/3029154/p-lafazanis-thetiki-i-47selidi-elliniki-protasi

🐣
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 05, 2015, 05:53:25 μμ »

προσωπικα ενα και το αυτο,τι να το κανω το ευρω αμα δεν το εχω,ειναι σαν να μου χαρισαν μια μερσεντες και δεν εχω μια να βαλω βενζινη,βλεπω ανθρωπους διπλα μου που ηταν μια φορα υπερηφανοι και τωρα δεν εχουν να παρουν ενα κουτι γαλα στα εγγονακια τους,βλεπω ανθρωπους που δουλευαν 16 ωρες και εχουν να κανουν μεροκαματο 1 χρονο,βλεπω βλεπω βλεπω...δουλευω καθε χρονο με 10 διαφορετικες εθνικοτητες στην εργασια μου και ολοι μου λενε πως δουλευουμε οι Ελληνες ετσι δυνατα και σκληρα και οι απεξω μας λενε τεμπεληδες....δουλευω με παιδια 3 χρονια διαφορα με την κορη μου και περνουν 400ε ,αυτο το μελλον ονειρευομουνα οταν εκανα παιδια;;;περναμε το μαρτυριο της σταγονας απο το 2009 ναι.οχι,βγαινουμε ,μενουμε....ποσως με ενδιαφερει πια...μακαρι να κανουμε ενα ρισταρτ απο τομηδεν 2-3 5 χρονια αλλα η νεα γενια να βρει σωστες βασεις και οχι ξυλικια ,δεν φοβαμαι τον Ελληνα πολιτη τον πολιτικο Ελληνα φοβαμαι......
Η Απάντηση αυτή δείχνει ότι αρχίζουμε δειλά δειλά να βαδίζουμε στον σωστό δρόμο.
Μια απο τα ιδια..++++
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 05, 2015, 05:57:03 μμ »

Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 05, 2015, 06:23:26 μμ »

Φίλε imike υποθέσεις κάνουμε κάνεις δεν ξέρει το αποτέλεσμα σε μια τέτοια σύγκρουση  δεν πρέπει όμως να πολεμήσουμε και να μην τα δεχόμαστε όλα με κατεβασμένα χέρια
Αρκεί να ξέρουμε για τι πολεμάμε. Κλείσιμο ματιού Να μην πολεμάμε μόνο και μόνο για να λέμε (και να δείχνουμε) ότι πολεμάμε, διότι εμείς αυτό πάμε να κάνουμε

Πολεμάμε ανεμόμυλους. Ψάχνουμε εχθρούς να πολεμήσουμε.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 05, 2015, 06:28:50 μμ »

Οι επιδοτησεις και οι χωματερες περα απο την καταστροφη της καλλιεργειας και της παραγωγης
εκαναν ενα μεγαλυτερο κακο την απαξιωση της εργασιας του αγροτη.Καταφερανε τον
αγροτη που παραγει πλουτο να τον μετακινησουν στην καφετερια να περιμενει αποζημιωσεις-
επιδοτησεις κλπ

Για αυτό το τελευταίο φταίει η ΕΕ;;;;
Μήπως φταίει ο Τσοβόλας;;;;



Όσοι συζητάτε για δυο-τρία χρόνια, κάντε τα 20-30 για αρχή και βλέπουμε.
Όσοι συζητάτε για την Ελλάδα του 2005, καλύτερα να την ξεχάσετε, γιατί ήταν ιδεατή πραγματικότητα.

Ο τελευταίος μισθός μου σε δραχμές ήταν 250.000 περίπου, δηλαδή 700+ ευρώ. Πώς έφτασα το 2007 να παίρνω 1200 ευρώ, θα ήθελα να κάνει κάποιος τον κόπο να μου το εξηγήσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2015, 06:37:29 μμ από sac » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 05, 2015, 06:43:44 μμ »

γιωργη ηταν η ευρωπαικη συγκλιση των εκσυγχρονιστων.Πλησιαζαμε τον σκληρο πυρηνα της ευρ.ενωσης!
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 05, 2015, 06:49:55 μμ »

Οι επιδοτησεις και οι χωματερες περα απο την καταστροφη της καλλιεργειας και της παραγωγης
εκαναν ενα μεγαλυτερο κακο την απαξιωση της εργασιας του αγροτη.Καταφερανε τον
αγροτη που παραγει πλουτο να τον μετακινησουν στην καφετερια να περιμενει αποζημιωσεις-
επιδοτησεις κλπ

Για αυτό το τελευταίο φταίει η ΕΕ;;;;
Μήπως φταίει ο Τσοβόλας;;;;



Όσοι συζητάτε για δυο-τρία χρόνια, κάντε τα 20-30 για αρχή και βλέπουμε.
Όσοι συζητάτε για την Ελλάδα του 2005, καλύτερα να την ξεχάσετε, γιατί ήταν ιδεατή πραγματικότητα.

Ο τελευταίος μισθός μου σε δραχμές ήταν 250.000 περίπου, δηλαδή 700+ ευρώ. Πώς έφτασα το 2007 να παίρνω 1200 ευρώ, θα ήθελα να κάνει κάποιος τον κόπο να μου το εξηγήσει.

Μήπως και η τελευταία τυρόπιτα σε δραχμές ήταν 100 δραχμές...και το 2007 έδινες 1.8 ευρώ  (600 δραχμές)?
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 05, 2015, 06:56:21 μμ »

το μπουκαλακι νερο? 50δρχ τη μια μερα και 0,5€ την αλλη 170δρχ δηλαδη...

σημασια εχει με τα λεφτα που εισπρατεις τι αγοραστικη δυνατοτητα ειχες τοτε και τι τωρα!
σε αυτο ποιος θα απαντησει!!!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 05, 2015, 07:10:52 μμ »

Σύντροφοι, το ίδιο λέμε. Τι δημιούργησε αυτόν τον υπερπληθωρισμό;

Για να καταλήξω ότι τα νέα παιδιά που αναπολούν εκείνες τις εποχές, πρέπει να καταλάβουν ότι αυτό ήταν το πρόβλημα. Αυτή η κατάσταση δεν ήταν φυσιολογική.


edit: Λες και παίζαμε Monopoly είχε γίνει η Ελλάδα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2015, 07:57:19 μμ από sac » Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 05, 2015, 09:22:03 μμ »

ελα ειμαστε ετοιμοι πλεον για το new deal...παει το μνημονιο σκισκηστε Χαμόγελο
παντως δε ξερω τι λετε και τι ακουτε αλλα 4 μηνες τωρα ουτε παιδακια λυποθυμανε στα σχολεια,οι ψεκασμοι σταματησαν ολα βαινουν καλως Χαμόγελο
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 06, 2015, 04:45:34 μμ »

«Το προπατορικό αμάρτημα του ΔΝΤ στην Ελλάδα ήταν το ότι άφησε τον Ντομινίκ Στρος-Καν να επιβληθεί στον οργανισμό για να σώσει τις ευρωπαϊκές τράπεζες και το ευρώ όταν ξέσπασε η κρίση, καταδικάζοντας σε καταστροφή την Ελλάδα». 

«Η αποστολή του ΔΝΤ είναι να σώζει τις χώρες. 'Οχι τα νομίσματα ή τις τράπεζες και στα σίγουρα δεν θα πρέπει να κάνει βρωμοδουλειές για μία πλούσια νομισματική ένωση, η οποία είναι απολύτως ικανή να τα βγάλει μόνη της πέρα με τις υποθέσεις της αλλά αρνείται να το πράξει για πολιτικούς λόγους».

http://www.kathimerini.gr/818350/article/epikairothta/politikh/daily-telegraph-to-dnt-prodwse-thn-apostolh-toy-sthn-ellada

Αυτές είναι "σφαλιάρες"!  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 29, 2015, 12:45:27 πμ »

Για να δούμε , θα πληρωθεί η δόση προς το Δ.Ν.Τ. ;
Και αν όχι , αυτό τί συνεπάγεται ;
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 29, 2015, 07:55:52 πμ »

http://www.kathimerini.gr/818350/article/epikairothta/politikh/daily-telegraph-to-dnt-prodwse-thn-apostolh-toy-sthn-ellada

+1 αυτό είναι, καλά τα λέει νομίζω αυτό το άρθρο για το ΔΝΤ ...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences