Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 04:58:26 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Θα ανοιγατε ποτε ενεχυροδανειστηριο
Ναι
Οχι γιατι εκμεταλλευεται τους ανθρωπους
Απλα οχι (αδιαφορο,βαρετο)
Δεν με ενδιαφερει η εκμεταλλευση ειναι απλα μπισνες

Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ενεχυροδανειστηριο  (Αναγνώστηκε 30726 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 10:21:50 μμ »

Μην συγκρίνεται την κατοχή,με το τώρα.Κανεις δεν υποχρεώνει τον κόσμο να παει στους σαραφηδες

,υπάρχει και η τραπεζα της Ελλάδας που αγοράζει χρυσα νομισματα.

Ο πιο μεγαλος Σαραφης  Γλώσσα.....και μονο στην Αθηνα αγοραζει ουτε καν Θεσσαλονικη...ολοι οι υπολοιποι στην Ελλαδα που να πανε Απορία
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 10:28:36 μμ »

Ο πιο μεγαλος Σαραφης  Γλώσσα.....και μονο στην Αθηνα αγοραζει ουτε καν Θεσσαλονικη...ολοι οι υπολοιποι στην Ελλαδα που να πανε Απορία

o Oλυμπιακός και το Αιγάλεω να νικάνε και όλοι οι άλλοι να πάνε να .....  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 11:24:29 μμ »

Μην συγκρίνεται την κατοχή,με το τώρα.Κανεις δεν υποχρεώνει τον κόσμο να παει στους σαραφηδες

,υπάρχει και η τραπεζα της Ελλάδας που αγοράζει χρυσα νομισματα.

Ο πιο μεγαλος Σαραφης  Γλώσσα.....και μονο στην Αθηνα αγοραζει ουτε καν Θεσσαλονικη...ολοι οι υπολοιποι στην Ελλαδα που να πανε Απορία
και αγοραζει σε τιμες εξευτελιστικες στηριζοντας την μαυρη αγορα.
Καταγράφηκε
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 11:29:45 μμ »

και προσφατα ειχα επισκεφθει το τοπικο καταστημα της τραπεζας Ελλαδος στο νομο μου ρωτωντας αν μπορω να παραγγειλω ασημενια Ελληνικα αναμνηστικα.Η απαντηση πρεπει να πας Αθηνα!!!!και αναρωτιεμαι εγω τοτε ποιο το νοημα της υπαρξης 20 υπαλληλων σε καθε τοπικο καταστημα απο την στιγμη που δεν κανουν καμια συναλλαγη με το κοινο!!!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 02, 2015, 11:38:21 μμ »

Εχμμμ... αφενός η κύρια δουλειά της ΤτΕ δεν είναι τα αναμνηστικά, από την άλλη πολύ λίγες από τις εργασίες τους έχουν σχέση με το "κοινό". Το μεγαλύτερο μέρος των εργασιών της ΤτΕ (μη σου πω και σχεδόν όλο) έχει σχέση με το Δημόσιο και με τις εμπορικές τράπεζες.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 12:16:19 πμ »

Εντάξει, ας πούμε ότι η κύρια δουλειά δεν είναι η πώληση αναμνηστικών. Και κρίνοντας από την Αθήνα, με τι λες να ασχολούνται σε κάθε επαρχιακό υποκατάστημα Γιώργο;
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 12:47:24 πμ »

Μην συγκρίνεται την κατοχή,με το τώρα.Κανεις δεν υποχρεώνει τον κόσμο να παει στους σαραφηδες
,υπάρχει και η τραπεζα της Ελλάδας που αγοράζει χρυσα νομισματα.
Ο πιο μεγαλος Σαραφης  Γλώσσα.....και μονο στην Αθηνα αγοραζει ουτε καν Θεσσαλονικη...ολοι οι υπολοιποι στην Ελλαδα που να πανε Απορία
Στη Θεσσαλονίκη - συμπρωτεύουσα τουλάχιστον θα όφειλε να αγοράζει. (λίρες η ΤτΕ)
Νομίζω σταμάτησε να αγοράζει το 2010- 11.

Πάντως λίρες στη θεσσαλονίκη αγοράζει  η Πειραιως στο κεντρικό κατάστημα. (σε συγκεκριμένες ημερομηνίες και κατόπιν ραντεβού). Σε άλλες πόλεις δεν ξέρω.

Μήπως αυτά τα μαγαζιά έρχονται να καλύψουν αυτό το κενό από τα τραπεζικά ιδρύματα;

Ή μήπως δεν θέλει η ΤτΕ να διακρατεί διαθέσιμα σε χρυσό;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2015, 12:56:09 πμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 01:19:08 πμ »

Νομίζω οτι δεν εχουν μπει σε αυτή την διαδικασία ούτε η ΤΤΕ ούτε οι άλλες τράπεζες κ εννοώ να γίνονται αγοραπωλησίες και σε υποκαταστήματα, γιατι πολύ απλά δεν ειναι κερδοφόρο....
Ειναι ελάχιστοι η άνθρωποι που ασχολούνται με αγορές-πωλήσεις λιρών και ακομα λιγότεροι σε νομίσματα γενικά σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους...  Μην κρίνετε απο εμάς....
Οι περισσότεροι θυμούνται να αγοράσουν μόνο λίρες και αυτές οταν η τιμή έχει παει στα 300.... Απλά σαν εξασφάλιση των χρημάτων τους, οταν συμβαίνει ένα οικονομικό γεγονός... Βλέπε 2012 και σήμερα...
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 01:29:46 πμ »

Η ΤτΕ στα επαρχιακά καταστήματα, λίρας δίδει , λίρας δεν παίρνει.
Γι' αυτό έγραψα το παραπάνω ποστ.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
kapodistrias
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 06:01:44 πμ »

Ειναι  μια δουλεια,ολες οι δουλειες εχουν ως βαση το κερδος
Περυσι εμεινα ανεργος, ηταν χειμωνας και μου εκοψαν και το ρευμα.
Δυο παιδια μικρα σπιτι και μια μανα ανεργη(καρκινοπαθη)
Ειχα. 4-5 χρυσα κοσμηματα το σταυρο μου το σταυρο τις γυναικας μου και τις βερες μας
Αναγκαστηκα και πηρα σβαρνα χωρις υπερβολη καμια 30 μαγαζια για να παρω τιμη
Σε καποιο απο αυτα τα εδωσα
Ποιος θα πληρωνε το ρευμα και ενα πιατο φαι;
Κανεις η μαλλον σχεδον κανεις γιατι 4-5 ατομα ο θεος να τους εχει καλα απο το ΣΤΕΚΙ ΣΥΛΛΕΚΤΟΝ εβαλαν ενα ταμειο κοινο και μου εστειλαν ενα ποσο σεβαστο για εμενα
Παντως ειναι μια δουλεια που δεν θα εκλειψη αμεσα
Δυστηχως στην αναγκη πουλας οτι εχεις,κακο αυτο αλλα ειναι η μονη λυση.
Δεστε το αλλιως αν καποιος δεν ξερει απο νομισματα και ημερομηνιες εκει που θα παει να τα δωσει αν του κατσουν καποια απο καποιο παππου που του τα εδωσε ο εμπορας τι θα του πει?
Μπορει να του πει φιλε αυτο ειναι χρυσο κανει τοσο αλλα ολα τα αλλα θα του τα παρει μπιτ παρα,το εχω δει στη πραξει ειδικα στο μοναστηρακι που μπορει να παει ο οποιοσδηποτε
Λεπτο του 1870 κατασταση χφ να λεει ο εμπορας (αυτο ειναι χαλκινο ουτε 1. Ευρω δεν εχει)
Να ειχες κανενα ασημενιο θα σου εδινα κατι παραπανω
Αυτος ηταν χειροτερος απο ενεχυροδανιστηριο
Σας κουρασα
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ μην βρεθεις στην αναγκη του αλλου τι γ@μησ@ς
Καλη μερα
Καταγράφηκε

thomas
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 10:37:21 πμ »

Καλημέρα στην παρέα

Διαβάζοντας αρκετά σχόλια στο θέμα θέλω να πάρω θεση καθώς είμαι ιδιοκτήτης ενεχυροδανειστηριου και είμαι στον χώρο 4 χρόνια.

Καλώς η κακώς τα μαγαζιά αυτά άνοιξαν εν καιρό κρίσης όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλο τον κόσμο. Στο εξωτερικό το θεωρούν φυσιολογικό ενώ και στην Γερμανία που πήγα προσφατα είχε αρκετά από αυτά. Σε στυλ ανταλλακτήριο χρυσού!

Όπως όλες οι δουλειές έτσι κα ιαυτή έχει τις προκαταλήψεις της.  Εμπειρικά θα σας πω μιας και εχω περισσότερη πείρα από αρκετούς απο εσας που απλά σχολιάζετε ειδικά γιαυτόν που άνοιξε το θέμα με εμπάθεια στο συγκεκριμένο κομμάτι ότι 9 στους 10 φέρνουν τα κοσμήματα τους χωρίς λύπη. Πιο πολύ χαρούμενοι νιώθουν παρά δυστηχισμένοι. Ειπώθηκαν πολλές χοντράδες χωρίς να σκεφτείτε ότι δεν υποχρεώνει κανέναν να φέρει τα κοσμήματα του με το ζόρι. Επίσης ειπώθηκε μια χαζομαρα οτι αγοραζουμε κάτω από το μέταλλο. Δηλαδή πως θα βγουν ΤΕΒΕ , Ενοικειο , ρεύμα , εφορία αγοράζοντας κόστος?

Στις αρχές που ήμουν υπάλληλος και ο κόσμος είχε άγνοια γνωρίζω ότι έγιναν όργια και απατεωνιές στα καράτια και στα γραμμάρια. Αυτό το καταδικάζω και είμαι 100 % εναντίον. Όμως αν πούλαγα κοσμήματα και σας βαρούσα στο κεφάλι μια υπεραξια στο μονοπετρο επι 5 τότε δεν θα λεγατε τίποτα. Η αισχοκέρδια είναι υποκειμενική και υπάρχει σε όλα τα επαγγέλματα , όπου μας παίρνει δηλαδή.  Ειδικά στα νομίσματα μην το πάιζουμε αθώοι γιατί όλοι θέλουμε να αγοράζουμε όσο πιο φθηνά μπορούμε.

Πουλαώ λίρες  εδω και μου στέλνουν  προσφορά -τιμές κάτω του μετάλλου για αγορά όταν στο εξωτερικό και όλοι οι έμποροι  πουλάνε με ένα premium 5-7 % ....

Αγοράζω λίρες ναι στα 245-250 και πουλάω στα 270-275 που ειναι το κακό?

Αγοράστε αν είστε μαγκες όλοι από την τράπεζα με 320....όχι όπου μας συμφέρει...

Επίσης μια άλλη παράμετρος, είναι πόσες θέσεις εργασίας δημιουργηθηκαν από τα μαγαζια αυτά?
Αν ξέρατε όλοι πριν 5 χρόνια πως θα εξελιχθεί αυτή η κατάσταση όλοι θα θέλατε να ανοίξετε και να κονομησετε μέσα σε λιγα χρόνια όσα   λεφτά θα βγάζετε σε ολοκληρη την ζωη σας.  Εγω ήμου πιο μικρός ηλικιακά και δεν μπορούσα , τωρα πάω για το μεροκάματο.

Επίσης μην μιλάτε για απατεώνες και να τους βαζετε ολους στο ίδιο καζάνι....πείτε μας το επάγγελμα σας να σας πούμε μαι εμπείρια άσχημη ..δεν σας βαζει όμως στο ίδιο καζάνι εκτος αν προσωπικά έχετε να πείτε κάτι για κάποιον. Επιλογή σας είναι όμως να πάτε όπως πηγαινετε να τσιπησετε κανα νομισμα συλλεκτικο σε τιμή μετάλλου και να το παίξετε μαγκες σε εισαγωγικά. εκει μας συμφερει όμως ε?

Κλείνοντας να πω οτι εγω προσωπικά δεν ντράπηκα γιαυτό το έπαγγλεμα και αρκετοί από εδω μέσα το ξέρουν. Όμως δεν θα κάθομαι να το διατυμπανίζω κιόλας καθώς αυτό δεν αφορά κανέναν. Το τι επαγγέλεται ο καθένας είναι δικό οτυ θέμα. Εμείς σχολιάζουμε νομίσματα και διάφορα θέματα και αυτό που ΄μενει είναι η άποψη μας στα γραπτά και όχι τι ειναι ο καθένας.

Στους 18 που ψήφισαν ότι δεν θα ανοιγαν λόγω εκμετάλευσης των ανθρώπων, δικαίωμα τους να το πιστεύουν αλλά τα ισοπεδώνουν όλα και αν έβγαζαν αρκετά λεφτα πριν 5 χρόνια δεν νομίζω να τους ένοιαζε αν είχαν εξασφαλιστεί...την υποκρισία δεν την μπορώ καθόλου...να μας πουν και το επάγγελμα τους...

Αυτα είχα να πω μην μπορωντας να διαβαζω άλλες χαζομάρες...


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2015, 11:33:19 πμ από SVcollector » Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 12:14:51 μμ »

Αυτή είναι η ζωή , δυστυχώς , αλλά αυτή είναι. Δεν υπάρχει καμία προστασία απο το κράτος και ο καθένας είναι μόνος του να πορευτεί. Αν τα καταφερει , τα κατάφερε.
Και εγώ εχω απογοητευτεί απο τη ζωή γενικώς και όσο μεγαλώνω το βλέπω ότι αν βρεθώ σε ανάγκη δεν θα εχω να βασιστώ σε κανέναν και θα πεθάνω σαν το σκυλί.

Στο θέμα μας,

-Οταν πας να κάνεις εγχείρηση και ο π0υτάν@ς γιός ο χειρουργός σου ζητά αυτοβούλως 3000 αλλιώς ας πεθάνει ο ασθενής, πως λέγεται ?
-Ο δικηγόρος που ζητάει αμοιβή 40% απο εκδικασμένη αμοιβή λόγω πνιγμού συγγενούς του πελάτη στο Σαμίνα , πως λέγεται?
-Οι παπάδες στa γηροκομεία που βάζουν τους γερους να τους γράψουν τις περιουσίες τους και μετα τους αφήνουν να πεθάνουν πως λέγονται?
-Οι πολιτικοί που χρηματίζονται πως λέγονται?
-Κατι δικο μας συλλεκτικό, ο εμποροσυλλεκτης που επι 10 χρόνια αγοράζει νομισματα και τα πουλάει , και μεσολάβει ως τρίτος σε πωλήσεις παίρνοντας προμήθεια, διχως Εναρξη , δίχως ΤΕΒΕ δίχως τίποτα, πως λέγεται?
-Ο μαγκάκος που ασχολείται με αγοραπωλησίες ακινήτων χωρις να χει κανει έναρξη και χωρις να χει πληρωσει ΦΠΑ , πως λέγεται?

Τα ενεχυροδανειστήρια σας μάραναν? Ο χρήστος , και ελπίζω να μην εχει προβλημα που το λέω δημόσια, ήταν σερβιτόρος καποια στιγμή. Οχι με τεκμαρτό αλλά με 30 ευρώ . Και με 2 ενσημα τη βδομάδα . Ο εργοδότης του πως λέγεται?
Τώρα μπορει και κονομάει και αυτό κάνει. Απλό είναι. Ετσι λειτουργεί η κοινωνία μας , δυστυχώς επαναλαμβάνω. Αν ο Χρήστος ήταν άνεργος 2 χρόνια θα ένοιαζε έστω και ενα μέλος απο το Στέκι? Αν παθαινε καταθλιψη απο την μακροχρονια ανεργία κ αυτοκτονούσε θα ένοιαζε κανέναν? Μάλλον όχι. Γίνομαι κυνικός αλλα αυτη ειναι η πραγματικότητα.
Αν το κράτος μας συμπεριφερόταν με αξιοκρατία θα ήμασταν και εμείς συνεπείς. Τώρα αν δε γίνεις φοροφυγάς, αν δε κλέψεις , δεν ζεις. Εγω αυτό εχω καταλάβει.

Χωρίς να συμφωνώ με αυτά που γράφω, προσπαθώ να αποτυπώσω την πραγματικότητα.

Τα ενεχυροδανειστήρια , οι γιατροι που ζητάνε μίζες, οι δικηγοροι που ως αμισθοι κρατικοί λειτουργοί εχουν καποια εκ.ευρώ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ είνα αποτέλεσμα της σάπιας κοινωνίας που ζούμε χωρίς αξίες, χωρίς ιδανικά, χωρίς καμία διάθεση για μόρφωση και για προσπάθεια για αυτοπραγμάτωση.
Απο δαύτο, δε βγάζω κανέναν έξω.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 12:29:30 μμ »

Για να μην ξεφευγουμε πολυ απο το θεμα μας,ξαναλεω οτι τα ενεχυροδανειστηρια ειναι εκει για οποιον τα θελει και για οποιον θελει να δεχτει την προσφορα τους.Μπορεις να μην περνας ουτε απεξω.

Αν πρεπει πχ να πουλησεις  ενα κοσμημα για να φας,θα προτιμουσες να μην υπηρχε κανενας προθυμος να το αγορασει;Αυτο θα ηταν καλυτερο;Εβλεπα ενα ντοκυμαντερ στις ΗΠΑ οπου μια γυναικα παρακαλουσε σε πλειστηριασμο να παρουν το σπιτι της για να σωθει απο τα χρεη.Ειχε παει λιγο χυμα και δεν ειχε ουτε φωτος ουτε τιποτα,στο τελος ευχαριστουσε θερμα μια που αγορασε το σπιτι της γιατι ετσι ξεχρεωσε!

Θες να βοηθησεις καποιον;Κανε εσυ τον ενεχυροδανειστη,παρε τα χρυσαφικα του σε καλη τιμη και ατοκα.
Αλλα το να ζητας να μειωθουν οι επιλογες καποιου δεν σε κανει καλο,εξυπνακια και τζαμπα μαγκα σε κανει.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 12:43:02 μμ »

Μας εκανες την καρδια περιβολι δημητρη.
Υπαρχει και η αλλη πλευρα της ζωης. Οταν δινεις ανιδιοτελως αγαπη την εισπραττεις κιολας. Υπαρχουν και σωστοι  επαγγελματιες. Υπαρχει και η μανουλα που παντα θα μας αγαπαει. Φιλί
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 01:02:22 μμ »

Συνυπολιγιστε και το γεγονός ότι είμαι υποχρεωμένος να κρατάω τα τιμαλφή 1 μήνα με οποιαδήποτε κόστος από την αγορά.....αν πεσει ο χρυσός κατασρταφηκα..
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences