Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:17:21 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κασετίνα proof 1993  (Αναγνώστηκε 32426 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:58:44 πμ »

Η συλλογή ήρθε στα χέρια μου από τον παππού μου. Δυστυχώς εγώ δεν είμαι συλλέκτρια και δεν με ενδιαφέρει.. Στην αρχή που τα έψαχνα μιλούσα με τον Νίκο (NMS), όπου ακόμα μιλάμε και με βοηθάει αρκετά, και η αλήθεια είναι ότι με ενδιέφερε η ιστορία του κάθε νομίσματος... Αλλά σαν νόμισμα δεν με ενδιέφερε... Δεν το έχω αυτό το μικρόβιο...

Αν τα ξεπουλάω ή όχι αυτό θα το κρίνετε εσείς. Απλά είμαι της άποψης ότι είναι προτιμότερο τα νομίσματα να πάνε σε συλλέκτες παρά στα μαγαζάκια της Αθήνας...

Όσο για την τιμή απλά θα αναφέρω ότι ο σκοπός μου δεν είναι να πλουτήσω!!! Δεν περιμένω άλλωστε να γίνω πλούσια απο την συλλογή του παππού μου με τα νομίσματα και τα άλλα αντικείμενα που σύλλεγε.

Πριν βγάλω σε δημοπρασία την κασετίνα είχα κατέβει Αθήνα και λέγανε όλοι 100-150ευρώ. Κάποιοι μου είπαν και 80 γιατί δεν είναι κάτι ιδιαίτερο!!! Sto ebay και σε κάποιες άλλες δημοπρασίες είδα ότι μια μέση τιμή ήταν 200-250. Οπότε;;; Για ποιό λόγο να την έδινα στον έμπορο όπου μετά θα πηγαίνατε όλοι σας να την αγοράζατε 500-600???

Δεν δύναμαι να δικαιολογήσω γιατί δεν έχω το μικρόβιο... Απλά ενημερώνω ότι δεν με ενδιαφέρει να συλλέξω νομίσματα, πένες, γραφομηχανές κτλ που είχε ο παππούς μου.



Ο παππούς σου ήταν μέλος στο στέκι? Το αναμνηστικό βολλευ που πούλησες έχω την εντύπωση ότι έχει αγοραστεί απο το στέκι σε δημοπρασία πριν ένα χρόνο και κάτι. Και γι αυτό σου ζήτησα να βάλεις φωτογραφία με την εξωτερική πλευρά του κουτιού γιατί θυμώμουν πως είχε κάποιες φθορές!! Νομίζω το μέλος tom το έδινε τότε!
Καταγράφηκε
royalrose
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 90


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 21, 2014, 11:02:57 πμ »

Δεν νομίζω να ήταν και μέλος... Χαμόγελο Δεν ασχολιόταν με τους υπολογιστές, εμένα έβαζε!!!! Ότι αγόραζε αγόραζε από γνωστούς και φίλους του που είχαν και αυτοί συλλογές...
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 21, 2014, 01:42:59 μμ »

Ενα νομιςμα που δεν εχει καλή εμπορευσιμότητα δηλαδή φεύγει δύσκολα για να μπει στο στοκ ενός εμπόρου πρεπει να αγορασθεί πολυ φθηνά. Έτσι ο έμπορος επιτυγχάνει όχι μόνο να το πουλήσει γρήγορα και να γυρίσει το κεφάλαιο του αλλα και σε περιπτωση που εχει ίδιο στοκ αγορασμένο σε καλύτερες εποχές ψηλά να μειώσει τον μέσο όρο και επιτύχει έτσι να τα δώσει ολα.

Ένας έμπορος επισης ξέρει αμεςως ποτε ένας μπαίνει για να αγοράσει και ποτε για να πληροφορηθεί  για δικούς του σκοπούς κάτι. Αν καταλάβει κάτι τέτοιο να είστε σίγουροι οτι η αντίδραση του δεν θα σας αρέσει.

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 21, 2014, 05:22:30 μμ »

Από τις τρείς δημοπρασίες που έβαλες οι δύο έκλεισαν χαμηλά και η τρίτη δεν είχε προσφορά γιατί την ξεκίνησες πάνω από την σημερινή τιμή αγοράς . Δες τιμές από την τελευταία δημοπρασία της ΠΝΕ  λοτ 381 88 €. http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?TypeId=2&AuctionId=127&CategoryId=119 δες επίσης τιμές από τις  προηγούμενες δημοπρασίες του Καραμίτσου για νομίσματα για να έχεις ένα μπούσουλα https://www.karamitsos.com/ Δώσε επίσης προσοχή και στον χρόνο που κλείνει η δημοπρασία κατά προτίμηση βράδυ μετά της εννέα και όχι Κυριακή 12 η ώρα που ο κόσμος κάνει μπάνια και να έχουν περιθώριο δυο μέρες . Καλή επιτυχία για τα υπόλοιπα αν θα βγάλεις σε δημοπρασία
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 21, 2014, 06:12:50 μμ »

ναι μιλαμε με την Ναντια! Χαμόγελο το επιβεβαιωνω οτι την βοηθαω οσο μπορω και οσο ξερω.. εστω και εξ αποστασεως!

για τις τιμες στο μοναστηρακι που μου ειχε πει η ναντια επαθα πλακα... μα τοσο κατω;;; και κατι που δεν αναφερε η Ναντια ειναι οτι της ειπε ο κυριος οτι το μεταλλιο του Λανγκε δεν αξιζει τιποτα....το θυμαστε το μεταλλιο ετσι;

τωρα για το 500ρικο των 2500 χρονων δημοκρατιας προ κρισης δεν ηταν και πολυ ευκολο να βρεθει...
τιμες βλεπεις διαφορες... αλλος το θελει αλλος οχι...

χωρις να θελω να παρεξηγηθω.. οι τιμες στην ΠΝΕ.. εμενα προσωπικα δεν μου λενε παρα πολλα..
εννοω οτι μιας κι αναφερετε σε κλειστο κυκλο... αφου μονο οι εγγεγραμμενοι μπορουν να λαβουν μερος.. οι τιμες πολλες φορες μενουν κατω αναλογα και με το ενδιαφερον που υπαρχει για το καθε κομματι!
φυσικα και καλα κανουν στην ΠΝΕ! ετσι;; ειπα μην παρεξηγηθω...
απλα, πιστευω οτι καλυτερη εικονα σε οτι αφορα την τιμη στην αγορα ενος συλλεκτικου ειναι απο ανοιχτες σε ολους δημοπρασιες! εκει μπορει να ανεβει πολυ παραπανω η τιμη καποιων νομισματων...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2014, 07:58:07 μμ από NMS » Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:44:53 μμ »

παρέλαβα, όλα οκ, να ευχαριστήσω πολύ την Νάντια...άψογη συναλλαγή.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:01:22 μμ »

...
χωρις να θελω να παρεξηγηθω.. οι τιμες στην ΠΝΕ.. εμενα προσωπικα δεν μου λενε παρα πολλα..
εννοω οτι μιας κι αναφερετε σε κλειστο κυκλο... αφου μονο οι εγγεγραμμενοι μπορουν να λαβουν μερος.. οι τιμες πολλες φορες μενουν κατω αναλογα και με το ενδιαφερον που υπαρχει για το καθε κομματι!
φυσικα και καλα κανουν στην ΠΝΕ! ετσι;; ειπα μην παρεξηγηθω...
απλα, πιστευω οτι καλυτερη εικονα σε οτι αφορα την τιμη στην αγορα ενος συλλεκτικου ειναι απο ανοιχτες σε ολους δημοπρασιες! εκει μπορει να ανεβει πολυ παραπανω η τιμη καποιων νομισματων...

Δεν μπορώ να μη σχολιάσω...
Εκτός από αυτά που αναφέρεις για τις δημοπρασίες της ΠΝΕ, καλό είναι να μην ξεχνάμε και τις συνεννοήσεις μεταξύ των συμμετεχόντων, εντός της αίθουσας.

Και για να προλάβω σχολιασμούς...
Πράγμα που επιτρέπεται... και δεν έχει καμία σχέση με την ΠΝΕ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:04:23 μμ »

...
χωρις να θελω να παρεξηγηθω.. οι τιμες στην ΠΝΕ.. εμενα προσωπικα δεν μου λενε παρα πολλα..
εννοω οτι μιας κι αναφερετε σε κλειστο κυκλο... αφου μονο οι εγγεγραμμενοι μπορουν να λαβουν μερος.. οι τιμες πολλες φορες μενουν κατω αναλογα και με το ενδιαφερον που υπαρχει για το καθε κομματι!
φυσικα και καλα κανουν στην ΠΝΕ! ετσι;; ειπα μην παρεξηγηθω...
απλα, πιστευω οτι καλυτερη εικονα σε οτι αφορα την τιμη στην αγορα ενος συλλεκτικου ειναι απο ανοιχτες σε ολους δημοπρασιες! εκει μπορει να ανεβει πολυ παραπανω η τιμη καποιων νομισματων...

Δεν μπορώ να μη σχολιάσω...
Εκτός από αυτά που αναφέρεις για τις δημοπρασίες της ΠΝΕ, καλό είναι να μην ξεχνάμε και τις συνεννοήσεις μεταξύ των συμμετεχόντων, εντός της αίθουσας.
Κώστα λέγοντας συνεννοήσεις τι θες να πεις ??
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:06:29 μμ »

Κώστα λέγοντας συνεννοήσεις τι θες να πεις ??

Εγώ δεν ξέρω... αυτοί που είναι εντός της αίθουσας, γνωρίζουν.
Ας μας πουν.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:09:36 μμ »

Για να ανεβάσουν τιμές η  για μην χτυπηθεί κάτι ??
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:15:49 μμ »

Αναφέρομαι στους ενδιαφερόμενους αγοραστές, για να μην χτυπηθεί κάτι.
Η ΠΝΕ δεν έχει γνώση,  και 'φαίνεται' να είναι νόμιμο.

Οπότε... για πολλούς λόγους, οι τιμές δεν είναι ενδεικτικές.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:18:21 μμ »

Αναφέρομαι στους ενδιαφερόμενους αγοραστές, για να μην χτυπηθεί κάτι.
Η ΠΝΕ δεν έχει γνώση, και 'φαίνεται' να είναι νόμιμο.

Οπότε... για πολλούς λόγους, οι τιμές δεν είναι ενδεικτικές.

Τι σχeση eχeι η ΠΝe Κώστα μου? Παντού γίνeται, σe όλeσ τιν live δημοπρασίeσ γίνeται.

Θυμαμαι σκηνικό πριν καμιά 10ρια χρόνια σοτ διάλeιμμα του καραμήτσου eχουν βγeι δυο παππουδeλια eξω και αρχιζουν να βρίζονται ασχημα γτ λeeι ' σου eιχα ρe ##### να μου το αφήσeισ!!!!'
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:19:50 μμ »

Αυτό λέω Βασίλη... γι αυτό τονίζω ότι είναι νόμιμο.

Υπάρχουν συνεννοήσεις... όπως υπάρχουν παντού.
Γι αυτό και οι τιμές, δεν είναι ενδεικτικές... ειδικά σε τόσο κλειστό κύκλο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:22:49 μμ »

η συγκεκριμενη οπως και πολλα κομματια ειναι <<μαζεμενη>>.συνηθως την εψαχνες με οτι συνεπαγεται αυτο.και ειναι 9700 τεμαχια Στριφογύρισμα ματιών
παλια συζητηση http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=138.30
την ειχες παρει κωστα αν θυμαμαι καλα 250-300 απο το ιταλικο εμπαι οταν πρωτομπηκες.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:23:13 μμ »

Και εδώ γίνετε καιειναι λογικό.Αν μου πει κάποιος φίλος σε δημοπρασία γενικά  ότι θέλει κάποιο δεν το χτυπάω.Αλλα δεν θα είναι μόνο εγω ο  ενδιαφερόμενος όλο και κάποιος θα το χτυπήσει
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences