Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 01:54:09 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: φύλλα χρυσού για επένδυση  (Αναγνώστηκε 26150 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 03:19:13 μμ »

Τελικά πόσο παίρνεις τα φύλλα χρυσού;
Βάρος+καθαρότητα;
Απλά συζητούσαμε με το χρυσοχόο που είμαι πελάτης, του είπα ότι θα προτιμούσα καθαρό χρυσό, για να μην έχω καθόλου premium από νομίσματα (λίρες) και μου είπε ότι μεταξύ των χρυσοχόων αυτοί συναλλάσοντε και με κομμάτια παό φύλλα χρυσού.  Αυτό είπε θα με συνέφερε κι εμένα.  Δεν αγόρασα ακόμα.

Αν είναι από χρυσοχόο δεν ειναι φύλλο χρυσού σαν και αυτό που λέει ο Χρήστος.Απλα ειναι μια πλακουλα χρυσού που την εχουν περάσει από τον κύλινδρο και εχει γίνει ψιλη σαν φύλλο και την κόβουν με το ψαλίδι
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 03:20:17 μμ »



Γιατί όχι και με εμπορικές ουγκιές με μικρό premium όπως krugerrand, american eagle, maple leaf?

btw καλώς σας βρήκα
[/quote]γιατι πωλουνται δυσκολοτερα οταν θες να ρευστοποιησεις απο τις κοινες ταπεινες λιριτσες.
Καταγράφηκε
phoenix
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 03:34:49 μμ »



Γιατί όχι και με εμπορικές ουγκιές με μικρό premium όπως krugerrand, american eagle, maple leaf?

btw καλώς σας βρήκα
γιατι πωλουνται δυσκολοτερα οταν θες να ρευστοποιησεις απο τις κοινες ταπεινες λιριτσες.
[/quote]

Δυσκολότερα ναι, δύσκολα όχι.
Στο εξωτερικό ακόμα πιο εύκολα (ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί έξω δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με λίρες...). 
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 04:14:26 μμ »



Γιατί όχι και με εμπορικές ουγκιές με μικρό premium όπως krugerrand, american eagle, maple leaf?

btw καλώς σας βρήκα
γιατι πωλουνται δυσκολοτερα οταν θες να ρευστοποιησεις απο τις κοινες ταπεινες λιριτσες.

Δυσκολότερα ναι, δύσκολα όχι.
Στο εξωτερικό ακόμα πιο εύκολα (ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί έξω δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με λίρες...). 
[/quote]γιατι οι απεξω εχουν χρημα.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 05:02:22 μμ »



Γιατί όχι και με εμπορικές ουγκιές με μικρό premium όπως krugerrand, american eagle, maple leaf?

btw καλώς σας βρήκα
γιατι πωλουνται δυσκολοτερα οταν θες να ρευστοποιησεις απο τις κοινες ταπεινες λιριτσες.

Δυσκολότερα ναι, δύσκολα όχι.
Στο εξωτερικό ακόμα πιο εύκολα (ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί έξω δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με λίρες...). 
γιατι οι απεξω εχουν χρημα.
[/quote]+1
Καταγράφηκε
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 05:24:18 μμ »

Το ότι έχουν περισσότερα χρήματα τι σημαίνει?  Ότι ασχολούντε με μεγαλύτερες ποσότητες?
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 05:53:24 μμ »

Το ότι έχουν περισσότερα χρήματα τι σημαίνει?  Ότι ασχολούντε με μεγαλύτερες ποσότητες?
σκεψου οτι εισαι καναδος π.χ κατι σαν τον θειο μου και εχεις μηνιαιο εισοδημα μαζι με την γυναικα σου και κατι ενοικια που εισπρατεις 27.000 δολλαρια καναδα.θα ασχολιοσουν τοτε με λιρονια?
Καταγράφηκε
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 05:59:17 μμ »

miltos1819

Λογικό αυτό πυ λες.  Αλλά τότε οι Άγγλοι που τυπώνουνε λίρες τι είναι ?  Φτωχαδάκια?
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 06:24:12 μμ »

τυπωνουν αλλα σε μικρες ποσοτητες.Συγκρινε τα τιραζ των Αμερικανων η Καναδων σε χρυσα και ασημενια νομισματα με αυτα των Αγγλων.
Καταγράφηκε
phoenix
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 07:38:20 μμ »

Τι σημασία έχει αν έχουν περισσότερο χρήμα οι απέξω?
Ο πλούσιος καναδός αντί να πάρει 1 ουγκιά μπορεί να επιλέξει να πάρει 4 λιρόνια που σύμφωνα με το σκεπτικό μας ρευστοποιούνται πιο εύκολα.
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 07:45:56 μμ »

Τι σημασία έχει αν έχουν περισσότερο χρήμα οι απέξω?
Ο πλούσιος καναδός αντί να πάρει 1 ουγκιά μπορεί να επιλέξει να πάρει 4 λιρόνια που σύμφωνα με το σκεπτικό μας ρευστοποιούνται πιο εύκολα.


Τα λιρονια δεν ειναι τοσο πολυ αναγνωρισιμα οπως τα αλλα επενδυτικα (bullion) χρυσα που αγοραζουν εκει και που ακομα πιο ευκολα θα δωσουν σε μια "στραβη" Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

m42b18 isT
phoenix
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 08:35:54 μμ »

Τι σημασία έχει αν έχουν περισσότερο χρήμα οι απέξω?
Ο πλούσιος καναδός αντί να πάρει 1 ουγκιά μπορεί να επιλέξει να πάρει 4 λιρόνια που σύμφωνα με το σκεπτικό μας ρευστοποιούνται πιο εύκολα.


Τα λιρονια δεν ειναι τοσο πολυ αναγνωρισιμα οπως τα αλλα επενδυτικα (bullion) χρυσα που αγοραζουν εκει και που ακομα πιο ευκολα θα δωσουν σε μια "στραβη" Κλείσιμο ματιού

Το γνωρίζω.
Η ελληνική εμμονή για τις λίρες που οφείλεται?
Καταγράφηκε
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 08:38:18 μμ »

Μάλλον είναι θέμα συνήθειας/παράδοσης.  Κι εγώ για λίρες έμαθα από τον πατέρα μου.  Τα krougerants είαι πολύ πιο όμορφα και θα τα προτιμούσα.  Όμως σαν πιο μεγάλα είναι πολύ πιο εύκολα να φτιάξουν ψεύτικα με βολφράμιο.  Όσο να είναι πιο ασφαλείς οι λίρες.
Καταγράφηκε
phoenix
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 08:40:46 μμ »

Μάλλον είναι θέμα συνήθειας/παράδοσης.  Κι εγώ για λίρες έμαθα από τον πατέρα μου.  Τα krougerants είαι πολύ πιο όμορφα και θα τα προτιμούσα.  Όμως σαν πιο μεγάλα είναι πολύ πιο εύκολα να φτιάξουν ψεύτικα με βολφράμιο.  Όσο να είναι πιο ασφαλείς οι λίρες.

Έχουν αναφερθεί και ουγκιές με βολφράμιο?  Έκπληξη
Καταγράφηκε
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 08:46:31 μμ »

Δεν ξέρω τι εννοείς "ουγκιές".  Τα μικρά νομίσματα (πχ λίρες) είναι πολύ δύσκολο να βάλουν βολφράμιο.  Σε krougerants υπάρχουν κρούσματα.  Σε πλακάκια χρυσού (με κάποιο πάχος) είναι ακόμα πιο εύκολο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences