Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 03:17:59 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: φύλλα χρυσού για επένδυση  (Αναγνώστηκε 26144 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 10:54:59 μμ »

bgeorge οι λίρες φεύγουν πολύ πιο εύκολα σε περίπτωση που θελήσεις να ρευστοποιήσεις. Αν φοβάσαι τόσο τις κάλπικες, για αρχή αγόραζε απο την τράπεζα ή πιστοποιημένες. Θα πληρώνεις βέβαια λίγο παραπάνω αλλά θα είσαι σίγουρος, και όταν μάθεις καλά να τις ξεχωρίζεις, χτυπάς και τις 'χύμα'
Καταγράφηκε
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 11:21:21 μμ »

Κάτι άλλο. 

1) Πως μπορώ να υπολογίζω τη τιμή αγοράς πώλησης της λίρας?  Πόσο κοντά στην τιμή spot των 7.32 γρ χρυσού είναι?

2) Ο Χρυσοχόος (Σαράφης) που μιλάω πουλάει και αγοράζει με 15 ευρώ διαφορά.  πχ χθες μου είπε αγοράζει στα 245, πουλάει στα 260.  Είναι καλή περίπτωση, ή βρίσκεις και μικρότερες διαφορές?
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 11:25:24 μμ »

Το πόσο αγοράζει ή έχει παλιότερα αγοράσει, δεν το ξέρει παρά ο ίδιος...
Η τιμή πώλησης ελέγχεται με τη σύγκριση των τιμών και από άλλους.
Καταγράφηκε
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 11:35:26 μμ »

Μάλον δεν έγινα σαφής.

Εννοώ ότι αν χθες αγοράζε από εμένα, θα αγόραζε στα 245.  Αν μου πουλούσε, θα πουλούσε στα 260. 

Η ΤτΕ αντίστοιχα αγοράζει/πουλάει με περίπου 50 ευρώ διαφορά.

Ο Νικίας (http://www.nikiasgold.com/%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%BF%CF%85/) αγοράζει στα 246 και πουλάει στα 270.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 11:42:51 μμ »

Δεν μπορω να καταλάβω γιατί σε απασχολεί τόσο πολύ η διάφορα αγοράς πώλησης.Για εξήγησε μου λίγο...

Η αξία μεταλλου  μιας λίρας είναι 7.32 επι τιμής σποτ γραμμαρίου χρυσού ημερας.Όσο πιο κοντά είσαι εκεί στην αγορά τόσο καλυτερα.Τι άλλο ψαχνεις;; Απορία
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 11:51:38 μμ »

milou

Η ΤτΕ έχει διαφορά αγοράς/πώλησης στα 16-17%.  Αυτό σημαίνει ότι αν αγοράσω από αυτούς και ο χρυσός (λίρα) ανέβει 15% και πάω να πουλήσω, στο τέλος θα χάσω και 1-2%.  Αν είχα αγοράσει από το Χρυσοχόο (που η διαφορά που προσφέρει σε αγορά/πώληση είναι στο 6%, τότε θα κερδίσω 9%.

Επειδή είμαι καινούριος, ψάχνω να δω τι ισχύει στην αγορά.  Μήπως υπάρχουν πιο συμφέρουσες περιπτώσεις (μαγαζιά που έχουν ακόμα μικρότερη διαφορά στην αγορά / πώληση).

Έγινα κατανοητός?
   
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 11:59:49 μμ »

Ο χρυσος εχει μια μεταβαλλόμενη τιμή σποτ προς τα πανω και προς τα κάτω στις διεθνείς αγορες αναλόγως την ζήτηση και τις διεθνείς εξελίξεις.Αν θες να αγοράζεις  χρυσο για επένδυση και εξασφάλιση κεφαλαίου καλυτερα σε μεσοπροθεσμο ορίζοντα τοτε θα συνηδειτοποιησεις ποσο άτοπο είναι να ασχολησε με ποια είναι η διάφορα αγοράς πώλησης του καθενός εμπόρου...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 01:31:59 πμ »

 η καλυτερη λυση για σενα μιας και δεν εμπιστευσε τις λιρες ειναι να αγοραζεις μπαρες χρυσου.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 01:40:49 πμ »

Ο μιλου εχει δικιο σε αυτο που σου λεει, εφοσον το βλεπεις μακροπροθεσμα.
Στο ερωτημα σου, κατ αρχας δεν ειναι υποχρεωτικο να πουλησεις σε αυτον που αγορασες και το αντιστροφο.
Οταν αγοραζεις ψαχνεις για την πιο συμφερουσα τιμη αγορας απο οποια πηγη ειναι διαθεσιμη εκεινη την στιγμη  και οταν ερθει η ωρα να πουλησεις, απλως πουλας οπου σου δινουν τα περισσοτερα.
Την δεδομενη στιγμη που θελεις να πουλησεις, θα κανεις μια ερευνα, καταρχας μεταξυ συλλεκτων-αποθησαυριστων (οπου θα βρεις και την καλυτερη τιμη), αν δεν μπορεσεις θα απευθυνθεις σε μεγαλους ξενους bullionαδες(θα παρεις τιμη μεταλλου  μειον τα ταχυδρομικα για να τα στειλεις), αν δεν μπορεσεις εκει θα πας στην ΤΤΕ και τελικα ,ως τελευταια συμφερουσα επιλογη, τα μαγαζια που αγοραζουν χρυσο η κοσμηματοπωλες κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2015, 02:08:15 πμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 11:41:27 πμ »

η καλυτερη λυση για σενα μιας και δεν εμπιστευσε τις λιρες ειναι να αγοραζεις μπαρες χρυσου.

Οι μπαρες ειναι πιο ευκολο να ειναι ψευτικες και να μην το παρεις χαμπαρι χωρις ειδικα εργαλεια
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 02:44:08 μμ »


[/quote]
Οι μπαρες ειναι πιο ευκολο να ειναι ψευτικες και να μην το παρεις χαμπαρι χωρις ειδικα εργαλεια
[/quote]Βαγγελη μιλαω για μπαρες ελβετικες με πιστοποιητικο και σφραγισμενες.πληρωνεις κατι παραπανω αλλα ξερεις τι παιρνεις.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 02:50:55 μμ »

Συμφωνώ με τον Μίλτο.Ωραίες οι μπαριτσες αλλά μονο σφραγισμένες αριθμημένες με πιστοποιητικό. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 03:01:35 μμ »

Προσωπικα τις πλακες χρυσου τις γουσταρω αισθητικα (σωστα τις λες μπαρες, αλλα στα μεγεθη που συνηθως μιλαμε ειναι ουσιαστικα "πλακακια" τυπωμενα οπως τα νομισματα), αλλα εχουν μεγαλυτερη δυσκολια μεταπωλησης απο ενα αναγνωρισιμο bullion νομισμα π.χ. ενα μαπλ, εναν αετο η ενα κρουγκεραντ κλπ.
Ασε που αυτες που ειναι σε μπλιστερακι με τυπωμενο το πιστοποιητικο πανω του και σφραγισμενες κλπ εχουν τιμη ουσιαστικα οσο τα  bullion νομισματα, δηλαδη κατι τριχες διαφορες, 10-20 ευρω την ουγκια.
Αυτες που ειναι καπως μεγαλυτερες,π.χ. 100 γραμμαρια και πανω, αθροιζεται μεν η διαφορα και ισως αξιζει τον κοπο, αλλα παραμενει το προβλημα της ευκολιας της πωλησης οταν χρειαστει.
Παντως τα πλακακια μου αρεσουν, και ειναι και μερικα που ειναι πολυ ωραια αισθητικα και με παραστασεις ωραιες, (π.χ. fortuna της Pamp Suisse , αλλα εχουν τσιμπημενες τιμες)
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 03:15:53 μμ »

φιλε μου αναφερομαι σε καποιους επενδυτες που θελουν να επενδυσουν αρκετα χρηματα σε χρυσο.φιλος μου προσφατα με ρωτησε που μπορει να αγορασει λιρες για 100.000 ευρω.του απαντησα οτι ειναι αδυνατο να βρει τοσες πολλες λιρες μεσα σε μια εβδομαδα.τον προετρεψα να αγορασει μπαρες χρυσου των 100 γραμμαριων αν ειναι δυνατο για να πουληθουν και πιο ευκολα οταν αποφασισει να ρευστοποιησει.
Καταγράφηκε
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 09:40:49 μμ »

Την δεδομενη στιγμη που θελεις να πουλησεις, θα κανεις μια ερευνα, καταρχας μεταξυ συλλεκτων-αποθησαυριστων (οπου θα βρεις και την καλυτερη τιμη),
Είμαι "καινούριος" και ο δικός μου κύκλος είναι σχεδόν ανύπαρκτος.  Μιλάς για κάποια συνενόηση μέσα από αυτό το forum?

θα απευθυνθεις σε μεγαλους ξενους bullionαδες(θα παρεις τιμη μεταλλου  μειον τα ταχυδρομικα για να τα στειλεις),
Το νόμιζα αδύνατο και δεν ξέρω ποιοι από αυτούς είναι αξιόπιστοι.  Επίσης προβληματίζομαι να ταχυδρομήσω 10-20 λίρες, είναι μεγάλο το ποσό αν χαθεί, ή αν ο άλλος αθετήσει στην πληρωμή.  Για να το λες όμως, ποιοά sites προτείνεις σαν πιο αξιόπιστα/συνεργάσιμα?

αν δεν μπορεσεις εκει θα πας στην ΤΤΕ και τελικα ,
Δε θα με ρωτήσουν που τις βρήκα?  Δηλαδή υπάρχει περιορισμός όταν αγοράζω από εκεί, αλλά μπορώ να τους πουλήσω σταδιακά 30-50 λίρες και να μη με ρωτήσουν  που τα βρήκα?

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences