Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:14:20 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κασετίνα proof 1993  (Αναγνώστηκε 32157 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:27:53 πμ »

Αυτό το είχα πει εξ'αρχής με τον Νίκο... Όπως μπορεί και ο ίδιος να διαβεβαιώσει ότι πριν ανεβάσω για εκτίμηση κάποια επειδή δεν καταλαβαίνω τίποτα απο αυτά το συζητούσαμε...

Κάποια είναι από ότι μου είπε ψεύτικα, κάποια πρέπει να τα δει ειδικός...

Αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι σε έμπορο δεν ξαναπάω... Το θεωρώ ανήθικο να αγοράζει κάτι 150 ευρώ και να το πουλάει 500!!!

Δηλαδή σου είπαν οτι πουλάνε 500;
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:49:39 πμ »

Καλα κανεις και πουλας.Αλλωστε αν δεν πουλουσαν οι κληρονομοι πως θα καναμε συλλογες εμεις οι συλλεεκτες. Το σχολιο του φανη ηταν κοινωνιολογικο και γενικο.Απευθυνοταν σε πολλους συναδελφους που ταχα μου μαζευουν  για τα παιδια τους.
Δεν ειχε μομφη για σενα. Και ασφαλως πολυ εξυπνα εσυ πουλησες στο στεκι. Οι εμποροι και πολλα σου ειπανε. Σε αλλους δινουν λιγοτερα. Ηταν πολυ ρξυπνη κινηση απο μερους σου. Οι περισσοτεροι τα ξεπουλανε οσο οσο.
Εχει δίκιο ο Ανάργυρος για την διευκρίνιση. Δεν ήταν προσωπική επίθεση εναντίον σου. Ήταν follow up comment σε κάτι αλλο που είχα γράψει σχετικά με την αγορά νομισμάτων για τα παιδιά μας που κάποιος φίλος είχε αναφέρει σε θέμα ζήτησης στο Στέκι.

Την σειρά αυτη εγώ την έχω αγοράσει γύρω στα €350. Είναι η αγαπημένη μου σειρά από όλα τα ελληνικά αναμνηστικα που ´εχω.

Με την ευκαιρία, αν θα ξαναπάς σε έμπορο, πρώτα θα ζητήσεις τιμή αγοράς για αυτό που κατέχεις, ως τυχόν αγοραςτής. Απο την απάντηση του θα καταλαβεις περίπου πόσο μπορεί (πιο κάτω) να κυμανθεί η τιμή πώλησης στη αγορά.

Καλά κάνεις και τα βαζεις στο Στέκι. Σίγουρα πολύ καλυτερες τιμές θα πιάσεις απο έμπορο που θα προσπαθήσει να στα πάρει για ενα κομμάτι ξερό ψωμί. Δυστυχώς κακή εποχή για πωλήσεις, καλή εποχή όμως για αγορές, όποιος έχει την δυνατότητα.

Παρεμπιπτόντως, από εσένα έχω είχα αγοράσει τις 500δρχ, 1979 ΕΟΚ, ασημένιο, στο blister  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:52:40 πμ »

Αυτό το είχα πει εξ'αρχής με τον Νίκο... Όπως μπορεί και ο ίδιος να διαβεβαιώσει ότι πριν ανεβάσω για εκτίμηση κάποια επειδή δεν καταλαβαίνω τίποτα απο αυτά το συζητούσαμε...

Κάποια είναι από ότι μου είπε ψεύτικα, κάποια πρέπει να τα δει ειδικός...

Αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι σε έμπορο δεν ξαναπάω... Το θεωρώ ανήθικο να αγοράζει κάτι 150 ευρώ και να το πουλάει 500!!!


Δηλαδή σου είπαν οτι πουλάνε 500;
μια ενδεικτική σημερινή τιμή σε έμπορο Γιώργο

http://eshop.sillektiki.com/Product/1380/Page/340/el/
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 21, 2014, 08:55:53 πμ »

Όπως το είπες Φανη,

"Ενδεικτική"

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
royalrose
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 90


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:03:39 πμ »

Πρώτα έστειλα έναν φίλο μου να κάνει τον αγοραστή... Και ρώτησε πόσο την δίνει, και είπε από 550 στα 500..

Μετά απο κανα δυο μέρες πηγα και εγώ και μου είπε 150 μου την αγοράζει και αυτά πολλά είναι γιατί και αυτός την δίνει 200!!!

Μετά φταίω εγώ που τον είπα καραγκιόζη;;;
Καταγράφηκε
royalrose
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 90


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:05:04 πμ »

Το βλέπουν καθαρά σαν εμπόριο... Αυτή είναι η δουλειά τους βέβαια...
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:06:03 πμ »

Αυτά συμβαίνει όταν οι συλλογές περνάνε στους κληρονόμους που τις ξεπουλάνε στο άψε σβήσε. Γι συτό το ξανά τονίζω, όταν θα έρθει εκείνη η ωρα σκοτώστε οτι προλάβετε μόνοι σας  Έκπληξη

Καλορίζικη πάντως, πολύ καλή αγορά.


Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ επί 3 χρόνια, μόνο που δεν τελειώνουν τα άτιμα !!
Άσε που μου κόλλησε καινούριο hoby με ακριβούς αναπτήρες, τελικά το κουσούρι δεν κόβετε χα χα χα.
Καταγράφηκε
royalrose
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 90


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:24:31 πμ »

Αυτά συμβαίνει όταν οι συλλογές περνάνε στους κληρονόμους που τις ξεπουλάνε στο άψε σβήσε. Γι συτό το ξανά τονίζω, όταν θα έρθει εκείνη η ωρα σκοτώστε οτι προλάβετε μόνοι σας  Έκπληξη

Καλορίζικη πάντως, πολύ καλή αγορά.


Αυτό ακριβώς έκανα και εγώ επί 3 χρόνια, μόνο που δεν τελειώνουν τα άτιμα !!
Άσε που μου κόλλησε καινούριο hoby με ακριβούς αναπτήρες, τελικά το κουσούρι δεν κόβετε χα χα χα.


Κάπως έτσι... Δεν τελειώνουν με τίποτα... Ούτε τα μισά δεν έχω δει!!!!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:25:22 πμ »

Θα ηθελα να ρωτησω σε τι αριθμο κυκλοφορησαν αυτες οι σειρες?
το βρηκα 9700....και καποιοι διαμαρτυρονται οτι οι σειρες proof ευρω που βγαινουν σε 4-5000 ειναι πολλες....και υπηρχαν ανθρωποι που εδιναν 800...και βριζαμε καποιον που ειχε πει οτι "λεφτα υπαρχουν"...και το δουλεμα παει συννεφο....και γ......... τα υπουργεια μου...και δεν λεω αλλα γιατι θα παρεκτραπω...και καλημερα σε ολους  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 21, 2014, 09:31:37 πμ »

Τα 500 (απο 550) που ειπε στον φιλο σου ηταν ισως μια πρωτη "τουριστικη" τιμη, σε περιπτωση που αγνοουσε αυτος σαν υποψηφιος αγοραστης την κατρακυλα των τιμων που η σοβουσα κριση εφερε στο ελληνικο νομισμα.
 Η μπορει οντως να εχει τις αντοχες να κρατα τις τιμες πωλησης του ψηλα, πινοντας απλως καφεδακι καθε μερα στο μαγαζι του, γιατι απο πωλησεις δεν..
 Τα περιθωρια κερδους ειναι κατι το πολυ σχετικο, πρεπει να συνυπολογιστουν πολλοι παραγοντες που ο καθε πελατης δεν ξερει (η και δεν τον νοιαζει στο κατω-κατω).
 Ειναι βεβαια γεγονος οτι, ακομα και στις χρυσες εποχες, το να παει να πουλησει καποιος ενα νομισμα σε εμπορο ειναι η χειροτερη για αυτον οικονομικα εκδοχη, ειδικα αν δεν ξερει και εχει περιελθει στην κατοχη του απο κληρονομια κλπ.
 Αυτο ομως δεν σημαινει οτι εαν εχει ενα αξιολογο κοματι και ειναι γνωστης του αντικειμενου δεν μπορει να παρει μια καλη προσφορα απο εναν εμπορο, ειδικα εαν ο εμπορος γνωριζει οτι το κοματι αυτο δεν θα του καθεται κανα χρονο στο μαγαζι να μαζευει σκονη.
 Γιατι και ο εμπορος δεν μπορει να περιμενει να κανει μονο αγορες απο κληρονομους, θα πρεπει να αγοραζει και να μεταπωλει νομισματα της προκοπης και απο γνωστες του αντικειμενου που δεν θα τα δωσουν για ενα κοματι ψωμι.
 Εκτος εαν εχει ηδη στοκαρει για δεκα γενιες, οποτε...
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
royalrose
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 90


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:16:34 πμ »

Είμαι λογίστρια και μπορώ να καταλάβω το ποσοστό κέρδους καθώς και τα λειτουργικά έξοδα κτλ. 30% πάνω από την τιμή αγοράς το θεωρώ λογικό... Πολύ παραπάνω το θεωρώ αισχροκέρδεια!!!!
Καταγράφηκε
nick1967
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:29:42 πμ »

Θα ηθελα να ρωτησω σε τι αριθμο κυκλοφορησαν αυτες οι σειρες?
Καλημερα  εχουν βγει 9700 κομματια
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:33:20 πμ »

Φιλη μου, ουτε εμπορος ειμαι, ουτε τα δικια των εμπορων κραταω.
Προσπαθω ομως να σου πω οτι το συλλεκτικο νομισμα ειναι ενας χωρος με πολλες ιδιαιτεροτητες, που δεν μπορει να τις ξερει καποιος που δεν ασχολειται.
Στο παραδειγμα σου, ο εμπορος μπορει να ειπε στον υποψηφιο πελατη οτι του το πουλαει 500, ΑΛΛΑ σε αυτη την τιμη ΔΕΝ προκειται να πουλησει ουτε ενα κομματι.
Για την τιμη που πουλιουνται τωρα , τα 150 ευρω που σου προσεφερε, τα θεωρεις αισχροκερδια? (ασχετα με το τι λεει η δεν λεει ο εμπορος προσπαθωντας να κανει μια συναλλαγη).
Θα σου πω και το εξης.
Εχεις δοκιμασει να πουλησεις ως ιδιωτης σε οποιοδηποτε εμπορο  ενα ειδος που εμπορευεται?
Οποιοδηποτε ειδος.
Υπαρχει περιπτωση να σου δωσει 30% κατω απο την τιμη που το "πουλαει"?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2014, 10:43:46 πμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
royalrose
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 90


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:50:20 πμ »

30% δεν το ζητάω... Αλλά όχι να ζητάει και 150-200% πάνω... το θεωρώ υπερβολικό.

Αλλά γνωρίζω αρκετά καλά το εμπόριο... Οπότε;;; 
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 21, 2014, 10:56:06 πμ »

Οποτε εαν ποτε ασχοληθεις με τον συλλεκτισμο (ποτε δεν ξερεις) ποτε μην αγορασεις κατι εαν πρωτα δεν ψαξεις και ελεγξεις ολες τις προσφορες και ολες τις δυνατοτητες.
Ολοι αυτο κανουμε.
Τα συλλεκτικα δεν ειναι καινουργια αυτοκινητα που ο πελατης λιανικης θα αγορασει αφοβα απο οπουδηποτε, επειδη εχουν την ιδια λιανικη πωλησης παντου. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences