Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 07:45:59 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΣΤΕΦΑΝΗ  (Αναγνώστηκε 9431 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 09:40:28 μμ »

Καλησπέρα...ποτε ενα χτυπημα στην στεφάνη θεωρείτε ως σοβαρή ζημιά για ένα νομισμα?οποιοδήποτε χτυπημα? οταν μεταβάλει την περίμετρο?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:03:35 μμ »

Oποιοδηποτε χτυπημα στην περιμετρο ή οπουδηποτε αλλου στο νομισμα θεωρειται default(μειον-ελαττωμα).Οσο μεγαλυτερο το χτυπημα τοσο μεγαλυτερο το προβλημα.
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 07, 2012, 10:07:48 μμ »

φωτογραφιες απο ενα νομισμα μου με καποια προβληματακια στην στεφάνη...
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 08:52:18 πμ »

Το νόμισμα με χτυπήματα στη περιφέρεια είναι ένα προβληματικό νόμισμα όπως και νάχει.

Προσωπική ταπεινή άποψη είναι ότι, ένα νόμισμα όπως στη φωτό δεν θα το αγόραζα επειδή μπορώ να το βρώ άψογο (χωρίς χτυπήματα).

Ένα τάλληρο του 51 με τέτοια χτυπήματα δεν θα έδινα παραπάνω από το 40-50% απ ότι θα έδινα σε ένα χωρίς τέτοια χτυπήματα.

Τώρα, αν μαζεύεις κουτάκια δεν έχεις πρόβλημα γιατί μπορεί να πάρει κάποια ετικέττα με οτιδήποτε γραμμένο όπως "genuine", "......planchet" "πατάτες" ή και τίποτα όπως το τάλληρο του 51 (έχει γίνει ολόκληρη συζήτηση) που μοσχοπουλήθηκε.


(Υ.Γ. Μην σας φαίνεται περίεργο ότι οι πού καλοί γνώστες των εταιρειών πιστοποίησης δεν έχουν στις συλλογές τους προβληματικά νομίσματα. Ο λόγος απλός. Πρώτα έμαθαν το νομίσματα΄καλά και έπειτα τα σύγκριναν με τις πιστοποιήσεις. Οι περισσότεροι όμως προσπαθούν να μάθουν τα νομίσματα μέσω πιστοποιήσεων. Ας διαψευστώ.....)


 
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 10:05:08 πμ »

παντως αγαπητε μου φιλε αυτο με τις πιστοποιησεις πρεπει να το προσεξεις !!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  κοντευει να σου γινει εμμονη !!   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  ( πλακα κανω ελπιζω να μην παρεξηγηθω ) ...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 03:59:52 μμ »

Καλησπέρα...ποτε ενα χτυπημα στην στεφάνη θεωρείτε ως σοβαρή ζημιά για ένα νομισμα?οποιοδήποτε χτυπημα? οταν μεταβάλει την περίμετρο?
τα χτυπηματα στο νομισμα σου ειναι μικρα και το νομισμα καθεαυτο εχει καλο eye appeal  σε σχεση με την κατασταση του.Εαν η σχεση τιμης-καταστασης ηταν καλη και εγω θα το αγοραζα.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 04:55:28 μμ »

παντως αγαπητε μου φιλε αυτο με τις πιστοποιησεις πρεπει να το προσεξεις !!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  κοντευει να σου γινει εμμονη !!   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  ( πλακα κανω ελπιζω να μην παρεξηγηθω ) ...  Κλείσιμο ματιού

 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη  φυσικά και δεν θα σε παρεξηγήσει κανένας.

Όμως....το επαναλαμβάνω γιατί θεωρώ ότι οι άλλοι έχουν εμμονές και μπερδεύουν το κουτάκι με το νόμισμα Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών.

(Υ.Γ Λάβε υπόψη σου ότι ο μόνος τρελλός στο τρελλοκομείο είναι ο γιατρός Σαρκασμός)
Καταγράφηκε
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 05:34:37 μμ »

εχεις απολυτο δικιο !!! ολοι οι αλλοι το ξερουν οτι ο γιατρος ειναι ο τρελλος  ... εκεινος ομως νομιζει οτι ειναι γιατρος !!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 08:16:17 μμ »

εχεις απολυτο δικιο !!! ολοι οι αλλοι το ξερουν οτι ο γιατρος ειναι ο τρελλος  ... εκεινος ομως νομιζει οτι ειναι γιατρος !!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

 γι αυτό και ο Μπερνάρ Σω είπε ότι "υπάρχουν τρελλοί ακόμη και στο τρελοκομείο"

...και ο ίδιος είπε ακόμη ότι τη ταμπέλα  "Τρελλοκομείο" (κάτι μου λέει η λέξη "ταμπέλα") την έχουν απ έξω και όχι από μέσα..."

(πάλι Υ,Γ. Σε ευχαριστώ που για άλλη μια φορά μου έδωσες την ευκαιρία να διορθώσω τα απωθημένα των άλλων κι όχι τα δικά μου Σαρκασμός)
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 09:24:10 μμ »

Το νόμισμα με χτυπήματα στη περιφέρεια είναι ένα προβληματικό νόμισμα όπως και νάχει.

Προσωπική ταπεινή άποψη είναι ότι, ένα νόμισμα όπως στη φωτό δεν θα το αγόραζα επειδή μπορώ να το βρώ άψογο (χωρίς χτυπήματα)...........

 

οφειλω να ομολογησω οτι στην αρχή δεν με ενοχλούσαν τα μικροχτυπηματα μικροπροβλήματα, στα νομίσματα που αγόραζα, αλλα τώρα τελευταία οταν τα χαζεύω, σε όσα υπαρχει καποιο προβλημα, στην ιδέα οτι είναι σοβαρό, μου χαλάει ολοι την εικόνα....Σαν καποιος να έχει το αγαπημένο του αυτοκίνητο  με μια  γρατζουνιά στην πόρτα, η καποιο χτυπημα στο φτερο....καπως έτσι δηλαδη.
Καταγράφηκε
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 09:27:16 μμ »

Καλησπέρα...ποτε ενα χτυπημα στην στεφάνη θεωρείτε ως σοβαρή ζημιά για ένα νομισμα?οποιοδήποτε χτυπημα? οταν μεταβάλει την περίμετρο?
τα χτυπηματα στο νομισμα σου ειναι μικρα και το νομισμα καθεαυτο εχει καλο eye appeal  σε σχεση με την κατασταση του.Εαν η σχεση τιμης-καταστασης ηταν καλη και εγω θα το αγοραζα.

Οταν πάρω καλύτερο πολύ ευχαρίστως να στο δώσω...στη τιμή πιστεύω θα τα βρούμε...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 09:31:42 μμ »

οφειλω να ομολογησω οτι στην αρχή δεν με ενοχλούσαν τα μικροχτυπηματα μικροπροβλήματα, στα νομίσματα που αγόραζα, αλλα τώρα τελευταία οταν τα χαζεύω, σε όσα υπαρχει καποιο προβλημα, στην ιδέα οτι είναι σοβαρό, μου χαλάει ολοι την εικόνα....Σαν καποιος να έχει το αγαπημένο του αυτοκίνητο  με μια  γρατζουνιά στην πόρτα, η καποιο χτυπημα στο φτερο....καπως έτσι δηλαδη.

Aς ειχα εγω μια Φερραρι και ας ειχε μια χαρακια στην πορτα  Κλείσιμο ματιού
Ας ειχα λοιπον ενα ταληρο του 45 και ας ηταν χτυπημενο , ας ειχε και μια χαρακια , αντε και δυο  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vs(g)oldcoins
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 323



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 09:35:42 μμ »

κ Γιωργο θα την αφήνατε την χαρακια στην Φερραρι, δεν θα την φτιαχνατε? Στο νόμισμα που δεν μπορούμε να το φτιαξουμε?Ναι ωραιο αυτοκινητο-νομισμα αλλα θα υπάρχει κατι που θα το χαλάει.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 09:43:48 μμ »

Φιλε μου απλα ηθελα να σας δειξω πως οταν το νομισμα ειναι σπανιο καποια πραγματα παραβλεπωνται ως μηδαμινα!!
Σε νομισματα ομως ευκολα συμφωνω με τα οσα ειπωθηκαν πριν , , ,
Αλλα και για εναν νεο συλλεκτη που δεν θελει να δωσει πολλα για μια συλλογη κατι τετοια νομισματα
μπορουν να θεωρηθουν ΕΥΚΑΡΙΑ!!

Το νομισμα εχει δυο οψεις , το φτιαξιμο μιας συλλογης εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 09:48:08 μμ »

Παιδια μην λετε για φερραρι για και σαν λεξη φορολογειται. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences