Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 06:52:09 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τί θέλει τελικά το συλλεκτικό σώμα;  (Αναγνώστηκε 25101 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 11, 2014, 08:25:23 πμ »

Τελικά διαβάζοντας τα διάφορα σχόλια δεν μπορώ να καταλάβω τις προθέσεις τού συλλεκτικού σώματος.Άλλοι λένε βγάζετε πάρα πολλά και δεν είναι συλλεκτικά.Αλλοι λένε είναι λίγα και δεν παίρνουν όλοι.Αλλοι θέλουν και να είναι λίγα και να πάρουν όλοι και να είναι και συλλεκτικό το νόμισμα!Αλλοι λένε ειναι βαρύ το πρόγραμμα και οτι αν βγάζει κάθε χρόνο η τράπεζα χρυσά και ασημένια έστω και σε 600 κομμάτια θα απαξιωθούν αυτά που ήδη έχουμε!!!!!!Τι να πώ;;;Να μην βγάζουμε δηλαδη τίποτα;Να ξαναγυρίσουμε δηλαδη στα πέτρινα χρόνια της ελληνικής νομισματοκοπείας με ένα νομισματάκι στη χάση και στη φέξη;;;!!Συνέλθετε φίλοι μου!Εντάξει κάποιοι θέλουν να πάρουν το σπάνιο και να μην βγει τίποτα άλλο για τεράστιες υπεραξίες!!!!Δεν λειτουργεί όμως έτσι η αγορά των νομισμάτων παγκοσμίως!Όλοι τα βγάζουν για να πουλήσουν και όχι για το συμφέρον κάποιων συλλεκτών εμπόρων!!Ελάχιστους άκουσα ότι αγόρασαν το νόμισμα με μόνο κριτήριο οτι τους άρεσε!!Τη σπανιότητα και την υπεραξία την αποτιμούμε μετα απο πολλα πάρα πολλά χρόνια!!!!!Αγοράστε γιατί είστε συλλέκτες είτε γιατί σας αρέσουν συγκεκριμένα νομίσματα! Αν θέλετε απο αυτό να γίνετε πλούσιοι πλανάσθε πλάνην οικτράν!!Μπορείτε να γίνετε σαράφηδες,που τις περισσότερες φορές ειναι νόμιμοι και ανήθικοι!!Μακάρι σας λέω να συνεχίσει έτσι το πρόγραμμα και να έχουμε κάθε χρόνο ωραία νομίσματα!!!Εντάξει μπορεί κάποιοι να μην μπορούν να καλύψουν χωρίς τρύπες τη συλλογή τους αλλα η αξία του συλλεκτισμού δεν σταματά στην ημερομηνία έδοσης ενός νομίσματος!συνεχίζεται και μετα,και ως άλλοι Ιντιάνα Τζόουνς να αναζητούμε θησαυρούς!!! Αυτός είναι οσυλλεκτισμός!!!!Τα παρόντα αποτελούν προσωπικές μου απόψεις αλλα θα ήθελα να το συζητήσουμε!
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 11, 2014, 08:41:03 πμ »

Καλημέρα κ. Σταματόπουλε.
Θεωρώ ότι ο συλλεκτισμός είναι ένας συνδυασμός της ομορφιάς και της μελλοντικής αξίας. Τα ποσοστά τα βάζει ο καθένας από μόνος του. Κανένας συλλέκτης, ούτε κι εγώ δεν θέλει να αγοράζει κάτι σήμερα και αν μετά από χρόνια βρεθεί σε μια ανάγκη να προσπαθήσει να πουλήσει κάποια κομμάτια και να μην πάρει ούτε τα μισά από όσα έδωσε.
Ειλικρινά αν είχα χρήματα θα αγόραζα όλα τα ελληνικά χρυσά, ανεξάρτητα από tirage, αλλά η δύσκολη οικονομική συγκυρία δεν μου το επιτρέπει.
Έτσι περιορίζομαι στα ασημένια και στο μικρό χρυσό.

Ο συλλεκτικός κόσμος, πάνω από όλα θέλει διαφάνεια.
Διαφάνεια στο πρόγραμμα, να ξέρει τι βγαίνει, πότε, σε τι τιμή, σε τι χαρακτηριστικά και ποιο το σχέδιο.
Να ξέρει τους όρους διάθεσης που θα πρέπει να είναι ίσοι για όλους, να είναι σταθεροί και όχι να αλλάζουν κάθε λίγο και λιγάκι κατά πώς συμφέρει μερικούς.
Να δοθεί προτεραιότητα στον απλό συλλέκτη και όχι στη χονδρική. Το 50-50 δεν το θεωρώ δίκαιο. Αναλογικά οι συλλέκτες είναι κατά πολύ περισσότεροι από τους εμπόρους. Όποιος θέλει να κερδίσει ας βρει άλλον πιο παραγωγικό τρόπο για το μεροκάματο.
Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 11, 2014, 08:41:54 πμ »

Τελικά διαβάζοντας τα διάφορα σχόλια δεν μπορώ να καταλάβω τις προθέσεις τού συλλεκτικού σώματος.Άλλοι λένε βγάζετε πάρα πολλά και δεν είναι συλλεκτικά.Αλλοι λένε είναι λίγα και δεν παίρνουν όλοι.Αλλοι θέλουν και να είναι λίγα και να πάρουν όλοι και να είναι και συλλεκτικό το νόμισμα!Αλλοι λένε ειναι βαρύ το πρόγραμμα και οτι αν βγάζει κάθε χρόνο η τράπεζα χρυσά και ασημένια έστω και σε 600 κομμάτια θα απαξιωθούν αυτά που ήδη έχουμε!!!!!!Τι να πώ;;;Να μην βγάζουμε δηλαδη τίποτα;Να ξαναγυρίσουμε δηλαδη στα πέτρινα χρόνια της ελληνικής νομισματοκοπείας με ένα νομισματάκι στη χάση και στη φέξη;;;!!Συνέλθετε φίλοι μου!Εντάξει κάποιοι θέλουν να πάρουν το σπάνιο και να μην βγει τίποτα άλλο για τεράστιες υπεραξίες!!!!Δεν λειτουργεί όμως έτσι η αγορά των νομισμάτων παγκοσμίως!Όλοι τα βγάζουν για να πουλήσουν και όχι για το συμφέρον κάποιων συλλεκτών εμπόρων!!Ελάχιστους άκουσα ότι αγόρασαν το νόμισμα με μόνο κριτήριο οτι τους άρεσε!!Τη σπανιότητα και την υπεραξία την αποτιμούμε μετα απο πολλα πάρα πολλά χρόνια!!!!!Αγοράστε γιατί είστε συλλέκτες είτε γιατί σας αρέσουν συγκεκριμένα νομίσματα! Αν θέλετε απο αυτό να γίνετε πλούσιοι πλανάσθε πλάνην οικτράν!!Μπορείτε να γίνετε σαράφηδες,που τις περισσότερες φορές ειναι νόμιμοι και ανήθικοι!!Μακάρι σας λέω να συνεχίσει έτσι το πρόγραμμα και να έχουμε κάθε χρόνο ωραία νομίσματα!!!Εντάξει μπορεί κάποιοι να μην μπορούν να καλύψουν χωρίς τρύπες τη συλλογή τους αλλα η αξία του συλλεκτισμού δεν σταματά στην ημερομηνία έδοσης ενός νομίσματος!συνεχίζεται και μετα,και ως άλλοι Ιντιάνα Τζόουνς να αναζητούμε θησαυρούς!!! Αυτός είναι οσυλλεκτισμός!!!!Τα παρόντα αποτελούν προσωπικές μου απόψεις αλλα θα ήθελα να το συζητήσουμε!
Aφου σου δωσω συγχαρητηρια για την πολυ ωραια δουλεια σου θα σου απαντησω οτι φιλε Γιωργο μιλας σε ΕΛΛΗΝΕΣ....νομιζω οτι καλυψα ολες σου τις αποριες
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 683



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 11, 2014, 08:45:47 πμ »

Τι θέλω εγώ ως συλλέκτης; Για παράδειγμα ...να ξαναβγεί π.χ. χρυσό μετά από 2-3 χρόνια. Γιατί αν έβγαινε χρυσό κάθε 3 χρόνια και 2.000 κομμάτια να ήταν, θα εξαντλείτο. Τώρα λέμε... ωχχ... άντε να δούμε του χρόνου τι θα σκαρφιστούν...
Να έβγαιναν μόνο τα τρίπτυχα με τα δεκαράκια όπως παλιά και η προοφ σειρά κάθε έτος και κομπλέ. Και ασημένια, χρυσά, mini gold και maxi silver και δεν ξερω γω τι, κάθε 2-3 χρόνια.
Αυτό θα ήθελα εγώ προσωπικά.
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 11, 2014, 08:49:13 πμ »

Έτσι πες τα όχι να κρυβόμαστε όλοι πίσω από το δάκτυλο μας συγχαρητήρια και για τη δουλειά σου άλλα και για την ειλικρίνεια  οποίος δεν είναι ικανοποιημένος  ας μαζεύει γλειφιτζούρια του κοτζακ που αν μείνει και από λεφτά τα γλείφει να περνάει η ώρα του    
Καταγράφηκε
HELLAS NUM
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 11, 2014, 08:52:03 πμ »

Kαλημερα στην παρεα .
Το προγραμμα των τελευταιων 3 χρονων ειναι οντως βαρυ και καλο ειναι να ελαφρωσει .
Νομιζω 2 με μαχ 3 εκδοσης τον χρονο ειναι υπεραρκετες , ενα μπλιστερ ( η τριπτυχο ) με την σειρα κυκλοφοριας και ενα αημενιο η ενα χρυσο.
Για την προυφ σειρα παροτι ειναι πολυ ομορφη και πολυτελεστατη καλο ειναι να βγαινει μια καθε 10 χρονια γιατι η αγορα δεν την αποροφαει , εκτος και αν μειωθει σε πολυ μεγαλο βαθμο η τιμη της.
Καταγράφηκε

HELLAS NUM
ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 4
 10559 ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛ 210 3249257
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 683



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 11, 2014, 08:54:56 πμ »

Kαλημερα στην παρεα .
Το προγραμμα των τελευταιων 3 χρονων ειναι οντως βαρυ και καλο ειναι να ελαφρωσει .
Νομιζω 2 με μαχ 3 εκδοσης τον χρονο ειναι υπεραρκετες , ενα μπλιστερ ( η τριπτυχο ) με την σειρα κυκλοφοριας και ενα αημενιο η ενα χρυσο.
Για την προυφ σειρα παροτι ειναι πολυ ομορφη και πολυτελεστατη καλο ειναι να βγαινει μια καθε 10 χρονια γιατι η αγορα δεν την αποροφαει , εκτος και αν μειωθει σε πολυ μεγαλο βαθμο η τιμη της.

Δε θα διαφωνήσω και με αυτή την άποψη. Και αυτό θα με κάλυπτε ως πρόγραμμα.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 11, 2014, 08:59:36 πμ »

Κύριε Σταματόπουλε ,

Εχετε δίκιο στις παρτηρήσεις σας.  Τους περισσότερους απο δω μέσα αλλά και εξω απο το φορουμ φυσικά, τους ενδιαφέρει να βγάλουν 100-200 ευρώ απο την πώληση ενος χρυσου αναμνηστικού. Ελαχιστοι ενδιαφερονται να τα αποκτήσουν για την ομορφιά τους και να χαίρονται με την κατοχή και την θέαση του.
Και συνήθως οι περισσότεροι που γράφουν στο τοπικ ' προγραμμα της ττε ' ενδιαφέροντα στο να διατηρηθούν οι τιμες των αναμνηστικών ψηλά. Για μένα οι τιμες των αναμνηστικών ειναι μια φουσκα πιο μεγαλη απο αυτή των ακινήτων.

Η έκδοση αναμνηστικών νομισμάτων απο την ΤΤΕ για να εχει αιγλη θα πρεπει να είναι στοχευμένη και όχι καθε χρόνο να παίρνει αμπάριζα π.χ. 150 χρονια απο την γεννηση του τάδε ή του δείνα, ή να παίρνει νουμεράδα όλους τους αρχάιους τραγικούς ή φιλοσοφους και να τους κανει αναμνηστικά νομίσματα. Ετσι, εκφυλίζεται η όλη διαδικασία.

Προσωπικά , δεν τα θεωρώ καν νομίσματα τα αναμνηστικά, θεωρώ πραγματικά νομίσματα τα κυκλοφορίας και υπο προϋποθεσεις τα δοκίμια. Ωστόσο , αν η ΤΤΕ κανει στοχευμενες κινλησεις προσεκτικά και με μεράκι τα αναμνηστικά μας μπορούν να γίνουν κοσμηματα. Γιατί π.χ. δεν βγάζει ένα αναμνηστικό χρυσό και ασημενιο σε πολυτελή βελούδινη κασετίνα και ας εχει υπεραξία? Και αυτό να το κανει μια φορά στα 2 χρόνια ωστε να εχει ένα κύρος η όλη διαδικάσία? Διοτι αν το κανει καθε τρίμηνο παει, καταστραφηκε το concept.

Αλλά η ΤΤΕ θελει να λειτουργεί ως έμπορας και να βγαζει καθε διμηνο και κάτι. Έτσι , μιας που η ΤΤΕ λειτουργεί σας έμπορος, σαν έμπορος θα αντιμετωπίζεται και απο τους συλλεκτες!!! Κονομα η ΤΤΕ, κονόμα και οι συλλεκτες!!!!

Συγγνώμη, αλλά αυτή ειναι η γνώμη μου.

φιλικά πάντα

Βασίλης.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:04:00 πμ »

Σαφώς συμφωνώ οτι το πρόγραμμα δεν ειναι τέλειο ούτε και ο τρόπος διάθεσης, αλλα πολλά πράγματα ειναι σήμερα σωστή κατεύθυνση!Βγάζουμε προϊόντα και αυτο έχει σημασία!Σιγά-σιγά πιστεύω ότι θα διορθωθούν αρκετά,αλλά χρειάζεται χρόνος!Δεν μπορώ ν´ακούω όμως να λέγεται ότι μην βγάζετε άλλα γιατι απαξιώνοντας αυτά που έχουμε!!!!Και εγώ ο ίδιος τα περισσότερα χρυσά δεν τα έχω!και ειδικά τον Κουντουριώτη που πολύ θα τον ήθελα!Κρατώ φίλοι μου και σέβομαι τις απόψεις σας για καλύτερο πρόγραμμα στο μέλλον!!!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:08:17 πμ »

Αρχικά να ξεκινήσουμε με το αυτονόητο : Είναι γνωστό τοις πάσι ότι δεν υπάρχει συλλεκτικό σώμα. Ο καθένας είναι μόνος του και αυτά περί διαφάνειας, δικαιοσύνης κλπ, όταν βγει οτιδήποτε, οι συλλέκτες τα πετάνε στο καλάθι των αχρήστων. Βγάζουν τα μαχαίρια και δεν υπολογίζουν τίποτα πέρα από τον εαυτό τους. Όλα είναι λόγια και θεωρίες στην απ' έξω.

Σχεδόν όλοι θα θέλαμε να αποκτήσουμε τα Ελληνικά αναμνηστικά ευρώ, αλλά δεν μπορέσαμε. Είτε λόγω οικονομικής δυσπραγίας, είτε λόγω έλλειψης πρόσβασης (κλασσική περίπτωση Ελλάδας). Και όσοι είχαν 'τον μπάρμπα' πήραν πολλά (αυτοί κι αν ανήκουν στο συλλεκτικό 'σώμα'). Όσοι τα απόκτησαν, μιλάνε εκ του ασφαλούς για υπεραξίες και σπανιότητες κλπ. Όσοι δεν τα κατάφεραν υποβαθμίζουν και απαξιώνουν.

Επίσης ... Το να χαϊδεύουμε αυτιά, σε γενικά θέματα, επειδή ο Γιώργος είναι ο χαράκτης, είναι αστείο και μόνο τον εαυτό μας κοροϊδεύουμε. '' Μπράβο κ. Γιώργο, συγχαρητήρια, συνεχίστε έτσι, έχετε απόλυτο δίκιο '' κλπ κλπ. Ο Γιώργος δεν αποφασίζει για την πολιτική της ΤτΕ, άλλοι το κάνουν αυτό και δεν το κάνουν σωστά. Δεν εγκαλείται ο Γιώργος για τα λάθη των άλλων.

Έκανα σε άλλο θέμα μία πρόταση διανομής, σχετικά δίκαιη (φυσικά επιδέχεται αλλαγές), αλλά αυτά ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας. Ζούμε στην Ελλάδα, και η νοοτροπία δεν θα αλλάξει τουλάχιστον για τα επόμενα 20-50 χρόνια. Δεν θα την επαναλάβω κι εδώ, όποιος επιθυμεί ας την διαβάσει (http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=11158.1350)

Απ' την άλλη, αν η ΤτΕ ενδιαφέρονταν για πωλήσεις, ας τα έβγαζε δημοπρασία, τότε θα βλέπαμε ποιος θα έπαιρνε 2 και 3 και παραπάνω και ποιος έχει τα κότσια, να πάρει έστω και ένα, στις τιμές που θα έφταναν. Τότε να δούμε ποιος θα μιλούσε για επένδυση και υπεραξία και εξασφάλιση και όλα τα υπόλοιπα που γράφονται. Και το σημαντικό... θα κέρδιζε τα πολλαπλάσια η ΤτΕ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:09:16 πμ »

Οσο ασχολουνται και γκρινιαζουν ολοι τσ πραγματα πανε καλα και ολα ειναι καλως καμωμενα. Αν ηταν αδιαφοροι τοτε υπηρχε πτοβλημα. Μην ζητατε γνωμες απο κανενα. Οι αποψεις /γνωμες/ιδεες ειναι σαν τις κωλ.........
Ο καθενας εχει  και απο μια. Αυτη που συμφερει αυτον.
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:12:16 πμ »

 To όλο ζήτημα είναι να μπορέσεις να προσελκύσεις στα ελληνικά αναμνηστικά ξένους συλλέκτες.
 Γιατί αν πάρουν 1-2 και τους αρέσουν, μετά μπορεί να ξεκινήσουν κανονική συλλογή ελληνικών νομισμάτων.
 Η ΤΤΕ ΕΙΝΑΙ εμπορος και καλά κάνει και αποσκοπεί στο κέρδος.
 Υ.Γ.
 Τα φετινα ασημένια είναι πολύ όμορφα, αυτό της προεδρίας δεν μου άρεσε καθόλου.
 Όπως δεν είχα τρελαθεί και με τα περσινά ασημένια
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:18:37 πμ »

Να κανω μια παρατηρηση....η ΤΤΕ ειναι ο διανομεας αυτος που χαραζει την πολιτικη και εχει την ευθυνη ολου του προγραμματος ειναι το ΥΠΟΙΚ
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:27:17 πμ »

Ήμουν από τους λίγους που 'εναντιώθηκα'  (εντός εισαγωγικών) στον Γιώργο, για το σφάλμα στην κοπή του περυσινού μικρού χρυσού. Είπα την άποψή μου, την υπερασπίστηκα και βρήκα σχεδόν όλους τους συλλέκτες απέναντι. Δεν σχολίασα ποτέ όμως τη δημιουργία του καλλιτεχνικά, όπως επίσης δεν σχολίασα καμία καλλιτεχνική δημιουργία του ή αν το έκανα το έκανα πολύ γενικώς. Ποιος είμαι εγώ που θα κρίνω μια δημιουργία ;; Εδώ ειδικοί επί της τέχνης και πολλές φορές σηκώνουν τα χέρια ψηλά.

Αλλά...

Για την πολιτική του ΥΠΟΙΚ και τον τρόπο διανομής (διορθώνω το 'ΤτΕ')... σούρνω τα μύρια... έλεος με τους ημέτερους. Θα μου πείτε 400 χρόνια σκλαβιάς και 193 χρόνια υπό επίβλεψη... και δεσμεύσεις ότι τα επόμενα 50 χρόνια θα μας επιβλέπουν... Τι περιμένεις ;; Να αλλάξει ο Έλληνας ;;

Εγώ Γρεκός γεννήθηκα Γρεκός θε να πεθάνω.
Δυστυχώς μόνον αυτοί που πέθαναν άλλαξαν, τα κεφάλια κάτω ... και μην ακούω κουβέντα.

Μόνο τις τελευταίες 3-4 ημέρες, οι 'συλλέκτες' έβγαλαν για πώληση στο Στέκι κοντά στα 10 χρυσά. Αυτοί είναι οι συλλέκτες Γιώργο... απ' αυτούς ζητάς άποψη περί 'Τί θέλει τελικά το συλλεκτικό σώμα ;;'.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:29:41 πμ »

Η αλήθεια είναι ότι στη χώρα που ζούμε ότι και να κάνουμε πάντα θα μένουν κάποιοι ανικανοποίητοι!Όπως επισημάνθηκε δεν αποφασίζω εγώ για την πολιτική διάθεσης και γενικότερα επι διοικητικών θεμάτων!αλλα στο μέτρο του δυνατού εχουμε πετύχει κάποια πράγματα.Σήμερα η χώρα πάσχει απο έλλειψη δημιουργίας προϊόντων!Δεν με ενδιαφέρει προσωπικά το συμφέρον ορισμένων συλλεκτών εμπόρων. Εμένα με ενδιαφέρουν τα προϊόντα.Δεν μπορώ να βλέπω για παράδειγμα να κυκλοφορούν ξένα νομίσματα με ελληνική θεματολογία και να αποκομίζουν τεράστια κέρδη!!Εχετε υπό όψιν σας το τζίρο ας πούμε του Αυστριακού νομισματοκοπείου;πραγματικά προκαλεί ίλιγγο!!! Η επόμενη κινησή μας δεν είναι η Ελλάδα μόνο αλλά η παγκόσμια αγορά!!!Οχι βέβαια με τους όρους που γίνεται σήμερα!Επόμενος στόχος μας ειναι οι διεθνείς νομισματικές εκθέσεις που δεν έχουμε καμμιά παρουσία επίσημα ως ελληνικό κράτος!Εκεί πραγματικα θα ανοιχθούμε στο εξωτερικό και θα δείτε ότι θά έχουν άλλη αίγλη τα νομίσματα που ήδη έχουμε!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences