Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 09:23:49 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΣΤΕΦΑΝΗ  (Αναγνώστηκε 9432 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 10:41:59 μμ »

Τα νομισματα δεν ειναι γραμματοσημα.
Στα γραμματοσημα κοιταμε οδοντωση, σερνιερα, μην το συγχεουμε με τα νομισματα, υπαρχουν POOR KAI GOOD
με ολοστρογγυλη στεφανη, αυτο ομως δεν λεει τιποτα, μπορει να ειναι μειον σε ενα νομισμα χτυπημα στην στεφανη, αλλα οταν ολα τα αλλα ειναι αψωγα, πεδιο,παρασταση, πατημα δεν εναι για πεταμα,βεβαια αισθητικα
δεν ειναι ομορφο, και εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο.
Παντως εγω δεν μπορω να κρινω ενα νομισμα σαν γραμματοσημο(του λειπουν τρια δοντακια στα σκουπιδια).
Σιγουρα θελω το ακυκλοφοριτο αλλα συμβιβαζομαι και ενα με χτυπημα στην στεφανη, και κατα τα αλλα αψωγο,παρα μια ολοστρογγυλη στεφανη, και να βλεπεις το κεφαλη του βασιλια, να μην υπαρχει αφτι και φρυδι.
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 09:42:01 πμ »

Τα νομισματα δεν ειναι γραμματοσημα.....


Καλημέρα...ευστοχη η συγκρισή σας, νομισμάτων- γραμματοσημων...Τι θα προτιμούσατε ομως(και οι υπολοιποι) το πρωτο νομισμα που έβαλα, η το νομισμα της δημοπρασίας,
http://www.nomisma.gr/auction/OpenImage.aspx?Title=Lot 243&Image=LotImages/116/Normal/2596.jpg
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1431



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 12:45:18 πμ »

Σιγουρα της δημοπρασιας, αλλα οχι με μονο κριτηριο οτι της δημοπρασιας δεν εχει κτυπηματα στην στεφανη,
στο συνολο εχει διαφορα απο το δικο σου Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 12:19:27 μμ »

επειδη ετυχε, και αγορασα εγω, το συγκεγκριμενο ταλληρο,μου ειχε κανει εντυπωση,που δεν κτυπηθηκε.και οποιος θυμαται περασε γρηγορα,ωστε δεν προλαβα στην αρχη να το πλειωδοτησω,και ξαναρχισε παλι απο την αρχη,(υστερα απο αιτηση μου,στην επιτροπη,που εγινε δεκτη)οπου φυσικα το αγορασα με την πρωτη τιμη εκκινησης,αφου κανεις αλλος δεν το διεκδικησε.το πιστευετε,οτι ενω εχω, και αλλα μοναχου,και ακυκλοφορητο,αυτο δεν το πουλαω,και μου το εχουν ζητησει πολλα παιδια,σε πολυ καλες τιμες.σιγουρα το μαλλι του ειναι αραιο,αλλα εχει μια υπεροχη,ομοιομορφη φθορα του χρονου,αλλα και με αναλοιωτα, σχεδον ολα τα υψηλα σημεια,εκτος του φρυδιου φυσικα.κοιταξτε τα ανθακια,στο στεμμα,τα φυλλα,τα γραμματα που ειναι πολυ καλα τυπωμενα,κλπ.για μενα αυτο το νομισμα, ειναι απο τα αγαπημενα μου, και ας εχω,πολυ πιο σπανια η ακριβα.μερικες φορες ο χρονος, δημιουργει νομισματα καλυτερα απο ακυκλοφορητα.σιγουρα υποκειμενικα,και οχι κυριολεκτικα,για εναν σοβαρο συλλεκτη.οσο για τα κτυπηματα της περιφερειας,σιγουρα στα μεγαλα αργυρα ιδιως,μετα απο πεσιμο,δημιουργουν, σημαντικωτατες φθορες.σε ενα κρητικο,σχεδον ακυκλοφορητο!!! ταλληρο ενος φιλου,με θυρεο,μαλλι, μουστακι, τελεια,δημιουγησε ενα σημαδι στο υψος της κορυφης του θυρεου,που σχεδον το νομισμα χαλασε ολην την παλια του οψη.μην ξεχναμε μια λεπτομερεια, ειναι ικανη να διπλασιασει,η και να κατεβασει την τιμη ενος νομισματος.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 03:36:57 μμ »

Σιγουρα της δημοπρασιας, αλλα οχι με μονο κριτηριο οτι της δημοπρασιας δεν εχει κτυπηματα στην στεφανη,
στο συνολο εχει διαφορα απο το δικο σου Χαμόγελο

Πιστευα οτι το δικο μου ήταν καλύτερο... Ειδικά το μαλι, μου φαίνετε καλύτερο. Οποτε ατυχής η συγκριση.
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 03:42:01 μμ »

επειδη ετυχε, και αγορασα εγω, το συγκεγκριμενο ταλληρο,μου ειχε κανει εντυπωση,που δεν κτυπηθηκε.και οποιος θυμαται περασε γρηγορα,ωστε δεν προλαβα στην αρχη να το πλειωδοτησω,και ξαναρχισε παλι απο την αρχη,(υστερα απο αιτηση μου,στην επιτροπη,που εγινε δεκτη)οπου φυσικα το αγορασα με την πρωτη τιμη εκκινησης,αφου κανεις αλλος δεν το διεκδικησε.το πιστευετε,οτι ενω εχω, και αλλα μοναχου,και ακυκλοφορητο,αυτο δεν το πουλαω,και μου το εχουν ζητησει πολλα παιδια,σε πολυ καλες τιμες.σιγουρα το μαλλι του ειναι αραιο,αλλα εχει μια υπεροχη,ομοιομορφη φθορα του χρονου,αλλα και με αναλοιωτα, σχεδον ολα τα υψηλα σημεια,εκτος του φρυδιου φυσικα.κοιταξτε τα ανθακια,στο στεμμα,τα φυλλα,τα γραμματα που ειναι πολυ καλα τυπωμενα,κλπ.για μενα αυτο το νομισμα, ειναι απο τα αγαπημενα μου, και ας εχω,πολυ πιο σπανια η ακριβα.μερικες φορες ο χρονος, δημιουργει νομισματα καλυτερα απο ακυκλοφορητα.σιγουρα υποκειμενικα,και οχι κυριολεκτικα,για εναν σοβαρο συλλεκτη.οσο για τα κτυπηματα της περιφερειας,σιγουρα στα μεγαλα αργυρα ιδιως,μετα απο πεσιμο,δημιουργουν, σημαντικωτατες φθορες.σε ενα κρητικο,σχεδον ακυκλοφορητο!!! ταλληρο ενος φιλου,με θυρεο,μαλλι, μουστακι, τελεια,δημιουγησε ενα σημαδι στο υψος της κορυφης του θυρεου,που σχεδον το νομισμα χαλασε ολην την παλια του οψη.μην ξεχναμε μια λεπτομερεια, ειναι ικανη να διπλασιασει,η και να κατεβασει την τιμη ενος νομισματος.χαιρετω,γιαννηςτ.

θα μπορουσαμε να είχαμε μια καλύτερη φωτό του νομίσματος?Αν σας είναι ευκολο....Σας ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 04:49:06 μμ »





προς συγκριση τα δυο νομισματα.
Νομιζω πως κανεις λαθος .Το πιστοποπιημενο ειναι καλυτερο απο το δικο σου κερμα.VERY FINE  με FINE
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 08:54:02 μμ »

Και τα δυο ειναι ωραια αλλα το πιστοποπιημενο ειναι καλυτερο 1 με 2 κλασεις.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences