Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:04:43 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Στρατιωτική αεροπορική βάση σε κλίμακα  (Αναγνώστηκε 5541 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 11, 2014, 06:06:15 μμ »

Φίλοι καλησπέρα! Ένα από τα χόμπυ μου είναι ο μοντελισμός. Φτιάχνω ως επί το πλείστον στρατιωτικά αεροπλάνα σε κλίμακα 1:72 (έχω πάνω από 60 μοντέλα) και τα έχω τοποθετήσει σε ειδικές βιβλιοθήκες με φωτισμό από πίσω κ.λ.π. Όμως, πάντα σκεφτόμουν να φτιάξω μια αεροπορική βάση με shelters, προσωπικό, αντιαεροπορικά, οχήματα κ.λ.π. Έχει φτιάξει ποτέ κάποιος φίλος για να δώσει καμιά ιδέα;
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1042


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 06:11:51 μμ »

δεν ανεβαζεις καμμια φωτο να δουμε ? Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 06:26:30 μμ »

Φίλε greenday τα μοντέλα μου είναι στις βιβλιοθήκες που έφτιαξα. Ευχαρίστως να ανεβάσω φώτο από την βάση αλλά πρέπει πρώτα να την φτιάξω!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 08:41:11 μμ »

Για παράδειγμα θα μπορούσε ίσως να ήταν ένα τμήμα αεροπορικής βάσης με 2-3 shelter, 1 mirage 2000-5 με magic και mica, 1 mirage 2000 με 2 exocet και magic (με ελληνικά διακριτικά), προσωπικό εδάφους, κάποια οχήματα εφοδιασμού και ένα σύστημα αντιαεροπορικής προστασίας. Κάπως έτσι το φαντάζομαι...
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1042


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 10:34:14 μμ »

για τα αεροπλανα ελεγα εγω για φωτογραφιες ! κριμα που δεν εχω ιδεα στο να σε βοηθησω και μονο θελω να δω ! ελπιζω να μην ακουγετε κακο δεν το εννοω ετσι...

ακομη υπηρχε ενα θεμα εδω μεσα αλλα δεν ξερω που ειναι ακριβως που καποιος ειχε φτιαξει ανθρωπακια και καποια οχηματα και ολα μεσα σε ενα "σχεδιο" αλλα δεν ξερω που ακριβως...εχε υπομονη καποιος θα βρεθει πιστευω
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 11, 2014, 10:42:31 μμ »

Γίνε μέλος στο modelclub, σίγουρα θα σε βοηθήσουν.

Εμένα μου αρέσουν διοράματα σε 1:35, κυρίως AFV, WWII
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 01:59:59 πμ »

Καλησπέρα! Googlαρε "1/72 airfield diorama" και "1/72 airfield diorama materials", ψάξε βιβλιογραφία και εικόνες με αεροδρόμια περιόδου που σε ενδιαφέρει, ρώτα στο modelclub και βάλε φαντασία και πειραματίσου.

Αν θες και μπορείς ανέβασε κανένα αεροπλάνο εδώ να χαζέψουμε τπτ!

φιλικά
Κώστας


Καταγράφηκε
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 08:09:56 πμ »

Φίλοι σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Παλιά έφτιαχνα σε μεγαλύτερη κλίμακα αλλά τα θεώρησα τεράστια και χωροκατακτητικά και πλέον στα αεροπλάνα συνήθησα την 1:72. Ευχαρίστως να ανεβάσω φώτο αλλά στη παρούσα φάση είμαι σε κατάσταση μετακόμισης. Μόλις επιστρέψω στην έδρα μου στην Αθήνα να ανεβάσω.
Καταγράφηκε
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 09:56:01 πμ »

Googlara αυτά που προτείνατε...ωραίες ιδέες....φτιάχτηκα τώρα.... Από τότε που ξεκίνησα τον μοντελισμό.....πάνε πάνω από 20 χρόνια....πάντα το είχα στο μυαλό μου να φτιάξω και μια ελληνική αεροπορική βάση... εντάξει θα μου πάρει άλλα 5-6 χρόνια να την ολοκληρώσω αλλά χαλάλι ο κόπος!
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 09:44:11 μμ »

εχω φτιαξει μια ''προωθημενη'' βαση ανεφοδιασμου στην σιβηρια με ένα mig 25 foxbat, κουβερτούλες επανω στα φτερα ,και στον κωνο του ρανταρ,για να μην κρυωνουν τα συστηματα την ωρα του ανεφοδιασμου,χιονι γύρω-γύρω ,συρματοπλέγματα με στυλους και πινακίδες,και το προσωπικο εδαφους να φορτωνει έναν πυραυλο αερος-αερος με το ''καροτσακι''...
μην ζητατε φωτο ,γιατι το πρόβλημα της μεταφορας τους από το πατρικο μου στην αθηνα,παραμενει αλυτο... Κλάμα

τωρα αν σε ενδιαφερει,οι κουβέρτες εγιναν από λευκοπλαστ,που κολληθηκε στα δυο (κολλα με κολλα)και βαφτηκε αναλογα,τις τυλιξα με χοντρη κλωστη για να μοιαζουν δεμενες με σχοινια (λογο αερα) Κλείσιμο ματιού

ο φραχτης εγινε από βαμμενες στρογγυλες οδοντογλυφίδες,και βαμμενο τουλι από πομπονιερα,ειναι ο,τι πιο ρεαλιστικο,αν θες να βαλεις και αγκαθωτο πλεγμα (εγω δεν εβαλα)υπαρχει τροπος να το φτιαξεις με πολύ ψιλο συρμα τυλιγμενο γυρω από ένα στυλο η μαρκαδορο.... Κλείσιμο ματιού

το χιονι εγινε με κοινο γυψο,τον οποιο κοσκινιζα και σταδιακα ψεκαζα με το φσιτ-φσιτ,των λουλουδιών,βαζεις και ένα δυο πετραδάκια για βραχους και εχεις το τελειο χιονι, κοσκινισμα-φσιτ... κοσκινισμα-φσιτ... Κλείσιμο ματιού
τωρα αν θες ιδεες για τα τολ,υπαρχουν ετοιμα φυλλα πλαστικου που θα τα ''κουρμπαρεις'' με το πιστολακι πανω σε χοντρη σωληνα,η αν εχεις τον τροπο θα κοψεις μια σωληνα με μεγαλο Φ στην μεση και θα εχεις 2 τολ... Κλείσιμο ματιού
αν μπορω να βοηθησω στην διαθεση σας ,μονο που δεν εχω και πολύ χρονο πια,ουτε το σπιτι δεν με βλεπει,με πιεζει η δουλεια και εχω χαθει... Ντροπή
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
Erasitexnis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 45


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 12, 2014, 10:35:52 μμ »

Φίλε ωραίες οι ιδέες και τεχνικές που προτείνεις...ιδιαίτερα χρήσιμη θα μου φανεί η ιδέα για τα shelter με τη σωλήνα...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences