Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 05:24:15 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι ειμαστε και που παμε  (Αναγνώστηκε 17429 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 17, 2014, 03:12:26 μμ »

Υπαρχει και αλλου Ελλαδα φιλε μου......ΚΥΠΡΟΣ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2014, 08:16:57 μμ από dimitris1980 » Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 03:26:06 μμ »

Υπαρχει και αλλου Ελλαδα φιλε μου......ΚΥΠΡΟΣ
Αυτο το λεμε εμεις εδω,γιατι αυτοι λενε αλλα.Αυτοι ειναι η Κυπρος με την σημαια τους και εμεις ειμαστε οι Ελλαδιτες............
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 03:31:21 μμ »

Εχω ακουσει και αυτα που γραφεις αλλα και τα αντιθετα ακριβως ,μικρη ομως σημασια εχουν.....Ελλαδα και εδω Ελλαδα και κει
Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 03:39:36 μμ »

Δεν συμφωνω φιλε μου,αλλα δεν πειραζει ,ετσι κι αλλιως εδω ειναι ενοτητα για αθλητικα.καλο απογευμα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 03:44:35 μμ »

Δεν συμφωνω φιλε μου,αλλα δεν πειραζει ,ετσι κι αλλιως εδω ειναι ενοτητα για αθλητικα.καλο απογευμα  Χαμόγελο
καλο σου απογευμα
Καταγράφηκε
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 03:58:01 μμ »

Υπαρχει και αλλου Ελλαδα φιλε μου......ΚΥΠΡΟΣ
Αυτο το λεμε εμεις εδω,γιατι αυτοι λενε αλλα.Αυτοι ειναι η Κυπρος με την σημαια τους και εμεις ειμαστε οι Ελλαδιτες............
φιλε ολοι ειμαστε ελληνες,ομως ελλαδιτης ειναι αυτος ο ελληνας που ζει στην ελλαδα.δεν ειναι μια εκφραση που μας προσβαλει,εκτος ομως απο τα αδερφια μας τους κυπριους τη λεξη αυτη τη χρησιμοποιουν και αλλοι ελληνες που ζουν στο εξωτερικο.φιλικα κωνσταντινος!
Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 04:07:32 μμ »


''τη λεξη αυτη τη χρησιμοποιουν και αλλοι ελληνες που ζουν στο εξωτερικο.''
Φιλε μου την απαντηση την εδωσες μονος σου στα αυτα που ειπες, Ελληνες του Εξωτερικου......
Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 04:14:14 μμ »

Οπως λεμε Ελληνες της Αμερικης, Γερμανιας,Αυστραλιας κ.λ.π,ομογενεια δηλαδη που ειναι ΕΚΤΟΣ Ελλαδος......και αλλο ενα απο τα λεγομενα σου. ''  ελλαδιτης ειναι αυτος ο ελληνας που ζει στην ελλαδα ''
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 04:21:53 μμ »

Άλλο πράγμα μετανάστες, άλλο μειονοτικοί, άλλο αδερφά κράτη, άλλο εθνικό κράτος...

Τα κάνατε όλα ένα.


Παρεμπιπτόντως η λέξη "Ελλαδίτης" δημιουργήθηκε εξαιτίας της Κύπρου. Για να ξεχωρίσει τον Έλληνα που είναι υπήκοος της Ελλάδας από τον Έλληνα που είναι υπήκοος της Κύπρου. Ο Ελλαδίτης δεν "αντιτίθεται" στον Έλληνα που μετανάστευσε σε άλλη χώρα, ούτε στον μειονοτικό Έλληνα (της Αλβανίας, της Τουρκίας κλπ).

ομως ελλαδιτης ειναι αυτος ο ελληνας που ζει στην ελλαδα.δεν ειναι μια εκφραση που μας προσβαλει,εκτος ομως απο τα αδερφια μας τους κυπριους τη λεξη αυτη τη χρησιμοποιουν και αλλοι ελληνες που ζουν στο εξωτερικο.
Είσαι σίγουρος γι αυτό; Τα ξαδέρφια μου στην Αυστραλία δεν νομίζω να τη χρησιμοποιούν αυτή τη λέξη έτσι. Ούτε οι Βορειοηπειρώτες έχω ακούσει να τη χρησιμοποιούν.

Άσχετο: Προσωπικά προτιμώ τα "καλαμαράς" και "κομ-μπάρος" (με όμικρον και το μι χωριστά).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2014, 04:35:11 μμ από sac » Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 04:49:52 μμ »

Το ''καλαμαρας'' λεγετε σαν βρισια για τους Ελληνες.........απο τους Κυπριους, για οσους εχουν παει και ξερουν.
Καταγράφηκε
πλακιωτης
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 417


Μικρος ο κοσμος , αστεια η ζωη......


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 04:56:54 μμ »

Παμε λιγο και στα αθλητικα και το Κυπριακο το λυνουμε πιο μετα Κλείσιμο ματιούΠαναθηναϊκός - Ολυμπιακός 2-11
Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ματς της πρεμιέρας της Α1 Πόλο κόντρα στον Παναθηναϊκό, επικρατώντας με 11-2 στο κολυμβητήριο του Αμαρουσίου.
Καταγράφηκε
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 06:24:20 μμ »

Που να φανταστώ ότι θα έχει μια τέτοια κατάληξη μια κουβέντα που είπα....σε κάθε περίπτωση όμως Έλληνες είμαστε όλοι μας....και εσείς που ζείτε στον Ελλαδικό κορμό (οι Ελλαδίτες αν προτιμάτε) και εμείς που ζούμε στο πιο μικρό από τα 2 ελληνικά κράτη (οι Κύπριοι ή Ελληνοκύπριοι) καθώς και όλοι οι άλλοι Έλληνες του εξωτερικού είτε αυτοί κατάγονται από την Κύπρο, είτε από την Ελλάδα είτε από την Κρήτη ή δεν ξέρω και εγώ από πού αλλού....Αυτά τα λίγα και δεν πρόκειται και ούτε αξίζει να προσπαθήσω να αποδείξω σε κανένα πως δεν είμαι ελέφαντας! Καλό απόγευμα και ας επιστρέψουμε στα αθλητικά μας!
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 06:35:40 μμ »

Αυτοί, εκεί στην Σικελία, πως λέγονται;
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 06:36:44 μμ »

http://www.gazzetta.gr/football/article/671385/gkremistike-o-mythos-toy-hoyntemplei

τα ψεμματα τελειωσανε !
Καταγράφηκε
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 06:54:20 μμ »

Φίλε Nestor34 αν η ερώτηση σου είναι καλοπροαίρετη η απάντηση είναι πως υπήρξαν κατά καιρούς διάφοροι χαρακτηρισμοί που όμως δεν διεκδικούνταν μόνο από τους κατοίκους της Σικελίας. Π.χ Γρηκοί ή Γραικοί, Πελασγοί κ.λ.π. Αν πάλι ρωτάς ειρωνικά δεν μπορώ να καταλάβω που θες να καταλήξεις.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences