Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 09:30:03 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "Δίκαια" τιμή χρυσού και κόστος εξώρυξης  (Αναγνώστηκε 11909 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 11:45:54 μμ »

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε ποιο είναι το κόστος εξώρυξης μιας ουγγιάς χρυσού με τα σημερινά δεδομένα , δηλαδή με τις σημερινές ισοτιμίες του πετρελαίου και του δολλαρίου.

Οπωσδήποτε η εξώρυξη του χρυσού απαιτεί την κατανάλωση ενέργειας (πετρελαίου).

Η τιμή της Oz του χρυσού αποτιμάται διεθνώς σε $ ΗΠΑ , άρα είναι και αυτός ένας παράγων διαμόρφωσης της τιμής του.

Επίσης η τιμή του εξαρτάται από τις διεθνείς γεωπολιτικές συνθήκες , αλλά και απο τα μάκρο στοιχεία της παγκόσμιας οικονομίας .

Πιστεύω πάντως ότι η τιμή του χρυσού δεν μπορεί να πέσει κάτω από το κόστος εξώρυξης διότι τότε σταματάει η παραγωγή των χρυσωρυχείων.

Κατά την γνώμη μου δηλαδή η "ονομαστική αξία" του χρυσού είναι το κόστος εξώρυξης καθώς αποτελεί τον σημαντικότερο παράγοντα διαμόρφωσης της τιμής του.


Θα ήθελα λοιπόν να ακούσω τις γνώμες σας , ποιο είναι το κόστος εξώρυξης  και απο ποιους άλλους παράγοντες εξαρτάται η τιμή του χρυσου .  Ευχαριστώ .
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 04, 2014, 11:47:19 μμ »

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε ποιο είναι το κόστος εξώρυξης μιας ουγγιάς χρυσού με τα σημερινά δεδομένα , δηλαδή με τις σημερινές ισοτιμίες του πετρελαίου και του δολλαρίου.

Οπωσδήποτε η εξώρυξη του χρυσού απαιτεί την κατανάλωση ενέργειας (πετρελαίου).

Η τιμή της Oz του χρυσού αποτιμάται διεθνώς σε $ ΗΠΑ , άρα είναι και αυτός ένας παράγων διαμόρφωσης της τιμής του.

Επίσης η τιμή του εξαρτάται από τις διεθνείς γεωπολιτικές συνθήκες , αλλά και απο τα μάκρο στοιχεία της παγκόσμιας οικονομίας .

Πιστεύω πάντως ότι η τιμή του χρυσού δεν μπορεί να πέσει κάτω από το κόστος εξώρυξης διότι τότε σταματάει η παραγωγή των χρυσωρυχείων.

Κατά την γνώμη μου δηλαδή η "ονομαστική αξία" του χρυσού είναι το κόστος εξώρυξης καθώς αποτελεί τον σημαντικότερο παράγοντα διαμόρφωσης της τιμής του.


Θα ήθελα λοιπόν να ακούσω τις γνώμες σας , ποιο είναι το κόστος εξώρυξης  και απο ποιους άλλους παράγοντες εξαρτάται η τιμή του χρυσου .  Ευχαριστώ .
1200 $
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 06:20:23 πμ »

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε ποιο είναι το κόστος εξώρυξης μιας ουγγιάς χρυσού με τα σημερινά δεδομένα , δηλαδή με τις σημερινές ισοτιμίες του πετρελαίου και του δολλαρίου.
Οπωσδήποτε η εξώρυξη του χρυσού απαιτεί την κατανάλωση ενέργειας (πετρελαίου).
Η τιμή της Oz του χρυσού αποτιμάται διεθνώς σε $ ΗΠΑ , άρα είναι και αυτός ένας παράγων διαμόρφωσης της τιμής του.
Επίσης η τιμή του εξαρτάται από τις διεθνείς γεωπολιτικές συνθήκες , αλλά και απο τα μάκρο στοιχεία της παγκόσμιας οικονομίας .
Πιστεύω πάντως ότι η τιμή του χρυσού δεν μπορεί να πέσει κάτω από το κόστος εξώρυξης διότι τότε σταματάει η παραγωγή των χρυσωρυχείων.
Κατά την γνώμη μου δηλαδή η "ονομαστική αξία" του χρυσού είναι το κόστος εξώρυξης καθώς αποτελεί τον σημαντικότερο παράγοντα διαμόρφωσης της τιμής του.
Θα ήθελα λοιπόν να ακούσω τις γνώμες σας , ποιο είναι το κόστος εξώρυξης  και απο ποιους άλλους παράγοντες εξαρτάται η τιμή του χρυσου .  Ευχαριστώ .

Μιχάλη εύλογο το ερώτημά σου επειδή όμως θα γραφούν πράγματα υποθετικά και όχι τεκμηριωμένα σου αναφέρω το εξής όσο αναφορά το κόστος εξώρυξης.
Ο μόνος αρμόδιος τομέας να σου λύση την απορία είναι ο τομέας της Εδαφομηχανικής - Βραχομηχανικής με ειδικότητα Μεταλλειολόγου Μηχανικού και όχι μόνο.
Το κόστος εξώρυξης είναι τελείως διαφορετικό από μεταλλείο σε μεταλλείο και μάλιστα έχει διαφορετικό κόστος ημερολογιακά ακόμα και σε ένα μεταλλείο,οι παράγοντες είναι πολλοί που αν τους αναλύσουμε θα γίνω κουραστικός και θα χαθεί η ουσία του ερωτήματός σου.
Εχουμε δύο ειδών μεταλλείων τα ενεργά και τα μη ενεργά,τα μη ενεργά χωρίζονται σε δύο υποκατηγορίες α) ασύμφορη εξώρυξη β) έλλειψη κοιτάσματος.
Στην πρώτη περίπτωση μένει ανενεργό μέχρι οι οικονομικές συνθήκες του επιτρέψουν να γίνει πάλι ενεργό π.χ. εκτίναξη τιμών μεταλλεύματος και όχι άλλη εναλλακτική λύση.
Με λίγα λόγια και άσε τι διαβάζεις σε ιστοσελίδες, το κόστος εξώρυξης για τον χρυσό είναι από 450$ έως 1250$ (εξαρτάται από την χώρα δραστηριοποίησης–από το βάθος του μεταλλεύματος – και τον όγκο του κοιτάσματος) έχουμε λοιπόν ένα μέσο όρο περίπου 800$ για μια διεθνή εταιρεία.
Παλαιότερα το κόστος ήταν αισθητά πιο κάτω λόγω εύρεσης πλούσιων κοιτασμάτων και σε ποιο επιφανειακές καταστάσεις.  
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 02:13:39 μμ »

Σωστός !  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 02:58:54 μμ »

Το κόστος εξόρυξης για εμένα έχει μικρή σημασία γιατί αφορά το χρυσό που εξορύσσεται τώρα.  Το 99,999% του παγκόσμιου χρυσού όμως έχει εξορυχθεί τα τελευταία 5.000 χρόνια και αποτελεί ουσιαστικά την προσφορά του μετάλλου.  Για το απόθεμα αυτό δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο το κόστος εξόρυξης.  Το κόστος εξόρυξης σαν έννοια χρησιμοποιείται περισσότερο σαν επιχείρημα marketing (πώλησης χρυσού) παρά για ουσιαστικό λόγο.  Δεν είναι άνευ σημασίας αλλά σίγουρα όχι τόσο σημαντικό όσο το παρουσιάζουν.  Αν πέσει η ζήτηση για χρυσό και το κόστος είναι πολύ παραπάνω, η τιμή θα πέσει και θα σταματήσει η εξόρυξη.  Χαμένοι θα είναι οι βιομηχανίες που έκαναν επενδύσεις για εξόρυξη αλλά το μέταλλο θα πέσει ανεξαρτήτως του κόστους εξόρυξης.   
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 04:22:53 μμ »

Το κόστος εξόρυξης για εμένα έχει μικρή σημασία γιατί αφορά το χρυσό που εξορύσσεται τώρα.  Το 99,999% του παγκόσμιου χρυσού όμως έχει εξορυχθεί τα τελευταία 5.000 χρόνια και αποτελεί ουσιαστικά την προσφορά του μετάλλου.  Για το απόθεμα αυτό δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο το κόστος εξόρυξης.  Το κόστος εξόρυξης σαν έννοια χρησιμοποιείται περισσότερο σαν επιχείρημα marketing (πώλησης χρυσού) παρά για ουσιαστικό λόγο.  Δεν είναι άνευ σημασίας αλλά σίγουρα όχι τόσο σημαντικό όσο το παρουσιάζουν.  Αν πέσει η ζήτηση για χρυσό και το κόστος είναι πολύ παραπάνω, η τιμή θα πέσει και θα σταματήσει η εξόρυξη.  Χαμένοι θα είναι οι βιομηχανίες που έκαναν επενδύσεις για εξόρυξη αλλά το μέταλλο θα πέσει ανεξαρτήτως του κόστους εξόρυξης.   
+1   Πανε οι Πακτωλοι ποταμοι που εβγαινε Καθαρο!!! και ειχε Αλλη Αξια!!!! οπως σωστα λεει ο Δημητρης.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 06:22:13 μμ »

Το κόστος εξόρυξης για εμένα έχει μικρή σημασία γιατί αφορά το χρυσό που εξορύσσεται τώρα.  Το 99,999% του παγκόσμιου χρυσού όμως έχει εξορυχθεί τα τελευταία 5.000 χρόνια και αποτελεί ουσιαστικά την προσφορά του μετάλλου.  Για το απόθεμα αυτό δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο το κόστος εξόρυξης.  Το κόστος εξόρυξης σαν έννοια χρησιμοποιείται περισσότερο σαν επιχείρημα marketing (πώλησης χρυσού) παρά για ουσιαστικό λόγο.  Δεν είναι άνευ σημασίας αλλά σίγουρα όχι τόσο σημαντικό όσο το παρουσιάζουν.  Αν πέσει η ζήτηση για χρυσό και το κόστος είναι πολύ παραπάνω, η τιμή θα πέσει και θα σταματήσει η εξόρυξη.  Χαμένοι θα είναι οι βιομηχανίες που έκαναν επενδύσεις για εξόρυξη αλλά το μέταλλο θα πέσει ανεξαρτήτως του κόστους εξόρυξης.   
Θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου ότι έχει εξορυχθεί το 99,999 κάνεις μεγάλο λάθος, αυτό το νούμερο περίπου ισχύει για τον εύκολα προσβάσιμο χρυσό.
Τα αποθέματα που υπάρχουν στην γή και κυρίως στα κάτω στρώματα είναι τεράστια,δεν συζητάμαι φυσικά για τα υποθαλάσσια και άλλα πολλά.
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 06:33:57 μμ »

http://www.ibtimes.com/gold-prices-below-1200-could-mean-production-cutbacks-world-gold-council-1553008
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 06:45:58 μμ »


Τα διαβάζουμε συχνά αυτά.
Πρόσεξε όταν ο χρυσός θα πέσει κάτω των 1000$ κάποια στιγμή, τότε θα δείς ότι τα μεταλλεία θα συνεχίσουν να κάνουν εξωρύξεις.
Δική μου απορία γιατί να συνεχίζει η βιομηχανία να δουλεύει με χασούρα 25% περίπου.
Αραγε κάτι άλλο παίζει.. Κλείσιμο ματιού
Ολα είναι ένα marketing.
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 06:57:31 μμ »

Δημήτρη θα σε ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΩ στην Ινδία μέχρι πριν λίγες εβδομάδες λόγω δασμών και  απαγορεύσεις εισαγωγών  τον χρυσό τον πούλαγαν με PREMIUM 20% από την τιμή σποτ .(η χαρα του λαθρεμποριου).ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 07:10:00 μμ »

Δεν υπάρχει δίκαιη τιμή χρυσού. Ο χρυσός ειναι στο χρηματιστήριο και διαπραγματευεται εκεί.

Η δίκαιη τιμή για την ΕΤΕ, ΑΛΦΑ, ΕΥΡΩΒ και ΠΕΙΡ και κουλούρια. Αλλά κουλούρια δεν εχουν.

Η δίκαη τιμή για την apple ειναι να κοστίζει χρηματιστιριακά όσο ολόκληρο το ελληνικό χρέος?

Το 'δικαιη τιμή' δεν υφίσταται και οι επενδυτες χεστήκανε για το κόστος εξόρυξης . Αν εγώ είμαι υπέυθυνος για ένα fund και κρίνω ότι για το συμφερον των εργοδοτών μου θα πρεπει να αγορασω την ουγγιά στα 700 δολαρια θα δώσω τετοια εντολή. Τι με νοιάζει το κόστος? Επαλαμβανω , δεν πωλείται στη χονδρική και μετα στη λιανική, πωλείται η ουγγιά χρηματιστηριακά!!!! Μεγαλη διαφορά.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 07:15:40 μμ »

Δεν υπάρχει δίκαιη τιμή χρυσού. Ο χρυσός ειναι στο χρηματιστήριο και διαπραγματευεται εκεί.

Η δίκαιη τιμή για την ΕΤΕ, ΑΛΦΑ, ΕΥΡΩΒ και ΠΕΙΡ και κουλούρια. Αλλά κουλούρια δεν εχουν.

Η δίκαη τιμή για την apple ειναι να κοστίζει χρηματιστιριακά όσο ολόκληρο το ελληνικό χρέος?

Το 'δικαιη τιμή' δεν υφίσταται και οι επενδυτες χεστήκανε για το κόστος εξόρυξης . Αν εγώ είμαι υπέυθυνος για ένα fund και κρίνω ότι για το συμφερον των εργοδοτών μου θα πρεπει να αγορασω την ουγγιά στα 700 δολαρια θα δώσω τετοια εντολή. Τι με νοιάζει το κόστος? Επαλαμβανω , δεν πωλείται στη χονδρική και μετα στη λιανική, πωλείται η ουγγιά χρηματιστηριακά!!!! Μεγαλη διαφορά.



Θα συμφωνήσω...

Δίκαια τιμή? για ένα ευγενές μέταλλο? δεν μπορείς να το φας, δεν μπορείς να ζεσταθείς με αυτό κλπ... Παρόλα αυτά κάποιος είναι διατεθημένος να πληρώσει ακριβά για αυτό γιατί όλος ο πλανήτης θεωρεί ότι έχει αξία. Ποιά αξία? Μα αυτή του χρηματιστηρίου...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 07:25:09 μμ »

Η ΤΙΜΗ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ.ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ -ΖΗΤΗΣΗ ΤΟ HEDGING COMPANY, ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΞΟΡΥΞΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ Η ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΣΟ ΕΠΕΝΔΥΤΗ
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 08:00:49 μμ »

Δημήτρη θα σε ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΩ στην Ινδία μέχρι πριν λίγες εβδομάδες λόγω δασμών και  απαγορεύσεις εισαγωγών  τον χρυσό τον πούλαγαν με PREMIUM 20% από την τιμή σποτ .(η χαρα του λαθρεμποριου).ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ

Γιώργο μου τι σχέση έχει η Ινδία με τους δασμούς κ.λ.π. με το κόστος εξώρυξης. Θυμός
Τα στοιχεία που έδωσα είναι άκρως τεκμηριωμένα.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 08:15:46 μμ »

  Η τιμη του χρυσου ναι μεν διαπραγματευεται χρηματιστηριακα, αλλα αυτο γινεται ενω συγχρονως μπαινουν στην διεθνη αγορα συνεχως και αδιαλειπτως  πολλοι τοννοι νεου χρυσου απο τις εταιρειες εξορυξης.
  Σε μια υποθετικη περιπτωση (για τις αναγκες της κουβεντας) που ολες οι εταιρειες εξορυξης στην γη σταματουσαν να παραγουν, την επομενη στιγμη η χρηματιστηριακη(και ουσιαστικη) τιμη του χρυσου θα εκτοξευοταν στα υψη.
  Συνεπως ,οπως λεει και ο Μεθοδιος, παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο στην χρηματιστηριακη πορεια της τιμης και φυσικα η εξορυξη και το κοστος της ειναι ενας απο αυτους.
  Στα πιο τεχνικα τωρα, ο επιφανειακος ευκολος χρυσος που βρισκοταν καποτε στα ποταμια και σκονταφταν πανω του οι πιονεροι στην Καλιφορνια, εχει ηδη εξορυχθει.
  Τα μεταλλεια τωρα πια ειναι πολυπλοκες και εξαιρετικα κοστοβορες βιομηχανικες μοναδες, οπου η αποφαση να σταματησουν να παραγουν επειδη επεσε η χρηματιστηριακη τιμη ειναι εξαιρετικα δυσκολη, δεν ειναι μια βιοτεχνια που πατας τον διακοπτη off και φευγεις , χρειαζονται πολλα λεφτα για να κλεισουν και ακομα περισσοτερα για να ξανανοιξουν.(το γιατι ειναι εξηγησιμο, αλλα θα βαρεθειτε με τις λεπτομερειες).
  Φυσικα, αν η τιμη πεσει κατω απο το κοστος εξορυξης για μεγαλο χρονικο διαστημα , αναγκαστικα θα σταματησουν την παραγωγη.
  Αυτο ομως θα κεντρισει τα αυτοματα χρηματιστηριακα αντανακλαστικα και η τιμη θα ξανανεβει.
  Το ποσο ειναι το πραγματικο κοστος παραγωγης δεν το γνωριζω, οτι διαβαζουν ολοι διαβαζω και εγω.
  Αν φυσικα η ανθρωποτητα, μετα απο χιλιαδες χρονια που θεωρει τον χρυσο πολυτιμο αποφασισει οτι δεν εχει αξια, αυτος θα μηδενισει και θα σταματησει να εξορυσσεται.
 
 
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences