Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 07, 2024, 05:47:38 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί λογοκρισίας  (Αναγνώστηκε 15092 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« στις: Νοέμβριος 23, 2014, 11:50:56 μμ »

Μετά από αυτή την ανταλλαγή μηνυμάτων θα κάνω μια τελευταία ίσως προσπάθεια να συμπεριφερθώ λογικά.

Παράθεση
Παράθεση
Παράθεση από: ANTONIO1967 στις Σήμερα στις 11:22:17 μμ
Παράθεση
Παράθεση από: sac στις Σήμερα στις 11:16:43 μμ
Καλησπέρα.

Όποτε έχεις χρόνο, θα ήθελα την άποψή σου για αυτό: http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=18356.msg236167

Όχι περί τέχνης, βέβαια, αλλά περί λογοκρισίας.


Μου βαζεις δυσκολα και ειμαι ηδη κανα 15ωρο στο μαγαζι  

Θα το δω αυριο αν και μια πρωτη αναγνωση δε καταλαβα τι ακριβως εννοεις  


Καταλαβαίνω ότι ο καθένας έχει τι δουλειές του και δεν θα με ενοχλούσε να μου απαντούσες και του χρόνου. Εγώ, όμως, πώς να σου περιγράψω τι έγινε, αφού τα έσβησε όλα ο άλλος;

Θα προσπαθήσω να τα ξαναγράψω. Αλλά να σου πω την αμαρτία μου... έχω βαρεθεί να μετανοιώνω που είμαι υπερβολικά ευγενικός και λογικός με συγκεκριμένους εδώ μέσα. Επειδή τους περισσότερους δεν τους γνωρίζω, φοβάμαι μην πάρει η μπάλλα κανέναν που δεν φταίει. Αλλά σε τελευταία ανάλυση, γιατί  να στενοχωριέμαι και να κουράζομαι εγώ;


(Καλό είναι έτσι)
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:00:24 πμ »

Γιωργο σου ομολογω απο την αρχη οτι δεν εσβησα το μηνυμα σου,εκει που γραφεις για τον κορμο.

απο την αλλη ομως πες μου αν διαβασες τους ορους χρησης οταν εκανες εγγραφη στο
Στεκι.Καναμε ειδικη συμφωνια με σενα να μην διαγραφουμε οποια απο τα γραφομενα σου θεωρουμε οτι θιγουν καποιον αλλο; Γιατι επιζητας ειδικη μεταχειριση;
Παράθεση
    οροι συμμετοχης
- Οι απόψεις που εκφράζονται στο Forum του www.steki-syllekton.gr από τα μέλη του είναι προσωπικές και δεν εκφράζουν την ιστοσελίδα ή τους διαχειριστές της
- Τα μέλη ειναι ατομικά υπέυθυνα για οτι φωτογραφίες ή θέματα αναρτήσουν μέσα στο φόρουμ και δεν φέρουμε καμιά ευθύνη
- Οι διαχειριστές διατηρούν το δικαίωμα να τροποποιούν τα σχόλια, ώστε να συμμορφώνονται με τους κανόνες του Forum
- Οι διαχειριστές διατηρούν το δικαίωμα να διαγράφουν τα προσβλητικά σχόλια
-Τά θέματα καί οι φωτογραφίες μετά την δημοσιευσή τους παραμένουν στην διάθεση του φόρουμ και δεν διαγράφωνται.
- Οι διαχειριστές διατηρούν το δικαίωμα να προειδοποιούν όποιον χρήστη δεν τηρεί τους όρους και, σε περίπτωση που δε συμμορφωθεί, να διαγράφουν το λογαριασμό του
-  Τυχόν αντιρρήσεις σε επεμβάσεις των Συντονιστών & Επόπτων του Forum θα πρέπει να υποβάλλονται με Προσωπικό Μήνυμα στον Διαχειριστή και όχι δημόσια.
- Απαγορεύονται οι διαφημίσεις προϊόντων ή/και υπηρεσιών μέσω του Forum της ιστοσελίδας www.steki-syllekton.gr.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:08:11 πμ »

Έγραψα λοιπόν:

Ένα εικαστικό έργο που δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα δεν αξίζει τίποτα. (Αυτό φαίνεται ακόμα > Απάντηση 1)

Έγραψα ότι παρομοίως με φρικάρει η εικόνα του Πιστρούτσι (στις λίρες) γιατί:
- Για λόγους κουλτουριάς, όπως πιθανολογώ, ξεφεύγει από την παραδοσιακή απεικόνιση του Αγ. Γεωργίου με κοντάρι.
- Παρουσιάζει τον Αγ. Γεώργιο με κοντό σπαθί που θα ταίριαζε σε πεζικάριο.
- Επειδή το σπαθί δεν φτάνει μέχρι τον δράκο, τελικά φαίνεται να πατάει τον δράκο με το άλογο (γελοιοποιώντας έτσι τη σκηνή).
- Επειδή το σπαθί τελικά περισσεύει, το παρουσιάζει στραμμένο σε άσχετο σημείο. Προς το... υπογάστριο του αλόγου... Αν είναι δυνατό, ένας πολεμιστής να έχει ανάμεσα στον στόχο του και στο το όπλο του τον εαυτό και το άλογο...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:26:42 πμ »

Παρακάτω έγραψε ο milou για τον Θεόφιλο και σχολίασα ότι ο Θεόφιλος ούτε έχασε ποτέ την επαφή  με την πραγματικότητα, αλλά και (ως λαίκός καλλιτέχνης) έκανε "τέχνη για τον λαό".


Στη συνέχεια έγραψα ότι η εικόνα του πίινακα (του Μυταρά) είναι ανατομικά παράλογη.
- Στη δεξιά πλευρά φαίνεται να λείπει τελείως το χέρι και... ολόκληρη η ωμοπλάτη (;;Κλείσιμο ματιού, αλλά ο ώμος φαίνεται στη θέση του. Πώς, αφού δεν φαίνεται ακρώμιο και (μισή;;Κλείσιμο ματιού κλείδα (δεν μπορώ να βγάλω νόημα, δεν ξέρω πώς να περιγράψω τι λείπει και τι υπάρχει).

- Οι θωρακικοί μύες φαίνονται ίδιοι, αλλά δεξιά λείπει τελείως ο βραχίονας, οπότε πού "πιάνεται" ο δεξιός μυς; Αριστερά φαίνεται "κολόβωμα" (= όπως το αφήνουν οι χειρούργοι, εφόσον αναγκαστούν να κόψουν τον βραχίονα). Άρα μπορούμαε να υποθέσουμε ότι ο αριστερός θωρακικός πιάνεται εκεί και για αυτό φαίνεται "κανονικός". Ο δεξιός όμως;

Να συμπληρώσω ότι δεν φαίνεται πουθενά "κόψιμο" στον κορμό της εικόνας, όπως στις προτομές ή στα μανεκέν των καταστημάτων ρούχων. Φαίνεται να ολοκληρώνεται με το "ξέφτισμα" του δέρματος. Μου δείχνει σαφης η πρόθεση του Μυταρά ότι "αυτό είναι συνολικά" και δεν είναι "μερικό".
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:28:47 πμ »

Παράλληλα (πριν ή μετά, δεν θυμάμαι), ειπώθηκε ότι κάποια διαγράφτηκαν γιατί ήταν "άσχετα". Ξεκαθάρισα ότι οι απόψεις για την τέχνη είναι:

- Η τέχνη πρέπει να μην χάνει την επαφή της με την πραγματικότητα.
- Ο καλλιτέχνης πρέπι να δημιουργεί για τον λαό και όχι για την τέχνη.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:29:24 πμ »

Αυτά θυμάμαι. Όποιος θυμάται κάτι ακόμα, ας με βγάλει ψεύτη.

Δεν ξέρω ποόσους ενδιαφέρουν αυτά και δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι ποιους κανόνες παραβιάζουν.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:34:06 πμ »

δεν ξερω τι σκεφτηκε αυτος που σου διεγραψε το θεμα, αλλα κατ'εμενα γαμουσες την συζητηση.
Οι ανθρωποι καναν μια συζητηση για εναν ζωγραφικο πινακα και εσυ αρχισες τα ανατομικα σου. Πολλες φορες βεβαια η συζητηση σε διαφορα θεματα παρεκτρεπεται,και παει αλλου, αλλα σε κανεναν δεν εχουμε υποσχεθει οτι οι αρλουμπες και τα ασχετα που γραφει δεν θα διαγραφονται. Αυτοι ειναι οι οροι στο Στεκι Γιωργο.Αν θελεις συμμετεχεις.Αν παλι δεν θελεις μπορεις να διαβαζεις μονο.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:36:14 πμ »

Γιωργο σου ομολογω απο την αρχη οτι δεν εσβησα το μηνυμα σου,εκει που γραφεις για τον κορμο.

απο την αλλη ομως πες μου αν διαβασες τους ορους χρησης οταν εκανες εγγραφη στο
Στεκι.Καναμε ειδικη συμφωνια με σενα να μην διαγραφουμε οποια απο τα γραφομενα σου θεωρουμε οτι θιγουν καποιον αλλο; Γιατι επιζητας ειδικη μεταχειριση;

Έλα πες μου εσύ γιατί έσβησε όλα τα ουσιώδη και άφησε το άσχετο με τον κορμό.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:38:34 πμ »

δεν ξερω τι σκεφτηκε αυτος που σου διεγραψε το θεμα, αλλα κατ'εμενα γαμουσες την συζητηση.
Οι ανθρωποι καναν μια συζητηση για εναν ζωγραφικο πινακα και εσυ αρχισες τα ανατομικα σου. Πολλες φορες βεβαια η συζητηση σε διαφορα θεματα παρεκτρεπεται,και παει αλλου, αλλα σε κανεναν δεν εχουμε υποσχεθει οτι οι αρλουμπες και τα ασχετα που γραφει δεν θα διαγραφονται. Αυτοι ειναι οι οροι στο Στεκι Γιωργο.Αν θελεις συμμετεχεις.Αν παλι δεν θελεις μπορεις να διαβαζεις μονο.

Αυτά που λες, μόνο εσύ τα καταλαβαίνεις. Και γιατί μου απαγορεύεις να θεωρώ ότι ο πίνακας γαμεί την ανατομία; Και γιατί είναι αρλούμπες αυτά που λέω έγώ και όχι αυτά που ζωγραφίζει ο Μυταράς; Εσύ θα το κρίνεις;
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:44:03 πμ »

Γιωργο η θεση μας εδω στο στεκι(των συντονιστων) ειναι να αποφευγονται οι αντιδικιες μεταξυ των μελων .Να μην γινονται συνεχως καυγαδες. Οταν εσυ πας και γραφεις τι Μ###### ειναι αυτη που αγορασες,τοτε δεν θα γινει καυγας;
Θελεις να μιλησεις για τεχνη και για Μυταρα ,κανε ενα θεμα και γραψε δεν συμφωνω με την ζωγραφικη του Μυταρα.
Επειδη εισαι ομως ανακατωσουρας σαν χαρακτηρας εγραψες στο θεμα του ανθρωπου. Συνεχως το κανεις αυτο,και δεν ειναι σωστο.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:48:18 πμ »

Παράθεση
Και γιατί είναι αρλούμπες αυτά που λέω έγώ και όχι αυτά που ζωγραφίζει ο Μυταράς; Εσύ θα το κρίνεις;
εγω απο τεχνη δεν ξερω τιποτα. Ουτε και μενα μ αρεσει ετσι οπως ζωγραφιζει αυτος ο μυταρας.
Εμενα η θεση μου εδω μεσα ειναι να μην αρχιζουν φασαριες και εντασεις καθε τρεις και λιγο.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:50:16 πμ »

Θελεις να μιλησεις για τεχνη και για Μυταρα ,κανε ενα θεμα και γραψε δεν συμφωνω με την ζωγραφικη του Μυταρα.

Απαντάω μόνο σε αυτό, γιατί τα υπόλοιπα... κανείς δεν καταλαβαίνει από πού τα έβγαλες.

Βλέπω έχει "πέσει" πολύ ησυχία στην ομάδα, οπότε αποφάσισα να ανεβάσω το "καμάρι" της συλλογής μου, μιας και έχει περάσει ένας χρόνος που συλλέγω, για να ανοίξουμε κουβέντα πάνω στις συλλογές μας αλλά και γενικότερα στην ελληνική τέχνη...

(Και καλό είναι να προσέχεις και το λεξιλόγιο σου λίγο...)
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:54:31 πμ »

Απαντάω μόνο σε αυτό, γιατί τα υπόλοιπα... κανείς δεν καταλαβαίνει από πού τα έβγαλες.
Καταλαβαίνω απόλυτα τι λέει ο Ανάργυρος
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:54:48 πμ »

και εγω το ομολογω πολλες φορες(τις περισσοτερες) Γιωργο εισαι δυσνοητος και δεν σε καταλαβαινω,αλλα δεν το κανω θεμα.
Ο φιλος ηθελε ανθρωπινη κουβεντα  να ανοιξει. Δεν ηθελε ο σακ να του πει τι Μ###### ειναι αυτη που αγορασες.Καπου διαβασα μεσα στο φορουμ για σαβουαρ και ζαμπουνη των συλλεκτων .
Για ριξτου μια ματια.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:55:35 πμ »

δεν ξερω τι σκεφτηκε αυτος που σου διεγραψε το θεμα, αλλα κατ'εμενα γαμουσες την συζητηση.
Οι ανθρωποι καναν μια συζητηση για εναν ζωγραφικο πινακα και εσυ αρχισες τα ανατομικα σου. Πολλες φορες βεβαια η συζητηση σε διαφορα θεματα παρεκτρεπεται,και παει αλλου, αλλα σε κανεναν δεν εχουμε υποσχεθει οτι οι αρλουμπες και τα ασχετα που γραφει δεν θα διαγραφονται. Αυτοι ειναι οι οροι στο Στεκι Γιωργο.Αν θελεις συμμετεχεις.Αν παλι δεν θελεις μπορεις να διαβαζεις μονο.

Αυτά που λες, μόνο εσύ τα καταλαβαίνεις. Και γιατί μου απαγορεύεις να θεωρώ ότι ο πίνακας γαμεί την ανατομία; Και γιατί είναι αρλούμπες αυτά που λέω έγώ και όχι αυτά που ζωγραφίζει ο Μυταράς; Εσύ θα το κρίνεις;
Καταλαβαίνω απόλυτα τι λέει ο Ανάργυρος
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences