Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 02:57:21 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι ειμαστε και που παμε  (Αναγνώστηκε 17427 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 02:09:42 πμ »

Με το παράδειγμα του Μέγκελε, πάω πάσο. Και η ιατρική είναι στρατευμένη επιστήμη, μαζί με την ιστορία, τη νομική και τα οικονομικά που προανέφερες.

Προαφανώς ο Λαβεράν (που πέθανε πάνω στο μικροσκόπιό του), ο Παστέρ και ο Κοχ, είτε δεν ήταν καθόλου επιστήμονες, είτε ήταν και αυτοί στρατευμένοι.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 02:14:15 πμ »

Γιώργο θεωρητικά σωστά είναι αυτά που που λές ότι " επιστήμη παρουσιάζει τα συμπεράσματά της και η πολιτική (με οποιδήποτε έννοια) παίρνει τις αποφάσεις της.

Η επιστήμη δεν έχει σκοπούς και στόχους να αποδείξει αυτό ή εκείνο. Ερευνά και παρουσιάζει αυτό που αποδεικνύεται από μόνο του (να το πω έτσι).
".
Αλλά στην πράξη η επιστήμη θέλει κονδύλια , πολλά κονδύλια και λογικό είναι να κατευθύνεται.

Υπάρχουν πολύ μεγαλύτερες δυσκολίες στη δουλειά ενός ιστορικού από τη χρηματοδότηση (μια που από αυτό ξεκινήσαμε). Από τις αντιδράσεις της Εκκλησίας, μέχρι τις αντιδράσεις "διαφόρων κοινωνικών ομάδων" (να το πω έτσι).

Πιο πολύ φοβάται το λιντσάρισμα, παρά που θα βρει χρήματα.





Και κάτι βασικό: Η ιστορία δεν είναι για πολιτική χρήση. Είναι μόνο για επιστημονική χρήση.
Άκρως επικίνδυνη , για τα εθνικά μας θέματα , άποψη.
Κάτι τέτοια λέει και η Ρεπούση .

Και σε κάθε περίπτωση, άλλο πράγμα ότι οι πολιτικοί, αλλά και κάποιες κοινωνικές ομάδες προσπαθούν να καθοδηγήσουν, να χρησιμοποιήσουν, να εκμεταλευτούν κλπ την επιστήμη και τους επιστήμονες και άλλο πράγμα ότι ο επιστήμονας είναι η δουλειά του και πρέπει να υπηρετεί "σκοπούς", εθνικούς, κοινωνικούς κλπ.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 02:20:15 πμ »

Δεν μελετάω Ρεπούση. Δεν ασχολούμαι γενικά με Ρεπούσηδες.
Η Ρεπούση δεν είναι "στρατευμένη επιστήμονας" που προσπαθεί να αποδείξει κάτι. Είναι άτομο που απλώς προσπαθεί να κάνει φιγούρα. Αν σε όλα αυτά που λέει κάποια είναι αληθινά και κάποια άλλα ψεύτικα, ούτε για μένα δεν έχει καμιά σημασία, ούτε για την επιστήμη.
Προφανώς και προσπαθεί να κάνει φιγούρα και να επιβιώσει πολιτικά. Προσφάτως δήλωσε ότι θέλει να συμμετέχει σε μια πολιτικη πλατφόρμα με κύριο κορμό τον ΣΥΡΙΖΑ.
Ο λόγος που έχω μένος εναντίον της είναι γιατί είμαι γόνος προσφύγων από την μικρασία , τον Πόντο την ανατολική Θράκη και έχω μια άλφα ευαισθησία όταν λέει ότι δεν αναγνωρίζει την γενοκτονία των ποντίων , δεν αναγνωρίζει την καταστροφή της Σμύρνης κτλ...
Οι προγονοί μου που τα ζήσανε οι ίδιοι , αλλιώς μου τα πανε...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2014, 02:31:29 πμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 02:25:34 πμ »

Με το παράδειγμα του Μέγκελε, πάω πάσο. Και η ιατρική είναι στρατευμένη επιστήμη, μαζί με την ιστορία, τη νομική και τα οικονομικά που προανέφερες.

Προαφανώς ο Λαβεράν (που πέθανε πάνω στο μικροσκόπιό του), ο Παστέρ και ο Κοχ, είτε δεν ήταν καθόλου επιστήμονες, είτε ήταν και αυτοί στρατευμένοι.
Με πρόλαβες . Ήθελα να το γράψω και αυτό. Προφανώς και υπάρχουν επιστήμονες που βάλαν και από την τσέπη τους , που πεθαναν στην  ψάθα και επί το έργο τους .

Με παρέσυρε το μένος μου για την  Ρεπούση.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 02:31:12 πμ »

Βρε αδερφέ... ανοίγεις θέμα για την επιστήμη εξαφορμής της Ρεπούση... Τι να πω κι εγώ ο κακομοίρης...

Σαφώς και υπάρχουν επιστήμονες που είναι στρατευμένοι κάπου, αλλά και αυτοί που είναι "στρατευμένοι στον εαυτό τους". Γι αυτούς θα συζητάμε;



Ανέφερα τον Κοχ για παράδειγμα, γιατί αντιμετώπισε μεγάλες κοινωνικές αντιδράσεις και, αν ζούσε στην Ελλάδα, θα τον αφόριζαν κιόλας.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 02:37:56 πμ »

Παράθεση
Βρε αδερφέ... ανοίγεις θέμα για την επιστήμη εξαφορμής της Ρεπούση... Τι να πω κι εγώ ο κακομοίρης...



 Χαμόγελο   Πέρασε η ώρα

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=8730.120
 Απάντηση #130
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 08:17:50 πμ »

Με το σεισμό βλέπω σας έπιασε λογοδιάρροια πουλάκια μου ...
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 10:21:37 πμ »

"..........Η παραδοχή πως τα όρια της αγοράς ειναι ασαφή,και πως ειναι αδύνατον να καθοριστούν αντικειμενικά, μας βοηθά να συνειδητοποιήσουμε οτι τα οικονομικά δεν ειναι επιστήμη, όπως η φυσική η η χημεία, αλλά αποτελούν πολιτική άσκηση. Οι οικονομολόγοι της ελεύθερης αγοράς μπορεί να θέλουν να πιστεύετε οτι τα ορθά όρια της αγοράς μπορούν να καθοριστούν επιστημονικά, αλλά αυτο ειναι λάθος. Αν το γνωστικό αντικείμενο δεν μπορεί να οριοθετηθεί με επιστημονικό τροπο, τοτε δεν μιλάμε για επιστήμη.............."


Με λίγα λόγια, τα οικονομικά, όπως και ο,τι δεν τεκμηριώνεται επιστημονικά, ΔΕΝ ειναι επιστήμη.

Η παράθεση ήταν απο το βιβλίο του Χά Τζούν Τσαγκ "17 αλήθειες που δεν μας λένε για τον καπιταλισμό".
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 11:18:03 πμ »

23 αληθειες.


Οχι 17. Παιχνιδια που σου κανει το μυαλο..... με την προϋποθεση οτι εχεις λιγο βεβαια.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 09:13:11 μμ »

Πάλι τα ίδια αρχίσαμε ... Η φιλοσοφία είναι επιστήμη; Νομίζω όλοι συμφωνούμε πως ναι! Πώς τεκμηριώνεται επιστημονικά;

Παράθεση από το δικό μου βιβλίο που θα κυκλοφορήσει ...  Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 18, 2014, 09:20:19 μμ »

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231364702

Ένα παράδειγμα του τι δεν είναι επιστήμη, αλλά αυτο-γελοιοποίηση.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 06, 2014, 10:56:18 πμ »

Γιώργη μη μου προσπαθείς να τους δικαιολογήσεις! Σαρκασμός
Είναι αδιόρθωτοι!! Μας έχουν του πεταματού!  Ξεπέτα κάνουν!!! Μεγάλο χαμόγελο

ΥΓ έχεις δίκιο. Καλά που δεν έγραψαν ''βασικό μέταλλο''

Καλημέρα σας και πάλι. Επανέρχομαι στο θέμα, γιατί πρέπει να ειπωθεί...

Δικαίωμά σου είναι να εκνευρίζεσαι με ότι δεν σου αρέσει. Μπράβο σου, όμως, που δεν χάνεις και την αίσθηση της πραγματικότητας εξαιτίας της "απαρέσκειάς" σου. Που έχεις, δηλαδή, συναίσθηση και των αισθημάτων σου και της λογικής συγχρόνως.

Αν όλοι οι Έλληνες το μάθαιναν αυτό, αυτή η χώρα σίγουρα θα ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Αντί για αυτό, πολλοί συμπατριώτες μας κάνουν το άσπρο μαύρο, προσπαθώντας να αλλάξουν την πραγματικότητα και να την ταιριάξουν στα αισθήματά τους.


(Βέβαια, μου το έχουν πει πολλές φορές: Αυτά που λέω, όσοι τα χρειάζονται δεν τα καταλαβαίνουν. Και όσοι τα καταλαβαίνουν... δεν τα χρειάζονται...)
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences