Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 16, 2024, 05:08:53 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί λογοκρισίας  (Αναγνώστηκε 15210 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:56:51 πμ »

Παράθεση
(Και καλό είναι να προσέχεις και το λεξιλόγιο σου λίγο...)
ασε ρε Γιωργο .Αυτα οχι σε μενα .εμεις ειμαστε παλιες καραβανες στα φορουμ.πως θελεις ν α σου γραφω στον πληθυντικο;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 01:02:19 πμ »

Ο φιλος ηθελε ανθρωπινη κουβεντα  να ανοιξει. Δεν ηθελε το σακ να του πει τι Μ###### ειναι αυτη που αγορασες.Καπου διαβασα μεσα στο φορουμ για σαβουαρ και ζαμπουνη των συλλεκτων .
Για ριξτου μια ματια.

Κι ο Σίμος το ίδιο ;-)

Παρεμπιπτόντως τον Ζαμπούνη τον έχω ξεφυλλίσει. Το χρώμα της τσάντας πρέπει να ταιριάζει με το χρώμα του τακουνιού της γόβας και όχι με το κύριο χρώμα της. Και καμιά κυρία πάνω από σαράντα ετών δεν διακιολογείιται να ακουμπούν τα μαλιά της στους ώμους της. Και άλλα τέτοια ενδιαφέροντα...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 01:04:40 πμ »

ετσι ετσι Γιωργο τωρα καταλαβαινομαστε!
φουστα κλαρωτη και γαρυφαλλο στα αυτι.
αμα σου λεω!
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 01:07:38 πμ »

sac παραδέξου το, τον έχεις πάρει στο κυνήγι τον καινούριο, με το που μπήκε...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 01:58:31 πμ »

Δεν είπα ποτέ ότι ήμουν "συγκαταβατικός" στις απόψεις μου. Έγραψα σαφέστατα ότι ακόμα προσπαθώ να συνέλθω από την κουλτουριά της Αντωνάτου με τον Δία.

Στο θέμα της "κουλτούρας", δηλαδή της κακώς εννούμενης τέχνης, παραείμαι απόλυτος. Οι κουλτουριάρηδες να πάνε σε κάποιο Γκούλαγκ να συζητάνε (ανθρώπινα που λέει ο Ανάργυρος) περί τέχνης μακρυά από την κοινωνία και συγχρόνως να προσφέρουν και κάποια ωφέλεια στην κοινωνία με την καταναγκαστική εργασία τους.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχω δικαίωμα να τους απορρίπτω συνολικά, όπως κάποιος απορρίπτει "ρητά και κατηγορηματικά" τα προϊόντα της Mailink...

Παράλληλα, είχα γράψει και αυτά:
(Το γράφω εδώ, γιατί δεν μπορώ να το γράψω αλλού.)

Δεν είπα τίποτα για την "πληθώρα σφαλμάτων" κλπ. Άνθρωποι είμαστε, δε βαριέσαι...

Αλλά, θα παρακαλέσω πολύ: Όχι κουλτούρα, όχι σκουπίδια σε θάλασσες και ακτές!. Όχι άλλο κάρβουνο!

Πουλήστε ό,τι θέλετε, αλλά χωρίς αναφορές σε εικαστικά συμπόσια. Γέμισα σπυράκια...
Λόγος και ζωγραφική λειτουργούν ως συγκοινωνούντα δοχεία, που  αλληλοδανείζονται  θέματα, τα οποία ρίχνει στο χαρτί σαν λέξεις ή  χρώματα.

Επειδή όλοι έχουμε τις ευαισθησίες μας, επανέρχομαι.

Μην ανακατεύετε τον λόγο, τη λογική και τη γλώσσα με την κουλτούρα.



Πάντως, να προσθέσω (από την εμπειρία μου) ότι δεν είναι και τίποτα σπουδαίο να σε κυνηγάει το μισό "στέκι συλλεκτών". Πόσο μάλλον μόνο ένας...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2014, 02:15:46 πμ από sac » Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:16:53 μμ »

Πάντως, να προσθέσω (από την εμπειρία μου) ότι δεν είναι και τίποτα σπουδαίο να σε κυνηγάει το μισό "στέκι συλλεκτών". Πόσο μάλλον μόνο ένας...

Γιώργο, δυστυχώς ή ευτυχώς κάθε κοινωνική ομάδα έχει κάποιους κανόνες συμπεριφοράς και κάποια όρια. Απ' το Νηπιαγωγείο το ξέρουμε με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο. Τώρα αν θες να είσαι μόνιμα ο "εκτός", ο "απόλυτος", ο "μη συγκαταβατικός" δικαίωμά σου είναι, όσο είναι δικαίωμα και των υπόλοιπων (μισών τουλάχιστον) να σε κυνηγάνε, κάτι που δε σε πειράζει κιόλας, όπως μας λες.

Στους μισούς σπας τα νεύρα, τόσο που θα σου πούνε καμιά μέρα "άντε μου στο διάολο", εξίσου "απόλυτα" και "μη συγκαταβατικά", οι υπόλοιποι μισοί μάλλον σε αγνοούν. Δε σημαίνει ότι λες μ######ς σώνει και ντε, κάθε φορά, αλλά αφού κρατάς μια συγκεκριμένη στάση, "μη συγκαταβατική" κι "απόλυτη", μην ξεσηκώνεις ολόκληρα θέματα για λογοκρισία ρε συ, ειδικά όταν η παρέμβασή σου σχεδόν μόνιμα εκτροχιάζει τη συζήτηση από το αντικείμενο.

Στα παλιά σου τα παπούτσια θα μου πεις, στα δικά μας απ' την άλλη. Παρ' όλα αυτά εσύ είσαι το παιδάκι που τη σπας ενίοτε σε πολλά παιδάκια στην παιδική χαρά. Τι βγάζει συνήθως αυτό; Bullying θα μου πεις, αλλά τι να κάνουμε, οι ενήλικοι έχουμε μάθει καλώς ή κακώς να καταπιέζουμε και πέντε πράγματα.

Απόλυτα φιλικά και στα ίσα λοιπόν, αφού με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο συνεχίζεις να είσαι εδώ μέσα, με αυτήν τη στάση που έχεις, μην το παίζεις θύμα λογοκρισίας από πάνω ρε sac...

Αυτά και δεν επανέρχομαι, γιατί θα συζητάμε μέχρι μεθαύριο περί ανέμων και υδάτων. Σε κύκλους.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:39:49 μμ »

Αγαπητέ συνονόματε, επειδή σε βρίσκω λογικό, είτε συμφωνούμε, είτε διαφωνούμε:

Δεν ξεκίνησα το θέμα περί λογοκρισίας για να παραπονεθώ, αλλά για να δω πώς πρέπει να συνεχίσω να συμπεριφέρομαι εδώ μέσα.
Παράθεση
Αλλά να σου πω την αμαρτία μου... έχω βαρεθεί να μετανοιώνω που είμαι υπερβολικά ευγενικός και λογικός με συγκεκριμένους εδώ μέσα. Επειδή τους περισσότερους δεν τους γνωρίζω, φοβάμαι μην πάρει η μπάλλα κανέναν που δεν φταίει. Αλλά σε τελευταία ανάλυση, γιατί  να στενοχωριέμαι και να κουράζομαι εγώ;

(Θέλω να πιστεύω ότι) προσπαθώ να είμαι λογικός, ευγενικός και διακριτικός, αλλά διαπιστώνω ότι γίνομαι δυσνόητος. Μήπως αν γίνω περισσότερο αγενής κλπ καταφέρω να γίνω πιο κατανοητός; Ίσως και αποδεκτός;

Δεν ξέρω το αποτέλεσμα, αλλά σίγουρα θα κουράζομαι λιγότερο και θα στενοχωριέμαι λιγότερο.

Π.χ. αν ο dimitris1980 συνεχίσει να σβήνει ό,τι δεν του αρέσει από αυτά που γράφω, τότε καλύτερα να γράφω "μπινελίκια", παρά να προσπαθώ να διατυπώσω τις απόψεις μου, γιατί μου έρχεται πιο ξεκούραστο.

edit: Πρέπει να προστατέψω και τον εαυτό μου, βρε αδερφέ, όχι μόνο να νοιάζομαι για τους άλλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2014, 01:12:29 μμ από sac » Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 01:58:30 μμ »

Την εκδοχή να μην γράφεις τίποτα την έχεις σκεφτεί καθόλου; Γιατί σπαταλάς τον χρόνο σου άδικα σε ανθρώπους που δεν σε καταλαβαίνουν; Η σιωπή μερικές φορές είναι χρυσός.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 02:03:56 μμ »

Ασ' το, μεγάλε, κάηκες...
Καταγράφηκε
dimitris1980
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 03:38:11 μμ »

Είμαι Ο dimitris1980 και είμαι καλά (έτσι πιστεύω) Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός .Ζητώ να με βγάλουν από συντονιστή για να μην μπορώ να διαγράφω τα άσχετα μηνύματα του φίλου μου sac.Και μπορεί να μου πει και τα μπινελίκια που θέλει ελεύθερα .Γιώργο συγνώμη .
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 03:47:04 μμ »

Εγω το παιχνιδάκι σου δεν το παίζω παλικάρι μου.Βρες κανέναν που να έχει όρεξη αν και δεν πιστεύω να βρεις καποιον
Καταγράφηκε
dimitris1980
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 03:49:45 μμ »

Δεν θα το κάνω ξανα  συγνώμη  
Καταγράφηκε
dca$h
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 997


Ποτε μην κανεις αυτο που δεν θελεις να σου κανουν


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 04:17:03 μμ »

Ασχετο ?
Μην ξεχναμε ποτε οτι πισω απο το p/c υπαρχουν ανθρωποι με ότι αυτό συνεπάγεται πχ συναισθηματα-νευρα-κακια μερα-κακια ή καλη πεθερα και γυναικα-παιδια-υποχρεωσεις στην δουλεια ή οπου αλλου κλπ κλπ. Και το στεκι ειναι για το χομπυ μας απλα και μονο Ολα τα αλλα περιτα
ή μηπως σχετικο τελικα ?
Καταγράφηκε

m42b18 isT
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 04:42:05 μμ »

πάλι το καταπιατε το χάπι γατάκια ... Καλά σας κάνει!
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 04:47:43 μμ »

@dca$h

Χμμμμ.... Κάποτε σε μια φάση στη δουλειά (δημόσια υπηρεσία) είχα πει σε μια συνάδελφο (μεγαλύτερη από μένα):

"Όταν θέλουμε να πάμε στην τουαλέτα, φροντίζουμε να συγκρατηθούμε μέχρι να βρεθούμε στον κατάλληλο τόπο και χρόνο. Δεν τα αμολάμε όπου βρούμε. Τα νεύρα μας γιατί θεωρείται ότι μπορούμε να τα αμολάμε όπου να 'ναι;"

Μου απάντησε ότι έχω δίκιο, αλλά "εμείς οι γυναίκες έχουμε συνηθίσει να ξεσπάμε τα νεύρα μας... όπου μας παίρνει. Δηλαδή, στους κοντινούς μας ανθρώπους" κλπ κλπ.

Ένας από τους λόγους που με κάνει να αισθάνομαι από άλλον πλανήτη είναι ότι έχω συνηθίσει να ελέγχω τον συναισθηματισμό μου. Ακόμα κι όταν τσακώνομαι, προσπαθώ να το κάνω αφού έχω ξαναβρεί την ψυχραιμία μου.

Θα μου πεις ότι πάλι γίνομαι απόλυτος. Χμμμ....



Να προσθέσω και το δικό μου άσχετο. :-) Όλο το παραπάνω μπορεί να ειπωθεί με πέντε λέξεις: "My Martini is still dry..."
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2014, 05:00:39 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences