Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:43:52 πμ
Σελίδες: 1 ... 39 40 [41] 42 43 ... 128
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα-Γενικη Κουβεντα  (Αναγνώστηκε 693256 φορές)
0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #600 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 07:57:42 πμ »

kalispera  dimitri  to  sevome. aplos  mou  fenonte ola  ligo  diskola  gia  kapion  pou  ksekinise prin  mia  evdomada. ime  kataenthiouasmenos  me  to  kitrino  metalo.
Κι εμείς ερωτευτήκαμε, αλλά δεν τρελλαθήκαμε...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #601 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 08:36:21 πμ »

Αγαπητε συννονοματε αναργυρε καταλαβαινω οτι επεοδη βρισκεσαι εξωτερικο ειναι δυσκολο νσ γραφεις ελληνικα αλλα κανε μια προσπαθεια, μεσω καποιας σελιδας μετσφρασης ετσι ωστε  να χρησιμοποιεις ελληνικους χαρακτηρες οσο γινεται περισσοτερο. Εμενα τουλαχιστον τα greeklish μου ειναιπολυ δυσκκολο να τα διαβασω και τις περισσοτερες φορες τα αποφευγω γιατι με αποφευγουν.
ΑΦου μαλιστα εισαι γερμανια στα τελη του μηνα εχει μεγαλη εκθεση στο βερολινο . Θα ειμαστε αρκετοι εκει, απο την αλλη και αν ερθεις θα χορτασει το ματι σου πεντολιρα,λιρες,διλυρα,και μισα
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #602 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 08:49:16 πμ »

Αγαλι αγαλι το φιλι ναχει και νοστιμαδα φιλε μου.......οποιος πεφτει στα βαθια με την μια στο τελος βγαινει χαμενος......θελει ψαξιμο-μελετη-υπομονη και επιμονη......αν η αγορες που θελεις να κανεις ειναι καθαρα αποθυσαυρισμος τοτε να προτιμας αγορες προσφατων κοπων δηλαδη Ελισαβετ οπου ο κινδυνος να βρεις μαιμου λιρα ειναι σχεδον ανυπαρκτος....αν παλι ο στοχος σου ειναι να δημιουργησεις συλλογη sovereign τοτε η συμβουλη μου ειναι μελετη-μελετη-μελετη και σταδιακες αγορες με ψαξιμο και υπομονη.....ξεκαθαρισε πρωτα τι θελεις και ναχεις παντα κατα νου οτι νομισματα υπηρχαν-υπαρχουν και θα υπαρχουν οποτε οχι βιασυνες....καλη συνεχεια
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #603 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 08:50:24 πμ »

Αγαπητε συννονοματε αναργυρε καταλαβαινω οτι επεοδη βρισκεσαι εξωτερικο ειναι δυσκολο νσ γραφεις ελληνικα αλλα κανε μια προσπαθεια, μεσω καποιας σελιδας μετσφρασης ετσι ωστε  να χρησιμοποιεις ελληνικους χαρακτηρες οσο γινεται περισσοτερο. Εμενα τουλαχιστον τα greeklish μου ειναιπολυ δυσκκολο να τα διαβασω και τις περισσοτερες φορες τα αποφευγω γιατι με αποφευγουν.
ΑΦου μαλιστα εισαι γερμανια στα τελη του μηνα εχει μεγαλη εκθεση στο βερολινο . Θα ειμαστε αρκετοι εκει, απο την αλλη και αν ερθεις θα χορτασει το ματι σου πεντολιρα,λιρες,διλυρα,και μισα
εχει και τεταρτακια τωρα  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kkostas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #604 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 02:14:44 μμ »

Χαιρετίζω το φόρουμ κι εύχομαι οι ακόλουθες -χαρακτηριστικές ενός αδαή- ερωτήσεις μου να μην σας κουράσουν ιδιαίτερα.
Λεφτά για άμεση μαζική αγορά δεν υπάρχουν αλλά θα με ενδιέφερε μια σταδιακή και μακροχρόνια αποταμίευση σε κάτι θεωρητικά "ασφαλές" όπως ο χρυσός. Μιλάω για μικρές αγορές 1-2 λιρών όποτε θα μπορώ να διαθέσω το αντίτιμό τους. Δεδομένου οτι ποτέ δεν είχα επαφή με το σπορ κι οτι γνωρίζω μόνο κάποια πράγματα που έχω διαβάσει εδώ, θα ήθελα την γνώμη σας στα εξής:

1) Αρχικά μου προκύπτουν κάποιες απορίες διαβάζοντας το Δελτίο Τιμών Χρυσού της ΤτΕ:   http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/DispItem.aspx?FltFld=ID&FltVal=942
Ποιες είναι οι παλαιάς κοπής λίρες?
Γιατί αυτές και οι Ελισάβετ 1973 & προγενέστερες είναι ακριβότερες από τις 1974 & μεταγενέστερες?
Βλέπω πτώση των τιμών τα τελευταία 2 χρόνια. Η σημερινή τιμή θεωρείται υψηλή για αγορά? Γενικότερα αν κάποιον τον ενδιαφέρει η μακροχρόνια αποταμίευση, αγοράζει λίγες-λίγες όποτε έχει την δυνατότητα ή αποταμιεύει και κάνει μαζικές αγορές όταν η τιμή πώλησης θεωρείται χαμηλή?

2) Τιράζ είναι ο αριθμός των λιρών ανά έκδοση? Επηρεάζει την τιμή και την συλλεκτικότητα του νομίσματος?

3) Πολύ πρόσφατα διαπίστωσα οτι διατίθενται κι άλλα χρυσά νομίσματα εκτός από τις λίρες Αγγλίας π.χ. Maple Leaf, Kruggerand κ.α., αρκετά εκ των οποίων με μεγαλύτερη καθαρότητα από την λίρα Αγγλίας. Υπερτερεί σε κάτι η λίρα έναντι αυτών? Μήπως στην ευκολότερη μεταπώληση?

4) Όταν λέμε λίρα proof εννοούμε μια πιο premium, συλλεκτική κι ακριβή έκδοση? Έχει κάποιο νόημα η αγορά τους από κάποιον μη συλλέκτη ή γενικότερα να προτιμήσω καινούργια κι ακυκλοφόρητα νομίσματα (BU δεν λέγονται αυτά?)?

5) Ψάχνωντας ιντερνετικά για αξιόπιστο ντίλερ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο -κι ας πληρώσω λίγο ακριβότερα ίσως- έπεσα πάνω σε κάποια μαγαζιά στο κέντρο όπως ο Σεφεριάδης κι ο Νικίας. Αν υπάρχει κάποιος επίσης αξιόλογος αλλά δεν μπορείτε να τον προτείνετε δημόσια για λόγους διαφήμισης, μπορείτε αν θέλετε να μου στείλετε π.μ. Στους προαναφερόμενους βρίσκει κανείς καλύτερες τιμές από την ΤτΕ? Μια καινούργια λίρα (2014-2015) σε ζελατίνα είναι ακριβότερη από μια παλαιότερη? Η διαδικασία αγοράς σε αυτούς προυποθέτει φακέλωμα όπως στην ΤτΕ και στη Τρ. Πειραιώς?

6) Επειδή δεν σκοπεύω να ασχοληθώ τόσο ώστε να ανιχνεύω τις κάλπικες με το μάτι, είμαι οκ σε μεγάλο ποσοστό αν συνδυάσω αξιόπιστο ντίλερ με δοκιμή μέσω fisch? Αυτό το fisch μπορώ να το βρω κάπου σε καλύτερη τιμή? Μπορώ να αγοράσω κάπου μόνο αυτό που είναι για τις λίρες Αγγλίας κι όχι ολόκληρο το αντίστοιχο σετ?

Σας ζάλισα...
Συγγνώμη κι ευχαριστώ προκαταβολικά.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #605 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 02:52:05 μμ »

Καλησπέρα φίλε Κώστα και καλως ήρθες!

1)  Οι λίρες παλαιάς κοπής με τις μετεγενέστερες όταν μιλάμε για επενδυτικές λίρες δεν έχουν διαφορά. \
Δεδομένο ότι θα αγοράσεις για επενδυτικό σκοπό η αξία τους είναι ίδια. Μόνο όταν μπλέξεις με συλλκετικά πρέπει να κοιτάς παλαιότητα και κατάσταση.

2) Σωστά τα λες . Ναι και στα 2 . Σε παλαιότερες ημερομηνίες κα ισε σπάνιες ημερομηνίες η τιμή μπορεί να παίζει με μηδενικά..

3) Η πρατήρηση που έκανες ισχύει αλλά όχι τόσο για την καθαρότητα αλλά για το βάρος του χρυσου που έχουν . Για κάποιον που κοιτάει επενδυτικό χρυσό υπάρχουν άπειρες επιλογές που μπορεί να κάνει. Τα νομίσματα 1 ουγγιάς είναι αρκετά διαδεδομένα αλλά και κοντά στην τιμή μετάλλου. Η διαφορά είναι στα λεφτά. Οτι θα χρειαστεί να δώσεις για ένα κερμα περίπου 1030 ευρώ με την σημερινή τιμή του χρυσού. Σε αντίθεση με μια λίρα βάρους 8 γραμμαρίων που θα δώσεις 255-260 και θα την πουλίσεις και πιο γρήγορα.

4) Σωστα τα λες και εδω. Λιρα proof ονομάζεται το νόμισμα εκείνο το οποίο έχει χτυπηθεί από διαφορετική μήτρα και η έκδοση του απευθυνεται σε συλλεκτες κυρίως καθως κα ιτο τιραζ ειναι πολύ μικρότερο από ένα νόμισμα κυκλοφορίας. Το συγκεκριμένο θέμα όμως θέλει πολύ μελέτη πρώτα. Καλύτερα να ξεκινήσεις με απλές λιρίτσες και μετά με proof.

5) Για το 5 δεν μπορώ να σου απαντήσω καθώς είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα. Στο στέκι συλλεκτών όμως υπάρχουν αρκετοί αξιόπιστοι που πουλάνε κατα καιρούς νομίσματα σε πολύ καλές τιμές. ΠΧ ο epop έχει βάλει λιρίτσες σε πολύ καλή τιμή για την εποχή.

6) Το ΦΙΣ ειναι μια χαρά για έναν νεοεισερχόμενο συλλέκτη καθώς πληρεί σε μεγάλο βαθμό τις προυποθέσεις που χρειάζονται. ΠΑρολαυτά χρειάζεσαι και μια ζυγαρια ακριβείας που θα σου ταυτοποιεί τα γραμμάρια αν είνα ισωστα η όχι . Επίσης αισθητικά θα κοιτάς να μην έχεις πολλές γρατσουνιές η χτυπηματα.

Κσλή αρχή

Ελπίζω να σε βοήθησα
Χρήστος
Καταγράφηκε

kkostas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #606 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 08:01:31 μμ »


6) Το ΦΙΣ ειναι μια χαρά για έναν νεοεισερχόμενο συλλέκτη καθώς πληρεί σε μεγάλο βαθμό τις προυποθέσεις που χρειάζονται. ΠΑρολαυτά χρειάζεσαι και μια ζυγαρια ακριβείας που θα σου ταυτοποιεί τα γραμμάρια αν είνα ισωστα η όχι . Επίσης αισθητικά θα κοιτάς να μην έχεις πολλές γρατσουνιές η χτυπηματα.

Κσλή αρχή

Ελπίζω να σε βοήθησα
Χρήστος

Χρήστο σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθεια.
Το fisch απ' οτι είδα είναι αμερικάνικο. Άρα η αγορά από το επίσημο site τους είναι πολύ πιθανόν να επιβαρυνθεί με έξοδα εκτελωνισμού. Ξέρεις αν μπορεί να αγοραστεί από κάπου αλλού που να μην υπάρχει αυτή η πιθανότητα?
Καταγράφηκε
kkostas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #607 στις: Ιανουάριος 11, 2015, 02:39:04 μμ »

5) Για το 5 δεν μπορώ να σου απαντήσω καθώς είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα. Στο στέκι συλλεκτών όμως υπάρχουν αρκετοί αξιόπιστοι που πουλάνε κατα καιρούς νομίσματα σε πολύ καλές τιμές. ΠΧ ο epop έχει βάλει λιρίτσες σε πολύ καλή τιμή για την εποχή.

Έριξα μια ματιά σήμερα στις αγγελίες εδώ αλλά είδα οτι οι περισσότεροι δεν πουλάνε μεμονωμένα αλλά αρκετές μαζί. Δεν έχω, ούτε πρόκειται να έχω στο άμεσο μέλλον οικονομική δυνατότητα για τέτοιες αγορές. Το πολύ-πολύ να μπορώ να αγοράσω 2-3 λίρες το χρόνο. Γι' αυτό θέλω να βρω κάποιο αξιόπιστο μαγαζί. Για να μην ψάχνομαι κάθε φορά και για να μπορώ να αγοράσω μεμονωμένα 1-2 λίρες χωρίς κίνδυνο απάτης. Αλλά και πάλι το σκέφτομαι το θέμα γιατί μια τέτοια απόφαση προυποθέτει ενοικίαση θυρίδας (που απ' οτι διαβάζω δεν δε εξασφαλίζει σε περίπτωση πτώχευσης της χώρας), με κόστος που δεν συμφέρει για μικροποσότητες. Φύλαξη στο σπίτι ούτε κατά διάνοια. 
Καταγράφηκε
DIMIS707
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 215

Μηδέν άγαν


Προφίλ
« Απάντηση #608 στις: Ιανουάριος 11, 2015, 03:16:07 μμ »

Ανα τακτα διαστηματα πωλουνται και μεμονωμενες
Φιλε μου παντα και σε καθε τι θα υπαρχει κατι που θα σε 'φοβιζει΄
Ανεφερες τα αρνητικα του χρυσου, προσπαθησε να βρεις την καλυτερη για σενα λυση και προχωρα στην αποφαση σου που εντοπιζεται στα θετικα της προσκτησης  χρυσου Κλείσιμο ματιού
Με μετρο ομως και χωρις να βαζουμε ολα τα αυγα στο ιδιο καλαθι Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kkostas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #609 στις: Ιανουάριος 11, 2015, 03:40:05 μμ »

Ανα τακτα διαστηματα πωλουνται και μεμονωμενες
Φιλε μου παντα και σε καθε τι θα υπαρχει κατι που θα σε 'φοβιζει΄
Ανεφερες τα αρνητικα του χρυσου, προσπαθησε να βρεις την καλυτερη για σενα λυση και προχωρα στην αποφαση σου που εντοπιζεται στα θετικα της προσκτησης  χρυσου Κλείσιμο ματιού
Με μετρο ομως και χωρις να βαζουμε ολα τα αυγα στο ιδιο καλαθι Κλείσιμο ματιού

Όπως σε όλα τα πράγματα έτσι και στο συγκεκριμένο υπάρχουν θετικά κι αρνητικά.
Το θέμα αποταμίευση σε χρυσό (όσο μπορεί ο καθένας - σε πολλούς μπορεί να φαίνεται αστείο το οτι κάθομαι και το ψάχνω τόσο για 1-3 λίρες ετησίως) είναι κάτι που προκύπτει στους περισσότερους σε περιόδους τρέχουσας ή πιθανολογούμενης οικονομικής αστάθειας. Και όταν δεν είσαι συλλέκτης ή άρρωστάκι με το μέταλλο, ο λόγος είναι πολύ συγκεκριμένος: Όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εξασφάλιση των όποιων αποταμιεύσεών σου. Για να ξεκινήσει κάποιος σαν και μένα ένα τέτοιο εγχείρημα απαιτούνται και κάποια εξτρά έξοδα όπως fisch και θυρίδα, που το καθιστούν ασύμφορο για τα πρώτα χρόνια που οι λίρες θα είναι ελάχιστες. Θα μου πεις τι τα θέλω τα fisch και τις θυρίδες στην αρχή. Το όλο θέμα είπαμε είναι εξασφάλιση. Ποιο πιθανόν θα είναι να με δουλέψει κάποιος σαράφης ή να μου διαρρήξουν το σπίτι παρά να πτωχεύσει η χώρα και να δημεύσουν περιουσίες... Σαρκασμός   Με βλέπω να τα τρώω σε σουβλάκια όπως τόσα χρόνια τελικά  Μεγάλο χαμόγελο 
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #610 στις: Ιανουάριος 11, 2015, 05:14:53 μμ »


  Με βλέπω να τα τρώω σε σουβλάκια όπως τόσα χρόνια τελικά  Μεγάλο χαμόγελο

Ειναι και αυτο μια επενδυση  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #611 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 05:59:47 μμ »

Καλησπερα. Μια ερωτηση' 1884 αυστραλεζικη S εχει καμια σπανιωτητα?
Ευχαριστω Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

m42b18 isT
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #612 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 06:03:52 μμ »

Καλησπερα. Μια ερωτηση' 1884 αυστραλεζικη S εχει καμια σπανιωτητα?
Ευχαριστω Χαμόγελο Χαμόγελο

Σε κατασταση MS62/3  και πανω εχει  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #613 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 06:07:25 μμ »

Καλησπερα. Μια ερωτηση' 1884 αυστραλεζικη S εχει καμια σπανιωτητα?
Ευχαριστω Χαμόγελο Χαμόγελο

Σε κατασταση MS62/3  και πανω εχει  Κλείσιμο ματιού
Α... μαλιστα ευχαριστω Αντωνη.
Σε απλη (F το πολυ XF) δεν? ξερω οτι χωρις φωτο τιποτα' αλλα πες μου αν θες. Ευχαριστω
Καταγράφηκε

m42b18 isT
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #614 στις: Ιανουάριος 14, 2015, 06:11:06 μμ »

Τιποτε το σπουδαιο  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: 1 ... 39 40 [41] 42 43 ... 128
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences