Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:39:28 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1833 Δρχ - Ξελογιάστρα by Geonet  (Αναγνώστηκε 2642 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 03:20:47 μμ »

Αφού πήρα το ΟΚ, κάνω το presentation μιας και ο Γιώργος the Doc επιστρέφει την Κυριακή στα πάτρια εδάφη.
Εν έτη 2012 , και λόγω της οικονομικής κρίσης μετά από αλεπάλληλες trade -χρηματιστηριακές απογοητεύσεις (δλδ άγριες σφαλιάρες) είχα κτίσει μια συλλογή bullion με όμορφα κομματάκια silver-gold προς ψυχοθεραπεία.
Όμως ...........αυτό δεν επέφερε την ψυχική ηρεμία μιας και έτυχε με τον Γιώργο (Geonet) να είμαστε στο ξεκίνημα μιας  οικογενειακής πλέον φιλίας .
Αραχτοί και οι δυό στο σπίτι του , πίνουμε κρασί και συζητάμε ..........ώσπου μπαίνει στο διάλογο η λέξη "ΝΟΜΙΣΜΑ". Εεεεεεε ΛΟΙΠΌΝ από τότε ξεκίνησε το ενδιαφέρον μου με τα συλλεκτικά νομίσματα.
Μου σκάει ο Γιώργος τη παρακάτω Δρχ 1833 Μονάχου και μου αρχίζει περιγραφή κατάστασης , αξίας και Ιστορίας της...........κοιτάζω το slab με περιέργεια και τη Δρχ και του λέω ..." Ρε σύ αυτή σκουριά είναι??" ο Γιώργος γελάει και μου λέει ...... "Αυτό είναι η πατίνα και τα χρώματα της ..........και μάλιστα τρελαίνει τους Συλλέκτες αν είναι φυσική και το νόμισμα ακαθάριστο" .....................Για να μην σας κουράζω , έτσι μπήκα στο Συλλέγειν , αποχαιρέτησα όλα μου τα bullion και ασχολήθηκα με το Συλλεκτικό Νόμισμα (Από του Γιώργη την Δρχ.)
Ιδού λοιπόν η Ύπαίτια Δρχ. του coin fever μου, 1833 Dr ,King OTTO, NGC MS66 (Munich Mint) -η καλύτερη που έχω πιάσει στα χέρια μου (και φυσικά αποθανατίσει φωτογραφικά).
Γιώργαρε να την χαίρεσαι , και τα λέμε σε καμιά 30ρια χρόνια ...........ξέρεις με τις προίκες και τα προξενιά  Σαρκασμός Φιλί

Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 04:45:03 μμ »

Καλά, επειδή το 'παθες εσύ, θέλεις να το πάθουμε κι εμείς, χεχε...

Να είσαστε καλά και να χαίρεστε και τα νομίσματα και τις φωτογραφίες σας. (Και τα προξενιά σας...) :-)
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 05:01:54 μμ »

Είναι να σου τύχει...σου αλλάζει τη ζωή...

Πανέμορφη η δραχμή, να την χαίρεται ο φίλος, ωραία και η photo να την χαίρεσαι και εσύ... Σαρκασμός

Πάνω από όλα να χαίρεστε την φιλία σας. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 10:23:06 μμ »

Εγώ πάλι είμαι η άσχετη από νομίσματα σύζυγος του Γιώργου - Geonet -the Doc η οποία λόγω ταξιδιού και ελεύθερου χρόνου απ΄τα δυο τερατάκια  βρήκα την ευκαιρία να χαζέψω τη φωτό και να δω τη δραχμή αλλά και το site. Επιτρέψτε μου ένα σχόλιο σε κάτι που μέχρι τώρα μου φαινόταν τόσο ανεξήγητο όσο το οφσάιτ : είναι πολύ όμορφα τα νομίσματα, σε όποιον αρέσουν τα εκλεπτυσμένα, καλοδουλεμένα και με ιστορία πράγματα, ωραία είναι και η συγκεκριμένη δραχμή του άντρα μου και πολύ πολύ ωραίες οι φωτογραφιές σου Παναγιώτη που με έκαναν να χαζέψω μέχρι και το site σου εγώ η άσχετη. Μου φαίνονται όμως πιο ωραίες οι ιστορίες πίσω απ΄αυτά, όπως αυτή η συγκινητική ιστορία που μας είπες άλλά και άλλες που ακούω απ΄το Γιώργο, λυπηρές ή χαρούμενες, ιστορίες συλλεκτών.
Έυχομαι σε όλους να ΄ναι χαρούμενες οι συλλεκτικές σας ιστορίες, ευχάριστες οι αναζητήσεις σας και ουσιαστικές οι σχέσεις που θα προκύψουν σ΄αυτό το ταξίδι προς την απόκτηση του "ακυκλοφόρητου".
Παναγιώτη δε σε είχα για τόσο καλλιτεχνική φύση και με συγκίνησες βραδιάτικα στα ξένα...Σ΄ευχαριστώ! 
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 10:43:25 μμ »

Επιτρέψτε μου ένα σχόλιο σε κάτι που μέχρι τώρα μου φαινόταν τόσο ανεξήγητο όσο το οφσάιτ :

Θεά η κυρία!
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 10:47:23 μμ »

 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Mrs. Doc  Έκπληξη Έκπληξη Ουάου , καλώς ήρθατε στην περιβόητη Συλλεκτική μας ιστοσελίδα .
Ελπίζω να περνάτε καλά με τον φίλο μου -σύζυγο σου και αύριο να έχετε όμορφες και ευχάριστες περιγιήσεις στην μαγευτική αυτή πόλη που βρίσκεστε.
Ευχαριστούμε επίσης , για τις ωραίες ευχές σας προς τη Συλλεκτική κοινότητα ............(να ψήσεις και την δικιά μου  Σαρκασμός Σαρκασμός τέρμα η παντόφλα  Σαρκασμός Σαρκασμός ..............Αστειεύομαι φυσικά )
Κυρία μου , με συγκινήσατε ...............Υποκλίνομαι  Φιλί Φιλί

Υ.Γ : κ.Γιώργο , τα λουλούδια από εμάς πρός την Κυρία
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences