Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 06:23:18 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΣ 70  (Αναγνώστηκε 77054 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 01, 2015, 02:33:55 μμ »




Αυτες ειναι απλως καργα επεξεργασμενες φωτο.
Οσες το δειχνουν με το σλαμπ φαινεται πιο φυσικο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 01, 2015, 02:43:32 μμ »

O lissner στον Cng είχε 2000 κέρματα . Είδατε κανενα μώβ?

Ο Νewman στον ΗΑ είχε 10.000 κέρματα . Είδατε κανένα μώβ?

Οκ παιδιά η ιδέα μου είναι για το μωβ.....με πείσατε. Ειχα αγοράσει μία δεκαρα 78 απο τον καραμήτσο για 1500 ευρω, rb , και μου γύρισε μωβ απο παρίσι. Η ιδέα μου και αυτή. Ισως να εχω δυσχρωματοψία. Μπορεί.

Η καθένας διαχειρίζεται τα χρήματα του και τις γνωσεις του όπως επιθυμεί. 

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 01, 2015, 02:43:44 μμ »

Μη γίνεσαι απόλυτος. Ξαναλέω, πολλά νομίσματα εάν φωτογραφηθούν "υπό κατάλληλη γωνία και φωτισμό" θα δείτε χρώματα σαν αυτά που λέτε ότι γίνονται από το ΜΣ. Ειδικά το σοκολατί πεντάλεπτο του 1851 που μας έδειξε ο Δημήτρης, μπορεί να φωτογραφηθεί και να παρουσιάσει μπλε πατίνα. Όμως το νόμισμα "μιλάει".

Εάν το νόμισμα έχει ιριδισμούς, ΔΕΝ σημαίνει ότι έχει ντιπαριστεί απαραίτητα με ΜΣ. Αυτό εγώ ονομάζω δαιμονοποίηση, για να μην υπάρχει παρεξήγηση.

Θα το ξαναπώ χιλιάδες φορές. Πάρτε το νόμισμα στα χέρια σας για να το εξετάσετε. Ακόμη και μέσα στο κουτί δεν υπάρχει η δυνατότητα να το εξετάσετε σοβαρά.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 01, 2015, 02:44:41 μμ »

Μη γίνεσαι απόλυτος. Ξαναλέω, πολλά νομίσματα εάν φωτογραφηθούν "υπό κατάλληλη γωνία και φωτισμό" θα δείτε χρώματα σαν αυτά που λέτε ότι γίνονται από το ΜΣ. Ειδικά το σοκολατί πεντάλεπτο του 1851 που μας έδειξε ο Δημήτρης, μπορεί να φωτογραφηθεί και να παρουσιάσει μπλε πατίνα. Όμως το νόμισμα "μιλάει".

Εάν το νόμισμα έχει ιριδισμούς, ΔΕΝ σημαίνει ότι έχει ντιπαριστεί απαραίτητα με ΜΣ. Αυτό εγώ ονομάζω δαιμονοποίηση, για να μην υπάρχει παρεξήγηση.

Θα το ξαναπώ χιλιάδες φορές. Πάρτε το νόμισμα στα χέρια σας για να το εξετάσετε. Ακόμη και μέσα στο κουτί δεν υπάρχει η δυνατότητα να το εξετάσετε σοβαρά.

Καλώ τη βοήθεια του Δ.Π. Αν θέλει ας γράψει. Αν δε θέλει, σεβαστό απο μένα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 01, 2015, 02:46:42 μμ »

Eπίσης χωρίς να εχω δει τον Γεώργιο του κ. Ορφέα, βάζω στοίχημα ότι κανένα χάλκινο του δεν εχει μωβ απόχρωση.

Τον Όθωνα τον εχω δει και σας διαβεβαιώ πως όλα ειναι original ή σολοκατένια ή κόκκινα χάλκινα χωρίς μωβ.

Τυχαίο?

Οσοι ειστε δύσπιστοι αγοράστε το και ξεκινήστε δοκιμές.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 01, 2015, 02:54:25 μμ »

Δηλαδή αυτό που λες είναι ότι οτιδήποτε μωβίζει σε φωτό ή τη πραγματικότητα, είναι θέμα ΜΣ.

Με λίγα λόγια δεν δέχεσαι ότι μπορεί (με ελάχιστη πιθανότητα) να μην έχει πειραχτεί το νόμισμα και να έχει μωβίζουσα πατίνα. Σωστά
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 01, 2015, 02:55:32 μμ »

Σακ,
Το "λουστρο νομισματοκοπειου" (mint lustre) ειναι ο τροπος που αντανακλουν το φως οι τελευταιες στιβαδες των μοριων του μεταλλου.
Οταν ασκειται η μεγαλη πιεση της πρεσσας κατα το τυπωμα, η διαταξη των εξωτερικων στιβαδων του δισκου  μεταλλασεται, δημιουργωντας flow lines (γραμμες ροης) στην επιφανεια.
Αυτη η διαταξη ειναι  που εχει σαν αποτελεσμα το λεγομενο λουστρο (mint lustre) οταν πεφτει φως πανω του.
Η  τριβη το καταστρεφει, ακριβως επειδη αυτη η διαταξη ειναι εξαιρετικα λεπτη (μικρου παχους).
Αν καταστραφει ολικως η μερικως δεν επανερχεται.
Ενα νομισμα μπορει να γυαλιζει αν π.χ. το ντιπαρεις ,αλλα το mint lustre δεν επανερχεται ποτε αν εχει χαθει απο τριβη η χημικα (οξεα).
Οταν λεμε οτι καποια καθαριστικα τονωνουν το λουστρο, απλως καθαριζουν τις βρωμιες με αποτελεσμα να το αναδεικνυουν η και καποια αλλα προσθετουν μια καποια γυαλαδα εκει οπου δεν υπαρχει πλεον (π.χ. σε  vf χρυσα).
Δεν υπαρχει κανενας απολυτως τροπος να ξαναφτιαχτει το mint lustre.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 01, 2015, 02:58:35 μμ »

Δηλαδή αυτό που λες είναι ότι οτιδήποτε μωβίζει σε φωτό ή τη πραγματικότητα, είναι θέμα ΜΣ.

Με λίγα λόγια δεν δέχεσαι ότι μπορεί (με ελάχιστη πιθανότητα) να μην έχει πειραχτεί το νόμισμα και να έχει μωβίζουσα πατίνα. Σωστά

Νίκο μου δε θα παίξω λεκτικό παιχνίδι.  

είναι πολύ απλό . Αγόρασε μσ70 και βάλτο σε χαλκινο κέρμα και θα δεις τι θα συμβεί. Κάνε μια αναγωγή, μιας που εισαι παλιός συλλεκτης, στο αρχείο σου κια θα δεις το πολυ συγκεκριμενο χρωμα που πιανει να είναι κοινό σε πολλά χάλκινα. Ξαφνικα τα τελευταία 2 χρόνια να εμφανίστηκαν τόσα μωβ χαλκινα ειναι αδυνατον.

Επαναλαμβάνω , επειδη πολλοί αποφεύγουν να γράψουν , και μου στελνουν π.μ. λεγοντας μου πως εχω δίκιο, ας βγουν να γράψουν!!!! ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ εχουμε και όλοι εχουμε το θάρρος της γνώμης μας. Εγω τα λόγια μου δεν τα μάσησα ποτέ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 01, 2015, 03:03:03 μμ »

Ευχαριστώ για την απάντηση:
Το "λουστρο νομισματοκοπειου" (mint lustre) ειναι ο τροπος που αντανακλουν το φως οι τελευταιες στιβαδες των μοριων του μεταλλου.
Οταν ασκειται η μεγαλη πιεση της πρεσσας κατα το τυπωμα, η διαταξη των εξωτερικων στιβαδων του δισκου  μεταλλασεται, δημιουργωντας flow lines (γραμμες ροης) στην επιφανεια.
Αυτη η διαταξη ειναι  που εχει σαν αποτελεσμα το λεγομενο λουστρο (mint lustre) οταν πεφτει φως πανω του.

Μέχρι εδώ το έχω καταλάβει.

Η  τριβη το καταστρεφει, ακριβως επειδη αυτη η διαταξη ειναι εξαιρετικα λεπτη (μικρου παχους).
Αν καταστραφει ολικως η μερικως δεν επανερχεται.
Ενα νομισμα μπορει να γυαλιζει αν π.χ. το ντιπαρεις,

Το τρίψιμο (γενικά) και το ντιπάρισμα μπορεί να φθείρουν το μέταλο, το καταλαβαίνω. Αυτό που ρωτάω είναι ότι αυτοί οι σχηματισμοί μετάλου είναι τόσο λεπτοί που μπορεί να τους ξύσει και οδοντόβουρτσα; Καταλαβαίνεις ότι σε οποινδήποτε άσχετο θα φαινόταν "κουφό" ότι η οδοντόβουρτσα "καταστρέφει" μέταλο...

(Θα κάτσω να το δοκιμάσω λίγο αργότερα... Με οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα.)

edit: Ο στόχος μου είναι να φτιάξω ένα νόμισμα με UNC details και 0% λούστρο νομισματοκοπείου (και λογικά γεμάτο hairlines). Πόσες ώρες πιστεύετε ότι θα πρέπει να τρίβω;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2015, 03:22:55 μμ από sac » Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 01, 2015, 03:04:19 μμ »

χωρις να θεωρουμαι ειδικος,ουτε στην συμπεριφορα του λουστρου στα χρονια,ουτε και στην συμπεριφορα διαφορων υλικων πανω στο νομισμα,θεωρω,μονο και μονο απο αυτα που λεγονται και αυτα που δειχνετε,οτι σε ενα νομισμα πχ σαν το καποδιστριακο που μας εδειξε ο μολοσσος,οπου εχει φθορα και μπιχλα,ενα τετοιο υγρο δεν κανει ζημια αλλα αντιθετως εχει καλα αποτελεσματα..τωρα σε ενα ακυκλοφορητο χαλκινο,με λουστρα,χωρις φθορες,ενα τετοιο υλικο δεν προσφερει τιποτα παραπανω,αντιθετως ''παραποιει'' την οποια εικονα του νομισματος προκαλωντας ''τεχνητα'' αποτελεσματα.αν ενα ακυκλοφορητο νομισμα εχει μπιχλα,πιστευω υπαρχουν αλλοι τροποι να αφαιρεθει χωρις να αλλαξει το νομισμα..νομιζω οτι ο heretic εγραψε κατι παρομοιο και συμφωνω.

σχετικα με την αποψη του βασιλη (solferino),επισης συμφωνω..γιατι δλδ να ''χαλασουμε'' ενα ομορφο ακυκλοφορητο νομισμα μονο και μονο για να λαμψει λιγο παραπανω και να παρουμε λιγα χρηματα παραπανω σε μια πιθανη πωληση?

οσο για τις εταιρειες,ΑΝ πραγματικα θελαν να προστατεψουν και να βοηθησουν στην ιδεα του συλλεκτισμου και οχι μονο στην τσεπη τους,θα επρεπε κατα την γνωμη μου,τετοιου ειδους τροποποιημενα νομισματα να τα πιστοποιουν σαν artificial toned η κατι παρομοιο..

δεν λεω,καλη η συλλογη ακυκλοφορητων χαλκινων αλλα οχι μια μωβ συλλογη.......

σαν επιλογος,τετοιου τυπου υγρα να χρησιμοποιουνται συνετα και μονο οπου χρειαζεται για καλο του νομισματος,οχι για καλο δικο μας...

Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 01, 2015, 03:26:26 μμ »

Βασίλη δές ένα νόμισμα που μωβίζει (και όχι μόνο), το έχω στη κατοχή μου από το 1976, και θα ταξιδέψει για Κύπρο. Είναι από τη proof  σειρά του 1955. Ζητήθηκε να του τη σλαμπάρω πριν τη στείλω.
Όταν εκδόθηκε η σειρά ήταν μέσα σε κάτι χάρτινα φακελλάκια που τα έχω ακόμη.
Η φωτό που βλέπεις είναι ακριβώς το νόμισμα με τα χρώματά του. Βέβαια τα αμερικανάκια το χαρακτήρισαν PR66 RB. τέτοια πατίνα όμως πολύς κόσμος δεν έχει δει στον ύπνο του.

Αυτά για να μη γινόμαστε απόλυτοι.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2015, 03:42:07 μμ από Νίκος » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 01, 2015, 03:26:44 μμ »

http://www.pcgs.com/Cert/29162797/

αυτό είναι δικό μου. εχει μσ70 . στο σκαν δε φαίνεται καλα αλλά αν δείτε τα φύλλα και το τεράστιο ' 2 ' θα παρατηρήσετε ενα περίεργο μωβ χρωματάκι. Στο χέρι φαίνεται σε 1 δευτερόλεπτο.
Το νομισμα ηταν ενα υπεροχο 64ρβ και ο βουλγαρος το πότισε μσ70 , το λουστρο κάνει φωτοστέφανο αλλα ειναι μωβ. το προτιμουσα ανεγγιχτο και 64αρι.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 01, 2015, 03:32:33 μμ »

Βασίλη δές ένα νόμισμα που μωβίζει (και όχι μόνο), το έχω στη κατοχή μου από το 1976, και θα ταξιδέψει για Κύπρο. Είναι από τη proof  σειρά του 1955. Ζητήθηκε να του τη σλαμπάρω πριν τη στείλω.
Όταν εκδόθηκε η σειρά ήταν μέσα σε κάτι χάρτινα φακελλάκια που τα έχω ακόμη.
Η φωτό που βλέπεις είναι ακριβώς το νόμισμα με τα χρώματά του. Βέβαια τα αμερικανάκια το χαρακτήρισαν PR67 RB. τέτοια πατίνα όμως πολύς κόσμος δεν έχει δει στον ύπνο του.

Αυτά για να μη γινόμαστε απόλυτοι.



Νίκο,

ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΜΣ70 ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΒΑΖΟΥΝ!!!!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΥΗΜΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΣΑΙΑΣ ΜΟΥ. ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ Απορία
Δε θελει και πολλη παρατήρηση να το καταλάβεις αλλά μου το εχουν πει και οι ίδοι.

Δε θα το συνεχίσω άλλο.

Οι παλιοί συλλεκτες ξερουν. Κάντε ότι σας φωτίσει ο θεος. Δικα σας ειναι τα χρήματα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 01, 2015, 03:41:11 μμ »

Βρε Βασίλη και στο λέω με φιλία και αγάπη.

Σε πιστεύω ότι τα παραποιούν τα νομίσματα. Δεν λέω ότι είναι η φαντασία σου.

Απλά σου λέω ότι μπορεί να δημιουργηθεί μωβ πατίνα με φυσικό τρόπο. Είναι σπάνια, αντιλαμβάνομαι ότι πολύς κόσμος δεν την έχει δει, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει (η φυσική).

Το ότι χρησιμοποιούν αυτό το ΜΣ κατάλαβα ότι έχει γίνει μάστιγα και συμφωνώ ότι πρέπει να προσέχουν. Επιπλέον σου αξίζουν συγχαρητήρια που έφερες το θέμα.

Δες και το νόμισμα που έβγαλα απευθείας http://www.pcgs.com/Cert/29801690/   
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 01, 2015, 03:44:42 μμ »

Νίκο μου , αυτο στο σαιτ της pcgs κατά τη γνώμη μου , απο ότι μπορω να δω σε φωτογραφία ΔΕΝ εχει μσ70.

Το χρώμα του μσ70 είναι πολυ συγκεκριμένο και δεν εχει σχέση με αυτό της φωτογραφίας.

Το κουράσαμε το θέμα, το μσ70 εχει λιγα ευρώ. Δοκιμάστε το , και σε 1 δευτερόλεπτο παρατήρησης του νομίσματος στε χέρι σας θα καταλάβετε.

Ρε μπαγάσα, που το βρήκες το προυφ αυτό?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences