Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 03:31:34 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 13
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορά φωτογραφικής???  (Αναγνώστηκε 72002 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 05, 2015, 07:14:05 μμ »

Καλησπέρα παιδιά, θα  ήθελα τα φώτα σας!!! Ξέρω πως έχει ξαναγίνει αυτήν η κουβέντα, αλλά επειδή αλλάζουν τα δεδομένα τιμών κ τεχνολογιών, θα ήθελα, αν μπορείτε να προτείνετε 2 slr φωτογραφικές που να έχουν τα απαιτούμενα χαρακτηριστικά για την φωτογράφηση νομισμάτων.

Μια οικονομικότερη λύση, και την αμέσως επόμενη με την δυνατότητα αλλαγής φακών…
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 05, 2015, 07:44:30 μμ »

Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 05, 2015, 08:21:21 μμ »

Νομίζω ότι κάνεις την ερώτηση λάθος. Εφόσον σκέφτεσαι για SLR, αυτό που σε ενδιαφέρει πια είναι ο φακός. Η DSLR το μόνο που χρειάζεται είναι να δέχεται αυτόν τον φακό.

Καλό θα είναι η μηχανή να έχει χειροκίνητη εστίαση και νομίζω ότι όλες έχουν.

Θα έλεγα όμως, αν είναι να πάρεις μια φωτογραφική μηχανή, καλό είναι να σκεφτείς να έχει τα χαρακτηριστικά που χρειάζεσαι για άλλες χρήσεις. Είναι κάπως ανάποδο να ψάχνεις D(igital)SLR μόνο για φωτογράφιση νομισμάτων.

Αν η ερώτησή σου είναι "τι χρειάζεται μια DSLR" για φωτογράφιση νομισμάτων, ώστε να πάρεις μία που να έχει και αυτά, θα έλεγα ουσιαστικά... ό,τι έχουν όλες (άρα τίποτα ιδιαίτερο). Καλό θα ήταν να έχει χειροκίνητη εστίαση, χειροκίνητη ρύθμιση ταχύτητας και διαφράγματος, καθώς και πολλές επιλογές φωτομέτρησης (spot κλπ), αλλά όλα αυτά χρειάζονται... γενικώς. :-)

Μπαίνοντας σε εξεζητημένα πράγματα, καλό θα ήταν να έχει και μεγάλες ταχύτητες διαφράγματος (1/8.000). (Θα σε βοηθούσε σε συνθήκες πιο χαμηλού φωτισμού ή πιο "ρηχής" εστίασης.) Όπως και "προθέαση βάθους πεδίου". Τέτοια πράγματα όμως δεν είναι για αρχαρίους και θα ανέβαζαν το κόστος άσκοπα.

Η ανάλυση (MegaPixel) μη σε ανησυχεί, ακόμα και κάτω από 10 MP θα ήταν αρκετό. (Εκτός να θέλεις να κάνεις το νόμισμα αφίσσα. Αλλά τότε θα χρειαζόσουν φακό 500 ευρώ, χεχε...)
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 05, 2015, 08:46:09 μμ »

DSLR, ευχαριστώ Γιώργο! Βλεπω σε κάποια  προηγούμενα θέματα που γίνεται αναφορά στην L820 η οποία δεν διατίθεται πλέον ή στην L320 που πάλι δεν υπάρχει προς πώληση...

Δεν θέλω φακό 500 ευρώ! Τι φακός χρειάζεται για το μάκρο??? Μπορείς να μου προτείνεις κάποιες???

Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 05, 2015, 08:51:19 μμ »

εγω εχω αυτη εδω και ειναι μια χαρα...και εχει και τρελο ζοομ
και GPS  Κλείσιμο ματιού
https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=7&cad=rja&uact=8&ved=0CEUQFjAG&url=http%3A%2F%2Fwww.nikonusa.com%2Fen%2FNikon-Products%2FProduct-Archive%2FCompact-Digital-Cameras%2FCOOLPIX-S9300.html&ei=xIMhVZWEHIrWarmFgYAM&usg=AFQjCNEuvZujVnv-h8lMuZ_zclxD2lm_3g
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 05, 2015, 08:58:24 μμ »

Καλή μηχανή φαίνεται, και βγάζεις και καλές φώτο Αντώνη, αλλά σκεφτόμουνα κάτι σε Ζοbels photos style...
Δεν ξέρω αν έχει macro?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 05, 2015, 09:16:48 μμ »

Συγκεκριμένα μοντέλα... δεν ξέρω τι γίνεται στην αγορά....

Γενικά, ένας φακός macro είναι αυτός που... μπορεί να πάει πολύ κοντά. :-) Οι συνήθεις φακοί zoom έχουν τα εξής αρνητικά:
- Δεν μπορούν να πάνε κοντά, έχουν ελάχιστη απόσταση εστίασης κοντά στο ένα μέτρο (80 πόντους ή 60 στην καλύτερη περίπτωση).
- Είναι "σκοτεινοί", δεν ανοίγει πολύ το διάφραγμά τους.
- Ακόμα χειρότερα, αυτά τα κάνουν στη μεγάλη εστιακή απόσταση, δηλαδή εκεί που θέλεις εσύ...

Συγκεκριμένα, ας πάρουμε έναν φακό 18-70mm διάφραγμα 3.5/5.6. Στο 18 δεν σε ενδιαφέρει, είναι το "ευρυγώνιο" άκρο. Σε ενδιαφέρει στο 70 που "zoomάρει":
- Εκεί η ελάχιστη απόσταση εστίασης μπορεί να είναι 80 πόντους, ενώ στο 18 να είναι 40 πόντους. Αν πας πιο κοντά, δεν θα εστιάσει γιατί είναι έξω από τις ικανότητές του.
- Ο φακός θα σκοτεινιάσει, γιατί το μεγαλύτερο άνοιγμα διαφράγματος θα είναι το 1/5.6 (δηλαδή περίπου το 1/5 της επιφάνειας του φακού). Στο 18 θα σου "προσφέρει" περίπου το 1/3 της επιφάνειας του φακού (1/3.5), αλλά αυτό δεν σε ενδιαφέρει.
- Αφού σκοτεινιάζει ο φακός, θα χρειαστείς πιο αργή ταχύτητα. Για να περάσει η ποσότητα του φωτός που χρειάζεται θα πρέπει να μείνει ανοιχτό το κλείστρο περισσότερη ώρα, π.χ. 1/30 ή 1/60 του δευτερολέπτου, οπότε κινδυνεύεις να σου κουνηθεί η φωτογραφία.

Βέβαια, το τελευταίο πρόβλημα λύνεται με καλό φωτισμό και κάποιο stand.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2015, 09:29:34 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 05, 2015, 09:19:30 μμ »

Καλή μηχανή φαίνεται, και βγάζεις και καλές φώτο Αντώνη, αλλά σκεφτόμουνα κάτι σε Ζοbels photos style...
Δεν ξέρω αν έχει macro?

Ξαναλέω ότι κάνεις λάθος ερώτηση. Εκεί που πας θα μπλέξεις!

Με μια μηχανή compact μπορείς να κάνεις άριστα τη δουλειά σου και πολύ πιο εύκολα.
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 05, 2015, 09:21:21 μμ »

συμφωνω με τον Γιωργο...καλες ειναι αυτες που λες Ανδρεα αλλα θα μπλεξεις...υπαρχουν compact που κανουν πολυ καλη δουλεια
Και πιστευω του Παναγιωτη δεν ειναι μονο η μηχανη αλλα και ο εξοπλισμος του φωτισμου
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 05, 2015, 09:26:11 μμ »

Καλησπέρα παιδιά, θα  ήθελα τα φώτα σας!!! Ξέρω πως έχει ξαναγίνει αυτήν η κουβέντα, αλλά επειδή αλλάζουν τα δεδομένα τιμών κ τεχνολογιών, θα ήθελα, αν μπορείτε να προτείνετε 2 slr φωτογραφικές που να έχουν τα απαιτούμενα χαρακτηριστικά για την φωτογράφηση νομισμάτων.

Μια οικονομικότερη λύση, και την αμέσως επόμενη με την δυνατότητα αλλαγής φακών…



Παρε κατι χρηστικο γενικης χρησης ,χωρις την περιττη αλλαγη φακων και με καλο ζουμ.
Κατι σαν την 550uz ας πουμε.....ή κατι τελως παντων αυτης της κατηγοριας.
Εχει και  macro και σταθεροποιητη ώστε να βγαζει φωτο σε αποσταση λιγων δεκάδων εκατοστων

http://www.amazon.com/Olympus-SP-550UZ-Digital-Stabilized-Optical/dp/B000LXZKQK
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 05, 2015, 09:28:26 μμ »

Συνεχίζω:

Τα θετικά ενός φακού macro:
- Το κυριότερο, μπορεί να πάει κοντά. Π.χ. 10 πόντους.
- Είναι σίγουρα πιο φωτεινός. Έχει διάφραγμα τουλαχιστον 3.5 στα 70mm. Ίσως και 2.8. (70mm είναι η συνήθης εστιακή απόσταση των φακών αυτών. Οι μεγαλύτεροι, π.χ. 105mm είναι για "επιδέξιους πισινούς".)
- Είναι σίγουρα καλύτερος από έναν φακό γενικής χρήσης, αφού είναι σχεδιασμένος για αυτό.
- Μπορεί να δεχτεί και δαχτυλίδια macro.

Ένας φτηνός φακός macro κοστίζει όσο μια φτηνή φωτογραφική μηχανή. Δεν είναι... φτηνός. Αν δεν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις φακό macro, δεν χρειάζεται να πας σε DSLR.

Το macro setting είναι άλλο πράγμα. Κάνει την ίδια δουλειά, αλλά αλλιώς. (Όπως και τα δαχτυλίδια macro.)

Και πιστευω του Παναγιωτη δεν ειναι μονο η μηχανη αλλα και ο εξοπλισμος του φωτισμου
Ακριβώς! Και το stand και τα φωτιστικά...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 05, 2015, 09:37:49 μμ »

Και η συμβουλή της ημέρας: Όταν χρειαστείς κάτι περισσότερο, δεν θα ρωτήσεις. Θα ξέρεις τι να αγοράσεις, γιατί θα σου λείπει. (Θα σου λέει μόνο του "με χρειάζεσαι".)
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 05, 2015, 09:45:45 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές απαντήσεις, αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι χάθηκα...

Συνοψίζοντας,αν δεν κατάλαβα καλά διορθώστε με,  καταλαβαίνω ότι έχω τρεις επιλογές...

α) Του αντώνη που είναι και compact και έχει την μεγαλύτερη ευκολία μεταφοράς, δεν έχει μάκρο, αλλά είναι οικονομικότερη
β) Μια μηχανή σαν αυτή που ανέφερε ο coll, με δυνατότητα macro αλλά χωρίς δυνατότητα αλλαγής φακού και με κόστος μιας DSLR με φακό 105
γ) Μια DSLR με φακό 70 ή 70+ η οποία έχει την ίδια τιμή με την περίπτωση β, αλλά είναι ίσως πιο δύσκολη αφού πρέπει να κουβαλάς μαζί σου και συμπράγκαλα!
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 05, 2015, 09:48:40 μμ »

θα σου ελεγα τι καταλαβες....εχει μακρο και γαμμει κιολας  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 05, 2015, 09:53:17 μμ »

θα σου ελεγα τι καταλαβες....εχει μακρο και γαμμει κιολας  Κλείσιμο ματιού

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Οκ, κάνω διάλειμα για φαγητό και τα ξαναδιαβάζω απτην αρχή!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 13
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences