Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 08, 2024, 12:05:07 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ιδιοτητες συλλεκτη  (Αναγνώστηκε 5262 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 16, 2014, 12:18:18 μμ »

θελω σε αυτο το θεμα να ρωτησω τους γνωστες τις ιδιοτητες του συλλεκτη,πχ αν καποιος που συλλεγει νομισματα,δισκους,βιβλια,τηλεκαρτες,πρεπει να ξερει την ιστορια του καθε αντικειμενου που κατεχει η απλα να του αρεσει και να το κατεχει?
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 12:39:13 μμ »

δεν υπαρχει κανενα "πρεπει" φιλε και συνχομπιστα! Λογικοι προβληματισμοι αλλα δεν υπαρχει καμια Βιβλος που να λεει τι πρεπει και τι δεν πρεπει. Οτι σε ευχαριστει και σε γεμιζει!
Βεβαια, προσωπικη μου αποψη, καλα ειναι να γνωριζουμε τι εχουμε (ή τι δεν εχουμε) ή καποια στοιχειωδη Ιστορια.
Γιωργος
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10410



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 12:43:08 μμ »

Οτι σε ευχαριστει και σε γεμιζει!
Συμφωνώ, χωρίς πρόσθετα σχόλια!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 01:09:44 μμ »

Εγω θα πω οτι ειναι απαραιτητο να μαθουμε την ιστορια αυτων που συλλεγουμε.Ετσι θα αποφευγουμε ευκολα τις κακοτοπιες...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 01:17:08 μμ »

οντως... οτι εσυ θελεις κανεις... αλλα προσωπικα πιστευω οτι καλο εναι να ξερεις οσο το δυνατοτερο περισσοτερα για αυτο που εχεις στην κατοχη σου...

η μελετη ειναι απαραιτητη για να εισαι ολοκληρωμενος συλλεκτης! ετσι αποφευγεις και τις κακοτοπιες, τα πλαστα κτλ!
οταν θα ξεκινησεις την μελετη της ιστοριας πισω απο καθε συλλεκτικο αντικειμενο, εκτος απο την αξια του θα μαθεις τοσα πολλα.... θα δεις ποσο ομορφο ειναι το ταξιδι που θα κανεις στην ιστορια με εισητηριο το συλλεκτικο σου αντικειμενο! αυτο ισως να αξιζει περισσοτερο παντα σε προσωπικο επιπεδο... ακομα κι απο το ιδιο!

υπαρχουν συλλεκτες και απλα κατοχοι που δεν ξερουν καν τι εχουν.. ατομα δηλαδη που απλα εχουν καποια κομματια στο ετσι... σκεψου... ολοι εχουμε στα σπιτια μας μερικα ξεχασμενα κερματα δραχμικα, ασημενια 20ρικα του 1960.... αλλα αυτο μονο του δεν μας κανει συλλεκτες! με την μελετη αλλαζεις επιπεδο!  

φυσικα το να μαζευεις κατι που σε ευχαριστει ειναι βασικο! αλλα αν δεν ξερεις μερικα πραγματακια γι αυτο που θελεις θα εισαι σιγουρος οτι εχεις κατι γνησιο; θα ξερεις αν το πηρες σε καλη τιμη ή αν σε εγδαραν; ειναι τοσα πολλα τα πλαστα εκει εξω... και μιλαω για ολα τα συλλεκτικα!

ο συλλεκτης να ξερεις... περναει αρκετο χρονο με την συλλογη του! αν εχει νευρα, αν ειναι κουρασμενος, αν βαριεται.. αν, αν, αν... με αυτη ασχολειτε! πολλες φορες ο χρονος μαζι της ειναι ισος ή και παραπανω (αν συμβαινει... κακως!) με τον χρονο που εχει αφιερωσει στην οικογενεια του ή στο ετερον ημιση του! μια συλλογη πολλες φορες ειναι μια σχεση ζωης με τον ανθρωπο! την ξεκιναει μικρος και συνεχιζει μεχρι το τελος του δρομου της ζωης του.. ισως με καποια κενα διαστηματα  εντος.. ισως λογο προβληματων να αναγκαστει να πουλησει καποια ή ολοκληρη την συλλογη αλλα το σαρακι του συλλεκτισμου παραμενει και σαν τα μερμυγκια θα ξαναξεκινησει το μαζεμα...

με την μελετη πανω στο καθε συλλεκτικο που εχεις... καταλαβαινεις και τον θησαυρο που μπορει να εχεις στα χερια σου... αυτος δεν ειναι απαραιτητα υλικος... και να μεταφραζετε σε χρημα... αλλα να εχει να κανει με την ιστορια, με καποιο ιστορικο προσωπο, μια γνωστη στιγμη στην ιστορια οπως μια πολιορκια, μια μαχη, την γεννηση ή τον θανατο ενος κρατους,  την γεννηση, τον γαμο ή τον θανατο ενος βασιλια... και τοσα αλλα!

στο κατω κατω.... για οτι κανουμε στην ζωη μας και για οτι αποκτουμε, πρωτα δεν τα μελεταμε; αναφερομαι τοσο σε υλικο οσο και σε συναισθηματικο κοσμο. δεν μαζευουμε πληροφοριες και αναλογα αν μας κανει... αν ταιριαζει με αυτο που ψαχνουμε το κραταμε ή το αποκτουμε; Κλείσιμο ματιού
δεν ειναι απαραιτητο να τα κανεις φυσικα.. αλλα μετα αναλαμβανεις και τις τυχον ευθυνες των πραξεων σου... ετσι λοιπον και στον συλλεκτισμο... οι κακοτοπιες ειναι πολλες.... και ο δρομος ειναι μακρυς και δυσκολος! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 02:10:21 μμ »

ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας,ηθελα τις γνωμες σας γιατι πολλες φορες ερχεται καποιος φιλος σπιτι και σε ρωταει θαυμαζοντας την συλλογη σου διαφορα,πολλες φορες γνωριζω και απανταω,αλλα ειναι και φορες που δεν ξερω την ιστορια ενος αντικειμενου και δεν αισθανομαι καλα που δεν εχω την απαντηση.Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον απο εσας?
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 05:57:49 μμ »

Αργά ή γρήγορα νομίζω ότι ένας σοβαρός συλλέκτης θα ασχοληθεί με την ιστορία των αντικειμένων που συλλέγει, αν για κάποιο λόγο δεν το κάνει ήδη. Μπορεί η άγνοια της ιστορίας να μην "κάνει" το συλλέκτη απαραίτητα, μακροπρόθεσμα όμως αν θέλει να αποφύγει τις "κακοτοπιές" που είπαν και οι υπόλοιποι θα πρέπει να το κάνει.

Υπάρχουν περιπτώσεις συλλεκτών που έχουν δώσει αστρονομικά ποσά για για τις συλλογές τους, για να ανακαλύψουν αργότερα ότι είναι γεμάτες κόπιες. Αυτό δε δείχνει ότι τόσα χρόνια δεν είχαν το "μικρόβιο" ή ότι δεν ήταν συλλέκτες, εν τέλει όμως, η συλλογή κάνει το συλλέκτη. Αν έχεις μια συλλογή αντιγράφων και πλαστών, τότε τι είσαι;

Γενικά, για την τελευταία ερώτηση, φροντίζω να ξέρω την ιστορία ενός αντικειμένου, όπως και τις ποικιλίες του και τα πλαστά που κυκλοφορούν, πριν το αγοράσω. Για μοναδικά αντικείμενα, η γνώση της ιστορίας γενικότερα και το αν αυτή "δένει" με το αντικείμενο, είναι επίσης σημαντικό κριτήριο, πριν βγάλω τα με ιδρώτα κερδισμένα ευρουλάκια μου από την τσέπη...  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
vasilisxXx21
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 277


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 09:42:16 μμ »

Kαθε νομισμα και διαφορετικη ιστορια αυτο πιστευω τα λεει ολα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 10:54:24 μμ »

ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας,ηθελα τις γνωμες σας γιατι πολλες φορες ερχεται καποιος φιλος σπιτι και σε ρωταει θαυμαζοντας την συλλογη σου διαφορα,πολλες φορες γνωριζω και απανταω,αλλα ειναι και φορες που δεν ξερω την ιστορια ενος αντικειμενου και δεν αισθανομαι καλα που δεν εχω την απαντηση.Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον απο εσας?

φυσικα και μπορει να συμβει κατι τετοιο! σε πολλα συλλεκτικα ειναι δυσκολο να βρεις αρκετες πληροφοριες! ετσι.. παντα θα υπαρχουν καποια που... θα σε πιασουν οι αλλοι αδιαβαστο!

παντα θελει υπομονη και επιμονη!! μπορει να περασει καιρος γιαν α βρεις πληροφοριες.. και ποτε μην ξεχνας οτι παντα θα υπαρχουν και προθυμοι να σε βοηθησουν αν μπορουν και ξερουν! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 03:12:33 μμ »

ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας,ηθελα τις γνωμες σας γιατι πολλες φορες ερχεται καποιος φιλος σπιτι και σε ρωταει θαυμαζοντας την συλλογη σου διαφορα,πολλες φορες γνωριζω και απανταω,αλλα ειναι και φορες που δεν ξερω την ιστορια ενος αντικειμενου και δεν αισθανομαι καλα που δεν εχω την απαντηση.Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον απο εσας?

φυσικα και μπορει να συμβει κατι τετοιο! σε πολλα συλλεκτικα ειναι δυσκολο να βρεις αρκετες πληροφοριες! ετσι.. παντα θα υπαρχουν καποια που... θα σε πιασουν οι αλλοι αδιαβαστο!

παντα θελει υπομονη και επιμονη!! μπορει να περασει καιρος γιαν α βρεις πληροφοριες.. και ποτε μην ξεχνας οτι παντα θα υπαρχουν και προθυμοι να σε βοηθησουν αν μπορουν και ξερουν! Χαμόγελο
+1
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 08:40:36 μμ »

φυσικα και μπορει να συμβει κατι τετοιο! σε πολλα συλλεκτικα ειναι δυσκολο να βρεις αρκετες πληροφοριες! ετσι.. παντα θα υπαρχουν καποια που... θα σε πιασουν οι αλλοι αδιαβαστο!

Αυτό είναι απόλυτα σωστό. Ίσως να κινδυνεύει να εκτροχιαστεί η κουβέντα από το αρχικό ερώτημα, αλλά μπορεί και να σχετίζεται, οπότε... ας δούμε μερικές γνώμες στο ερώτημα:

"Εξειδίκευση" ή "ανοιχτά όρια" σε ό,τι συλλέγουμε; Συλλέγουμε δηλαδή ό,τι μας αρέσει σε κάθε στιγμή ή συλλέγουμε έναν συγκεκριμένο τομέα, τον οποίο προσπαθούμε να εξαντλήσουμε ως προς τις ποικιλίες, τους κατασκευαστές κτλ;

Το οποίο μπορεί να οδηγεί στο ερώτημα: Είναι τελικά συλλογή μια μάζωξη συλλεκτικών αντικειμένων, ανομοιογενών όμως μεταξύ τους;

Αρκετές φορές έχω αναρωτηθεί γι αυτό...  Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
kostantinos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 08:57:01 μμ »

Γιωργο και εγω εχω αναρωτηθει γι αυτο και μια ακομα ερωτηση ειναι ο συλλεκτης πρεπει να εχει μεγαλη ποσοτητα απο ενα ειδος η καλυτερη ποιοτητα με λιγοτερα κομματια?
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 01:01:26 πμ »

Γιωργο και εγω εχω αναρωτηθει γι αυτο και μια ακομα ερωτηση ειναι ο συλλεκτης πρεπει να εχει μεγαλη ποσοτητα απο ενα ειδος η καλυτερη ποιοτητα με λιγοτερα κομματια?

Καθαρά προσωπικά νομίζω ότι ο "χρυσός κανόνας" είναι "να συλλέγεις αυτό που σου αρέσει, όταν σου αρέσει, για όσο σου αρέσει".

Παρ' όλα αυτά, προσωπικά και πάλι, νομίζω ότι η εξειδίκευση φέρνει μια κάποια ποιότητα στη συλλογή και με το χρόνο γνώση, που όταν μοιράζεται μέσα στη συλλεκτική κοινότητα, βγαίνουν όλοι κερδισμένοι.

Αρχικά είναι θέμα γούστου και του πώς "τρέφεις το μικρόβιο". Μακροπρόθεσμα όμως, αν εξειδικεύει κανείς τη συλλογή του θα έχει μια ποιότητα, συνοχή και το αποτέλεσμα θα είναι πιο ικανοποιητικό.

Κρατάω την αντίληψη ενός συλλέκτη με αρκετές δεκαετίες πίσω του, που είχε πει ότι "τα λίγα, ποιοτικά και καλά είναι αυτά που ευχαριστούν όσους γνωρίζουν, τα πολλά, κατώτερης κατάστασης και εύκολα είναι για να εντυπωσιάζουν τους ανίδεους".

Φυσικά μπορεί κανείς να διαφωνεί ριζικά με αυτό, εξ άλλου είπαμε... το πώς "ικανοποιείς την αρρώστια" είναι που μετράει!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 01:16:19 πμ »

Δε θα μας βαθμολογησει κανενας για τις συλλογες μας, ουτε θα τις παρουμε μαζι μας........
Κανουμε το γουστο μας, ικανοποιουμε τον εγωισμο μας! μαζευουμε ότι και οπως μας αρεσει και ολα καλα...!  Κλείσιμο ματιού

Αν πουμε να το αναλυσουμε, θελουμε ψυχολογους, γιατι ο συλλεκτισμος ειναι δραστηριοτητα που εχει να κανει καθαρα με το ψυχολογικο κομματι του ανθρωπου
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 25, 2014, 12:50:26 μμ »

Παρ' όλα αυτά, προσωπικά και πάλι, νομίζω ότι η εξειδίκευση φέρνει μια κάποια ποιότητα στη συλλογή και με το χρόνο γνώση, που όταν μοιράζεται μέσα στη συλλεκτική κοινότητα, βγαίνουν όλοι κερδισμένοι.

Αρχικά είναι θέμα γούστου και του πώς "τρέφεις το μικρόβιο". Μακροπρόθεσμα όμως, αν εξειδικεύει κανείς τη συλλογή του θα έχει μια ποιότητα, συνοχή και το αποτέλεσμα θα είναι πιο ικανοποιητικό.

Κρατάω την αντίληψη ενός συλλέκτη με αρκετές δεκαετίες πίσω του, που είχε πει ότι "τα λίγα, ποιοτικά και καλά είναι αυτά που ευχαριστούν όσους γνωρίζουν, τα πολλά, κατώτερης κατάστασης και εύκολα είναι για να εντυπωσιάζουν τους ανίδεους".

Φυσικά μπορεί κανείς να διαφωνεί ριζικά με αυτό, εξ άλλου είπαμε... το πώς "ικανοποιείς την αρρώστια" είναι που μετράει!  Χαμόγελο

Γιώργο, η εξειδίκευση, σίγουρα σου δίνει τη δυνατότητα να γνωρίσεις άριστα το αντικείμενο που συλλέγεις και να φτιάξεις με τον καιρό, μια αξιόλογη συλλογή.
Αυτό που με προβληματίζει σε αυτό, είναι ο παράγοντας μονοτονία και η απογοήτευση της μη ολοκλήρωσης.
Σκέψου μια συλλογή μόνο με δίευρα, (ή οποιοδήποτε νόμισμα με ίδια την μία πλευρά και πάντα το ίδιο μέγεθος), επίσης σκέψου μιά συλλογή, που της λείπει ένα νόμισμα, το οποίο έχουν μόνο 2 άτομα στον κόσμο ή είναι τόσο ακριβό που δεν γίνεται να το αποκτήσεις και να ολοκληρώσεις τη συλλογή σου.
Τόσος κόπος, χρόνος, χρήμα, διάβασμα και πάντα θα έχεις λειψή συλλογή!

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences