Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:48:38 μμ
Σελίδες: 1 ... 57 58 [59] 60 61 ... 71
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωρίσεις-εκτιμήσεις γραμματοσήμων,μεμονωμένων & επί φακέλλου  (Αναγνώστηκε 284758 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #870 στις: Απρίλιος 27, 2017, 02:39:39 μμ »

Βινιετα "Εθνική Ενωσης Ελλάς"
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #871 στις: Απρίλιος 27, 2017, 06:49:57 μμ »

Ουδείς;
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #872 στις: Απρίλιος 27, 2017, 09:42:07 μμ »

 Χαμόγελο
Βλέπω χθες το πρώτο ποστ λέω θα το δω το βράδυ στον κατάλογο το ξέχασα....
Σίγουρα φαίνεται ενδιαφέρον,απο μνήμης έχει τιμή στον κατάλογο,στην μεγένθυνση λογικά δεν είναι πλαστη,ίδιο χρώμα,ίδια στοιχεία,εντάξει,φωτο στο internet έχουμε δεν το εξετάζουμε ''στο χέρι'',αλλά φαίνεται οκ!
Τα ρολογάκια {νομίζω έχουμε και τοπικ παρακάτω}είναι πάντα πολύ ενδιαφέρον,υπάρχει μελέτη κυρίως για τις οδοντώσεις,έπειτα στις σφραγίδες τους{βλέπω και μια ''95'' Κωνταντινούπολη}και παρατηρώ και στη δεύτερη σειρα ένα 5λ πολύ ενδιαφέρον,μετατοπισμένο κέντρο,λογικά απο το χρώμα πρέπει να ανήκει στη τρίτη έκδοση,
Οι άλλες δύο περιπτώσεις,η τρίτη πρέπει να είναι ιδιωτική περίπτωση κάποιας βαλκανικής χώρας πιθανόν της Βουλγαρίας,το λέω γιατι πρόσφατα ασχολούμουν με τα ξένα γραμμ.μου και δεν συνάντησα κάτι τέτοιο{αλλά και γενικότερα πρώτη φορά το βλέπω}
Τέλος η τελευταία είναι ιδιωτικό κατασκεύασμα μιας φασιστικής οργάνωσης της δεκαετίας του '30,γνωστής και σαν Ε.Ε.Ε. {κάνανε και πορεία απο την Θεσσαλονίκη προς την Αθήνα για να καταλάβουν με τον όγκο τους την εξουσία,στα πρότυπα της αντίστοιχης προ επταετίας πορείας του Μουσσολίνι στη Ρώμη,μόνο που οι δικοί μας στο Βόλο τα παράτησαν...}
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #873 στις: Απρίλιος 28, 2017, 06:33:26 πμ »

Παναγιωτη,σε ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #874 στις: Μάιος 05, 2017, 07:59:44 μμ »

Εγώ συνεχίζω να βάζω,και οποίος θέλει γράφει ελεύθερα.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #875 στις: Μάιος 05, 2017, 09:03:21 μμ »

Πάντα σε κλίμα ελευθερίας{ Χαμόγελο},η πρώτη σειρά είναι του 1914,ανεπίσημη έκδοση των τοπικων αρχων της Μοσχόπολης στην Β.Ηπειρο,μερος μιας σειρας κινήσεων να φέρουν προ τετελεσμένων σχετικά με την ενσωμάτωσή τους στον εθνικό κορμό.Εχει τιμή σε όλους τους καταλόγους,και με ποικιλίες στους χρωματισμούς,κέντρου και περιγράμματος εικόνας,αλλά και πολλές πλαστότητες,Απο τιμή δεν θυμάμαι καλά,απο μνήμης εξάλλου γραφω,αλλά δεν είναι ακριβη,γύρω στα 50ε,
Η επόμενη φωτο είναι γραμμ.Σάμου,της ίδιας λογικής με το παραπάνω ,μόνο που εδώ ευωδόθηκε η προσπάθεια και ενώθηκε με τον εθνικό κορμο,του 1912 έκδοση.Ωραία μπάντα με την εκτυπωτική φίρμα κάτω να λειτουργεί σαν πιστοποιητικό,μικρής σχετικά αξίας και αυτό,
Τέλος σε απόκομμα της ίδιας σειράς,διχοτομημένο σαν χρήση της μισής αξίας,αν και πολλά όπως αυτο είναι φιλοτελικής κατασκευής και όχι ταχ.χρήσης,σαφώς με καλύτερα εμπορικά αποτελέσματα,αν θυμάμαι αυτα βγαίνουν στα 20ε
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #876 στις: Μάιος 05, 2017, 09:14:03 μμ »

Να βάλω και εγώ 2 για πάρλα..  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #877 στις: Μάιος 05, 2017, 09:58:24 μμ »

Κάτσε αγαπητέ dleogr,εσύ ξέρεις τι είναι αυτα  Χαμόγελο
Ενω ο φίλος μας Κώστας ανεβάζει γραμμ.που ενδεχομένος δεν ξέρει τι είναι,όπως έκανα και εγώ το πρωι με μια περίπτωση στην ενότητα των ξένων,για να μάθει.
Εκτος αν μιλήσουμε για τυχον περίπτωση πλαστης επισήμανσης στη πάνω ζεύγος και συνολικά σαν πλαστο στο ενάριθμο,εκει ναι
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #878 στις: Μάιος 05, 2017, 10:00:58 μμ »

Να την εξετάσουμε την περίπτωση τις πλαστότητας ναι, αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι γνήσια
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #879 στις: Μάιος 05, 2017, 10:02:29 μμ »

Παναγιώτη σε ευχαριστώ.Η αλήθεια είναι οτι όντως,όσα κομματια δεν γνωρίζω,τα βάζω εδώ για να μάθω τι είναι.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #880 στις: Μάιος 05, 2017, 10:11:56 μμ »

Στην περίπτωση του ζευγαριού το είχα κάποια στιγμή στο εβαυ για πούλημα.
Βγαίνει ένας τύπος κάποια στιγμή και μου στέλνει ένα μήνυμα βγάλτο φίλε αυτό είναι πλαστό μου λέει.
Του απαντάω που το ξέρεις εσύ παλικάρι μου ? Κανε με σοφότερο... Ποτέ δεν πήρα απάντηση.
Εμένα μου φαίνεται ένα κανονικότατο δοκίμιο. Αν κάποιος ξέρει κάτι ας το πει.
Καταγράφηκε
PantelisP
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #881 στις: Μάιος 05, 2017, 11:24:41 μμ »

Καλησπέρα! Χάζευα πριν λίγο και έπεσα σε αυτό το γραμματόσημο 5 δραχμών των Ολυμπιακών Αγώνων του 1896. Μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να κάνει μια αξιολόγηση/εκτίμηση, καθώς γνωρίζω ότι είναι αρκετά δύσκολο κομμάτι, με υψηλή αξία καταλόγου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1798


Προφίλ
« Απάντηση #882 στις: Μάιος 06, 2017, 02:45:39 πμ »

Β΄διαλογής ποιότητα, λόγω προβληματικής οδόντωσης. Αν δεν υφίστανται επιπλέον προβλήματα (λεπτύνσεις, τσακίσματα), 100 ως 150 ευρώ maximum.

Γνωστός δημοπρατικός οίκος, ανάλογης ποιότητας κομμάτια τα εκκινεί γύρω στα 100



 
Καταγράφηκε
PantelisP
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #883 στις: Μάιος 06, 2017, 09:35:50 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Καταγράφηκε
PantelisP
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #884 στις: Μάιος 08, 2017, 11:25:32 μμ »

Καλησπέρα! Απέκτησα πρόσφατα αυτά τα χαρτόσημα, που είναι επισημάνσεις σε γραμματόσημα της εκστρατείας του 1913. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό ή περισσότερες πληροφορίες; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 57 58 [59] 60 61 ... 71
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences