Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 04:12:30 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσο 20 Δραχμαι Οθωνα 1833 NGC AU55 !!!  (Αναγνώστηκε 26664 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 27, 2014, 01:10:30 πμ »

Να πω και εγω την άποψη μου σχετικά....

Εν μέρη συμφωνώ με τις περισσότερες απόψεις αλλά επειδή είχαμε μια συζήτηση με αρκετούς συλλέκτες στην λέσχη θεωρώ ότι 4 τινά υπάρχουν...

1) έλλειψη ρευστότητας . Είναι πάρα πολύ δύσκολο έτσι όπως μας έχουν κάνει στην σημερινή εποχή να αγοράζεις νομίσματα. Ψυχολογικά εμείς οι συλλέκτες είμαστε άρρωστοι και έχουμε την ανάγκη κατα καιρούς να αγοράζουμε νομίσματα.Ωστόσο όταν έχεις να πληρώσεις λογαριασμούς , ενοίκεια , φόρους , έξτρα φόρους , ασφάλειες ΙΧ και παράλληλα μειώνονται οι μισθοί και οι δουλειές αυτομάτως παύει να κινείται η αγορά.
Εγω είμαι άνεργος εδώ και ένα μήνα και ήδη έχω μείνει πάρα πολύ πίσω στα έξοδα μου πόσο μάλλον να αγοράσω και κάποιο νόμισμα που φαντάζει όνειρο μακρινό.

2) Ελληνικά νομίσματα  . Όσοι με ξέρουν γνωρίζουν ότι ασχολούμαι μόνο με αγγλικά συλλεκτικά ενω η γνώση μου στα ελληνικά συλλεκτικά περιορίζεται αρκετά.  Ωστόσο έχω παρατηρήσει ότι κατα καιρούς οι τιμές διαμορφώνονται πολύ ανορθόδοξα. Πόσοι από εσας που έχετε αγοράσει ένα ακριβό ελληνικό νόμισμα (πάνω από 1000 )και  έχετε χάσει λεφτά όταν προσπαθήσατε να το πουλήσετε?Οι 9 στους 10 πλην εμπόρων.Σίγουρα το ενδιαφέρον περιορίζεται αρκετά καθώς τα ελληνικά απευθύνονται σε λιγότερο κόσμο απότι τα άλλα οπότε όταν θέλει κάποιος να πουλήσει και δεν βρίσκει αγοραστή , είναι δεδομένο ότι θα σκοτωθεί το νόμισμα σε έμπορο.Έτσι ξενερώνει και ο συλλέκτης και λέει δεν ξαναασχολούμαι.

3) Ταμπέλα - φόβος.Το συγκεριμένο νόμισμα του Αντώνη παιδια δεν έχει σημασία ότι γράφει αυ 55. Είναι ένα πολύ όμορφο νόμισμα που όταν θα σκάσεις 1200 + θα το πάρεις για να το καμαρώνεις και όχι επειδή γράφει αυ , pcgs , ngc. Επίσης τι σοι συλλέκτες είαμστε αν ασχολούμαστε πχ με ελληνικά και δεν ξεχωρίζουμε αν είναι γνήσιο ή όχι. Το ταμπελάκι κοιτάτε μόνο?Τότε συγνώμη αλλά δνε είστε συλλέκτες αλλά μόνο επενδυτές.Δεν είναι κακό απλά να ξέρουμε τι λέμε.

4) timing . Ειπώθηκε από κάποιον φίλο στα προηγούμενα σχόλια. Πολύ σημαντικό πράγμα να πετύχεις ένα νόμισμα που θες, την κατάλληλη στιγμή. Να έχεις τα λεφτά , να ψάχνεις ένα καλό και δύσκολο νόμισμα και να μην βρίσκεις. Αν σου έρθει μόνο του καλώς. Στις περισσότερες αγορές που έχω κάνει δνε έψαχνα συγκεκριμένα νομίσματα. Ερχόντουσαν αυτά σε μένα σε πολύ καλές τιμές και τα αγόραζα όταν είχα και λεφτά. Εχω δει στο παρελθόν πολύ ακριβά νομίσματα να φεύγουν σε χρόνο dt. Ο Αντώνης θα ξέρει καλύτερα.

Κλείνοντας να τονίσω ότι, δεν υπάρχει must στην συλλεκτική κοινότητα. Ο καθένας πρέπει να μαζεύει αυτό που του αρέσει. Δεν κατακρίνω τα ελληνικά , τα βουλγάρικα ή τα ουκρανικά. Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι διαπιστώσεις. Ο συλλεκτισμός δεν περιορίζεται σε αυστηρά ακυκλοφόρητα , ή μόνο χρυσά ή ασημένια. Επίσης στο στέκι είναι πολύ δύσκολο να φύγει ένα νόμισμα στην τιμή που αξίζει. Μπορεί μια φωτογραφία να την δουν 200 άτομα και λίγοι θα πληρώσουν για το νόμισμα. Τα πιο εμπορικά είναι οι λίρες και οι ουγγιές. Τα επενδυτικά δηλαδή. Πράγμα που κάνει το φορουμ στέκι επένδυσης και όχι συλλεκτών. Δεν το κατακρίνω αλλά πόσοι έχουν την γνώση και την πραγματική αντίληψη  αξίας ενός συλλεκτικού νομίσματος?Λίγοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2014, 01:21:11 πμ από SVcollector » Καταγράφηκε

Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 27, 2014, 07:58:32 πμ »

Δεν υπαρχει χρημα και αυτη που τα εχουνε δεν τα χαλανε με αυτα που βλεπουνε  Κλείσιμο ματιού οσο για το νομησμα ειναι γαματο  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 27, 2014, 08:40:15 πμ »

Το νόμισμα είναι πολύ καλό για την τιμή του... αλλά... Λεφτά υπάρχουν, μόνον που δεν τα έχει ο λαός πλέον, αλλά 10-15 οικογένειες... που τυγχάνει να έχουν συλλογές τέτοιες, που αυτό το νόμισμα είναι χρέπι ή για να παίζουν τα μικρά.

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα,θα συμπληρώσω α)Και αυτοί που έχουν δεν τα διαθέτουν από φόβο για το μέλλον, δηλ. μην τους πατήσει το τρένο της ανάπτυξης νάχουν κάτι για νοσήλεια. Μεγάλο χαμόγελο β) Αυτοκρατορικά νομίσματα πάντα θα έχουν καλύτερη τύχη για ευνόητους λόγους. γ) Η κρίση αυτή δημιουργεί στον συλλεκτισμό μεγάλες εγχώριες ευκαιρείες και όσο βαθαίνει ακόμα μεγαλύτερες,κυρίως όμως για εμπόρους και γενικά σε όσους δραστηροποιούνται στο εξωτερικό. δ) Ενα είναι σίγουρο ο συλλεκτισμός στην χώρα μας θα αλλάξει πρόσωπο και συνήθειες και κυρίως κατεύθυνση σε πιο προσιτά επίπεδα. ε)Οι κατέχοντες που δεν θα ξεπουλήσουν θα τους περιμένει στο μέλλον μία ευχάριστη έκπληξη από την απόδοση που θα έχουν όταν θα κάνουν ταμείο. (Ο χρόνος είναι σχετικός).
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 27, 2014, 08:41:31 πμ »

Πάντως το εικοσάδραχμο είναι ένα περίεργο νόμισμα.  Ουσιαστικά τα τελευταία 15 χρόνια δεν έχει μεταβληθεί η τιμή του.  Ίσως φταίει το ότι υπάρχουν πολλές κόπιες.  Δεν ξέρω.  Πάντως το τελευταίο εξάμηνο έπεσαν πάρα πολλά πιστοποιημένα AU στην αγορά.  Η αγορά έχει μπουκώσει.  Σίγουρα και ο κόσμος έχει ξεμείνει από λεφτά με τους φόρους που καλείται συνεχώς να πληρώνει.  Από την άλλη με το που θα πάψουν τα ελληνικά νομίσματα να πιάνουν κάποιες τιμές θα δείτε ότι θα κόψει απότομα και η προσφορά.  Πάντα έτσι γίνεται και επέρχεται ισορροπία.
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 27, 2014, 08:54:55 πμ »

το αλλο με τον τοτο το ξερεις;
εχει βγει πιο συντομο ανεκδοτο!
αγοραζετε σπανιοτητες με προβληματα! Κλείσιμο ματιού
Τώρα γίνεσαι κακός Κλάμα  Ναι, να αγοράζετε σπανιότητες με προβλήματα, να τα πληρώνετε με το ανάλογο discount λόγω προβλήματος και να τα βάζετε στην συλλογή σας δίπλα στις μη-προβληματικές μ@λ@κιες που έχετε στην συλλογή σας και που υπάρχουν σε χιλιάδες κομμάτια.  Αυτό πρεσβεύω Χαμόγελο 
Καταγράφηκε

elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 27, 2014, 09:00:29 πμ »

Ναι όντως τώρα τελευταία έπεσαν πολλά στην αγορά.
Το αξιοσημείωτο είναι ότι έγινε επαναπατρισμός τέτοιων νομισμάτων από το εξωτερικό λόγω καλύτερης τύχης πώλησης στον τόπο τους,σε αυτό βοήθησε αφάνταστα η αρχή της κρίσης και ο τεράστιος φόβος κατάρρευσης που ήταν και ο κύριος λόγος της αύξησης του συλλεκτικού ενδιαφέροντος με την μορφή επένδυσης κ.λ.π.
Ενα είναι σίγουρο ακόμα και σε αυτόν τον τομέα όλα έγιναν στραβά.  
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 27, 2014, 09:01:58 πμ »

Το 20δραχμο για εμένα δεν είναι σπανιότητα. Ειδικά σε vf-xf καταστάσεις. Σπανιότητα είναι να κατέχεις ms62 +,  αλλά έχει prestige σε οποιοδήποτε βαθμό.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 27, 2014, 09:16:12 πμ »

Πάρε ένα 1$ Indian Princess του 1854 με τιράζ  783.943 και ms62 και ένα δικό μας 20δραχμο ms62 και πήγαινε στο εξωτερικό να δείς τί έχεις στα χέρια σου και για τι  prestige μιλάμε.
Αστα φίλε μου πρέπει να το ζήσεις για να το καταλάβεις.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 27, 2014, 09:29:36 πμ »

Πάρε ένα 1$ Indian Princess του 1854 με τιράζ  783.943 και ms62 και ένα δικό μας 20δραχμο ms62 και πήγαινε στο εξωτερικό να δείς τί έχεις στα χέρια σου και για τι  prestige μιλάμε.
Αστα φίλε μου πρέπει να το ζήσεις για να το καταλάβεις.
Μην συγκρίνεται ανόμοια πράγματα.  Αυτά τα ξένα νομίσματα που λες έχουν μεγάλο κοινό αλλά έχουν και διαμορφωμένες τιμές.  Δεν υπάρχουν σημαντικές αποκλίσεις.  Το ελληνικό νόμισμα έχει τεράστιες αποκλίσεις, σημαντικότατους κινδύνους για αυτούς που δεν το γνωρίζουν αλλά και σημαντικότατες ευκαιρίες για αυτούς που το έχουν μάθει.  Η κρίση δε στα ελληνικά συλλεκτικά αντικείμενα δεν είναι συμφορά αλλά μια από τις μεγαλύτερες ευκαιρίες των τελευταίων δεκαετιών.  Τέτοιες ευκαιρίες δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή στα ξένα.  Το έχω ξαναπεί, όταν η αγορά ανεβαίνει όλοι θέλουν να αγοράσουν στα ψηλά, όταν πέφτει κανένας δεν θέλει να αγοράσει και όλοι γκρινιάζουν.  Τον συλλέκτη δεν τον βρίσκεις πουθενά!
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 27, 2014, 09:31:53 πμ »

μήτσο αυτό ισχύει παντού όχι μόνο στα νομίσματα. Δες πόσοι αγόρασαν στο χαα τραπεζες στα υψηλα με την προσδοκία να πανε ακόμα πιο ψηλά.
Και τώρα που μια μετοχη της ετε ειναι φθηνότερη απο εναν φραπέ, και ο φραπές δεν εχει μειωθεί καθόλου, κανενας δε βαζει ουτε σεντ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 27, 2014, 09:42:33 πμ »

μήτσο αυτό ισχύει παντού όχι μόνο στα νομίσματα. Δες πόσοι αγόρασαν στο χαα τραπεζες στα υψηλα με την προσδοκία να πανε ακόμα πιο ψηλά.
Και τώρα που μια μετοχη της ετε ειναι φθηνότερη απο εναν φραπέ, και ο φραπές δεν εχει μειωθεί καθόλου, κανενας δε βαζει ουτε σεντ.
Είναι ανθρώπινη φύση, δεν θα αλλάξει ποτέ αυτό.
Καταγράφηκε

elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 27, 2014, 09:44:14 πμ »

Αγαπητέ μου το μυστικό ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΙΝΟ όταν χρειαστείς να αποχωριστείς κάτι, πρέπει να υπάρχει και η ανάλογη ανταπόκριση.
Οσο για τις διαμορφωμένες τιμές όλα είναι σχετικά μην το λές αυτό.
Πάντα και παντού θα υπάρχουν ευκαιρείες όσο υπάρχουν άνθρωποι.  
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 27, 2014, 09:51:20 πμ »

Μετακινησα και τροποποιησα λιγο τα πρωτα μνμ μου στο θεμα , για να μην επηρεαζει τις δημοπρασιες των αλλων μελων αλλα και να μεινει για μετα να το διαβαζουμε ...
 
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 27, 2014, 10:02:45 πμ »

Αγαπητέ μου το μυστικό ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΙΝΟ όταν χρειαστείς να αποχωριστείς κάτι, πρέπει να υπάρχει και η ανάλογη ανταπόκριση.
Οσο για τις διαμορφωμένες τιμές όλα είναι σχετικά μην το λές αυτό.
Πάντα και παντού θα υπάρχουν ευκαιρείες όσο υπάρχουν άνθρωποι.  
Αν γνωρίζεις από οικονομικές θεωρίες, υπάρχει αυτή περί της "αποτελεσματικότητας της αγοράς" (market efficiency).  Τα αντικείμενα στα οποία αναφέρεσαι διαπραγματεύονται σε πιο ώριμες αγορές με μεγαλύτερη πληροφόρηση άρα μικρότερες διακυμάνσεις.  Η αγορά των ελληνικών συλλεκτικών είναι κωλοχανείο με κακή πληροφόρηση, insider information για κάποιους κλπ.  Δηλαδή low market efficiency.  Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τις τεράστιες διακυμάνσεις που παρατηρούνται που έχουν ως αποτέλεσμα μεγάλες συγκινήσεις αλλά και μεγάλες λύπες.  Ο καθένας διαλέγει και παίρνει. 
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 27, 2014, 10:06:45 πμ »

σωστά τα λέει ο Δημήτρης.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences