Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:03:21 πμ
Σελίδες: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 71
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναγνωρίσεις-εκτιμήσεις γραμματοσήμων,μεμονωμένων & επί φακέλλου  (Αναγνώστηκε 284206 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #390 στις: Ιούλιος 01, 2014, 01:01:00 μμ »

Θα συμφωνήσω πως αυτό με την ακρόπολη έχει ακυρωτική γραμμή διότι ήταν επικολλημένο στο προσπέκτους της σειράς που είχε κυκλοφορήσει με τη διαφήμιση της ολυμπιακής αεροπορικής στα αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ελληνικά κι αν δεν κάνω λάθος και στα ιταλικά. Πρόκειται για προσπέκτους όπου σε κάθε σελίδα του είχε κολλημένο το γραμματόσημο πάνω σε φωτογραφία του μέρους που απεικόνιζε και κάποια λόγια για το εκάστοτε μέρος. Είναι αρκετά όμορφο. Μάλιστα έχει και ποικιλία.Είχε βγει με το λογότυπο της ολυμπιακής κι από κάτω "καλό ταξίδι". Σε κάποια έλειπε το "καλό ταξίδι" αν θυμάμαι καλά..

Δώσε φώτο στον λαό...
Καταγράφηκε
mpalarina
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78



Προφίλ WWW
« Απάντηση #391 στις: Ιούλιος 01, 2014, 03:41:08 μμ »

Δώσε φώτο στον λαό...


Here you are: http://imageshack.com/a/img856/3920/m4gy.jpg
Καταγράφηκε
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #392 στις: Ιούλιος 01, 2014, 04:17:09 μμ »

Ολα εδώ ξεκαθαρίζονται.Τελικα ολα έχουν την σημασία τους και το forum με τα σαινια του δεν αφήνει τίποτα να πέσει κάτω.Πολυ χαίρομαι.
Μηπως θα έπρεπε να βγάλουμε ολα τα περίεργα και να κάνουμε κατάλογο σαν στέκι?Θα μάθουμε και ιστορία.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #393 στις: Ιούλιος 02, 2014, 09:44:34 πμ »

Θα συμφωνήσω πως αυτό με την ακρόπολη έχει ακυρωτική γραμμή διότι ήταν επικολλημένο στο προσπέκτους της σειράς που είχε κυκλοφορήσει με τη διαφήμιση της ολυμπιακής αεροπορικής στα γαλλικά, γερμανικά, ελληνικά κι αν δεν κάνω λάθος και στα ιταλικά. Πρόκειται για προσπέκτους όπου σε κάθε σελίδα του είχε κολλημένο το γραμματόσημο πάνω σε φωτογραφία του μέρους που απεικόνιζε και κάποια λόγια για το εκάστοτε μέρος. Είναι αρκετά όμορφο. Μάλιστα έχει και ποικιλία.Είχε βγει με το λογότυπο της ολυμπιακής κι από κάτω "καλό ταξίδι". Σε κάποια έλειπε το "καλό ταξίδι" αν θυμάμαι καλά..

Το βιβλιαρακι αυτο αναφερεται και τιμολογειται στον καταλογο του Πυλαρινου 1993. Η τιμολογηση του τοτε διδεται στις 750 δραχμες, δλδ κοντα στην αξια της σφραγισμενης σειρας που στον καταλογο αυτο του 1993 ηταν 800 δραχμες. (6000 δρχ η τιμη της ασφραγιστης). Ειναι προφανως πολυ κοινο αλλα σιγουρα αρκετα ομορφο και ενδιαφερον.

Αλλο ενα, εδω:

http://www.ebay.com/itm/1961-TOURIST-PUBLCITY-ISSUE-IN-OFFICIAL-SPECIAL-ENGLISH-EDITION-COMPLETE-SET/111374306604?_trksid=p2047675.c100009.m1982&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D23823%26meid%3D8026023899230815762%26pid%3D100009%26prg%3D10177%26rk%3D5%26rkt%3D10%26sd%3D390860441722

Χαιρετισμους,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2014, 10:35:35 πμ από Helios » Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #394 στις: Ιούλιος 02, 2014, 02:39:29 μμ »

Την σειρά με την ακυρωτική γραμμή την έχω ολόκληρη, χωρίς τα prospectus. Νομίζω την είχα δει στον Ηλία τον Κυνηγάρη (eliastamps) στην Λευκωσία, μου άρεσε και την αγόρασα.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #395 στις: Ιούλιος 02, 2014, 09:18:12 μμ »

Βγάλε μια φωτό αν μπορεις
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #396 στις: Ιούλιος 03, 2014, 12:52:43 πμ »

´Οταν επιστρέψω Κύπρο αρχές Αυγούστου, ευχαρίστως.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σπύρος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #397 στις: Ιούλιος 08, 2014, 12:05:09 μμ »

Γεια σας και απο εμενα,εχω μια συλλογη απο γραμματοσημα του πατερα μου και θα ηθελα
καποιος,εαν γνωριζει,να μου πει τα γραμματοσημα που θα επισυναψω με φωτογραφιες εαν
εχουν καποια αξια.Σας ευχαριστω πολυ.

free adult image hosting

image sharing sites

image hosting over 5mb

upload image online free

jpg images
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #398 στις: Ιούλιος 10, 2014, 08:28:18 μμ »

Καλησπερα Σπυρο. Τα γραμματοσημα ειναι κοινα και καποια απο αυτα αρκετα ταλαιπωρημενα. Η αξια τους ειναι περισσοτερο συναισθηματικη καθως προερχονται απο τον πατερα σου και μπορουν να αποτελεσουν την αρχη μιας προσπαθειας συλλογης και ενασχολησης με τα ελληνικα γραμματοσημα. Η χρηματικη τους ομως αξια ειναι ελαχιστη.

Χαιρετισμους,

Νικος
Καταγράφηκε

Σπύρος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #399 στις: Ιούλιος 10, 2014, 11:09:20 μμ »

Σ' ευχαριστώ Νίκο γιά την απάντηση.Ήθελα απλώς να ξέρω αν υπάρχει κάποια αξία καί όχι να τα πουλήσω.Το ήξερα πως δεν έχω κάποιο θησαυρό!Ανακάλυψα όμως πως είχε ο πατέρας μου καί ένα άλμπουμ με πολλά ξένα γραμματόσημα από διάφορες χώρες.Μόλις τα τακτοποιήσω θα ανεβάσω κάποιες φωτό να μού πείς την γνώμη σου.Καί πάλι σ' ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
panos_co
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #400 στις: Μάρτιος 30, 2015, 01:53:46 μμ »

Θα ήθελα οποιαδήποτε πληροφορία για ημερομηνία κυκλοφορίας του , γενικότερης ιστορίας του
πως ονομάζεται
ευχαριστώ πολύ !!
Καταγράφηκε
panos_co
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #401 στις: Μάρτιος 30, 2015, 01:54:35 μμ »

φωτογραφίες και απο τις δυο πλευρές
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #402 στις: Μάρτιος 30, 2015, 03:58:16 μμ »

χεχε ενδιαφέρουσα καρτούλα.

Στην πρώτη παράγραφο αναφέρει (για τους μη γαλόφωνους) τι έκαναν οι αρχαίοι έλληνες όταν ήθελαν να επικοινωνήσουν (ουσιαστικά να ανταλλάξουν μηνύματα, κάτι που έκαναν με δρομείς κλπ.) και στη δεύτερη ότι η ελληνική ταχυδρομική υπηρεσία σήμερα (τότε) βρίσκεται σε καλό επίπεδο στις πόλεις, μένει να βελτιωθεί στην ύπαιθρο. Τέλος, ο υπότιτλος (κάτω κάτω) φανερώνει ότι πρόκειται για έκδοση με γραμματόσημα από διάφορες χώρες (εικάζω ότι τα επικολλούσε ο ίδιος ο εκδότης, αφού πρώτα τα σφράγιζε με δικές του σφραγίδες...). Προφανώς θα πωλείτο κάπου στις αρχές του 20ου αιώνα, στη Γαλλία. Πότε ακριβώς άγνωστο, αλλά προφανώς μετά το 1901.

ΥΓ. Με την ευκαιρία, Πάνο, μπορείς στο ίδιο το μήνυμα να αναρτάς κάθε φορά και τις φωτογραφίες σου (περισσότερες επιλογές -> και βάζεις 4 ως 120 ΚΒ. Για μεγαλύτερες, image hosting και λινκ). Δεν χρειάζεται δηλ. να κάνεις δεύτερο μήνυμα.
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #403 στις: Μάρτιος 30, 2015, 04:42:13 μμ »

Εκτός, εάν, Πάνο, τα γραμματόσημα είναι τυπωμένα πάνω και όχι κολλημένα (εσύ που το κρατάς στα χέρια σου ξέρεις καλύτερα), οπότε αυτό θα έκανε την καρτούλα πολύ μεταγενέστερη (και... λιγότερο ενδιαφέρουσα, φοβάμαι!)
Καταγράφηκε
panos_co
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #404 στις: Μάρτιος 30, 2015, 06:57:15 μμ »

Δυστυχως έχεις δίκιο Νίκο τα γραμματόσημα δεν είναι κολλήμένα πάνω.
Οπότε μάλλον είναι μεταγενέστερο αλλα πόσο μεταγενέστερο..
Νόμιζα πως η καρτα θα είχε κάποια ονομασία οπως το επιστολικόν δελτάριον.
Οπως και να έχει είναι κάτι το διαφορετικό.
Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου πείς τι είναι δεν μπορούσα να το βρώ.


Υ.Γ Το γνωρίζω Νίκο.Δεν γνωρίζω όμως το image hosting και λινκ.Όποτε γραφω μια παράγραφο
είτε ενα προσωπικό μηνύμα και πάω να στείλω την φωτογραφία με πετάει έξω και όταν ξεχάσω να
κάνω copy το μηνυμα μου αναγκάζομαι να το ξαναπληκτρολογώ.Και πόσο μάλλον όταν θέλεις απο χαρά να ανεβάσεις άμεσα τις φωτογραφίες  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 71
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences