Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:33:19 πμ
Σελίδες: 1 ... 36 37 [38] 39 40 ... 128
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα-Γενικη Κουβεντα  (Αναγνώστηκε 692618 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #555 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 12:14:55 μμ »

εγω παλι απο το να εχω ρευστο κλειστο σε μια τραπεζα προτιμω να το εχω σε χρυσο.Ας θυμηθουμε την κυπρο οπου χαθηκαν σε μια νυχτα τεραστια ποσα.Εμενα δεν με ενδιαφερουν οι παγκοσμιες εξελιξεις και τι θα κανει ο πουτιν στην ουκρανια η αν κοψουν η δεν κοψουν χρημα οι Αμερικανοι.Με νοιαζει μονο η χωρα μου και απο αυτο που βλεπω και ακουω δεν αισθανομαι και πολυ ασφαλης για να εχω τα χρηματα μου σε μια τραπεζα.Δηλαδη σκεψου να ξυπνησεις ενα πρωινο Σαββατου και να ακουσεις οτι τα ευρω σου γινανε καπνος δηλαδη δραχμες.Δεν θα μπορεις τοτε οχι λιρες να αγορασεις αλλα ουτε μαστιχες χιου απο τον περιπτερα της γειτονιας σου.Για εμας τους βαλκανιους ο χρυσος ειναι η πιο ασφαλης επενδυση.
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #556 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 12:18:40 μμ »

Oταν ήμουν μικρός, έτρωγα όλο το χαρτζιλίκι μου στα ηλεκτρονικά. Μόνο ότι έμπαινε στον κουμπαρά γλύτωνε.
Τώρα μόνο ότι έχω σε "μέταλλο" γλυτώνει, τα άλλα χάνονται.............
Καταγράφηκε
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #557 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 01:50:49 μμ »

miltos1819 Για μαστιχα χιου  εδω ειμαι θα σου φερνω εγω  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #558 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 02:52:33 μμ »

εγω παλι απο το να εχω ρευστο κλειστο σε μια τραπεζα προτιμω να το εχω σε χρυσο.Ας θυμηθουμε την κυπρο οπου χαθηκαν σε μια νυχτα τεραστια ποσα.Εμενα δεν με ενδιαφερουν οι παγκοσμιες εξελιξεις και τι θα κανει ο πουτιν στην ουκρανια η αν κοψουν η δεν κοψουν χρημα οι Αμερικανοι.Με νοιαζει μονο η χωρα μου και απο αυτο που βλεπω και ακουω δεν αισθανομαι και πολυ ασφαλης για να εχω τα χρηματα μου σε μια τραπεζα.Δηλαδη σκεψου να ξυπνησεις ενα πρωινο Σαββατου και να ακουσεις οτι τα ευρω σου γινανε καπνος δηλαδη δραχμες.Δεν θα μπορεις τοτε οχι λιρες να αγορασεις αλλα ουτε μαστιχες χιου απο τον περιπτερα της γειτονιας σου.Για εμας τους βαλκανιους ο χρυσος ειναι η πιο ασφαλης επενδυση.

Έχεις δίκαιο Μίλτο.  Ας προσθέσω κάποια ιστορικά στοιχεία.

Δεν θα πω εξωφρενικά πράγματα παρά μόνο ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται.
Δύο φορές στην σχετικά πρόσφατη ιστορία της Ελλάδος έγιναν τα εξής γεγονότα:

-To 1922 o Π. Πρωτοπαπαδάκης έκοψε το 100ρικο στη μέση ως τρόπο καταναγκαστικού δανεισμού του κράτους από τις καταθέσεις των πολιτών. Εν μιά νυκτί οι καταθέσεις διαιρέθηκαν /2. Ακόμη και τα χαρτονομίσματα που είχες στα χέρια σου περνούσαν μόνο κομμένα στη μέση.
-Το 1953 ο Σ. Μαρκεζίνης έκανε υποτίμηση της δρχ έναντι του USD $ (άρα και του χρυσού -Bretton Woods system) πάλι κατα 50% δλδ οι καταθέσεις αλλά και τα χρήματα που κρατούσες στα χέρια σου πάλι έχασαν έχασαν το ήμισυ της αξίας τους.

Σ' αυτές τις δύο περιπτώσεις μόνο οι λίρες οι χρυσές έμειναν αλώβητες. Ίσως εξ' αυτών των γεγονότων οι Έλληνες ενστικτωδώς αποταμίευαν πάντα σε χρυσές λίρες.

Αυτά πολλοί άνθρωποι δεν τα γνωρίζουν.  
Καλόν θα ήταν να τα μάθουν.
Αν δεν τους ενδιαφέρει να τα μάθουν , δικαίωμά τους. Ο καθένας όπως στρώνει κοιμάται και αξίως ων έπραξε απολαμβάνει.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2014, 03:04:14 μμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #559 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 03:15:46 μμ »

εγω παλι απο το να εχω ρευστο κλειστο σε μια τραπεζα προτιμω να το εχω σε χρυσο.Ας θυμηθουμε την κυπρο οπου χαθηκαν σε μια νυχτα τεραστια ποσα.Εμενα δεν με ενδιαφερουν οι παγκοσμιες εξελιξεις και τι θα κανει ο πουτιν στην ουκρανια η αν κοψουν η δεν κοψουν χρημα οι Αμερικανοι.Με νοιαζει μονο η χωρα μου και απο αυτο που βλεπω και ακουω δεν αισθανομαι και πολυ ασφαλης για να εχω τα χρηματα μου σε μια τραπεζα.Δηλαδη σκεψου να ξυπνησεις ενα πρωινο Σαββατου και να ακουσεις οτι τα ευρω σου γινανε καπνος δηλαδη δραχμες.Δεν θα μπορεις τοτε οχι λιρες να αγορασεις αλλα ουτε μαστιχες χιου απο τον περιπτερα της γειτονιας σου.Για εμας τους βαλκανιους ο χρυσος ειναι η πιο ασφαλης επενδυση.

Έχεις δίκαιο Μίλτο.  Ας προσθέσω κάποια ιστορικά στοιχεία.

Δεν θα πω εξωφρενικά πράγματα παρά μόνο ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται.
Δύο φορές στην σχετικά πρόσφατη ιστορία της Ελλάδος έγιναν τα εξής γεγονότα:

-To 1922 o Π. Πρωτοπαπαδάκης έκοψε το 100ρικο στη μέση ως τρόπο καταναγκαστικού δανεισμού του κράτους από τις καταθέσεις των πολιτών. Εν μιά νυκτί οι καταθέσεις διαιρέθηκαν /2. Ακόμη και τα χαρτονομίσματα που είχες στα χέρια σου περνούσαν μόνο κομμένα στη μέση.
-Το 1953 ο Σ. Μαρκεζίνης έκανε υποτίμηση της δρχ έναντι του USD $ (άρα και του χρυσού -Bretton Woods system) πάλι κατα 50% δλδ οι καταθέσεις αλλά και τα χρήματα που κρατούσες στα χέρια σου πάλι έχασαν έχασαν το ήμισυ της αξίας τους.

Σ' αυτές τις δύο περιπτώσεις μόνο οι λίρες οι χρυσές έμειναν αλώβητες. Ίσως εξ' αυτών των γεγονότων οι Έλληνες ενστικτωδώς αποταμίευαν πάντα σε χρυσές λίρες.

Αυτά πολλοί άνθρωποι δεν τα γνωρίζουν. 
Καλόν θα ήταν να τα μάθουν.
Αν δεν τους ενδιαφέρει να τα μάθουν , δικαίωμά τους. Ο καθένας όπως στρώνει κοιμάται και αξίως ων έπραξε απολαμβάνει.




+1000000000000000
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #560 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 03:18:31 μμ »

Και επειδη η ιστορια επαναλαμβανεται ως συνηθως καποιοι νομιζουν οτι αν κανουν τον στρουθοκαμηλο δεν θα συμβει τιποτα!!!Θα βρεθουν ομως προ εκπληξεως οταν δουν μια μερα να λειπουν καποια μηδενικα απο τους τραπεζικους τους λογαριασμους!!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #561 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 03:20:19 μμ »

Θα βρεθουν ομως προ εκπληξεως οταν δουν μια μερα να λειπουν καποια μηδενικα απο τους τραπεζικους τους λογαριασμους!!! Κλείσιμο ματιού

Ο δικός μου έχει 10 ευρώ το πολύ. Χαλάλι τους! Σαρκασμός
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #562 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 03:25:12 μμ »

Η πλακα ειναι οτι επι Μαρκεζινη ειχε απλωθει μια προπαγανδα οτι οσοι εχουν χρυσες λιρες θα χασουν την αξια τους και πρεπει να τις ανταλλαξουν με τραπεζογραμματια!!Καποιοι τσιμπισαν αλλα καποιοι πιο σκληροπυρηνικοι τους αγνοησαν!!

Μολις εγινε το κουρεμα αυτοι που κρατησαν τα λιρονια αγοραζανε επειτα πολυκατοικιες και οικοπεδα φιλετα στην Αθηνα...

Αυτα μου τα εχει πει απο πρωτο χερι ο παππους μου που τα εζησε.

Το μπαμ που θα γινει τα επομενα χρονια στο νομισματικο στερεωμα θα ειναι τοσο εκκωφαντικο που θα παθουμε σοκ.Και οπως εχει δειξει η ιστορια (την οποια καποιοι μονιμως σκοπιμα αγνοουν) παλι τα μεταλλα θα επιβιωσουν.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #563 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 03:26:24 μμ »

Θα βρεθουν ομως προ εκπληξεως οταν δουν μια μερα να λειπουν καποια μηδενικα απο τους τραπεζικους τους λογαριασμους!!! Κλείσιμο ματιού

Ο δικός μου έχει 10 ευρώ το πολύ. Χαλάλι τους! Σαρκασμός

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #564 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 04:20:15 μμ »

Ο δικός μου έχει 10 ευρώ το πολύ. Χαλάλι τους! Σαρκασμός
12€ έχω διότι το ΑΤΜ δεν δίνει κάτω από 20ευρώ . Αλλιώς ...  Σαρκασμός ούτε τόσα δεν θα είχε  Κλείσιμο ματιού 
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #565 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 04:22:36 μμ »

Ο δικός μου έχει 10 ευρώ το πολύ. Χαλάλι τους! Σαρκασμός
12€ έχω διότι το ΑΤΜ δεν δίνει κάτω από 20ευρώ . Αλλιώς ...  Σαρκασμός ούτε τόσα δεν θα είχε  Κλείσιμο ματιού 

..... Καταθέστε 40 ευρώ και πάρτε 50!!!!
Θα μου πεις που θα βρεις τα 40 ευρώ... εχμμμμ
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #566 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 04:23:41 μμ »

1.398 η βενζινη σημερα....επενδυστε εκει!!!
Καταγράφηκε

Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #567 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 04:25:58 μμ »

Ο δικός μου έχει 10 ευρώ το πολύ. Χαλάλι τους! Σαρκασμός
12€ έχω διότι το ΑΤΜ δεν δίνει κάτω από 20ευρώ . Αλλιώς ...  Σαρκασμός ούτε τόσα δεν θα είχε  Κλείσιμο ματιού  
..... Καταθέστε 40 ευρώ και πάρτε 50!!!!΄
Θα μου πεις που θα βρεις τα 40 ευρώ... εχμμμμ
Και βέβαια το σκέφτηκα !  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #568 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 04:27:27 μμ »

1.398 η βενζινη σημερα....επενδυστε εκει!!!
Γι' αυτό άφησα αναμένο το λαμπάκι της βενζίνης  Κλείσιμο ματιού
Πάω να φουλάρω  Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #569 στις: Δεκέμβριος 14, 2014, 04:38:26 μμ »

Και επειδη η ιστορια επαναλαμβανεται ως συνηθως καποιοι νομιζουν οτι αν κανουν τον στρουθοκαμηλο δεν θα συμβει τιποτα!!!Θα βρεθουν ομως προ εκπληξεως οταν δουν μια μερα να λειπουν καποια μηδενικα απο τους τραπεζικους τους λογαριασμους!!! Κλείσιμο ματιού
Γιάννη, μήπως αναφέρεσαι στην αρκούδα που έγινε στρουθοκάμηλος Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 36 37 [38] 39 40 ... 128
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences