Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 04:23:59 πμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΣ 70  (Αναγνώστηκε 77044 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 01, 2015, 04:02:44 μμ »

" Ρε μπαγάσα, που το βρήκες το προυφ αυτό?"

Ο Νικος ειναι αρχαιος.
Αφου να φανταστειτε η συλλογη του με Οθωνα ειναι τα ψιλα απο τα ρεστα οταν πηγαινε να αγορασει παγο για το ψυγειο.... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 01, 2015, 04:08:59 μμ »

αιρετικε, ειναι γραφτο εμεις οι δυο οπου βρεθουμε να διαφωνουμε και με ορατο κινδυνο να αρπαχτουμε! επιδη ομως εγω προσπαθω πλεον να μην αρπαζομε για μ ######ς αρπαξου μονος σου αν θες!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

τωρα επι του θεματος καποιοι διαβαζεται οτι θελετε η καταλαβαινεται οτι θελετε και βγαζετε λαθος συμπερασματα! με πρωτο και καλυτερο τον αιρετικο!

γραφω μερικα σημεια σε σχεση με  οσα διαβασα παραπανω με μονο σκοπο να βοηθησουμε τους πιο απειρους να καταλαβουν τη σωστη διασταση του θεματος χωρις τις υπερβολες της μιας η της αλλης πλευρας!

α) το MS70 ειναι ενα ηπιο καθαριστηκο (δεν ασχοληθηκα ποτε με το τι περιεχει) που μιαζει με υγρο σαπουνοιδες το οποιο ομως θελει τη απαραιτητη (το εγραψα και πιο πανω) προσοχη οπως και οποιοδηποτε αλλο καθαριστικο η υλικο γενικα θα χρησιμοποιησουμε για να καθαρισουμε νομισματα! παντα πρεπει πρωτα να κανουμε δοκιμες σε φτηνα νομισματα (δραχμες-δυφραγκα 1988-1990 προτιμω εγω) ωστε να μαθουμε τι εχουμε στα χερια μας και τι μπορει να κανει σε ενα νομισμα! θα προτεινα σε ανθρωπους που στερουνται λεπτοτητας και δεν το εχουν γενικα να μην ασχοληθουν με τον καθαρισμο νομισματων!

β) διχωρησα τα πραγματα και εβαλα και ενα iomportat μπροστα λεγοντας οτι πρεπει να αποφευγεται το υλικο αυτο σε πολυ καλα νομισματα rb γιατι ειναι επικινδυνο! δε μου εχει τυχει το μωβ χρωμα που λεει ο βασιλης γιατι δεν αγοραζω πιστοποιημενα αλλα και επιδη ποτε δεν διανοηθηκα να καθαρισω rb νομισμα με το εν λογω υλικο! σεβοβαι αυτο που λεει ο Βασιλης και ειναι αλλος ενας λογος να αποφευγεται το υλικο αυτο σε καθαρα νομισματα χωρις βρωμιες πανω τους! δεν ξερω μονο αν το υλικο αυτο κανει το μωβ χρωμα κατα τη διαδικασια καθαρισμου η μετα αν δεν ξεπλυθει και στεγνωθει σχολαστικα το νομισμα!

γ) ακυκλοφορητα νομισματα ειναι και αυτα που εμειναν ξεχασμενα σε μια τρυπα μεσα σε εναν τοιχο και ειναι μαυρα οσο και αυτα που φυλλαχτηκαν σε ενα cabinet με βελουδο και ειναι κατακοκκινα! και τα δυο εχουν λουστρο! στο πρωτο εχει καλυφτει με πασης φυσεως (ιστορικες κατα αλλους) βρωμιες, σκονες κτλπ και δεν φαινεται ενω στο δευτερο ειναι εμφανες γιατι πανω στο νομισμα δεν εχει επικαθισει τιποτα! στην πρωτη περιπτωση λοιπον (μαζι με αλλα μεσα πιθανον) μπορει να βοηθησει και το MS70 ωστε να απαλλαξουμε το νομισμα απο αυτες τις περιτες βρωμιες που αφησαν τα χρονια πανω του!

δ) η δεκαρα που ανεβασα πιο πανω δεν ειναι ουτε fine ουτε very fine, ειναι ακυκλοφορητη με φουλ λουστρο την οποια οταν την πηρα την ειχα για very fine και εγω και οταν αποφασισα να την περιποιηθω μεταξυ αλλων και με λιγο MS70 φανηκε αυτο το λουστρο! τα κατεβασματα που εχει συναντωνται και σε αλλα κοματια (οχι σε ολα) της εν λογω ποικιλιας και μαλλον ωφειλονται σε συγκρουση μητρων μιας και παρουσιαζονται παντα στα ιδια σημεια!

ε) μην κρυβεστε πισω απο το δαχτυλο σας, ειναι ενας πολυ συγκεκριμενος εμπορος ο οποιος εχει τρελανει τα νομισματα στο [ζουμι] και μαλιστα καποια απο αυτα μετα απο λιγο καιρο εγιναν καφε μεσα στο σλαμπ απο οτι εχει περασει απο το αυτι μου! ειπαμε θελει λεπτοτητα, σχολαστικοτητα και υπομονη! και γνωση φυσικα ποιο νομισμα θελει και ποιο δε θελει καθαρισμα με το  εν λογω σκευασμα!

εκ μερους μου εχει εξανληθει το θεμα και ελπιζω να βοηθησα λιγο στην κατανοηση του!

σαν επιλογο εχω να πω: ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 01, 2015, 04:09:05 μμ »

" Ρε μπαγάσα, που το βρήκες το προυφ αυτό?"

Ο Νικος ειναι αρχαιος.
Αφου να φανταστειτε η συλλογη του με Οθωνα ειναι τα ψιλα απο τα ρεστα οταν πηγαινε να αγορασει παγο για το ψυγειο.... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Κ Λ Α Ι Ω   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 01, 2015, 04:30:20 μμ »



Πάντως κάνει αίσθηση πως, παρά τα υπερβολικά Rainbow toning που έχουν τα παραπάνω νομίσματα,
δεν ''τρέχει κάστανο'' για τις εταιρίες πιστοποίησης και μπαίνουν κανονικά στα κουτάκια !!
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 01, 2015, 04:33:18 μμ »

Δεν ειπα ποτε καταρχην οτι ηταν VF ο Καποδιστριας ο συγκεκριμενος (μιας και ειμαι και εντελως ασχετος με Καποδιστριες). Ημουν παρα πολυ σαφης και το πνευμα μου φανταζομαι εγινε κατανοητο, δε μιλησα ουτε για λιγδα απο χερια ουτε για ιστορικες βρωμιες, ουτε μιλησα για περιπτωσεις που ειναι αναγκαια η συντηρηση νομισματος. Αναφερθηκα σε περιπτωσεις που καποιοι το κανουν για να αναβασουν την τιμη του νομισματος. Οταν πχ μια πατινα ειναι μαυρη και δε μας αρεσει και δεν εχει αυτο το 'eye appeal' που λενε. Γι αυτο αρχισε και η μοδα με τα rainbow toning στα ασημενια και τα πιο πολλα απο αυτα ειναι ψευτικα. Ειναι επικινδυνο αυτο το παιχνιδι και ανοιξανε πολλες πληγες με αυτη τη μοδα. Ειπα επισης οτι σε VF κομματια εκει δεν εχει νοημα να το κανουμε η οχι αλλα σε ακυκλοφορητα ειναι εντελως ανοησια...και θυμηθειτε και αρκετα προσφατα παραδειγματα, μη κανετε πως δε καταλαβαινετε. Υπαρχουν περιπτωσεις που καταστραφηκανε νομισματα διαμαντια που για μενα αυτο συνιστα καταστροφη πολιτιστικης κληρονομιας οσο και αν σας φαινεται υπερβολικο. Εκει κανονικα επρεπε να επεμβει καποιος δημοσιος φορεας, δε μπορει να παιζει ο καθενας ασχετος με την κληρονομια που μας αφησαν οι παππουδες μας (οι οποιοι ηταν ισως και αυτοι ασχετοι αλλα τουλαχιστον αυτοι δε ξερανε, το κανανε απο αγνοια).
Δεν εχω καμια διαθεση αρπαγματος πραγματικα, ειδικα με ανθρωπους που δε ξερω καν στην οψη, εγω ενα nick name βλεπω, θα μπορουσε να ηταν ο οποιοσδηποτε απο πισω, διαφωνω με την αποψη και οχι με τον ανθρωπο λοιπον, οποτε δεν εχω κανενα ειδους προσωπικο. Μπορει και να κανω και λαθος καπου, δε θεωρω τον εαυτο μου ειδημονα, αλλα δε μ αρεσουν οι ειρωνειες. Αν κανω καπου λαθος ας βγει καποιος και να μου πει με επιχειρηματα, οτιδηποτε αλλο ειναι περιττο.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 01, 2015, 04:33:40 μμ »

κυρ Αργύρη.

τον παγοπώλη τον έλεγαν κυρ Αργύρη. Οι κολώνες πωλούνταν είτε μισές, είτε τέταρτο. Εμείς παίρναμε τέταρτο γιατί ήταν μικρό το ψυγείο. Μόνο ο μπακάλης ο κυρ Μήτσος έπαιρνε ολόκληρη. Αυτός μας έδινε και ρεύμα...

Καβαλάγαμε το κάρο με το γαιδούρι που είχε και σπάγαμε κομμάτια πάγο με τις πέτρες. Αυτά τα κομμάτια ήταν το παγωτό της εποχής. Σε ένα κυνήγι που μου έκανε ο κυρ Αργύρης (επειδή έσπαγα το παγωτό μου) μου μπήκε το καρφί από τον άξονα της ρόδας στη γάμπα. Επτά ράμματα. Ακόμη θυμάμαι το γιατρό...  Ήμουν πέντε χρονών. Φυσικά ο κυρ Αργύρης δεν έφταιγε. Στη φαντασία μας, μας κυνηγούσε.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 01, 2015, 04:37:57 μμ »

κυρ Αργύρη.

τον παγοπώλη τον έλεγαν κυρ Αργύρη. Οι κολώνες πωλούνταν είτε μισές, είτε τέταρτο. Εμείς παίρναμε τέταρτο γιατί ήταν μικρό το ψυγείο. Μόνο ο μπακάλης ο κυρ Μήτσος έπαιρνε ολόκληρη. Αυτός μας έδινε και ρεύμα...

Καβαλάγαμε το κάρο με το γαιδούρι που είχε και σπάγαμε κομμάτια πάγο με τις πέτρες. Αυτά τα κομμάτια ήταν το παγωτό της εποχής. Σε ένα κυνήγι που μου έκανε ο κυρ Αργύρης (επειδή έσπαγα το παγωτό μου) μου μπήκε το καρφί από τον άξονα της ρόδας στη γάμπα. Επτά ράμματα. Ακόμη θυμάμαι το γιατρό...  Ήμουν πέντε χρονών. Φυσικά ο κυρ Αργύρης δεν έφταιγε. Στη φαντασία μας, μας κυνηγούσε.


Μας δουλευεις τωρα ....ετσι Απορία
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ανεστης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 212


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Μάρτιος 01, 2015, 04:42:17 μμ »

Για ποια δεκαετία μιλάτε κύριε Νικο?
Καταγράφηκε
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Μάρτιος 01, 2015, 05:06:15 μμ »



Πάντως κάνει αίσθηση πως, παρά τα υπερβολικά Rainbow toning που έχουν τα παραπάνω νομίσματα,
δεν ''τρέχει κάστανο'' για τις εταιρίες πιστοποίησης και μπαίνουν κανονικά στα κουτάκια !!


Παιδια μην μπερδευστε τα PROOF χαλκινα και χαλκονικελινα νομισματα βγαζουν τετοια χρωματα μονα τους ,χωρις την χρηση MS 70.
  Το ουσιαστικο προβλημα απο την χρηση του MS 70 κατ'εμε, ειναι εαν με την παροδο του χρονου ,διμιουργει καποιο προβλημα στο νομισμα λογω χημικης αντιδρασης.Σε αυτο μπορει να απαντησει μονο καποιος χημικος.
  Οσο για την αλλαγη στο χρωμα εμενα προσωπικα, δεν με ενοχλει καθολου...
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #84 στις: Μάρτιος 01, 2015, 05:12:33 μμ »

Καθαρίστε τα νομίσματά σας με ότι βρείτε μπροστά σας.
Είναι απαίτηση.

Ρίχτε σόδες, κοκακόλες, μσ70, S300, C200 TDi, 500 SLK, 1600 GTi...
Μετά τρίψτε γερά με σβουράκια, σύρμα, οδοντόβουρτσες, πιγκάλ.

Θα αστράψουν από ευχαρίστηση !!!
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #85 στις: Μάρτιος 01, 2015, 05:44:41 μμ »

Κάποια νομίσματα που βρίσκονταν σε πλαστικό σακκουλάκι για χρόνια.

Είναι προφανές ότι είναι ακυκλοφόρητα. Τώρα πόσο MS, άλλο καπέλο. Σαφώς δεν έχει πέσει κανένα χημικό πάνω τους, εκτός από όσα είχε το πλαστικό σακκουλάκι.

Μπορεί να μου πει κανείς ξεκάθαρα ποια έχουν λούστρο και ποια πατίνα;



Ξεκινάω με ένα πεντάλεπτο, που είναι τελείως rainbow. Το δικό μου μάτι βλέπει 0% λούστρο νομισματοκοπείου και 100% πατίνα (κάποιου είδους).
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #86 στις: Μάρτιος 01, 2015, 05:51:06 μμ »

Καθαρίστε τα νομίσματά σας με ότι βρείτε μπροστά σας.
Είναι απαίτηση.

Ρίχτε σόδες, κοκακόλες, μσ70, S300, C200 TDi, 500 SLK, 1600 GTi...
Μετά τρίψτε γερά με σβουράκια, σύρμα, οδοντόβουρτσες, πιγκάλ.

Θα αστράψουν από ευχαρίστηση !!!

εχω πεσει κατω απο τα γελια....κυριως με S300 θα καθαρισουν μια και καλη Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #87 στις: Μάρτιος 01, 2015, 05:53:02 μμ »

Συνεχίζω με εικοσάλεπτο και... τα πράγματα ζορίζουν από φωτογραφική άποψη....

Το συγκεκριμένο νόμισμα έχει γίνει "διμεταλικό". Δεν είναι άσπρο και κίτρινο, αλλά ανοιχτό κίτρινο και σκούρο κίτρινο.

Υποθέτω ότι οι περιοχές που φαίνονται άσπρες διατηρούν ακόμα το λούστρο τους, ενώ οι υπόλοιπες έχουν πατιναριστεί. Σωστά; Άρα λούστρο 20% περίπου.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #88 στις: Μάρτιος 01, 2015, 05:55:42 μμ »

Προσθέτω και ένα πενηντάλεπτο παρόμοιο με το εικοσάλεπτο. Οι φωτογραφίες δεν μου δείχνουν αυτό που θέλω, αλλά... δεν πειράζει...
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #89 στις: Μάρτιος 01, 2015, 06:07:51 μμ »

 @sac Aκομα τριβεις спутник?  Χαμόγελο
υ.γ. απο ΜS70 δεν κατεχω πραμα Κλείσιμο ματιού
 Ντροπή Ντροπή Ντροπή λαθος στην μεταφραση του google ...sorry Γιωργο
παμε μια ξανα απο το lexiko24.com αυτη τη φορα друг ,  компаньон , ( спутник  =??? Απορία )αυτο ειναι σιγουρα ο σπουτνικ'αλλα καμια σχεση με αυτο που ηθελα να πω, που ειναι *συντροφε
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2015, 06:50:44 μμ από dca$h » Καταγράφηκε

m42b18 isT
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences