Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:53:04 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φύλλα άλμπουμ χειροποίητα  (Αναγνώστηκε 2872 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Evans
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Μάιος 14, 2019, 11:32:52 πμ »

Χαιρετίζω την παρέα. Είμαι από την εφηβεία μου συλλέκτης γραμματοσήμων, τα παράτησα και τώρα κοντά στα 50 αποφάσισα να ξεκινήσω ξανά. Κάλλιο αργά παρά ποτέ! Σαρκασμός
Βλέποντας τα φύλλα του εμπορίου από τους μεγάλους οίκους, τα βρίσκω άχρωμα και ολίγον τι βαρετά, δεν έχουν κάποιο χαρακτήρα και είναι λογικό. Όσο πιο γενικά είναι, πιάνουν πιο πολλά γούστα.
Σκέφτομαι λοιπόν να φτιάξω δικά μου φύλλα και θα εκτιμούσα αν έχουν κάποιοι φίλοι εδώ κάποιες φώτο να ανεβάσουν αν έχουν φτιάξει ώστε να πάρω καμμιά ιδέα. Ανεβάζω ένα δείγμα, αν και θα πρέπει να επιλυθούν διάφορα τεχνικά ζητήματα (εκτύπωση, χαρτί, σύνδεση με το binder κλπ.) ώστε να είναι ένα όμορφο αποτέλεσμα.
Εννοείται ότι καθώς άπειρος δέχομαι οποιαδήποτε παρατήρηση! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
mpalarina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 15, 2019, 11:45:42 πμ »

Καλησπέρα και συχγαρητήρια για την πρωτοβουλία. Κι εγώ την ίδια άποψη ενστερνίζομαι και έχω φτιάξει δικές μου σελίδες. Σου παραθέτω δείγμα. Εγώ τα σχεδιάζω σε corelDraw και Inkscape και τα έχω εκτυπώσει σε χαρτί velvet 350gr. Είναι ασπρόμαυρα για να πέφτει το μάτι στα χρώματα των γραμματοσήμων. Επίσης βάζω τον Ερμή του Da Bolgna στα περισσότερα ή κάτι ανάλογο του θέματος πχ στα ολυμπιακά έβαλα το δισκοβόλο του Μύρωνα.

Τα φύλλα τα τοποθετώ σε ζελατίνες αρκετά χοντρές που έχουν 4 τρύπες και τα κλασέρ είναι χειροποιήτα συγκεκριμένης εταιρείας. Επίσης χρησιμοποιώ ποσέτες της leuchtturm. Επίσης πριν από κάθε έκδοση έχω μια ξεχωριστή σελίδα όπου γράφω λεπτομέρειες για την εκάστοτη έκδοση.

Σε αυτό που ανέβασες θα πρότεινα να αλλάξεις τη γλώσσα (γιατί να είναι αγγλικά;) κι επίσης θα αφαιρούσα τις εικόνες των γραμματοσήμων γιατί αυτό στην εκτύπωση θα είναι πολύ μελάνι άρα υπάρχει και κίνδυνος να ζαρώσει το φύλλο. Κατά τα άλλα πολύ όμορφη!

Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 15, 2019, 12:00:58 μμ »

Ωραία δουλειά και με μεράκι.Πολλά συγχαρητήρια.Σε κάποιο άλλο ποστ κάποιοι προσπαθούν να καταλάβουν αν είναι επενδυτές ή συλλέκτες.Εσείς κυρία μου νομίζω μπορείτε να πείτε την γνώμη σας για να ξεκαθαρίσουν μερικά πράγματα.
Να συμπληρώσω επίσης ότι δεν είμαι συλλέκτης γραμματοσήμων(έχω κάποια λίγα)αλλά αυτό δεν με εμποδίζει να θαυμάζω το ωραίο.
Καταγράφηκε
Evans
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 15, 2019, 12:39:23 μμ »

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες mpalarina, σε τι εκτυπωτή τα εκτυπώνεις? απλό οικιακό ή τίποτα πιο επαγγελματικό? το λέω γιατί βλέπω ότι χρησιμοποιείς προγράμματα σχεδιαστικά. Επίσης η γραμματοσειρά σου φανταστική! Εγώ το έφτιαξα σε PowerPoint. Δοκίμασα κάτι προγράμματα σαν το Stamp album studio κλπ. αλλά είχαν τόσα bugs και τα παράτησα ώστε να διατηρήσω την ψυχική μου ηρεμία χαχα
Ψάχνω τώρα πως θα συνδέσω τη σελίδα με το binder. Οι ζελατίνες είναι η προφανής λύση. Είδα και κάτι filing strips που κολλάνε στη σελίδα αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.
Καλή δουλειά πάντως, συγχαρητήρια!
Καταγράφηκε
mpalarina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 15, 2019, 12:43:45 μμ »

Ωραία δουλειά και με μεράκι.Πολλά συγχαρητήρια.Σε κάποιο άλλο ποστ κάποιοι προσπαθούν να καταλάβουν αν είναι επενδυτές ή συλλέκτες.Εσείς κυρία μου νομίζω μπορείτε να πείτε την γνώμη σας για να ξεκαθαρίσουν μερικά πράγματα.
Να συμπληρώσω επίσης ότι δεν είμαι συλλέκτης γραμματοσήμων(έχω κάποια λίγα)αλλά αυτό δεν με εμποδίζει να θαυμάζω το ωραίο.
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια! Όσο για τα υπόλοιπα (επειδή έχει γίνει πολλές φορές η αντίστοιχη κουβέντα) δε βρίσκω λόγο να τοποθετηθώ ξανά..Ας κάνει η καθεμία/ο καθένας ό,τι νομίζει καλύτερο. Πάντως οι συλλέκτριες/ες ξεχωρίζουν πάντα από τις υπόλοιπες/ους..
Καταγράφηκε
mpalarina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 15, 2019, 12:50:25 μμ »

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες mpalarina, σε τι εκτυπωτή τα εκτυπώνεις? απλό οικιακό ή τίποτα πιο επαγγελματικό? το λέω γιατί βλέπω ότι χρησιμοποιείς προγράμματα σχεδιαστικά. Επίσης η γραμματοσειρά σου φανταστική! Εγώ το έφτιαξα σε PowerPoint. Δοκίμασα κάτι προγράμματα σαν το Stamp album studio κλπ. αλλά είχαν τόσα bugs και τα παράτησα ώστε να διατηρήσω την ψυχική μου ηρεμία χαχα
Ψάχνω τώρα πως θα συνδέσω τη σελίδα με το binder. Οι ζελατίνες είναι η προφανής λύση. Είδα και κάτι filing strips που κολλάνε στη σελίδα αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.
Καλή δουλειά πάντως, συγχαρητήρια!


Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Ναι τα τυπώνω σε τυπογραφείο σε Α3 φύλλο (δηλαδή 2 Α4 μαζί) και μου τα κόβουν προφανώς εκεί γιατί με το χέρι δε γίνεται σωστά. Βγαίνει πάντως πολύ οικονομικά (0,30€/σελίδα περίπου) οπότε δε νομίζω να συνέφερε στο σπίτι. Βέβαια χωρίς να επέμβουν από το τυπογραφείο στις μακέτες. Αν θες να σε βοηθήσουν γίνεται αλλά δεν ξέρω το κόστος.

Όσο για τα strips που λες δε θα τα εμπιστευόμουν. Οι ζελατίνες που έχω βρει είναι πολύ καλής ποιότητας κι επίσης 0,30€ η μία. Η συγκεκριμένη γραμματοσειρά είναι monotype corsiva αλλά στις νέες σελίδες μου χρησιμοποιώ την Savoye LET CC. Τη βρίσκω πιο καλή.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences