Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 02:42:51 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 13
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορά φωτογραφικής???  (Αναγνώστηκε 72050 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 05, 2015, 10:30:49 μμ »

εγω πηρα αυτη  Χαμόγελο

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Nikon-Digital-Camera-L830-Black-Coolkit-1307360.htm

ειναι η αμεσως επομενη απο την L820.τρομερη μηχανη και απιστευτο ζοομ.εχει και macro πολυ καλο.
και μαζι με την μηχανη μου ηρθε δωρο η τσαντα μεταφορας και μπαταριες επαναφορτιζομενες με το μηχανημα που τις φορτιζει.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 05, 2015, 10:43:56 μμ »

εγω πηρα αυτη  Χαμόγελο

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Nikon-Digital-Camera-L830-Black-Coolkit-1307360.htm

ειναι η αμεσως επομενη απο την L820.τρομερη μηχανη και απιστευτο ζοομ.εχει και macro πολυ καλο.
και μαζι με την μηχανη μου ηρθε δωρο η τσαντα μεταφορας και μπαταριες επαναφορτιζομενες με το μηχανημα που τις φορτιζει.



Πολύ καλη επολογη !!
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 05, 2015, 10:47:12 μμ »

ευχαριστω!! Χαμόγελο
ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο την μηχανη!
και δεν ειναι και ακριβη για αυτα που παρεχει!
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 05, 2015, 11:06:15 μμ »

Ωραία, ανέκτησα δυνάμεις και τα ξαναδιάβασα όλα προσεκτικά, οφείλω να ομολογήσω ότι κατάλαβα λιγό περισσότερα...



Συνοψίζοντας,αν δεν κατάλαβα καλά ξανάδιορθώστε με,  καταλαβαίνω ότι έχω τις επιλογές...

α) Του Αντώνη που είναι και compact και έχει την μεγαλύτερη ευκολία μεταφοράς, έχει μάκρο, με οπτικό ζουμ Χ18 και είναι σχετικά οικονομική (200 ευρω)
β) Η μηχανή σαν αυτή που ανέφερε ο coll, είναι αντίστοιχων δυνατοτήτων αλλά δεν είναι compact
γ) H μηχανή της Δώρας έχει οπτικό ζουμ Χ34 και έχει αντίστοιχες δυνατότητες με του Αντουάν αλλά επειδή δεν είναι compact είναι οικονομικότερη στα (150)
δ) Μια DSLR με φακό 70 ή 70+ η οποία κάνει κανένα 500αρικο με 2ο φακό για να έχεις το ζουμ που χρειάζεσαι και είναι και πιο δύσκολη αφού πρέπει να κουβαλάς μαζί σου και συμπράγκαλα!

Νομίζω ότι η DSLR είναι μακρυά μου, μάλλον θα πρέπει να μάθω κάποια πράγματα πριν την σκεφτώ...
Είμαι σε καλό δρόμο?
Ποια είναι η διαφορά μεταξύ του α και του γ?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2015, 11:23:03 μμ από lucky_louk » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 05, 2015, 11:31:36 μμ »

Πάμε πάλι. :-)

- Του Αντώνη έχει ευκολία χρήσης και macro setting και θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.
Focus Range[W]: Approx. 1 ft. 8 in. (50 cm.) to infinity
[T]: Approx. 5 ft. (1.5 m.) to infinity
Macro close-up mode: [W]: Approx. 1.6 in. (4 cm.) to infinity
Εδώ πρέπει να καταλάβεις ότι στο wide φτάνεις μέχρι μισό μέτρο, στο tele μέχρι 1,50 μέτρο και στο macro 4 πόντους.

- Της Δώρας το ίδιο
Εύρος εστίασης [W]: περίπου 50 cm (1 ft 8 in.) έως το άπειρο, [T]: περίπου 1,5 m (5 ft) έως το άπειρο. Λειτουργία macro: περίπου 1 cm (0,4 in.) (στη μεσαία θέση του zoom) έως το άπειρο. (Όλες οι αποστάσεις έχουν υπολογιστεί από το κέντρο της πρόσοψης του φακού)

(Δεν είναι ώρα για να τις συγκρίνω...)

Για τα υπόλοιπα ισχύει ότι δεν υπάρχει λόγος να δώσεις τα λεφτά σου σε πράγματα που δεν καταλαβαίνεις. Όταν έρθει η ώρα τους (αν έρθει) θα σε "ενημερώσουν" από μόνα τους ποια σου χρειάζονται. :-)

(Φυσικά, δεν παρεξηγιόμαστε, να ξεκαθαρίσουμε προσπαθούμε.)
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 05, 2015, 11:34:32 μμ »

πρεπει να κατσεις να διαβασεις τα χαρακτηριστικα τους αντρεα και να τις συγκρινεις.
δεν ξερω πολλα απο μηχανες για να σου πω αλλα θυμαμαι οταν εψαχνε ο βασιλης απο καλαματα μηχανη του ειχαν προτεινει σαν καλη και οικονομικη λυση την L820.
ετσι και γω πριν κανα 2μηνο που αποφασισα να παρω μηχανη κοιταξα να παρω την L820 αλλα δεν την εβρισκα.
στην θεση της ειχαν βγαλει την 830 που νομιζω ειναι καλυτερη και οικονομικοτερη απο οτι ηταν η 820. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 05, 2015, 11:40:26 μμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=8966.0
εδω ειναι το θεμα που ελεγα με την 820! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 05, 2015, 11:42:54 μμ »

Εξαρτάται τη τρέλλα σου και τα χρήματά σου.

Εάν δεν θέλεις να ξοδέψεις, τότε χρησιμοποίησηε το κινητό σου. Οι φωτό θα είναι μέτριες και θα αρέσουν μόνο σε σένα.

Για φωτογραφίες στυλ Παναγιώτη, θα χρειαστείς MACRO  φακό  (1:1) και το χέρι βαθειά στη τσέπη.
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 05, 2015, 11:43:21 μμ »

Η 820 της Δώρας δεν υπάρχει πλέον, πάμε στην 830 .
Να σου πω μερικά θετικά στοιχεία τις , αυτή έχω πάρει και εγώ .

Megapixels 16
Οπτικό ζοομ στα 34Χ, πολύ καλό
Πολύ απλή σε γενική χρήση, με μόνο ένα πάτημα μπορείς να κάνεις άμεσα εγγραφή video
Εγγραφή Video HD 1080p 1920 x 1080 pixels
ευέλικτη και φωτεινή οθόνη με δυνατότητα κλίσεων.
Εκτός από το κλασικό ζοομ έχει και πλευρική λαβή zoom
τροφοδοτείται από τέσσερις μπαταρίες μεγέθους AA (είναι θετικό γιατί δεν μένεις ποτέ από μπαταρία) αλλά προσθέτουν βάρος
Και επιλογή macro νομίζω η Nikon λέει 1cm .
Macro mode: Approx. 0.4 in. (1 cm.) (when zoom is set to middle position) to infinity Αυτό γράφει στο site η Nikon

Του Αντώνη σίγουρα σαν Nikon θα είναι και αυτή πάρα πολύ καλή και επιπλέον είναι μικρή σε διαστάσεις και βοηθάει και για γενικές άλλες δραστηριότητες ..

Αυτά τα λίγα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 05, 2015, 11:44:36 μμ »

την 830 εχω και γω σταυρο! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 05, 2015, 11:47:39 μμ »

Μπράβο Δώραααα Χαμόγελο είναι απλά τρομερή για τα λεφτά τις τουλάχιστον. Δεν θα μπορούσα να ζητήσω κάτι άλλο
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 05, 2015, 11:49:50 μμ »

 Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 05, 2015, 11:53:49 μμ »

Πολύ ωραία, το σκέφτομουν αρκετό καιρό τώρα πάρω μια φωτογραφική, καθώς η δικιά μου παρέδωσε πνεύμα και οι φωτογραφίες που βγάζω τον τελευταίο χρόνο είναι με το κινητό μου..

Οι γνώσεις μου στην φωτογραφία είναι αρκετά περιορισμένες και ευτυχώς που σας ρώτησα, γιατί θα έκανα καμιά  
βεβιασμένη κίνηση...

Θα το μελετήσω λίγο και θα επανέλθω, καλό βράδι!  
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 06, 2015, 12:04:04 πμ »

Καταρχήν αυτό, σκέψου γενικά τι μηχανή χρειάζεσαι και μετά "πρόσθεσε" τη δυνατότητα macro.

Να διορθώσω το εξής: Το σύνηθες μέγεθος φακών macro 70mm ισχύει για τις μηχανές με φιλμ (εκεί έχω μείνει). Τώρα έχει πάει στα 40mm (αφού το μέγεθος του αισθητήρα είναι το μισό από το καρέ του φιλμ). Και βλέπω να ξεκινάει από 200 ευρώ.
Καταγράφηκε
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 06, 2015, 12:20:44 πμ »

και κάτω από 40mm

http://www.skroutz.gr/s/446660/Sony-30mm-f-2-8-DT-SAM-macro-lens.html
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 13
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences