Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:05:44 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι εκτίμηση κάνετε για την τιμή του Χρυσού το 2015 και θα είναι επικερδέστ  (Η ψηφοφορία έληξε: Φεβρουάριος 01, 2015, 09:05:54 μμ)
Θα πέσει κάτω από τα 1.000$ - 9 (7.9%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.001-1.1150$ - 13 (11.4%)
Θα μείνει σχεδόν αμετάβλητος 1.151-1.250$ - 17 (14.9%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.251-1.400$ - 28 (24.6%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.401-1.900$ - 12 (10.5%)
Θα ξεπεράσει τα 1.900$ bull market - 8 (7%)
Θα αποδώσει περισσότερο σε σχέση με το ασήμι - 15 (13.2%)
Θα αποδώσει λιγότερο σε σχέση με το ασήμι - 12 (10.5%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 84

Σελίδες: 1 ... 64 65 [66] 67 68 ... 92
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η πορεία του Χρυσού το 2015  (Αναγνώστηκε 419595 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #975 στις: Αύγουστος 11, 2015, 01:28:39 μμ »

Αυτό πήγαινα να γράψω. Αν δεν υπήρχαν τα εθνικά "δεν ξέρω τι θέλω" του κάθε κράτους, θα είχε προχωρήσει η δημιουργία του "ομοσπονδιακού στρατού" και δεν θα ήταν "αναγκασμένη" η ΕΕ να στηρίζεται στο ΝΑΤΟ. (Προφανώς, κάτι σαν τους αμερικάνους πεζοναύτες.)

Η αλήθεια είναι ότι εδώ στην Ανατολική Μεσόγειο υπάρχουν... πολλά στρατιωτικά θέματα για συζήτηση... Σίγουρα, όμως, άμυνα και εξωτερική πολιτική πάνε κάπως πακέτο.
σβησε το καπως και κανε το σκετο πανε πακετο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #976 στις: Αύγουστος 11, 2015, 01:38:25 μμ »

......να το παμε και λιγο παρακατω.....πριν την δημιουργια ομοσπονδιακου στρατου πρεπει να δημιουργηθουν αλλες "ομοσπονδιακες"υπηρεσιες και φυσικα θα πρεπει να υπαρχει ενας "αρχηγος" ενας υπουργος εξωτερικων ενας αμυνας ενας οικονομικων κλπ κλπ κλπ ο στρατος ειναι το τελευταιο που θα γινει για ευνοητους λογους(εδω αδερφα κρατη διενεργουν πραξεις κατασκοπειας μεταξυ τους και ευρωπαιοι "φιλοι μας" εργαζονται για τους εξ ανατολων "φιλους μας") και φυσικα ο δασκαλος ο δικαστης ο αστυνομικος θα πρεπει να εχει το ιδιο επιπεδο ζωης και παροχων τοσο στα ανατολικα οσο και στα δυτικα στα νοτια και στα βορεια
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #977 στις: Αύγουστος 11, 2015, 01:51:19 μμ »

Σίγουρα, όμως, άμυνα και εξωτερική πολιτική πάνε κάπως πακέτο.
σβησε το καπως και κανε το σκετο πανε πακετο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Πέρα από αστεία, η "άμυνα" εμπλέκεται και σε άλλα θέματα, όπως το μεταναστευτικό (ίσως και το λαθρεμπόριο), που δεν είναι θέματα εξωτερικής πολιτικής. Εξαρτάται, βέβαια, και από τις τοπικές συνθήκες κλπ.


......να το παμε και λιγο παρακατω.....

Υπάρχουν πολλά μπερδέματα. Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι "απλά". Π.χ. η σχέση της Ισπανίας με το Γιβραλτάρ. Οι διαφορές Βρετανίας - Ιρλανδίας. Η "αναστολή του Ευρωπαϊκού Κεκτημένου στις περιοχές που δεν ελέγχει η Κυπριακή Δημοκρατία". Και... "δεν συμμαζεύεται"...
(Για φαντάσου να πει κανείς στους Κύπριους να εκχωρηθεί στις "Βρυξέλλες" η αρμοδιότητα επίλυσης του Κυπριακού...)

Από εκεί και πέρα είναι "πολιτική απόφαση". Το σπρώχνουμε να προχωρήσει ή το γυρνάμε γύρω-γύρω;

Και για να τονίσω τη "μικροκομματική" παράμετρο, από την οποία ξεκίνησα: "Το να το σπρώξουμε να προχωρήσει είναι εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας ή ευρωπαϊκή ολοκλήρωση;"

ΥΓ Όλα τα παραδείγματα συζητάμε και τα "παρεμπίπτοντα", αλλά το αν και πώς ο χρυσός μπορεί να συμβάλει στην οικονομική ανάπτυξη της Ελλάδας, δεν το βλέπω...
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #978 στις: Αύγουστος 11, 2015, 02:11:48 μμ »

Στα ματια ενος "καθαρου"ευρωπαιστη ολα τα ζητηματα αυτα λυνονται οταν υπαρχει ισοτητα και το κοινο καλο αλλα υπαρχει?Περα απο τα μικροσυμφεροντα αλλα ακομα ακομα και τα μεγαλοσυμφεροντα ενωμενη Ευρωπη δεν μπορει να υπαρξει αν δεν γινει η ολοκληρωση που ανεφερες πριν.Τοτε θα γεννηθει η νεα μεγαλη δυναμη του πλανητη.Ο χρυσος μπορει να συμβαλλει εν μερει στην οικονομικη αναταση της χωρας οταν αποφασισθει να αξιοποιηθουν τα κοιτασματα μαζι με αυτα του ουρανιου αλλα και αρκετων ακομα δυσκολων ορυκτων που κρυβει τουτη η γη..........επισης μπορει να συμβαλλει οταν ολοι οι κατεχοντες χρυσο στην χωρα αποφασισουν να το δωρισουν στην πατριδα οποτε οχι μονο θα αποπληρωθει το χρεος αλλα θα υπαρξει και περισσευμα  για τις ερχομενες γενεες  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #979 στις: Αύγουστος 11, 2015, 02:13:13 μμ »

Θα καταχραστώ την ανεκτικότητά σας και θα δοκιμάσω μια ακόμα διατύπωση...

Είναι αλήθεια ότι οι Ολλανδοί, οι Βέλγοι κλπ κάποτε πρέπει να καταλάβουν ότι δεν είναι δυνατό να φυλάμε μόνοι μας τα σύνορά τους για πάντα. Γιατί φυλάγοντας τα δικά μας σύνορα, συγχρόνως φυλάμε και τα δικά τους. Κάποτε πρέπει να αναλάβουν και αυτοί τις ευθύνες τους στον τομέα της άμυνας.

Από την άλλη, όμως, κάποτε πρέπει να αναλάβουμε και εμείς οι Έλληνες τις ευθύνες μας σε άλλα θέματα, όπως το νομισματικό...



Στα ματια ενος "καθαρου"ευρωπαιστη ολα τα ζητηματα αυτα λυνονται οταν υπαρχει ισοτητα και το κοινο καλο αλλα υπαρχει?

Λάθος διατύπωση, θα μου επιτρέψεις να πω. Το θέμα είναι αν υπάρχουν κοινά συμφέροντα. Αν δεν υπάρχουν κοινά συμφέροντα, δεν πάει πουθενα η δουλειά...

Προφανώς, δεν υπάρχει "ταύτιση συμφερόντων", αλλά αυτά που θα κερδίσει το κάθε κράτος από την ενοποίηση θα είναι περισσότερα ή λιγότερα από αυτά που θα χάσει;

Το να μένει η συζήτηση σε ιδεαλιστικό επίπεδο "ευρωπαίσμού" και "εθνικισμού"... δεν μου λέει και πολλά... Και θα συνεχιστεί με μπαρούφες "πτωχής πλην τίμιας Ελλάδας" κλπ...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2015, 02:24:50 μμ από sac » Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #980 στις: Αύγουστος 11, 2015, 02:23:00 μμ »

Θα καταχραστώ την ανεκτικότητά σας και θα δοκιμάσω μια ακόμα διατύπωση...

Είναι αλήθεια ότι οι Ολλανδοί, οι Βέλγοι κλπ κάποτε πρέπει να καταλάβουν ότι δεν είναι δυνατό να φυλάμε μόνοι μας τα σύνορά τους για πάντα. Γιατί φυλάγοντας τα δικά μας σύνορα, συγχρόνως φυλάμε και τα δικά τους. Κάποτε πρέπει να αναλάβουν και αυτοί τις ευθύνες τους στον τομέα της άμυνας.

Από την άλλη, όμως, κάποτε πρέπει να αναλάβουμε και εμείς οι Έλληνες τις ευθύνες μας σε άλλα θέματα, όπως το νομισματικό...
σωστοοοοοοοος........αλλα πως θα φυλαχθουν τα συνορα οταν χωρις να εχεις καν πολεμο αυτα πρεπει να φυλασσονται μερα νυχτα -αναφερομαι στο θεμα της λαθρομεταναστευσης-και απο τους εταιρους μας υπαρχουν οι γνωστες πιεσεις για περικοπες παντου........δεν πρεπει να γραφονται καποια πραγματα αλλα υπαρχει δυσκολια στην προμηθεια καυσιμων για να κινουνται ολα αυτα τα μεσα απο την μια ακρη της χωρας εως την αλλη......καποιες χωρες δε ξεκινησαν και στηνουν φρακτες για την αποτροπη εισοδου και καποιες αλλες δεχονται για καθε 20 ατομα που μενουν Ελλαδα να δεχονται και αυτοι 1 ατομο........ειναι μεγαλο το προβλημα κυριοι οι αριθμοι που εισερχονται μηνιαιως στην χωρα ειναι εκτος καθε λογικης
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #981 στις: Αύγουστος 11, 2015, 02:30:34 μμ »

μεσα απο τα κοινα συμφεροντα θα προκυψει και το κοινο καλο οταν υπαρχει η αρχη της ισοτητας και οταν το ζυγι δεν μπορει να κατσει ακριβως εκει που θα ριχτει καποιος θα ευνοηθει σε καποιο αλλο θεμα για ναρθουν τα ζυγια ισα
οκ για να μη μεινει η συζητηση σε ιδεαλιστικο επιπεδο τι εχεις να προτεινεις?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #982 στις: Αύγουστος 11, 2015, 06:26:53 μμ »

(Επέστρεψα.)
Βρε παιδιά, είμαστε 34 χρόνια μέλη της ΕΟΚ/ΕΕ, τώρα θα αρχίσουμε τις προτάσεις; Και... για ποιο από όλα τα θέματα; :-)

Όταν είχε πει ο (θείος) Καραμανλής "Ανήκομεν εις την Δύσιν", εννοώντας συγκεκριμένα ότι το μέλλον της Ελλάδας είναι στην ΕΟΚ/ΕΕ, πού ήσασταν τότε να το συζητήσουμε; (ΟΚ, κι εγώ έφηβος ήμουνα τότε, ό,τι μπορούσα καταλάβαινα, αλλά σιγά-σιγά καταλάβαινα και συζητούσα όλο και περισσότερα.)

[Όταν ψηφιζόταν από τη Βουλή η Συνθήκη Ένταξης και ο Γεώργιος Μαύρος είχε πει το... ψαρωτικό "Τι ακριβώς ψηφίζετε; Έχετε διαβάσει τιους δεν-ξέρω-πόσους-τόμους με τη νομοθεσία της ΕΟΚ (δηλαδή το τότε Ευρωπαίκό Κεκτημένο) ώστε να κρίνετε αν συμφωνείτε ή διαφωνείτε;" δεν σας δημιουργήθηκαν αυτές οι απορίες; Το 2015 σας δημιουργήθηκαν;]

Άσε που η ΕΕ είναι ετοιμοθάνατη, οπότε τι προτάσεις να κάνω...

Τέσπα, το θέμα είναι ο χρυσός και η επερχόμενη κατάρρευση του ευρώ και του δολαρίου που θα αφήσει τον χρυσό ως κυρίαχο νόμισμα στην υφήλιο και η απορία μου πώς αυτή η κατάσταση που θα διαμορφωθεί θα επηρρεάσει την οικονομική ανάπτυξη της Ελλάδας (θετικά ή αρνητικά). Και... εννοώ τον χρυσό ως νομισματική μονάδα, όχι τον χρυσό ως κεφάλαιο (δηλαδή σε φάση ορυκτού, θυρίδας ή σεντουκιού).



Θα ήθελα να προσθέσω κάτι σε προσωπικό επίπεδο. Μιχάλη, κάποτε σου είχα πει ότι αν δεν καταλαβαίνεις τις απόψεις του άλλου, πώς "μπορείς" να διαφωνείς; Αν δεν μπορείς να πεις "Καταλαβαίνω τις απόψεις σου στο θέμα Α. Συμφωνώ στο σημείο Ψ, αλλά διαφωνώ στα σημεία Χ και Ω." πώς θα γίνει συζήτηση;

Και όπως είπα και τότε στον Ανάργυρο (epop), γιατί να μπω σε μια σοβαρή συζήτηση (και να σου γράψω τις προτάσεις μου, εν προκειμένω), όταν δεν είμαι σίγουρος ότι δεν θα αρχίσεις να με βρίζεις προδότη και οσφυοκάμπτη και ότι δεν θα πεταχτεί ο κάθε "πικραμένος" να πηδήξει τη συζήτηση με συνθήματα και προσβολές; Γιατί υποψηφιότητα για οσιομάρτυρας δεν έχω βάλει, σας το ξεκαθαρίζω. :-)
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #983 στις: Αύγουστος 11, 2015, 06:46:51 μμ »

Γιωργο σε οσα παραπανω εχεις γραψει κατ ουσια δεν διαφωνω απλα ηθελα τις αποψεις σου στην συζητηση.Αν νομιζεις οτι θα σε βρισω η θα σε προπηλακισω λεκτικα μαλλον δεν με γνωριζεις καθολου.Ειναι και η τελευταια φορα στο υποσχομαι που ελαβα μερος σε συζητηση μαζι σου μονο και μονο για να μην εχεις τουλαχιστον απο μενα τον παραπανω φοβο.Σου ευχομαι καλη συνεχεια
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #984 στις: Αύγουστος 11, 2015, 08:50:33 μμ »

Πάντως... μια πρόταση είχα κάνει (με τη γνωστή υπερβολή μου)... :-)

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=23216.45
Απαντήσεις #48, 53(!), 55, 58, 66 (72 και εξής αλλάζει το θέμα)
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #985 στις: Αύγουστος 12, 2015, 09:34:04 πμ »

Οι τιμές του χρυσού ολοκλήρωσαν υψηλότερα τις διαπραγματεύσεις της Τρίτης, σημειώνοντας κέρδη για τέταρτη διαδοχική συνεδρίαση κατά τη διάρκεια μιας δύσκολης ημέρας για τα εμπορεύματα που δέχθηκαν πλήγμα από την απόφαση της Κίνας να υποτιμήσει το νόμισμά της.

Η Κίνα είναι ένας από τους μεγαλύτερους εισαγωγείς μετάλλων στον κόσμο. Traders στην αγορά του χρυσού απέδωσαν τη σημερινή άνοδο στις τιμές του πολύτιμου μετάλλου στο ενδεχόμενο Κινέζοι επενδυτές να αναζητήσουν στο χρυσό ένα καταφύγιο με στόχο να αντισταθμίσουν την υποτίμηση του γουάν.

http://www.capital.gr/story/3052369
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #986 στις: Αύγουστος 12, 2015, 02:30:20 μμ »

Γιωργο σε οσα παραπανω εχεις γραψει κατ ουσια δεν διαφωνω απλα ηθελα τις αποψεις σου στην συζητηση.Αν νομιζεις οτι θα σε βρισω η θα σε προπηλακισω λεκτικα μαλλον δεν με γνωριζεις καθολου.Ειναι και η τελευταια φορα στο υποσχομαι που ελαβα μερος σε συζητηση μαζι σου μονο και μονο για να μην εχεις τουλαχιστον απο μενα τον παραπανω φοβο.Σου ευχομαι καλη συνεχεια

Επειδή (φυσιολογικά) ο Μιχάλης στενοχωρήθηκε (και εγώ με τη σειρά μου στενοχωρήθηκα που στενοχωρήθηκε), αλλά και επειδή το θέμα "ψιλοσυζητήθηκε" (κατ' ιδίαν):

Δεν φταίω εγώ που το φόρουμ γίνεται οχετός σε... αρκετές περιπτώσεις. (Η προσωπική μου άποψη είναι ότι οι υπεύθυνοι δεν θα έπρεπε να το επιτρέπουν.) Εγώ, αναγκαστικά, φυλάω τα ρούχα μου για να έχω τα μισά. Ή, αν θέλετε, επειδή έχω καεί πολλές φορές στον χυλό, φυσάω και τη γιαούρτη.

Λυπάμαι που είμαι επιφυλακτικός σε κάποιους που ίσως ήθελαν να είμαι πιο φιλικός, αλλά πρέπει να προστατέψω τον εαυτό μου πάνω από όλα. Την υπογραφή μου δεν την έβαλα χωρίς σκέψη.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #987 στις: Αύγουστος 12, 2015, 07:25:07 μμ »

Αξιόλογη άνοδος σε δολάριο ,  αναξιόλογη σε ευρώ.

Το ίδιο ίσχυε πριν από μερικές ημέρες , ακριβώς αντίστροφα , και για την πτώση.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #988 στις: Αύγουστος 17, 2015, 10:36:48 πμ »

Ο χρυσός λάμπει

Όπου υπάρχουν ηττημένοι, συνήθως υπάρχουν και νικητές – την περασμένη εβδομάδα, το έπαθλο κατέκτησαν τα πολύτιμα μέταλλα, τα οποία επωφελήθηκαν από την κάλυψη ανοιχτών θέσεων πώλησης. Τις τελευταίες εβδομάδες, η αρνητική προδιάθεση απέναντι στα πολύτιμα μέταλλα, και ειδικά τον χρυσό, είχε οδηγήσει τα hedge funds να συγκεντρώσουν καθαρές θέσεις πώλησης ύψους-ρεκόρ.

Με την υποτίμηση του γουάν, η τιμή του χρυσού κατέγραψε άλμα, υπό το σκεπτικό ότι οι Κινέζοι επενδυτές θα αναζητούσαν εναλλακτικές επενδύσεις, σε μια προσπάθεια να προστατευτούν από την πτώση του νομίσματος. Επιπλέον, η υποτίμηση μείωσε τις προσδοκίες για τον χρόνο και το ποσοστό αύξησης των επιτοκίων από την Ομοσπονδιακή Τράπεζα των ΗΠΑ (Fed).


http://www.naftemporiki.gr/finance/story/989922/emporeumata-seismos-me-aroma-kinas-sta-emporeumata
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Golddigger
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 48



Προφίλ
« Απάντηση #989 στις: Οκτώβριος 02, 2015, 01:01:10 πμ »

Καρφι τον βλεπω τον χρυσο να πηγαινει κατω απο 1000$ η ουγκια, και ετσι σταθερα που ειναι τελευταια
Ευρω-δολαριο προβλεπω και κατω απο 900€ την ουγκια
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 64 65 [66] 67 68 ... 92
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences