Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 04:35:14 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τί θέλει τελικά το συλλεκτικό σώμα;  (Αναγνώστηκε 25099 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:34:47 πμ »


Μόνο τις τελευταίες 3-4 ημέρες, οι 'συλλέκτες' έβγαλαν για πώληση στο Στέκι κοντά στα 10 χρυσά. Αυτοί είναι οι συλλέκτες Γιώργο... απ' αυτούς ζητάς άποψη περί 'Τί θέλει τελικά το συλλεκτικό σώμα ;;'.
Εντάξει μη τους αδικείς, το κάνουν για λογαριασμό γνωστών τους  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:40:28 πμ »

Γιώργο, 'πέτα' τους έναν προβληματισμό, μία σκέψη-πρόταση-αερολογία (όπως λέω)... Αν κάποια κοπή βγει δημοπρασία με αρχική τιμή και όχι πώληση με σταθερή τιμή... Υποθετικά πάντα... με φορέα υλοποίησης της δημοπρασίας... ας πούμε... την ΠΝΕ... πως θα το έβλεπαν αυτό το σενάριο ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 11, 2014, 09:55:25 πμ »


Μόνο τις τελευταίες 3-4 ημέρες, οι 'συλλέκτες' έβγαλαν για πώληση στο Στέκι κοντά στα 10 χρυσά. Αυτοί είναι οι συλλέκτες Γιώργο... απ' αυτούς ζητάς άποψη περί 'Τί θέλει τελικά το συλλεκτικό σώμα ;;'.
Εντάξει μη τους αδικείς, το κάνουν για λογαριασμό γνωστών τους  Σαρκασμός
Ωραίος ο stin31  Χαμόγελο . Γιατί δεν γράφονται οι γνωστοί τους στο στέκι ? Τόσο δύσκολο είναι? Να γίνουμε και περισσότεροι  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 11, 2014, 10:20:47 πμ »

... Για μένα οι τιμες των αναμνηστικών ειναι μια φουσκα πιο μεγαλη απο αυτή των ακινήτων.

Έχεις απόλυτο δίκιο, διότι οι τιμές των ακινήτων δεν είναι και τόσο φούσκα, όσο θέλουν να την περάσουν (καλά κάνουν τη δουλειά τους οι πολιτικοί... βάζουν φόρους, χαράτσια, κρατάνε τις παλιές αντικειμενικές κλπ... και τα κανάλια... ασχολούνται συνεχώς με την υποβάθμισή τους κλπ). Μπορεί να έχουν πέσει αρκετά οι τιμές αλλά έχει πέσει τόσο η αγοραστική δύναμη, των εν δυνάμει αγοραστών, που και πάλι οι τιμές είναι υψηλές για τους πολλούς. Αυτό δεν συμβαίνει στα αναμνηστικά, που οι εν δυνάμει αγοραστές είναι σε παγκόσμιο επίπεδο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
hellion
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 11, 2014, 10:34:12 πμ »

Λοιπον να πω και εγω την γνωμη μου.....
Ξεκινησα πιτσιρικας να μαζευω καπακια απο μπουκαλια (τεραστια συλλογη!!!) μετα το εριξα για λιγο στα γραμματοσημα αλλα τελικα κολλησα με τα νομισματα (Απο ενα τενεκεδενιο κουτι που ειχε ο πατερας μου γεματο παλια νομισματα).
Λετε να περιμενα κερδος απο τα καπακια?
Παρτε αυτα που μπορειτε και σας αρεσουν και δωστε τα στα παιδια σας και μετα στα εγγονια κ.λ.π.
Μαζεψτε νομισματα σε οποια κατασταση μπορειτε και αντεχει η τσεπη σας και μην ακουτε κανενα.
Εγω προσωπικα δεν θα πουλαγα ποτε νομισμα οση αναγκη και να ειχα, αυτο ειναι συλλεκτισμος και οχι παιρνω 5 νομισματα ετσι ωστε τελικα να μην μπορεσει να παρει αλλος συλλεκτης και μετα να του το πουλησω 2 φορες πανω.....αυτα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 11, 2014, 11:16:33 πμ »

Για να μην γράψω κοινωνιολογική μελέτη, θα γράψω μόνο τις επικεφαλίδες.

Το "συλλεκτικό σώμα" είναι σε κρίση ταυτότητας. Είχε συνηθίσει σε μια κατάσταση και τώρα πρέπει να προσαρμοστεί σε άλλη.

Η προηγούμενη κατάσταση χαρακτηριζόταν από:
- "Σκόρπιες" εκδόσεις.
- Πληθωριστική δραχμή.

Η εποχή της φούσκας που έφερε το ευρώ καθυστέρησε τη "συνειδητοποίηση" της αλλαγής. Στη συνέχεια η κρίση έκανε ακόμα πιο απότομη την αλλαγή.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 11, 2014, 11:21:36 πμ »

Γιώργο, 'πέτα' τους έναν προβληματισμό, μία σκέψη-πρόταση-αερολογία (όπως λέω)... Αν κάποια κοπή βγει δημοπρασία με αρχική τιμή και όχι πώληση με σταθερή τιμή... Υποθετικά πάντα... με φορέα υλοποίησης της δημοπρασίας... ας πούμε... την ΠΝΕ... πως θα το έβλεπαν αυτό το σενάριο ;;

Ξέρω ότι δεν με συμπαθείς, αλλά δεν πειράζει, δεν είναι προσωπικό.

Πολλές από τις προτάσεις σου μπορεί να είναι ενδιαφέρουσες, αλλά είναι πολύ περίπλοκες για τα ελληνικά δεδομένα. Εδώ θα πρέπει να αλλάξει η μισή νομοθεσία.

Θα μου πεις στην Ολυμπιάδα τη διανομή την είχε κάνει άλλη εταιρεία.

Θα δείξει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2014, 11:37:19 πμ από sac » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 11, 2014, 11:36:12 πμ »

Ξέρω ότι δεν με συμπαθείς, αλλά δεν πειράζει, δεν είναι προσωπικό.

Δεν ξέρω πως εξάγεις τέτοιο συμπέρασμα και από που αντλείς τόση βεβαιότητα.
Δε σε γνωρίζω προσωπικά, οπότε δεν μπορώ να ξέρω ούτε καν ο ίδιος, αν σε συμπαθώ ή όχι.

Μπορεί να διαφωνώ με κάποιες από τις απόψεις σου, αλλά στην τελική, αυτό συμβαίνει και με τη συζύγό μου τα τελευταία 20 χρόνια, την οποία όχι μόνο τη συμπαθώ αλλά και την υπεραγαπώ. Εξ άλλου το λέω συνεχώς και το υπερτονίζω... οι διαφωνίες μας εξελίσσουν. Άρα δεν βρίσκω κάποιο λόγο να σκέφτεσαι τόσο 'αρνητικά' για τη στάση μου απέναντί σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2014, 11:45:17 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 11, 2014, 11:40:18 πμ »

Ξέρω ότι δεν με συμπαθείς, αλλά δεν πειράζει, δεν είναι προσωπικό.

Δεν ξέρω πως εξάγεις τέτοιο συμπέρασμα και από που αντλείς τόση βεβαιότητα.
Δε σε γνωρίζω προσωπικά, οπότε δεν μπορώ να ξέρω ούτε καν ο ίδιος, αν σε συμπαθώ ή όχι.

Μπορεί να διαφωνώ με κάποιες από τις απόψεις σου, αλλά στην τελική, αυτό συμβαίνει και με τη συζύγό μου τα τελευταία 20 χρόνια, την οποία όχι μόνο τη συμπαθώ αλλά και την υπεραγαπώ. Εξ άλλου το λέω συνεχώς και το υπερτονίζω... οι διαφωνίες μας εξελίσσουν. Άρα δεν βρίσκω κάποιο λόγο να σκέφτεσαι τόσο 'αρνητικά' για τη στάση μου απέναντί σου.

Δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Ο λόγος που έκανα τη διευκρίνηση είναι ότι εδώ μέσα οι περισσότεροι συμφωνούν ή διαφωνούν με κάποιον ανάλογα αν τον συμπαθούν. Με αποτέλεσμα (οι περισσότεροι) να θεωρούν τις διαφωνίες μου επίθεση.
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 11, 2014, 11:46:46 πμ »

Να προσθεσω απλα πως ασχετα με το τιραζ και την ομορφια και την σπανιοτητα του εκαστοτε νομισματος,, η συνεχως αυξανομενη κοπη αναμνηστικων κουραζει τους συλλεκτες πρακτικα(ποσες φορες να στηθεις στην τραπεζα χαραματα?) και οικονομικα με αποτελεσμα οι μονοι κερδισμενοι να ειναι οι εμποροι που θα τα παρουν ετσι κ αλλιως γιατι ειναι η δουλεια τους και οι οποιοι πραγματικοι συλλεκτες που θελουν να συμπληρωσουν μελλοντικα να πληρωνουν καπελο ,βεβαια οπως πολυ σωστα ειπε ο κ.Σταματοπουλος δεν σταματαει στο γκισε της τραπεζας ο συλλεκτισμος ισα ισα το αντιθετο, αλλα κακα τα ψεματα δεν θα βρουμε τα νομισματα θαμμενα σε σπηλιες σαν τον ιντιανα τζοουνς μαλλον καπου θα πληρωσουμε καποια υπεραξια αν τα θελουμε ... δεν λεω να βγαζουμε 1 και 2 νομισματα τον χρονο αλλα ετσι οπως παμε με χρυσο, μινι χρυσο, μεσαιο χρυσο 4-5 ασημενιατ θα καταντησουμε μικρη γαλλια που πασχει απο το συνδρομο της υπερδημιουργιας.. φιλικα
Καταγράφηκε
dejavu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 215


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 11, 2014, 11:47:58 πμ »

Εγω που δεν ασχολουμε εχω μια αποψη. Μου κανει εντυπωση που απο "αναμνηστικα" τα νομισματα εγιναν πλεον "συλλεκτικα". Το ειδα και γραμμενο στο χαρτακι  Μεγάλο χαμόγελο πως βαφτιζει καποιος κατι συλλεκτικο (?) ακομα και αν ειναι η ΤΤΕ. Αφου δωσανε εκει βαση (στο ποσο "συλλεκτικο" ειναι), για μενα λογικα να πανε πολλοι για ενα μεροκαματο. Πιστευω και η ΤΤΕ δε ξερει τι να κανει, δοκιμαζει καθε χρονο και βλεπει αν τις κατσει. Για μενα γινονται πολλα πραγματα λαθος και το σημαντικοτερο ειναι που περνουν οι εμποροι, αν δεν περναν θα φταναν για τους ενδιαφερομενους που δεν ειναι και χιλιαδες. Τα νομισματα ειναι πιστευω πολυ ομορφα αλλα μεσα στη βαβουρα χανουν την αιγλη τους.
Το feedback των αγοραστων ειναι αρμονισμενο με τι τακτικη της τραπεζας, οπως το βλεπει η τραπεζα ετσι και η αγοραστες. Αν εβγαζε αναμνηστικα το βλεπαμε Κλείσιμο ματιού αλλα στα συλλεκτικα ο αριθμος κοπης και η τιμη παιζει μεγαλο ρολο.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 11, 2014, 11:54:54 πμ »

Καταρχήν διαβάζουμε και κανέναν νόμο.
Καταγράφηκε
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 11, 2014, 11:59:44 πμ »

Δυστυχώς κε Σταματόπουλε οι αγνοί συλλέκτες, που αγοράζουν ενα νόμισμα (είτε κυκλοφορίας είτε αναμνηστικό) επειδή τους αρέσει, με την προοπτική να το κράτησουν για πάντα ειναι ελάχιστοι. Ίσως και να μην υπάρχουν. Η συντριπτική πλειοψηφία αγοράζει με το σκεπτικό να "βγάλει και κανένα φράγκο όταν το σπρώξει". Αυτή δυστυχώς είναι η πραγματικότητα. Γι΄αυτό ακούτε τόσες διαφορετικές απόψεις. Γιατί όλοι κοιτάνε πρώτα την τσέπη τους. Ετσι προκύπτει για κάποιους και το πάθος για σλαμπαρισμένα. Θυμούνται το βαθμό του νομίσματος και τον κωδικό του SLAB αλλά δεν θυμουνται το ίδιο το νόμισμα. Δεν εννοώ οτι αυτοί που μαζεύουν μονο σλαμπαρισμένα το κάνουν για να εξασφαλίσουν οτι θα πάρουν πίσω τα λεφτά που έδωσαν αλλά αυτοι που το κάνουν ειναι το 98%.
Προσωπικές μου απόψεις.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 11, 2014, 12:06:36 μμ »

  Παιδια , το υπουργειο οικονομικων,απο οσο καταλαβαινω, αποφασισε να ακολουθησει την πολιτικη σχεδον ολων των  αρμοδιων οργανισμων διεθνως για την κοπη αναμνηστικων νομισματων.
Δηλαδη μικρα τιραζ και πολλες κοπες διαφορων νομισματων μεσα στον χρονο , καθε χρονο
  Ειναι οντως η "νεα εποχη" και μαλλον ετσι θα επρεπε να κανει,γιατι ετσι θα κονομησει περισσοτερα.
Αυτο δεν προκειται να αλλαξει,οτι και να λεμε εμεις.

  Ξεχαστε λοιπον το "τα μαζευω ολα"
  Ξεχαστε οτι "τρεχω σαν τρελλος να αγορασω ενα χρυσο αναμνηστικο γιατι θα βγει το επομενο σε δυο χρονια".
  Το θεμα ειναι οτι πολλοι φιλοι δεν εχουν αντιληφθει την αλλαγη και γιαυτο παρατηρουνται τα κερδοσκοπικα φαινομενα τυπου Αριστοτελη  απο την μερια των συλλεκτων.
   Μια- δυο θα την πατησουν οσοι πληρωνουν υπερβολικα καπελα και μετα θα ηρεμησει το πραγμα και θα παρουν τα πραγματα τον δρομο τους, οπως σε ολες τις αλλες ευρωπαικες χωρες.
   Αυτο που θα επρεπε να κανει η ΤΤΕ ειναι να εγκσυχρονισει και να κανει διαφανη οσον το δυνατον συντομοτερα τον τροπο διαθεσης των νομισματων της.


Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 11, 2014, 12:16:00 μμ »

  Μια- δυο θα την πατησουν οσοι πληρωνουν υπερβολικα καπελα και μετα θα ηρεμησει το πραγμα και θα παρουν τα πραγματα τον δρομο τους, οπως σε ολες τις αλλες ευρωπαικες χωρες.
   Αυτο που θα επρεπε να κανει η ΤΤΕ ειναι να εγκσυχρονισει και να κανει διαφανη οσον το δυνατον συντομοτερα τον τροπο διαθεσης των νομισματων της.

Πιάνομαι από την ευκαιρία να σχολιάσω ότι:

Από τη μια το ΥΠΟΙΚ και η ΤτΕ θέλουν τον χρόνο τους για να κάνουν κάποια πράγματα, ως ελληνικές δημόσιες υπηρεσίες που σέβονται τον εαυτό τους....

Το βασικό, κατά τη γνώμη μου: Θα ήταν λάθος να αντιδράσουν στην παρούσα κατάσταση πριν "κατακάτσει ο κουρνιαχτός", γιατί, όπως λες κι εσύ, η κατάσταση είναι προσωρική ή μεταβατική.

Αν πάρουν αποφάσεις με βάση τα τωρινά δεδομένα, αποφάσεις που θα αφορούν τα επόμενα 2-3 χρόνια, στο μεταξύ θα έχουν αλλάξει πολλά δεδομένα και θα τρελλαθούμε όλοι. Ας περιμένουν 1-2 χρόνια για να πάρουν μεσοπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες αποφάσεις.

(Χάλια διατύπωση, αλλά βαριέμαι να το ξαναγράψω.)
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences