Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 08:09:41 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: φύλλα χρυσού για επένδυση  (Αναγνώστηκε 26149 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 10:28:32 μμ »

1. Μπορεις μεσω αγγελιας και εδω η και σε αλλα σαιτ που μπαινουν αγγελιες πωλησης νομισματων, αν εισαι Αθηνα μπορεις και να περασεις καποια Κυριακη απο την ΠΝΕ οπου μαζευομαστε αρκετοι συλλεκτες και να παρεις προσφορες, μπορεις και μεσω ebay, αλλα εκει υπαρχουν καποια ρισκα.
2. Οχι, γιατι δεν θελω να κανω διαφημιση, μπορεις ευκολα να βρεις ποια ειναι τα μεγαλυτερα σαιτς (παντα στην Ευρωπη), ναι το ταχυδρομειο ειναι ενα θεμα γιατι δεν μπορεις να τα ασφαλισεις, βεβαια οσοι ασχολουμαστε με το χομπυ το εχουμε παρει αποφαση αυτο και πορευομαστε ετσι, οταν αγοραζουμε η στελνουμε νομισματα, εστω και ακριβα στο εξωτερικο.
3. Οχι η ΤΤΕ δεν την ενδιαφερουν που τις βρηκες, λιρες μπορει να σου χαρισαν στον γαμο σου, οι παππουδες σου κλπ, παντως η πωληση ειναι ονομαστικη, που σημαινει αν δεν εχεις δηλωσει ποτε εστω και ενα ευρω εισοδημα, δεν θα πας να τους δωσεις 50 λιρες μαζεμενες, αμφιβαλω δηλαδη αν θα κατσει να ασχοληθει η εφορια να το ψαξει,με τοσες χιλιαδες συναλλαγες που γινονται, αλλα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο, καλυτερα να τις πας σταδιακα.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 10:54:11 μμ »

http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/goldcoins.aspx

kαι σταδιακα να τις πας παλι σε "τσακωνουν" αν θελουν.
χαρε το πεθερος πατερας κτλ δε το υπολογιζουν.δεκαετια σου λενε οσο αφορα την εφορια.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 01:03:54 πμ »

haros

Εγώ είμαι Θεσσαλονίκη.  Αν κάποιοι συναντιούντε, θα ήθελα να έρθω κάποια φορά.

BTW, αν έχετε να προτείνετε αξιόπιστο σαράφη στη Θεσσαλονίκη, πείτε μου (έστω με ΠΜ).

Σοβαρά, στέλνετε με ταχυδρομείο ανασφάλιστα?  Δεν υπάρχει κάποιο curier που να ασφαλίζει?  Και μετά απλά έχεις εμπιστοσύνη στον dealer? Δεν υπάρχει άλλου είδους διασφάλιση για τη συναλλαγή (πχ σαν το https://escrow.com )?  
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2015, 01:17:56 πμ από bgeorge » Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 01:36:01 πμ »

Φιλε μου έλεος είσαι πολύ καχύποπτος σε όλα δεν βλέπω να την παλευεις καθολου Σαρκασμός

Βρες εναν έντιμο έμπορο να πάρεις τις λιριτσες σου χερι χερι γιατί αν μπλεξεις με ταχυδρομεία σε βλέπω αντισκηνο απέξω απο τα ΕΛΤΑ μέχρι να σκάσουν μυτη Σαρκασμός

Για να σε αγχωσω θα σου πω κιαλλα.Παρήγγειλα Ελισάβετ με θηκουλα προπληρωσα και παρέλαβα μονο την θηκουλα.Φίλος παρήγγειλε 2 λίρες Ελισάβετ ακυκλοφόρητες και παρέλαβε ακυκλοφόρητα.... 20λεπτα του ευρώ.

Απο την στιγμη που θες να αγοράσει μέταλλα υπαρχουν ρίσκα μεγάλα προσπάθησε να το συνειδητοποιησεις.Μπορεί οι λιριτσες σου να ταξιδέψουν την μισή υφήλιο για να φτάσουν στα χέρια σου και να σου τις φάνε μόλις πας σπιτι.....

Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 07:52:23 πμ »

Φιλε μου έλεος είσαι πολύ καχύποπτος σε όλα δεν βλέπω να την παλευεις καθολου Σαρκασμός

Βρες εναν έντιμο έμπορο να πάρεις τις λιριτσες σου χερι χερι γιατί αν μπλεξεις με ταχυδρομεία σε βλέπω αντισκηνο απέξω απο τα ΕΛΤΑ μέχρι να σκάσουν μυτη Σαρκασμός
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 08:15:38 πμ »

Aυτό με τα εικοσάλεπτα δεν το ήξερα!
Δηλαδή και το βάρος του δέματος να μετρήσεις, (για ένα κερμα), δύσκολο να το βρείς!
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 08:17:14 πμ »

Τελικά πόσο παίρνεις τα φύλλα χρυσού;
Βάρος+καθαρότητα;
Καταγράφηκε
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 08:26:26 πμ »

Τελικά πόσο παίρνεις τα φύλλα χρυσού;
Βάρος+καθαρότητα;
Απλά συζητούσαμε με το χρυσοχόο που είμαι πελάτης, του είπα ότι θα προτιμούσα καθαρό χρυσό, για να μην έχω καθόλου premium από νομίσματα (λίρες) και μου είπε ότι μεταξύ των χρυσοχόων αυτοί συναλλάσοντε και με κομμάτια παό φύλλα χρυσού.  Αυτό είπε θα με συνέφερε κι εμένα.  Δεν αγόρασα ακόμα.
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 08:29:41 πμ »

Φίλε bgeorge,
θα σου πω αυτό που σου έστειλα και σε προσωπικό μήνυμα.
Σταμάτα να ανησυχείς τόσο πολύ για κάλπικες λίρες,διαφορά αγοράς/πώλησης και φύλλα χρυσού γιατί θα δεν θα μπορέσεις να απολαύσεις αυτό που κάνεις και να σε γεμίζει χαρά.
Αραξε λίγο και εδώ θα γνωρίσεις πολλά αξιόλογα και αξιόπιστα άτομα για τις συναλλαγές που θα θελήσεις να κάνεις.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 04:52:01 μμ »

Φίλε bgeorge,
θα σου πω αυτό που σου έστειλα και σε προσωπικό μήνυμα.
Σταμάτα να ανησυχείς τόσο πολύ για κάλπικες λίρες,διαφορά αγοράς/πώλησης και φύλλα χρυσού γιατί θα δεν θα μπορέσεις να απολαύσεις αυτό που κάνεις και να σε γεμίζει χαρά.
Αραξε λίγο και εδώ θα γνωρίσεις πολλά αξιόλογα και αξιόπιστα άτομα για τις συναλλαγές που θα θελήσεις να κάνεις.
Το ίδιο ακριβώς με τον  Teris σου λέω και εγώ. Σου το είπε και ο Γιάννης πιο πάνω.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 04:57:18 μμ »

Έγινε παιδιά.  Χαίρομαι που ήρθα στο forum.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 05:02:03 μμ »

Καλως ήρθες .  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 05:15:10 μμ »

να το θυμάσαι αυτό το πόστ άμα μείνεις στην παρέα μας και το ξαναδιαβάσεις μετά απο 6 μήνες
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 05:46:37 μμ »

λιρες και η δικια μου γνωμη....
με τα φυλλα χρυσου δεν μπορεις να καταλαβεις την ακριβη περιεκτικοτητα... εκτος και αν καθε φορα τρεχεις σε φασματογραφο..... (ταλαιπωρια δηλαδη)
με τα υγρα δεν θα καταλαβεις διαφορα πχ  αναμεσα σε 95% και σε 100% περιεκτικοτητα χρυσου

και για να εισαι λιγο πιο ηρεμος ακομα, προσπαθησε να περνεις λιρες με Ελισαβετ....(1957 και μετα...)
οχι πως εχει δεν εχει ψευτικες εκει, αλλα εκει ειναι πολυ πιο ευκολο να το καταλαβεις αν ειναι ψευτικες η οχι....

παρε μια τετοια γνησια απο καποιον εδω μεσα και εχε την μετα παρεα για να την συγκρινεις με αλλες που θα θες να αγορασεις, αφου πρωτα εχεις διαβασει απο εδω μεσα, ποια πραγματα θα πρεπει να προσεξεις πανω σε μια τετοια λιρα....

 
Καταγράφηκε
phoenix
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 19, 2015, 03:10:19 μμ »

Σκέφτηκα την επένδυση σε χρυσό...

Aμα σε ενδιαφέρει καθαρά η επένδυση, ασχολήσου μόνο με λίρες.

Γιατί όχι και με εμπορικές ουγκιές με μικρό premium όπως krugerrand, american eagle, maple leaf?

btw καλώς σας βρήκα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences