Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:51:31 μμ
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΣ 70  (Αναγνώστηκε 77002 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #120 στις: Μάρτιος 03, 2015, 11:00:28 πμ »


Έχεις απόλυο δίκιο. Όμως  το ΜΣ δεν νομίζω ότι ξεκίνησε από τη ΠΝΕ αλλά από τους Στεκο-ΠΝΕιτες. Δεν το λέω σαν κατηγορία βεβαίως.
Μια απορία μόνο, εάν ρίξουμε στο βούτυρο εκτός από αβγά και λίγο ΜΣ τι πατίνα θα κάνει;

Αυτή τη φορά δεν εννοούσα ότι φταίει η ΠΝΕ, χεχε...

Να σας πω την αμαρτία μου, τα θέματα "καθαρισμός/συντήρηση" και "πατίνα", μου θυμίζουν το θέμα... "ντόπιγκ". Το ερώτημα δεν είναι αν "χαπακώνεται" κάποιος, αλλά αν αν αυτό με το οποίο χαπακώνεται είναι νόμιμο και αποδεκτό, αφού πρωταθλητισμός χωρίς διατροφικά συμπληρώματα και ιατρική παρακολούθηση δεν γίνεται.

Οπότε η ΠΝΕ θα μπορούσε να αναλάβει έναν ρόλο "ΔΟΕ/ΕΟΕ", για να μην αφήνει όλη την πρωτοβουλία στα αμερικανάκια.

...(όρεξη να 'χουμε να λέμε)

Η CAC (εάν δεν απατώμαι) πιστοποιεί τα αμερικάνικα πιστοποιημένα. Έχει βγει και άλλη μια εταιρεία για τα ξένα.

Γιατί όχι, η ΠΝΕ να μην επιβεβαιώνει τη βαθμολόγηση που κάνουν τα αμερικανάκια; Δεν θα είχα αντίρρηση άτομα σαν τον Ορφέα, τον Δημήτρη, τον Ζαχαρία, και άλλους να πιστοποιούν ΕΠΙΣΗΜΑ τη κατάστασή τους με ίδιο ή πιο απλό τρόπο. (Βέβαια ad-hoc τα ακυκλοφόρητα 60-63  δεν θα είναι ακυκλοφόρητα, όπως και κάτι 65-66 πχ 5 Δρχ 1930).

Φυσικά τα παραπάνω θα γίνονται με αμοιβή για ενίσχυση της ΠΝΕ.
 
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Μάρτιος 03, 2015, 11:20:18 πμ »

Νικο η CAC ,αναλογα με το χρωμα του αυτοκολητου που βαζει, αξιολογει κατα ποσο το σλαμπαρισμενο νομισμα  που της υποβαλεται ειναι solid στον βαθμο που του εχουν δωσει, η στο ανωτατο οριο του βαθμου (δηλαδη μιλαμε για υπερεξειδικευση).
Αν ειναι overgraded απλως δεν του βαζει αυτοκολλητο.
Σε μια προηγουμενη κουβεντα για σλαμπαρισματα, ειχα γραψει "αφου δεν γουσταρετε τα Αμερικανακια να βαθμολογουν τα Ελληνικα νομισματα, ας ξεκινησει η ΠΝΕ μια τετοια διαδικασια, οπως ξεκινησε καποτε και η ΑΝΑ (ανοιγοντας τον χορο των πιστοποιησεων).
Φυσικα κατι τετοιο προσκρουει στα ανυπερβλητα εμποδια της πραγματικοτητας.
1. η ΠΝΕ λειτουργει σε εθελοντικη βαση και κανεις δεν προκειται να αναλαβει τετοια υποχρεωση τσαμπα.
Αν τεθει θεμα αμοιβης για τους αξιολογητες, τοτε θα γινει σκοτωμος, ποσα παιρνουν, γιατι τα παιρνουν, ποια τα τυπικα και ουσιαστικα προσοντα, νεποτισμος, συμφεροντα κλπ.
2.Η συλλεκτικη κοινωνια ειναι πολυ μικρη και ετσι θα παραβαινεται η βασικη αρχη της αξιολογησης, να μην γνωριζει ο αξιολογητης ποιανου ειναι το νομισμα που αξιολογει.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #122 στις: Μάρτιος 03, 2015, 11:29:07 πμ »



Νομίζω ότι μια κατηγορία στο στέκι "Τεχνικές συντήρησης- Τι κάνουμε και τι ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε", θα ήταν ωφέλιμη για πολλούς.




Πολυ καλη ιδεα  Κλείσιμο ματιού


Ανοίχτε το Αντώνη !



Ετοιμος ...  Κλείσιμο ματιού

http://steki-syllekton.gr/index.php?board=84.0
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #123 στις: Μάρτιος 03, 2015, 11:50:12 πμ »

Με συγχωρειτε αλλα αυτο ειναι τελειως ακυρο....η ΠΝΕ να πιστοποιει? Τι ακριβως ειναι, καποια κρατικη εταιρεια? Εχει καποιο διεθνες κυρος? Εχει μηπως πληρη αποδοχη απο ελληνες συλλεκτες? Αυτοκαθαρση μπορει να κανει οταν χρειαζεται?
Ανεκδοτα ακουμε παλι σημερα , καποιοι φτιαξανε ενα συλλογο, τον ονομασανε Πανελληνια Νομισματικη Ενωση, οπως και εγω αυριο μπορω να φτιαξω ενα συλλογο και να τον ονομασω Πανελληνιος Νομισματικος Συλλογος. Λεει κατι αυτο? Και με τα τελευταια γεγονοτα που γινανε, νομιζω οτι οι ιδιοι το ξεκαθαρισανε αυτο. Καποιοι νεοι συλλεκτες καλη ωρα σαν και εμενα ψαρωσανε στην αρχη, νομιζανε οτι εχουν να κανουν με καποιο επισημο φορεα. Και τωρα να σλαμπαρουν τα νομισματα ποιοι ακριβως? Για ποια προσωπα μιλαμε?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #124 στις: Μάρτιος 03, 2015, 11:55:32 πμ »

Εχμμμμ.... εγώ το πήγαινα περισσότερο στις διαδικασίες (συντήρησης)....

Ένα συνέδριο για το θέμα της συντήρησης... θα ήταν "πολύ αισιόδοξη" πρόταση, αλλά κάποιες ομιλίες ή κάποιες ημερίδες, δεν θα ήταν απίθανο...

Βέβαια, όπως λέει και ο haros, είμαστε εμείς κι εμείς. Μια αναφορά σε τεχνικές συτήρησης του παρελθόντος, θα προκαλούσε την αντίδραση επαγγελματιών μιας κάποιας ηλικίας.

Αν, δε, φτάσει η συζήτηση και στο ερώτημα αν υπάρχουν "παρθένα" νομίσματα, δεν ξέρω που θα καταλήξει.

(Τα ανακάτεψα όλα, μάλλον πρέπει να πιάνουμε ένα θέμα κάθε φορά.)



ΥΓ Το πώς συντηρούνται τα νομίσματα δεν είναι κάποιο "μεταφυσικό μυστήριο". Στη χώρα της Αρχαιολογίας υπάρχουν εκατοντάδες ειδικοί να "κοινοποιήσουν" πέντε πράγματα στο ευρύ κοινό. (Μια υποτροφία από τη ΠΝΕ για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στο θέμα, πώς θα σας φαινόταν;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2015, 12:07:15 μμ από sac » Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #125 στις: Μάρτιος 03, 2015, 12:14:14 μμ »

Δεν υπαρχουν heretic κρατικοι φορεις που να πιστοποιουν νομισματα πουθενα, οι εταιρειες ειναι ολες ιδιωτικες.
Με την δουλεια τους χτιζουν (η γκρεμιζουν) την αξιοπιστια τους.
Για την ΠΝΕ υπαρχουν, οπως αναφερω, πρακτικα και ουσιαστικοτατα εμποδια για να κανει οποιαδηποτε τετοια δουλεια.
Κακως νομισες οτι ειναι επισημος φορεας, μια λεσχη ειναι συλλεκτων, μια ενωση προσωπων με το ιδιο χομπυ.
Δεν υπαρχει ομως καποιος αλλος σχετικος φορεας στην χωρα μας, και στο εξωτερικο οι ενωσεις συλλεκτων ιδιωτικα σωματεια ειναι και αντλουν την παρεμβατικη δυναμη τους απο τον αριθμο των μελων τους.
Το αν οι κατα καιρους αποφασεις της ειναι σωστες, ειναι αλλο θεμα.
Σακ η συντηρηση νομισματων που γνωριζουν ,εφαρμοζουν και διδασκονται οι αρχαιολογοι δεν εχει αμεση σχεση με την "συλλεκτικη" συντηρηση, αφορα κυριως αρχαια νομισματα και οι μεθοδοι που χρησιμοποιει αν εφαρμοζονταν σε (νεοτερα) συλλεκτικα νομισματα μαλλον θα τα εβγαζαν μπιελα.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός και θα απομειωναν δραματικα την συλλεκτικη τους υπεραξια.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #126 στις: Μάρτιος 03, 2015, 12:17:52 μμ »

Από τους συλλέκτες που εχουμε ανταλλάξει απόψει πάνω σε συγκεκριμένα νομίσματα και τι βαθμό θα έπαιρναν, τους μόνους που θα εμπιστευόμουν να μου βαθμολογήσουν κέρμα είναι στον Digo και στον Ποδάρα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #127 στις: Μάρτιος 03, 2015, 12:31:01 μμ »

H συζἠτηση αλλαξε λιγο και δεν ξἐρω που πἀει αλλα μια και ετἐθει...

Αν εμπιστευὀμαστε τον digo και τον Ποδαρα στην βαθμολογηση γιατι οχι και στην αξιολὀγηση (δηλ στην αποτἰμηση) οταν πρὀκειται για λοτα δικἀ μας?

Η σχἐση μας με την ΠΝΕ πρἐπει να ειναι αμφἰδρομη. Δεν απαντω σε εσενα Βασἰλη αλλα κἀνω σκἐψεις και εχω κἀνει και ανἀλογες προτἀσεις προς το ΔΣ.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #128 στις: Μάρτιος 03, 2015, 12:35:27 μμ »

H συζἠτηση αλλαξε λιγο και δεν ξἐρω που πἀει αλλα μια και ετἐθει...

Αν εμπιστευὀμαστε τον digo και τον Ποδαρα στην βαθμολογηση γιατι οχι και στην αξιολὀγηση (δηλ στην αποτἰμηση) οταν πρὀκειται για λοτα δικἀ μας?

Η σχἐση μας με την ΠΝΕ πρἐπει να ειναι αμφἰδρομη.

Γιώργο μου, μόνο προσωπικά μπορώ να μιλήσω. Το ότι κάποιος είναι μέλος της ΠΝΕ, ή στο ΔΣ της ΠΝΕ ή ότιδηποτε άλλο στην ΠΝΕ δεν τον κάνει επαϊων στο νόμισμα. Οι δύο που αναφέρω είναι γνώστες του ελληνικού νομίσματος και των ιδιαιτεροτήτων τους καθώς και στο grading. Αυτό είπα.
Γενικώς και αορίστως δεν εμπιστεύομαι την ΠΝΕ. Και πως θα μπορούσα άλλωστε? Εμπιστεύομαι αυτους τους 2 γτ εχω εμπιστοσύνη στις γνώσεις και στην κρίση τους.
Το λέω επειδή ετέθη απο τον Νίκο η σκέψη να 'πιστοποιεί' η πνε τα σλαμπς.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #129 στις: Μάρτιος 03, 2015, 12:41:41 μμ »

Γιώργο ,

εσυ που είδες όλα τα λόττα του Λισσνερ, πως σου φάνηκε η wings? Αξιοπιστη? λιγοτερο αξιοπιστη?

Η wings βαζςι στικερακι σε world coins για αυτούς που δε γνωρίζουν.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #130 στις: Μάρτιος 03, 2015, 12:51:27 μμ »

Αξιὀπιστη. Δεν θυμαμαι ομως το Κρητικο αν το ειχε πιστοποιησει γιατι κατα την γνωμη μου δεν το αξιζε.

By the way, πηρα ενα Γαλλικο απο αυτη τη δημοπρασια που εγω νομιζα οτι αξιζε κατι καλυτερο απο το 61 που ηταν. Ειχε τις χαρακτηριστικες die polishing lines των Παρισἰων που εμἐνα προσωπικἀ μου αρἐσουν πολυ.

Το ξαναστειλα στην NGC. Aποτἐλεσμα? "UNC details surface hairlines".

Thumbs up στον Lissner

Thumbs down στους graders

 Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #131 στις: Μάρτιος 03, 2015, 01:05:43 μμ »

Στειλτο ξανα Γιωργο, με την σημειωση στο invoice " Those are die polishing lines, you stravouliakes, rednecks vlahares.".. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #132 στις: Μάρτιος 03, 2015, 01:23:11 μμ »

Μην συζητάμε για πιστοποιήσεις από Ελληνικό φορέα.  Η αξιοπιστία μιας τέτοιας εταιρείας πρέπει να είναι παγκόσμια που σημαίνει ένα business plan που να προβλέπει αρκετά εκατομμύρια ευρώ επένδυση.  Ξεχάστε το.  Εδώ δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι τρίτη Αμερικάνικη εταιρεία πιστοποίησης. 
Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #133 στις: Μάρτιος 03, 2015, 01:23:57 μμ »

Στειλτο ξανα Γιωργο, με την σημειωση στο invoice " Those are die polishing lines, you stravouliakes, rednecks vlahares.".. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Γαλλικα και εγω εεε? Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
steve1852
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 69



Προφίλ
« Απάντηση #134 στις: Μάρτιος 03, 2015, 05:11:39 μμ »

Καλυτερα τμημα στην πνε για την αξιολογηση νομισματων 'δλδ ζελατινα/καρτελακι και εξηγηση γκρειντ παρομοιο εχουν οι ιταλοι ,διαφορα στην τιμη δεν νομιζω-
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences