Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 11:29:34 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "Δίκαια" τιμή χρυσού και κόστος εξώρυξης  (Αναγνώστηκε 11908 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 08:17:30 μμ »

Δημήτρη θα σε ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΩ στην Ινδία μέχρι πριν λίγες εβδομάδες λόγω δασμών και  απαγορεύσεις εισαγωγών  τον χρυσό τον πούλαγαν με PREMIUM 20% από την τιμή σποτ .(η χαρα του λαθρεμποριου).ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΤΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ

Γιώργο μου τι σχέση έχει η Ινδία με τους δασμούς κ.λ.π. με το κόστος εξώρυξης. Θυμός
Τα στοιχεία που έδωσα είναι άκρως τεκμηριωμένα.
ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΟΡΥΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΕΙΣ 1300$ ΣΤΗΝ ΣΠΟΤ ΑΓΟΡΑ Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ 1280 ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΜΕ ΧΑΣΟΥΡΑ?  ΟΧΙ ΕΡΧΟΜΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΓΩΡΑΖΩ ΣΤΑ 1400 ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΙΟΧΕΤΕΎΩ  ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΣΤΑ 1550.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 08:24:32 μμ »

Ο Μιχάλης 80 μας έστησε φάκα και πέσαμε μέσα! Ο τίτλος αναφέρει "Δίκαια" τιμή, αλλά στο κείμενό του αναφέρεται σε παράγοντες διαμόρφωσης τιμής Κλείσιμο ματιού. Όπως πολύ σωστά αναφέρουν οι "προλαλήσαντες" δίκαια τιμή δεν υπάρχει. Το κόστος εξόρυξης αποτελεί σαφώς ένδειξη για τη διαμόρφωση κατώτερης τιμής, αλλά αν κάποιος παγκόσμιος παίκτης πχ Κίνα αποφασίσει να πουλήσει θα πέσει  Κλάμα και αν να αγοράσει θα γίνει το έλα να δεις. Και τότε πάνε περίπατο και δίκαια και λογικά και όλα.
Όσο για τις θεωρίες για αποθέματα σε κάτω στρώματα και υποθαλάσσια, αυτές θα προτιμήσω να τις αφήσω ασχολίαστες. Ακόμα και αν υπάρχουν, θα παραμείνουν εκεί που είναι όσο η τιμή του χρυσού παραμένει κάτω από το υπέρογκο κόστος εξόρυξης. Άρα, είναι σα να μην υπάρουν.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 08:25:14 μμ »

Γιώργο μου δεν διαφωνώ σε αυτά πού λές όλα παίζονται,εγώ αναφέρομαι καθαρά μόνο στο κόστος εξώρυξης και για τα αποθέματα που γίνετε συνεχώς ντόρος από πολλούς, και όχι στα άλλα ερωτήματα που έθεσε ο Μιχάλης.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 08:28:25 μμ »

Το κόστος εξόρυξης του χρυσου παίζει ελαχιστο ρόλο στην διαμόρφωση της τιμής.

Τον επενδυτή τον ενδιαφέρει το κόστος του i phone6 για να αγοράσει μετοχές apple? Αν θεωρεί ότι το καινουριο κινητο θα σαρώσει και η εταιρεια θα εχει κερδοφορία θα αγορασει. Δεν τον νοιάζει αν της εταιρειας της κόστισε 24δολαρια ή 240 δολάρια. Αλλα πράγματα κοιτάει.

Αντίστοιχα , αν ο επενδυτης κρίνει ότι επειδή π.χ. η Κίνα και η Ινδία απαγόρευσε δια ροπάλου την παραγωγή και την εισαγωγή σιταριού γιατί ετσι γουσταρουν τα καθεστωτα, τότε το χρηατιστηριακό προιον που λεγεται ' σιταρι ' θα παει ακλαυτο. Δεν τον ενδιαφερει κανεναν που η τιμή του σιταριού χρηματιστηριακά θα πεσει κατω απο το κόστος και θα κλαινε οι παραγωγοί. Ας τους επιδοτησουν . Η αγορα αποφασισε.....

Ετσι λειτουργει το Χρηματιστηριο, δυστυχώς.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 08:38:00 μμ »

Το κόστος εξόρυξης του χρυσου παίζει ελαχιστο ρόλο στην διαμόρφωση της τιμής.


Ακριβώς..
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 10:05:16 μμ »

Μια αναζήτησή της ερώτησης στο google (http://business.financialpost.com/2014/03/06/exactly-how-much-does-it-cost-to-produce-an-ounce-of-gold/?__federated=1) και (http://www.ibtimes.com/gold-prices-below-1200-could-mean-production-cutbacks-world-gold-council-1553008) δείχνει κόστος $1100-1200!

Πάντως θυμάμαι οταν το 2006 επισκέφθηκα ενα ορυχείο χρυσού στην Ν.Αφρικη, ηταν ανενεργό. Οταν ρώτησα σε ποια τιμη του χρυσού θα επαναενεργοποιηθει μου είπαν $800 (τότε ηταν αν θυμάμαι καλα 5-600 κάπου εκεί)! Σήμερα φυσιολογικά πρεπει να ειναι ψηλότερα μάλλον.

Θυμάμαι επισης οτι απο το συγκεκριμένο (4χμ κάτω) χρειαζόταν η 2 τόνοι βράχου για ενα γραμμάριο χρυσού η ένας τόνος για δυο γραμμάρια πάντως αριθμοί που ζαλιζουν. Επειδη ομως δεν συμβαινει το ίδιο με ολα τα χρυσωρυχεία το κόστος δεν πρεπει να ειναι το ίδιο παντού και μάλλον αποτελεί μυστικό εφτασφραγιστο στην αγορά τους.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 05, 2014, 11:07:04 μμ »

Μια αναζήτησή της ερώτησης στο google (http://business.financialpost.com/2014/03/06/exactly-how-much-does-it-cost-to-produce-an-ounce-of-gold/?__federated=1) και (http://www.ibtimes.com/gold-prices-below-1200-could-mean-production-cutbacks-world-gold-council-1553008) δείχνει κόστος $1100-1200!

Πάντως θυμάμαι οταν το 2006 επισκέφθηκα ενα ορυχείο χρυσού στην Ν.Αφρικη, ηταν ανενεργό. Οταν ρώτησα σε ποια τιμη του χρυσού θα επαναενεργοποιηθει μου είπαν $800 (τότε ηταν αν θυμάμαι καλα 5-600 κάπου εκεί)! Σήμερα φυσιολογικά πρεπει να ειναι ψηλότερα μάλλον.

Θυμάμαι επισης οτι απο το συγκεκριμένο (4χμ κάτω) χρειαζόταν η 2 τόνοι βράχου για ενα γραμμάριο χρυσού η ένας τόνος για δυο γραμμάρια πάντως αριθμοί που ζαλιζουν. Επειδη ομως δεν συμβαινει το ίδιο με ολα τα χρυσωρυχεία το κόστος δεν πρεπει να ειναι το ίδιο παντού και μάλλον αποτελεί μυστικό εφτασφραγιστο στην αγορά τους.


Μάλλον ήταν 2 γρ χρυσού ανά τόνο βράχων . Πιο κάτω η εξώρυξη θεωρείται ασύμφορη - με τις σημερινές τουλάχιστον τιμές.
Και ναι , έχετε δίκαιο , το κόστος εξώρυξης εξαρτάται , μεταξύ άλλων , και απο την περιεκτικότητα του χρυσοφόρου κοιτάσματος .
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 06, 2014, 09:51:09 μμ »

Το κόστος εξόρυξης για εμένα έχει μικρή σημασία γιατί αφορά το χρυσό που εξορύσσεται τώρα.  Το 99,999% του παγκόσμιου χρυσού όμως έχει εξορυχθεί τα τελευταία 5.000 χρόνια και αποτελεί ουσιαστικά την προσφορά του μετάλλου.  Για το απόθεμα αυτό δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο το κόστος εξόρυξης.  Το κόστος εξόρυξης σαν έννοια χρησιμοποιείται περισσότερο σαν επιχείρημα marketing (πώλησης χρυσού) παρά για ουσιαστικό λόγο.  Δεν είναι άνευ σημασίας αλλά σίγουρα όχι τόσο σημαντικό όσο το παρουσιάζουν.  Αν πέσει η ζήτηση για χρυσό και το κόστος είναι πολύ παραπάνω, η τιμή θα πέσει και θα σταματήσει η εξόρυξη.  Χαμένοι θα είναι οι βιομηχανίες που έκαναν επενδύσεις για εξόρυξη αλλά το μέταλλο θα πέσει ανεξαρτήτως του κόστους εξόρυξης.    
Θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου ότι έχει εξορυχθεί το 99,999 κάνεις μεγάλο λάθος, αυτό το νούμερο περίπου ισχύει για τον εύκολα προσβάσιμο χρυσό.
Τα αποθέματα που υπάρχουν στην γή και κυρίως στα κάτω στρώματα είναι τεράστια,δεν συζητάμαι φυσικά για τα υποθαλάσσια και άλλα πολλά.

Εννοώ το εξορυγμενο σε σχέση με αυτό που θα εξορυχθει στο άμεσο μέλλον.  Όχι τα αποθεματα στο έδαφος.
Καταγράφηκε

evan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 68

The early bird catches the worm


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 21, 2014, 10:52:36 πμ »

Για ρίξτε μια ματιά στο άρθρο http://www.visualcapitalist.com/what-is-the-cost-of-mining-gold/  . Θα ανεβάσω και κάτι άλλο ενδιαφέρον που είχα βρεί προ μηνός αλλά προς το παρον μου διαφεύγει. Αναφερόταν αν θυμαμαι καλά στο κόστος εξόρυξης επιφανειακού μεταλλείου χρυσού στον Καναδά.

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences