Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 03:13:15 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Θα ανοιγατε ποτε ενεχυροδανειστηριο
Ναι
Οχι γιατι εκμεταλλευεται τους ανθρωπους
Απλα οχι (αδιαφορο,βαρετο)
Δεν με ενδιαφερει η εκμεταλλευση ειναι απλα μπισνες

Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ενεχυροδανειστηριο  (Αναγνώστηκε 30711 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 01:03:37 μμ »

Παίδες δεν είναι μόνο τα ενεχυροδανειστήρια. Υπάρχουν και χειρότερα...Τα γραφεία Τελετών να δείτε πόσο χαιρόντουσαν που πέθαιναν πολλοί άνθρωποι τα τελευταία 5 χρόνια. Έτσι τα κονόμησαν πάνω στην θλίψη των οικείων ανθρώπων των θανόντων. Εκεί είναι ακόμα πιο ενοχλητικό. Και θα έπρεπε να υπάρχει κρατική υπηρεσία που να αναλαμβάνει τις δουλειές που κάνουν τα γραφεία τελετών έναντι λογικής τιμής και σαφώς αρκετά φθηνότερα από τα γραφεία.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 01:17:38 μμ »

Δημοσιοι υπαλληλοι κορακια;
Θα σε πετανε χυμα στο λακο.
Φανταστειτε ιεροδουλη δημοσια υπαλληλο!
Ολο φακελακι θα ζηταει Σαρκασμός
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 01:40:09 μμ »

σαν να το βλεπω μπροστα μου.....
 δημοσιο Γραφειο Τελετων

υπαλληλος: πωπω 2 πηγε η ωρα.... και δεν εχει ερθει καν η κασα του.....
                  γ@μησε τα .... περνα του ετσι 4 χερουλια να παμε σπιτια μας....  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


οσο για την ιεροδουλη δημοσια υπαλληλο... θα ειναι η μονη που θα γ@μιεται στην δουλεια Σαρκασμός
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 02:02:38 μμ »

χαχα κυριολεκτικά θα γ@μιόταν στη δουλειά η ιερόδουλη!

πρόπερσυ το 2013, η φράση ''πόσο κοστίζει μια κηδεία;'' ήταν πρώτη στις αναζητήσεις στο Google!!! Που φτάσαμε...Μελανό σημείο και ας ελπίσουμε να μην ξαναεπαναληφθεί στο μέλλον...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 03:20:15 μμ »

Ξεφύγατε παίδες !!!
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 03:34:51 μμ »

Ξεφύγατε παίδες !!!

το θεμα αρχισε με ενεχυροδανειστηρια,πηγε σε αλλα επαγγελματα που εκμεταλευονται, γυρισε γιατι δεν αγοραζει λιρες η ΤΤΕ εκτος αθηνων, κατεληξε σε καποια επαγγελματα που θα επρεπε να ελεγχονται απο το κρατος.... και σε πειραξε το χιουμορ για τις κρατικες ιεροδουλες?


φιλικα παντα...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 03:39:41 μμ »

Φιλικά πάντα ... το στέκι το διαβάζει πολύς κόσμος ακόμα γυναίκες και παιδιά! για αυτό τέτοιο χιούμορ καλό είναι να αποφεύγεται ( και πάλι χωρίς ίχνος κακίας ή παρεξήγησης!)  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 03:42:01 μμ »

και παιδιά


για αυτο εχεις δικιο....  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 05:47:51 μμ »

και παιδιά


για αυτο εχεις δικιο....  Κλείσιμο ματιού

Γιατί, υπάρχει πρόβλημα;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2015, 06:05:37 μμ από malef13 » Καταγράφηκε

p.liakerdis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 278


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 06:12:42 μμ »

Καλημέρα στην παρέα

Διαβάζοντας αρκετά σχόλια στο θέμα θέλω να πάρω θεση καθώς είμαι ιδιοκτήτης ενεχυροδανειστηριου και είμαι στον χώρο 4 χρόνια.

Καλώς η κακώς τα μαγαζιά αυτά άνοιξαν εν καιρό κρίσης όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλο τον κόσμο. Στο εξωτερικό το θεωρούν φυσιολογικό ενώ και στην Γερμανία που πήγα προσφατα είχε αρκετά από αυτά. Σε στυλ ανταλλακτήριο χρυσού!

Όπως όλες οι δουλειές έτσι κα ιαυτή έχει τις προκαταλήψεις της.  Εμπειρικά θα σας πω μιας και εχω περισσότερη πείρα από αρκετούς απο εσας που απλά σχολιάζετε ειδικά γιαυτόν που άνοιξε το θέμα με εμπάθεια στο συγκεκριμένο κομμάτι ότι 9 στους 10 φέρνουν τα κοσμήματα τους χωρίς λύπη. Πιο πολύ χαρούμενοι νιώθουν παρά δυστηχισμένοι. Ειπώθηκαν πολλές χοντράδες χωρίς να σκεφτείτε ότι δεν υποχρεώνει κανέναν να φέρει τα κοσμήματα του με το ζόρι. Επίσης ειπώθηκε μια χαζομαρα οτι αγοραζουμε κάτω από το μέταλλο. Δηλαδή πως θα βγουν ΤΕΒΕ , Ενοικειο , ρεύμα , εφορία αγοράζοντας κόστος?

Στις αρχές που ήμουν υπάλληλος και ο κόσμος είχε άγνοια γνωρίζω ότι έγιναν όργια και απατεωνιές στα καράτια και στα γραμμάρια. Αυτό το καταδικάζω και είμαι 100 % εναντίον. Όμως αν πούλαγα κοσμήματα και σας βαρούσα στο κεφάλι μια υπεραξια στο μονοπετρο επι 5 τότε δεν θα λεγατε τίποτα. Η αισχοκέρδια είναι υποκειμενική και υπάρχει σε όλα τα επαγγέλματα , όπου μας παίρνει δηλαδή.  Ειδικά στα νομίσματα μην το πάιζουμε αθώοι γιατί όλοι θέλουμε να αγοράζουμε όσο πιο φθηνά μπορούμε.

Πουλαώ λίρες  εδω και μου στέλνουν  προσφορά -τιμές κάτω του μετάλλου για αγορά όταν στο εξωτερικό και όλοι οι έμποροι  πουλάνε με ένα premium 5-7 % ....

Αγοράζω λίρες ναι στα 245-250 και πουλάω στα 270-275 που ειναι το κακό?

Αγοράστε αν είστε μαγκες όλοι από την τράπεζα με 320....όχι όπου μας συμφέρει...

Επίσης μια άλλη παράμετρος, είναι πόσες θέσεις εργασίας δημιουργηθηκαν από τα μαγαζια αυτά?
Αν ξέρατε όλοι πριν 5 χρόνια πως θα εξελιχθεί αυτή η κατάσταση όλοι θα θέλατε να ανοίξετε και να κονομησετε μέσα σε λιγα χρόνια όσα   λεφτά θα βγάζετε σε ολοκληρη την ζωη σας.  Εγω ήμου πιο μικρός ηλικιακά και δεν μπορούσα , τωρα πάω για το μεροκάματο.

Επίσης μην μιλάτε για απατεώνες και να τους βαζετε ολους στο ίδιο καζάνι....πείτε μας το επάγγελμα σας να σας πούμε μαι εμπείρια άσχημη ..δεν σας βαζει όμως στο ίδιο καζάνι εκτος αν προσωπικά έχετε να πείτε κάτι για κάποιον. Επιλογή σας είναι όμως να πάτε όπως πηγαινετε να τσιπησετε κανα νομισμα συλλεκτικο σε τιμή μετάλλου και να το παίξετε μαγκες σε εισαγωγικά. εκει μας συμφερει όμως ε?

Κλείνοντας να πω οτι εγω προσωπικά δεν ντράπηκα γιαυτό το έπαγγλεμα και αρκετοί από εδω μέσα το ξέρουν. Όμως δεν θα κάθομαι να το διατυμπανίζω κιόλας καθώς αυτό δεν αφορά κανέναν. Το τι επαγγέλεται ο καθένας είναι δικό οτυ θέμα. Εμείς σχολιάζουμε νομίσματα και διάφορα θέματα και αυτό που ΄μενει είναι η άποψη μας στα γραπτά και όχι τι ειναι ο καθένας.

Στους 18 που ψήφισαν ότι δεν θα ανοιγαν λόγω εκμετάλευσης των ανθρώπων, δικαίωμα τους να το πιστεύουν αλλά τα ισοπεδώνουν όλα και αν έβγαζαν αρκετά λεφτα πριν 5 χρόνια δεν νομίζω να τους ένοιαζε αν είχαν εξασφαλιστεί...την υποκρισία δεν την μπορώ καθόλου...να μας πουν και το επάγγελμα τους...

Αυτα είχα να πω μην μπορωντας να διαβαζω άλλες χαζομάρες...



Δεν ειπα κατι με κακια αυτη ειναι η γνωμη μου απλα εμενα και πολλων αλλων στο θεμα των ενεχυροδανειστηριων.Προφανως και υπαρχουν σωστοι επαγγελματιες δεν αντιλεω απλα δεν θα το εκανα εγψ συμφωνα παβτα με τις δικες μου αρχες και προκαταληψεις.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 06:24:31 μμ »

τοτε να αναδιατυπωσεις την αρχικη σου αποψη και το αρχικο σου γκαλοπ καθως τους εβαλες ολους στο ιδιο τσουβαλι.... θεωρεις οτι τα μαγαζια αυτα εξαπατουν κοσμο και οτι εκμεταλευονται την αναγκη του κοσμου...
πολυ απλα αν ο αλλος δεν θελει δεν παει....

- Κάποιος μπορει να έχει ορεξη να πηγαινει με γυναικες ολη την ωρα...ας κλεισουν τα μπουρδελα
-Καποιος εχει ορεξη να παιζει τζογο /....ας κλεισουν τα καζινο και τα προποτζιδικα
- καποιος αντρας του αρεσει να βιαζει γυναικες , ας σκοτωσουμε ολους τους αντρες
- καποιες  γυναικες κοιτανε τα λεφτα .. οι γυναικες ειναι π.......ς

 Κλείσιμο ματιού

Σε μια δημοκρατική χώρα ο καθέανας κανει τις επιλογες του...



« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2015, 06:32:37 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε

malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 674


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 09:32:54 μμ »

και παιδιά


για αυτο εχεις δικιο....  Κλείσιμο ματιού

Περιμένω όσο χρειαστεί.
Καταγράφηκε

babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 09:48:45 μμ »

Χρήστο το μόνο άσχημο ειναι ότι στον χώρο αυτό μπήκαν άτομα της αρπαχτής με μηδέν κεφάλαιο  να οικονομήσουν ένα δύο χρόνια, άσχετοι με το αντικείμενο και τη λογική του επαγγελματία απλά  να τα αρπάζουν . Σαφώς βέβαια σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν και οι κακοί επαγγελματίες αλλά εκεί αλλά το μεγάλο ποσοστό μπήκε και βγήκε για τα αρπάξουν   
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 10:49:54 μμ »

Χρήστο το μόνο άσχημο ειναι ότι στον χώρο αυτό μπήκαν άτομα της αρπαχτής με μηδέν κεφάλαιο  να οικονομήσουν ένα δύο χρόνια, άσχετοι με το αντικείμενο και τη λογική του επαγγελματία απλά  να τα αρπάζουν . Σαφώς βέβαια σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν και οι κακοί επαγγελματίες αλλά εκεί αλλά το μεγάλο ποσοστό μπήκε και βγήκε για τα αρπάξουν   

Μπάμπη οι άνθρωποι της απραχτης μπροσταριδες ήτανε . απλα φταίει οτι στο 95% των μαγαζιών αυτών ηταν απο πίσω εγκληματίες που ως γνωστόν έτσι λειτουργουν σε όλα τα νταλαβερια τους . ποσο μάλλον όταν έχουν να κανουν με εναν Κακομοίρη . το 5% υπάρχει που είναι καλό όπως λέει και ο Χρήστος αλλά αυτοι δεν κανουν ποτε Λεφτα και μένουν στο 5% . (σαν το ΚΚΕ χαχα).
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 03, 2015, 10:59:25 μμ »

Τα ξέρω Διονύση δύστυχος  ετσι ήταν το μεγαλύτερο ποσοστό
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences