Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 01:54:39 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Διαφορετική τιμολόγηση προϊόντων  (Αναγνώστηκε 1577 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nick_1981
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 151


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 13, 2015, 11:51:31 μμ »

Καλημέρα σε όλους. Ψάχνοντας για μια εργασία περί της διαφορετικής τιμολόγησης ίδιων προϊόντων από συγκεκριμένη επιχείρηση στις διάφορες χώρες όπου δραστηριοποιείται, διαπίστωσα ότι το 90% των προϊόντων της πουλιούνται ακριβότερα στην Ιταλία, ακολουθεί η Γερμανία και πιο φθηνά είναι στην Ελλάδα. Διαφορές τιμών όχι αμελητέες αφού φτάνουν ακόμη και στο 20-30%. Γιατί συμβαίνει αυτό? Οικονομολόγοι - άτομα με γνώσεις στο μάρκετινγκ παρακαλώ τα φώτα σας, γιατί προβλέπεται ξενύχτι..  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 14, 2015, 09:00:03 πμ »

Οι λόγοι που επηρεάζουν την τιμή σε κάποιο προϊόν είναι διάφοροι. Ο πιο βασικός η διαφορά και ζήτηση μεταβάλλεται από χώρα σε χώρα ανάλογα το προϊόν . Διαφορετική ζήτηση έχει η φέτα στην Ελλάδα και διαφορετική στη Γαλλία που έχουν και εγώ δεν ξέρω πόσα είδη τυριών. 

Ένας άλλος λόγος που τραβάει την τιμή προς τα κάτω είναι ότι η εταιρεία θέλει να κάνει ένα καλό μπάσιμο σε μια νέα αγορά γι αυτήν, για την οποία αγορά όμως, ήδη υπάρχουν προϊόντα γνωστά που έχουν εδραιωθεί. Έτσι αποφασίζει να κατεβάσει τις τιμές για να πάρει μέρος από την πίτα της αγοράς.
Ακόμα και ο γενικότερος ανταγωνισμός από παρόμοια προϊόντα αν όλοι οι ανταγωνιστές σου στη χώρα πουλάνε στις 10 χρηματικές μονάδες δεν μπορείς εσύ να πουλάς στις 18 αν το προϊόν σου δεν έχει κάτι που να το διαφοροποιεί.

Αυτά είναι μερικά που μου έρχονται για 10 η ώρα το πρωί.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 14, 2015, 03:46:50 μμ »

μια και το ψαχνεις φιλε γιατι στο Παρισι που προσφατα πηγα ειναι πανακριβο σε μαγαζια-φαγητο κτλ στην καθημερινοτητα του οπως σουπερ μαρκετ -φουρνοι ειναι 30 τοις εκατο φθηνοτερα απο Ελλαδα;;;στα ιδια ακριβως προιοντα και με τριπλασιο μισθο απο οτι εμεις εδω;;
Καταγράφηκε
tzitzifiongos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 252


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 14, 2015, 06:02:00 μμ »

Είναι και άλλα. Ο ΦΠΑ κάθε χώρας, ο εκτελωνισμός, τα διόδια, η απόσταση. Όλα αυτά κοστίζουν διαφορετικά σε κάθε χώρα. Επίσης είναι και η ποιότητα. Π.χ. άλλη ποιότητα αγροτικών προϊόντων στέλνουμε στην Γερμανία και άλλη ποιότητα στην Βουλγαρία.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 14, 2015, 09:14:23 μμ »

Σε όλες τις χώρες παίζουν αυτές οι διαφορές και το ίδιο σουπερ μάρκετ στην ελβετία είναι πιο ακριβό στα ίδια προιόντα.

Ένας ακόμα λόγος που κρατιούνται χαμηλά οι τιμές σε άλλες χώρες είναι και ο πληθυσμός άλλες οικονομίες κλίμακος πετυχαίνει ένα προιόν στη Γαλλία των 50 60 εκατομυρίων και άλλο στην Ελλάδα των 10 που και 10 είναι οι 5 στην Αθήνα και άλλοι 5 σκόρπιοι στην Ελλάδα και τα νησία.

Η gouda Ολλάνδίας για παράδειγμα μπαίνει σε ενα τραίνο και σε 4 ώρες είναι Γαλλία. Στην Ελλάδα δεν έχει τραίνο, μπαίνει στην νταλίκα, περνάει όλα τα βαλκάνια και φτάνει αθήνα και εκει πάει πειραιά μπαίνει στο καράβι για να φτάσει στο νησί και να πεις στον τυπο στο σουπερ μαρκετ βάλε 10 φέτες για τόστ.

Δε λέω οτι δεν είναι ακριβά είναι, αλλά άμα το σκεφτείς υπάρχουν λόγοι για να κρατάνε τις τιμές πιο ψιλά.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences