Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:06:43 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Άγιος ο γέροντας- Παΐσιος.  (Αναγνώστηκε 5794 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 13, 2015, 10:29:43 μμ »

Στην αγιοκατάταξη του Γέροντος Παϊσίου προχώρησε σήμερα (Τρίτη 13 Ιανουαρίου 2015) η Ιερά Συνόδος του Οικουμενικού Πατριαρχείου.

http://www.newsbomb.gr/ellada/ekklhsia/story/543604/sto-agiologio-tis-ekklisias-o-gerontas-paisios#ixzz3OjedGj3N
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 10:32:23 μμ »

Καιρός ήταν !
Την ευχή του να 'χουμε !

Δεν λέει το άρθρο πότε θα εορτάζεται η μνήμη του. Υποθέτω την ημέρα της κοιμήσεώς του.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 10:48:28 μμ »

..... Υποθέτω την ημέρα της κοιμήσεώς του.
Λογικά, ναι! 12 Ιουλίου 1994 η κοίμηση.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 11:05:23 μμ »

Την ευχή του να έχουμε.Εχω χώμα απο τον τάφο του  απο τη Σουρωτή .Μαζί με τον γέροντα Πορφύριο απο δώ και πέρα στη χορείατων αγίων όπως τους άξιζε.
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 13, 2015, 11:18:43 μμ »

Εχω περάσει και εγώ και έχω προσκυνήσει στον τάφο του στην Σουρωτή.
Αγιος άνθρωπος
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 10:05:24 πμ »

Ευχαριστώ για την ενημέρωση Αντώνη,
Μπράβο, καιρός ήταν!
Καταγράφηκε
gmar80
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 391


εσεται ημαρ


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 12:47:21 μμ »

Σοφός ο Άγιος Παίσιος και πάντα ταπεινός σ όλη τη ζωή του.Επιβεβαιώνεται σ ολα οσα έλεγε σιγά σιγά.Στεναχωριέμαι οταν ακουώ να κοροιδευούν στο ονομά του.Πολυ απλα άμα δεν πιστευέις μην σχολιαζείς.Οπως δεν θέλεις να σε κρίνουν για τα πιστέυω σου μην κρίνεις και μην μειώνεις τη πίστη του άλλου.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 01:17:28 μμ »

Για να καταλάβεις πόσο παράλογο ειναι αυτό που λες αλλα δεν το καταλαβαίνεις γτ εχεις εμποτιστεί απο πολυ μικρός φαντάσου το εξής σενάριο....

Εγώ ο Βασίλης πιστεύω στα ελοχίμ , νομίζω εχω το δικαιώμα αφου δεν βλάπτω κανέναν. Μπορώ λοιπόν να γράφω βιβλία να κάνω τις δικές μου προφητείες ότι μαυρα πλασματακια θα κατέβουν απο τους ουρανούς και απο την πυρήνα της γης και καποια στιγμή θα κανουμε παρέα όλοι μαζί. Επίσης λεω να χτίσω και εναν ναό όπου θα λατρευω καθε πεμπτη τα ελοχιμ.
Ταυτόχρονα δεν θέλω να εκφέρετε άποψη για μένα και δεν θέλω να σχολιάζετε γιατί απλά εγώ ''πιστεύω''.

Το καταλαβαίνεις οτι αυτα που λεω ειναι παλαβομάρες επειδη λεω για ελοχίμ! Αν αντι για ελοχιμ έλεγα Μωάμεμ ή Ιησούς ή Βισνού ή κάτι άλλο τότε με εναν μαγικό τρόπο αλλάζει το πράγμα.

Μπορείτε να ''''πιστευέτε'''' όπου θέλετε μιας και κανένας δε μπόρει να σας το απαγορεύσει και είστε ελεύθεροι άνθρωποι όπως και εγώ.

Αυτό που δε μπορείτε,  είναι να προπαγανδίζετε τον κόσμο με '''πιστευω'''' διότι δεν αποδεικνύονται από πουθενά. Και εδω που φτασαμε , φτάσαμε με οδηγό την επιστήμη και όχι την προκατάληψη. Φτάσαμε με δουλειά και όχι με πιστεύω.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 01:22:38 μμ »

παω να πάρω καφε και κάτι να φάω!  Φιλί
Καταγράφηκε

gmar80
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 391


εσεται ημαρ


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 01:24:22 μμ »

Για να καταλάβεις πόσο παράλογο ειναι αυτό που λες αλλα δεν το καταλαβαίνεις γτ εχεις εμποτιστεί απο πολυ μικρός φαντάσου το εξής σενάριο....

Εγώ ο Βασίλης πιστεύω στα ελοχίμ , νομίζω εχω το δικαιώμα αφου δεν βλάπτω κανέναν. Μπορώ λοιπόν να γράφω βιβλία να κάνω τις δικές μου προφητείες ότι μαυρα πλασματακια θα κατέβουν απο τους ουρανούς και απο την πυρήνα της γης και καποια στιγμή θα κανουμε παρέα όλοι μαζί. Επίσης λεω να χτίσω και εναν ναό όπου θα λατρευω καθε πεμπτη τα ελοχιμ.
Ταυτόχρονα δεν θέλω να εκφέρετε άποψη για μένα και δεν θέλω να σχολιάζετε γιατί απλά εγώ ''πιστεύω''.

Το καταλαβαίνεις οτι αυτα που λεω ειναι παλαβομάρες επειδη λεω για ελοχίμ! Αν αντι για ελοχιμ έλεγα Μωάμεμ ή Ιησούς ή Βισνού ή κάτι άλλο τότε με εναν μαγικό τρόπο αλλάζει το πράγμα.

Μπορείτε να ''''πιστευέτε'''' όπου θέλετε μιας και κανένας δε μπόρει να σας το απαγορεύσει και είστε ελεύθεροι άνθρωποι όπως και εγώ.

Αυτό που δε μπορείτε,  είναι να προπαγανδίζετε τον κόσμο με '''πιστευω'''' διότι δεν αποδεικνύονται από πουθενά. Και εδω που φτασαμε , φτάσαμε με οδηγό την επιστήμη και όχι την προκατάληψη. Φτάσαμε με δουλειά και όχι με πιστεύω.
Με συγχωρείς κιολας αλλα όχι μονο παράλογο είναι αυτό που λες αλλα και άστοχο και άτοπο με παραδείγματα και συγκρίσεις τυπου ελοχίμ νεφελίμ..Το αφήνω και στην κρίση των υπολοίπων.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 01:43:45 μμ »

Για να καταλάβεις πόσο παράλογο ειναι αυτό που λες αλλα δεν το καταλαβαίνεις γτ εχεις εμποτιστεί απο πολυ μικρός φαντάσου το εξής σενάριο....

Εγώ ο Βασίλης πιστεύω στα ελοχίμ , νομίζω εχω το δικαιώμα αφου δεν βλάπτω κανέναν. Μπορώ λοιπόν να γράφω βιβλία να κάνω τις δικές μου προφητείες ότι μαυρα πλασματακια θα κατέβουν απο τους ουρανούς και απο την πυρήνα της γης και καποια στιγμή θα κανουμε παρέα όλοι μαζί. Επίσης λεω να χτίσω και εναν ναό όπου θα λατρευω καθε πεμπτη τα ελοχιμ.
Ταυτόχρονα δεν θέλω να εκφέρετε άποψη για μένα και δεν θέλω να σχολιάζετε γιατί απλά εγώ ''πιστεύω''.

Το καταλαβαίνεις οτι αυτα που λεω ειναι παλαβομάρες επειδη λεω για ελοχίμ! Αν αντι για ελοχιμ έλεγα Μωάμεμ ή Ιησούς ή Βισνού ή κάτι άλλο τότε με εναν μαγικό τρόπο αλλάζει το πράγμα.

Μπορείτε να ''''πιστευέτε'''' όπου θέλετε μιας και κανένας δε μπόρει να σας το απαγορεύσει και είστε ελεύθεροι άνθρωποι όπως και εγώ.

Αυτό που δε μπορείτε,  είναι να προπαγανδίζετε τον κόσμο με '''πιστευω'''' διότι δεν αποδεικνύονται από πουθενά. Και εδω που φτασαμε , φτάσαμε με οδηγό την επιστήμη και όχι την προκατάληψη. Φτάσαμε με δουλειά και όχι με πιστεύω.
Βασιλη αστα τα θρησκευτικα ξερω οτι δεν ειναι το φορτε σου......για τα περι επιστημης τραβα να ρωτησεις τον μητροπολιτη Μεσογαιας και Λαυρεωτικης που ειναι πυρηνικος φυσικος με σπουδες στο ΜΙΤ και στο Χαρβαρντ να σου πει.....εισαι ελευθερος ανθρωπος και εχεις την γνωμη σου ασε και μας τους υπολοιπους ελευθερους ανθρωπους να εχουμε την δικη μας.....δεν σου ζητησε κανεις ποτε να πιστεψεις η να μην πιστεψεις και σταματα πια την καραμελα περι προπαγανδας καθε φορα που καποιος εκφρασει μια αποψη     ασε εμας τους βλακες τους πιστους να μασαμε κουτοχορτο και επεπληξε μας αν επιχειρησουμε να σου δωσουμε και σενα να μασησεις....με πολυ αγαπη ο φιλος σου Μιχαλης
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 02:17:36 μμ »

Παιδια μην το συνεχιζετε με τις θρησκειες γιατι ειναι περιπλοκο θεμα και δεν τερματιζει με τιποτα...Ασε που θα χαλασουμε τις καρδιες μας..
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 02:24:51 μμ »

Παιδια μην το συνεχιζετε με τις θρησκειες γιατι ειναι περιπλοκο θεμα και δεν τερματιζει με τιποτα...Ασε που θα χαλασουμε τις καρδιες μας..
+1, ο κάθένας πιστεύει ή δεν πιστεύει για τον εαυτό του. Και η πίστη ή η απιστία για κάποιους μπορεί να είναι πολύ ευαίσθητο θέμα. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος που πρέπει να το ακολουθήσουμε όλοι Χαμόγελο.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 05:56:40 μμ »

παω να πάρω καφε και κάτι να φάω!  Φιλί

κοτοπουλακι;
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 06:00:24 μμ »

άλλο η θρησκεία κ αλλο τα λαμογια γυρω απο αυτην
καλα εκαναν με τον γεροντα αλλα τι γινεται με τοσους αλλους κοινους θνητους οι οποιοι δινουν τα παντα για να βοηθησουν συνανθρωπους


προσφατα γνωρισα εναν γιατρο ο οποιος εχει σωσει χιλιαδες ανθρωπους κ δεν ειχε χρηματα να βαλει πετρέλαιο
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences