Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 12:27:41 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι εκτίμηση κάνετε για την τιμή του Χρυσού το 2015 και θα είναι επικερδέστ  (Η ψηφοφορία έληξε: Φεβρουάριος 01, 2015, 09:05:54 μμ)
Θα πέσει κάτω από τα 1.000$ - 9 (7.9%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.001-1.1150$ - 13 (11.4%)
Θα μείνει σχεδόν αμετάβλητος 1.151-1.250$ - 17 (14.9%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.251-1.400$ - 28 (24.6%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.401-1.900$ - 12 (10.5%)
Θα ξεπεράσει τα 1.900$ bull market - 8 (7%)
Θα αποδώσει περισσότερο σε σχέση με το ασήμι - 15 (13.2%)
Θα αποδώσει λιγότερο σε σχέση με το ασήμι - 12 (10.5%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 84

Σελίδες: 1 ... 63 64 [65] 66 67 ... 92
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η πορεία του Χρυσού το 2015  (Αναγνώστηκε 423190 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #960 στις: Αύγουστος 10, 2015, 09:14:20 μμ »

Μάρκο, η πολιτική απευθύνεται στη λογική. Με "συναισθηματισμούς" πολιτεύονται οι φασίστες και λοιποί "ακραίοι". Το "κέντρο", η "δημοκρατία" πολιτεύεται ορθολογικά.
(Επομένως δεν θα δω το βίντεο, ούτε διάβασα το μήνυμά σου προσεχτικά.)
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #961 στις: Αύγουστος 10, 2015, 09:21:01 μμ »

το καταλαβα οτι δεν το ειδες γιατι το βλεπω ακομα,δεν πειραζει ισως προτιμοτερο να σου απανταω με ενα μεγαλο ΝΑΙ σε οτι και να γραφεις φιλε,ετσι θα ικανοποιεις το εγω σου και μονο αυτο,προσωπικα ασπαζομαι με ευλαβεια την καθε αποψη και την ακουω και διαβαζω,γηρασκω αει διδασκομενος ..γαρ συμπληρωνω εγω   ελεγαν οι σοφοι μας και στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα μια λαικη παροιμια ,εγω προτιμω τους αρχαιους σοφους,παντα με εκτιμηση και χωρις παρεξηγηση Μαρκος
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #962 στις: Αύγουστος 10, 2015, 09:25:31 μμ »

Τελικά, έκατσα και διάβασα το μήνυμά σου...

Λέει ο strataras:
'' ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΕΡΧΕΤΑΙ !!! ''    Στριφογύρισμα ματιών   Απορία  Έκπληξη  Φιλί  Γλώσσα  Σφραγισμένα χείλη  Άνεση  Σαρκασμός  Μεγάλο χαμόγελο  Κλείσιμο ματιού

Και ρωτάω εγώ: "Τον Σεπτέμβριο έρχεται, τον Οκτώβριο πώς θα είμαστε;"
Και μου απαντάς αυτό;
δες αυτο το βιντεο φιλε σακ και απανταει σε ολες σου τις αποριες,εχει φυγει ο γιος στην αμερικη γνωστος φωτογραφος-κινηματογραφιστης της εποχης δεν θυμαμαι το ονομα του ,γυρναει στο χωριο του τα βοριζια και απαθανατιζει την καθημερινοτητα των συγχωριανων του,τα πρωτο ζευγαρι οι γεροντες ειναι οι γονεις τους το δευτερο ζευγαρι οι θειοι,το βιντεο κανονικα ειναι βουβο ....ολο το χωριο συμμετεχει στα κοινα κτισιματα-χωραφια-γλεντια κτλ....αυτοι οι ανθρωποι εχουν περασει τουρκοκρατια-μακεδονικο-βαλκανικο και παγκοσμιο πολεμο εχουν μονο να φανε και τιποτα αλλο υλικο αλλα εχουν αξιοπρεπεια και ειναι Ελευθεροι τι ποιο ωραιο πραγμα απο αυτα τα 2 που τοσο μας λειπουν σημερα...προσωπικα ανατριχιαζω οποτε το βλεπω σκεπτομενος ολα τα παραπανω
πουναι μαντηλα η κεντητη
το ξιωμπλιαστο σαρικι
και που ο λογος τσι τιμης
και που το μπεσαλικι
αχι τα περαζωμενα
αχι τα περασμενα
και να ξαναγιαγερνανε
και απου τα χιλια ΕΝΑ
Γ.Βαρδας οι μαντιναδες
https://www.youtube.com/watch?v=gm2MhhXmRrA

Έλεος, δηλαδή.

(Μην κάνω και τη προβοκατόρικη κόντρ-ερώτηση: "όλα αυτά που γράφεις εσύ, ο Βάρδας και το βίντεο θα τα φέρει ο... χρυσός;;;")

Έλεος "εις στην δευτέραν".

Δεν σας αρέσει το ευρώ (και το δολάριο), κανένα πρόβλημα, φάτε μόνο τις πατάτες. Αλλά μην παίζετε με το μέλλον της Ελλάδας για να ξεσπάσετε τον εγωισμό σας.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #963 στις: Αύγουστος 10, 2015, 09:53:24 μμ »

Θέλεις να σου πω και για αξιοπρέπεια; Η μητέρα μου (89 χρονών) τα τελευταία χρόνια γυρνάει από το ένα νοσοκομείο στο άλλο. Της έχουν κάνει ό,τι εγχειρήσεις μπορεί να φανταστεί άνθρωπος. Πριν τρία χρόνια στα 85 της της έβαλαν βαλβίδα στον εγκέφαλο για να αντιμετωπίσουν μια παράλυση που είχε.

Αυτοί που "μόνο να φάνε έχουν" με το παραμικρό θα ψόφαγαν σαν το σκυλί στ' αμπέλι. Ούτε "πυραμιδικά σύνδρομα", ούτε "χολολιθιάσεις" θα τους γιάτρευαν. Αν είχαν πέτρες στη χολή, θα πέθαιναν από τους εμετούς και τον υποσιτσμό (δεν θα μπορούσαν να φάνε τίποτα).

Ποια είναι η αξιοπρέπεια;



Και το κλασσικό άσχετο: Όταν κάποτε θα πρέπει να μεταφέρω τα "οστά" της μητέρας μου στο χωριό, θα πρέπει να μεταφέρω και τη βαλβίδα; Ή θα πρέπει να την πετάξω; Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #964 στις: Αύγουστος 10, 2015, 10:14:23 μμ »

Σωστά όσα λέτε, αν σκέφτεσαι σαν αυτούς, αλλά βλέπετε αλλού είναι το κουμπί. Σε τελική ανάλυση, αν μαζέψουν όλον τον χρυσό, μπορεί να τον βάλουν στον ποπό τους... ή πιο σωστά, θα τον βάλουν, όπου τους πω εγώ να τον βάλουν.

Ας μαζεύετε χρυσό κι αφήστε με 'μένα με τις αγελαδίτσες και τις γιδούλες μου, τα κηπευτικά μου και τα στάρια μου. Κι όταν πεινάσετε να δούμε ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ θ' αγοράσετε αυτά που κατέχω και που παράγουν συνεχώς. Διότι όσο χρυσό και να φας, πάλι θα πεινάσεις... που θα πάει... δε θα πεινάσεις ;;

Κατά τ' άλλα... Άντε μπας και πέσει το μέταλλο, και πάρουμε κανένα νόμισμα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #965 στις: Αύγουστος 10, 2015, 10:30:09 μμ »

Βρε Κώστα, δεν καταλαβαίνεις από ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ (αν και... είχες γράψει διάφορα για τον ΣΥΡΙΖΑ...)

Όταν αγοράζεις το αυγό μια (χρυσή) λίρα (ή, έστω, μισή), έχεις ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ. Όταν αγοράζεις το αυγό κάτι λεπτά του ευρώ, δεν έχεις ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ, γιατί το ευρώ είναι 666, μασονεία, ο Πάπας κλπ.

Fa, nevasta, ce mancam!
Ne futem si ne culcam.
Iar copiii ce mananca?
Beau o laba si se culca.
(Να κολλήσω και μια ρουμάνικη μαντινάδα.)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #966 στις: Αύγουστος 11, 2015, 09:46:04 πμ »

Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι συμπατριώτες μας που έχουν ένα κομπόδεμα στην άκρη και δικαίως αγωνιούν για την αξιοποίησή του. Με γεια τους με χαρά τους, εγώ δεν έχω ιδέα από αυτά τα πράγματα.

Οι περισσότεροι συμπατριώτες μας όμως, τολμώ να πω τουλάχιστον τα εννέα από τα έντεκα εκατομμύρια Έλληνες, δεν έχουν αυτού του είδους το πρόβλημα, έχουν άλλου είδους πρόβλημα. Βάζουν κάποια λεφτουδάκια στην άκρη:
- πρώτα από όλα για την κηδεία τους
- για να αντιμετωπίσουν κάποιο έκτακτο πρόβλημα (αν... τρακάρει το παιδί με το μηχανάκι)
- για να βοηθήσουν τα παιδιά στις σπουδές τους
- για την προίκα της κόρης
για τέτοια πράγματα...

Σε αυτή τη βάση, να δεχτώ ότι ο χρυσός μπορεί να αποδειχτεί άριστη (βέλτιστη στα ξυλινοελληνικά) λύση για την διαφύλαξη αυτών των "λεφτουδακίων".

Αν έρθει η οικονομική καταστροφή και η συντέλεια του κόσμου, δεν μπορείς να λες: "Ωραία, έχω 50-100 λίρες στην άκρη, θα περάσω τον πρώτο καιρό και μετά βλέπουμε", γιατί:
- Αν έρθει η ώρα σου; Θα σε πετάξουν τα παιδιά σου σαν το παλιάλογο;
- Αν συμβεί το ατύχημα που λέγαμε; Θα μείνει το παιδί ανάπηρο;
- Αν δεν συμβεί το ατύχημα που λέγαμε, θα μείνει το παιδί... να ψάχνει δουλειά σαν ανειδίκευτος Αλβανός εργάτης;
(ΟΚ, γάμος μέσα στην καταστροφή... μάλλον θα αναβληθεί...)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #967 στις: Αύγουστος 11, 2015, 10:04:03 πμ »

Επομένως, ποιο είναι το ζητούμενο; Να πάει η χώρα καλύτερα, να έχει δουλειά ο κοσμάκης και τα παιδιά μας να φτιάχνουν τη ζωή τους ή αν θα καταρρεύσει το τρισκατάρατο ευρώ, για να αναδειχτεί επιτέλους ο αγαπημένος μας χρυσός;

Υπάρχουν επιχειρήματα και υπέρ και κατά του ευρώ, αν βοηθάει ή όχι την οικονομική ανάπτυξη, που είναι σεβαστά και συζητήσιμα. Όπως υπάρχουν και για το δολάριο και για τη δραχμή κλπ.

Ο "χρυσός" πώς βοηθάει στην οικονομική ανάπτυξη; Βάζω τη λέξη σε είσαγωγικά, γιατί από τη μια δεν έχω καταλάβει σε τι ελπίζουν οι υποστηρικτές του χρυσού (επαναφορά του κανόνα χρυσού; ισχυρό και σταθερό νόμισμα βασισμένο σε σημαντικό ποσοστό στον χρυσό; κάτι άλλο;), ενώ από την άλλη (υποθέτω) ότι δεν έχουν όλοι τις ίδιες απόψεις.

Συμπληρωματικά με το παραπάνω, έρχεται το ερώτημα "Ποια θα (πρέπει να) είναι η επίσημη νομισματική μονάδα της χώρας μας;" Μπορεί να ονομάζεται δραχμή ή φοίνικας, αλλά πώς θα είναι;
- Χρυσό νόμισμα;
- Νόμισμα βασισμένο 100% στον χρυσό;
- Νόμισμα βασισμένο 70-90% στον χρυσό;
- Άσχετο πληθωριστικό νόμισμα ("για να αυξάνει την ανταγωνιστικότητα" με τις συχνές υποτιμήσεις του);

(Επαναλαμβάνω ότι καταλαβαίνω ότι όσοι έχουν στην άκρη πάνω από 50-100 λίρες έχουν άλλα προβλήματα να λύσουν, αλλά επιμένω ότι το "μείζον" είναι τα προβλήματα του κάθε μεροκαματιάρη και όχι το κομπόδεμα των λίγων.)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #968 στις: Αύγουστος 11, 2015, 10:14:22 πμ »

Βέβαια... θα μπορούσε να συμπληρώσει κανείς ότι ένα ισχυρό και σταθερό νόμισμα, όπως το εννοούν οι Γερμανοί, θα μπορούσε να αποδειχτεί πιο σταθερό από ένα χρυσό νόμισμα ή ένα νόμισμα με αντίκρυσμα χρυσού... (Το ότι δεν έχουν καταφέρει να το υλοποιήσουν μπορεί να οφείλεται σε πολιτικές διαφωνίες, στην αδυναμία άλλων κρατών να ακολουθήσουν τις γερμανικές "προδιαγραφές", και σε κάποια άλλα πράγματα...)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2015, 10:52:08 πμ από sac » Καταγράφηκε
annita
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 66


Προφίλ
« Απάντηση #969 στις: Αύγουστος 11, 2015, 12:01:59 μμ »

Κυριε Γιωργο συμφωνω με ολα τα γραφομενα σας.Η Ρουμανικη μαντιναδα Άνεση σε τι αναφερεται?
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #970 στις: Αύγουστος 11, 2015, 12:14:11 μμ »

Πιστεύω ότι κανείς δεν επιθυμεί την καταστροφή του κόσμου για να αναδειχθεί η αξία του χρυσού.

" Επομένως, ποιο είναι το ζητούμενο; Να πάει η χώρα καλύτερα, να έχει δουλειά ο κοσμάκης και τα παιδιά μας να φτιάχνουν τη ζωή τους ; "  
- Ναι.

" αν θα καταρρεύσει το τρισκατάρατο ευρώ ".
Το ευρώ είναι  τρισκατάρατο , επειδή είναι το μάρκο με άλλο όνομα.
Συμφέρει μόνο την Γερμανία.
Δηλαδή όλοι οι λαοί της Ευρώπης εκχώρησαν στη Γερμανία (*) το δικάιωμα να εκδίδει να τυπώνει , να δανείζει και να διαχειρίζεται το ευρωπαικό νόμισμα.
Βέβαια , αρκετοί το κατάλαβαν τώρα , αλλά είναι αργά.

Το ευρώ δεν είναι συμφέρον για το σύνολο της Ευρώπης , αλλά μόνο της Γερμανίας. Βαριέμαι να γράφω κατεβατά για να το αποδείξω.

(*) Ναι , το ξέρω , η Ε.Κ.Τ. το εκδίδει.  
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2015, 12:25:07 μμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #971 στις: Αύγουστος 11, 2015, 12:49:03 μμ »

Πιστεύω ότι κανείς δεν επιθυμεί την καταστροφή του κόσμου για να αναδειχθεί η αξία του χρυσού.
Χμμμμ.... Λες ότι δεν υπάρχουν τέτοιου είδους συμφέροντα; (Ίσως υπάρχουν και κανα-δυο απλώς βαρεμένοι με τον χρυσό, αλλά υπάρχουν και αρκετοί που έχουν συμφέρον, για να το πω όσο πιο χύμα γίνεται.)

Το ευρώ είναι  τρισκατάρατο , επειδή είναι το μάρκο με άλλο όνομα.
Συμφέρει μόνο την Γερμανία.
Αυτό ήταν γνωστό εξαρχής, ίσως και από το 1992. Εξάλλου, υπάρχουν και τρεις χώρες που έχουν υιοθετήσει "μονομερώς" το Μάρκο/Ευρώ. Η Βουλγαρία ακόμα διατηρεί την ισοτιμία του Λεβ με το Μάρκο.

Για το αν συμφέρει μόνο τη Γερμανία, επιφυλάσσομαι.

Εμείς στην Ελλάδα τι νόμισμα θα χρησιμοποιούμε μετά την "καταστροφή"; Ποια θα είναι η σχέση του χρυσού με το νόμισμά μας; Θα έχει 100% αντίκρυσμα σε χρυσό; Και πώς θα "έρθει" η ανάπτυξη στην Ελλάδα; Από τη χρήση "χρυσού" νομίσματος ή από κάπου αλλού;

@annita Η μετάφραση είναι ιδιαίτερα αισχρή, θα το μεταφράσω μόνο στον Γιάννη.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #972 στις: Αύγουστος 11, 2015, 01:04:43 μμ »

Δηλαδή όλοι οι λαοί της Ευρώπης εκχώρησαν στη Γερμανία (*) το δικάιωμα να εκδίδει να τυπώνει , να δανείζει και να διαχειρίζεται το ευρωπαικό νόμισμα.
Βέβαια , αρκετοί το κατάλαβαν τώρα , αλλά είναι αργά.

Αυτό, μαζί με άλλα, είναι βασικό λάθος των ευρωπαίων. Αν είχαν δεχτεί να προχωρήσει η "ευρωπαϊκή ολοκλήρωση", τον έλεγχο του νομίσματος θα τον είχαν οι "Βρυξέλλες" και όχι οι Γερμανοί. Όπως εξάλλου είχε συμβεί εξαρχής με το δολάριο στις ΗΠΑ.

Ο κυριώτερος λόγος που οι περισσότερες χώρες διστάζουν να εκχωρήσουν περισσότερα δικαιώματα στην Ένωση (στις "Βρυξέλλες"), ώστε να προχωρήσει η "ευρωπαϊκή ολοκλήρωση" είναι... το (εσωτερικό) πολιτικό κόστος και, πολύ συχνά, κομματικά μικροσυμφέροντα.

Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι και το μεταναστευτικό. Αν οι "Βρυξέλλες" είχαν πλήρη αρμοδιότητα για το θέμα, δεν θα γκρίνιαζε ο κάθε Εσθονός κι ο κάθε Δανός για τους πρόσφυγες που θα έπρεπε να δεχτούν. Και το κόστος θα επιβάρυνε τον ευρωπαϊκό προϋπολογισμό. Αλλά... σε αυτή την περίπτωση δεν θα υπήρχε "Ελληνικό Λιμενικό - Ακτοφυλακή", θα υπήρχε μόνο Frontex. Και θα αρχίζανε οι εθνικιστικές κορώνες και τα μικροκομματικά τραβολογήματα...

Για το τι έχουν καταλάβει οι ευρωπαίοι, επιφυλάσσομαι επίσης.



Να υπενθυμίσω ότι εξαρχής στις ΗΠΑ η ομοσπονδιακή κυβέρνηση ανέλαβε την πλήρη ευθύνη σε τρεις τομείς, εξωτερική πολιτική, άμυνα και νόμισμα. Ακριβώς αυτά που δεν θέλουν οι Έλληνες να αναλάβει η ΕΕ, χεχε. Στην πραγματικότητα, θέλουν να αναλάβει όλα τα άλλα, εκτός από αυτά τα τρία... αλλά μάλλον δεν γίνεται....
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #973 στις: Αύγουστος 11, 2015, 01:17:15 μμ »

Μα στην Ευρωπη Γιωργο δεν υπαρχει ομοσπονδιακη κυβερνηση αλλα ας το παμε διαφορετικα ποια "δυναμη"ειναι αυτη που μπορει να αναλαβει την ασφαλεια και την ακεραιοτητα των ανατολικων συνορων της εναντι οποιασδηποτε απειλης
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #974 στις: Αύγουστος 11, 2015, 01:23:54 μμ »

Αυτό πήγαινα να γράψω. Αν δεν υπήρχαν τα εθνικά "δεν ξέρω τι θέλω" του κάθε κράτους, θα είχε προχωρήσει η δημιουργία του "ομοσπονδιακού στρατού" και δεν θα ήταν "αναγκασμένη" η ΕΕ να στηρίζεται στο ΝΑΤΟ. (Προφανώς, κάτι σαν τους αμερικάνους πεζοναύτες.)

Η αλήθεια είναι ότι εδώ στην Ανατολική Μεσόγειο υπάρχουν... πολλά στρατιωτικά θέματα για συζήτηση... Σίγουρα, όμως, άμυνα και εξωτερική πολιτική πάνε κάπως πακέτο.



Με άλλα λόγια, συμφωνώ ότι δεν υπάρχει "ομοσπονδιακή/ενωσιακή κυβέρνηση", όπως δεν υπάρχει "ενωσιακό υπουργείο οικονομικών" κλπ. Και δεν υπάρχουν αυτά, όχι γιατί "συμφέρει μόνο" τη Γερμανία, αλλά γιατί όλοι (λίγο-πολύ) διστάζουν να ξεπεράσουν τον εαυτό τους. "Να κάνουν την υπέρβαση", για να το πω και λίγο πιασάρικα.

Προφανώς, προϋπόθεση για όλα αυτά θα πρέπει να είναι ο "συμβιβασμός προς τα πάνω". Π.χ. οι Έλληνες ζητάνε "στρατιωτικό δόγμα" που να μας εξασφαλίζει από την Τουρκία και προσφέρουν "νομισματικά ανταλλάγματα". Οι Ολλανδοί από την άλλη, δέχονται να εμπλακούν σε στρατιωτικά "μπερδέματα" στην Ανατολική Μεσόγειο, αλλά ζητάνε για αντάλλαγμα το "νομισματικό δόγμα" που τους εξασφαλίζει.

Αλλά... αντί για τον "συμβιβασμό προς τα πάνω" (δώσε μου αυτά που θέλω, να σου δώσω αυτά που θέλεις), καταλήγουμε στον "συμβιβασμό προς τα κάτω", δηλαδή τα αφήνουμε όλα μισά (ίσως και λιγότερο από μισά).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2015, 01:35:19 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 63 64 [65] 66 67 ... 92
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences