Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 09:50:25 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πίστεψαν στο χρυσό... και καταστράφηκαν  (Αναγνώστηκε 38764 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 18, 2014, 08:17:39 πμ »

Αυτοί το φάγαν το κούρεμα έτσι και αλλιώς.
http://www.protothema.gr/economy/article/388138/pistepsan-sto-hruso-kai-katastrafikan-/
Καταγράφηκε

HELLAS NUM
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 209



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 18, 2014, 08:28:38 πμ »

Αν ειναι μακροχρονιοι επενδυτες δεν εφαγαν κουρεμα Δημητρη.
Οταν πουλας βλεπεις αν εχεις χασει η κερδισει απο την επενδυση σου.
Οι περισσοτεροι κανουν διακρατηση , το γνωριζω καλα αυτο γιατι παρα τις προτροπες μου σε αρκετους φιλους να πουλησουν πριν 3 χρονια ( το συζηταγαμε αν θυμασε οτι ο χρυσος εκλεισε τον ανοδικο κυκλο και θα μπει σε καθοδικο κυκλο για τουλαχιστον 5 χρονια ) ελαχιστοι το επραξαν.
Καταγράφηκε

HELLAS NUM
ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 4
 10559 ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛ 210 3249257
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 18, 2014, 08:31:50 πμ »

Δεν έχω επενδύσει σε commodities, αλλά ποιά επένδυση Δημήτρη έχει Διάγραμμα μόνο με ανοδικό δείκτη?? Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2014, 08:45:12 πμ από zobels » Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 18, 2014, 08:38:11 πμ »

Δημητρη καλημερα οπως παντα το νομισμα εχει δυο οψεις...αν θελεις να πεις κατι ολοκληρωμενο τοτε θα πρεπει να αναφερεις και αυτους που ειχαν αγορασει λιρες παλαιοτερα σε τιμες κατω των 200 ευρω και οταν ανεβηκε η τιμη του χρυσου βγηκαν πωλητες με μεγαλα ποσοστα κερδους αλλα θα πρεπει να αναφερεις και αυτους που μπορει να αγορασαν ψηλα αλλα δεν εχουν σκοπο να πωλησουν οποτε δεν καταγραφουν και ζημιες αφου η ζημια υπαρχει μονο οταν ρευστοποιησεις.Μελλοντικα οι ανθρωποι αυτοι θαχουν διαφυλαξει την περιουσια τους και αν αποφασισουν να πωλησουν πιθανον θαχουν και κερδη.Αυτα τα γραφω γιατι κανενας δεν μπορει να πει με στοιχεια αν οι λιρες που πωληθηκαν στην τραπεζα ηταν αγορες της προηγουμενης χρονιας η αλλων προγενεστερων οποτε αν ισχυει το δευτερο αυτοι που πουλησαν λιρες που πχ τις ειχαν αγορασει το 1990 μαλλον υπερκερδισμενοι ειναι παρα κουρεμενοι
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 18, 2014, 08:48:36 πμ »

Δεν καταλαβαίνω γιατί μου τα λέτε αυτά.  Το θέμα του άρθρου είναι:

"Ο εφιάλτης της επιστροφής στη δραχμή έσπρωξε αρκετούς Έλληνες το  2011 και το 2012 στα ταμεία της Τράπεζας της Ελλάδας με σκοπό την προμήθεια χρυσών λιρών"

Γι' αυτούς μιλάμε, που το έπραξαν την συγκεκριμένη χρονική στιγμή, με συγκεκριμένο σκοπό δηλαδή να σώσουν τις καταθέσεις τους από πιθανή υποτίμηση ή κούρεμα.  Αν γράφατε έκθεση θα ήσασταν όλοι κάτω από την βάση  Χαμόγελο  
Καταγράφηκε

pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 18, 2014, 08:52:36 πμ »

Κανείς ποτέ δεν έχει χάσει από το χρυσό μακροπρόθεσμα.
Είναι το μόνο commodity (γιατί πλέον δεν τον θεωρούν χρήμα) που εδώ και χιλιάδες χρόνια κρατάει την αγοραστική του δύναμη σταθερή.
Ξέρουμε πλέον όλοι πολύ καλά πως έριξαν οι τραπεζίτες την τιμή με τους χάρτινους τίτλους χρυσού που στην ουσία δεν έχουν κανένα αντίκρυσμα σε φυσικό μέταλλο.
Να το πούμε για εκατοστή φορά μπας και το εμπεδώσουμε, η κατοχή χρυσού είναι πάνω απ' όλα ασφάλεια του πλούτου μας έναντι του σύγχρονου χρηματοπιστωτικού συστήματος που μας κατακλέβει χρόνο με το χρόνο και μειώνει την αγοραστική δύναμη του χαρτονομίσματος, δευτερευόντως είναι επένδυση που πρέπει να περιμένεις αρκετά χρόνια για να καρπωθείς κέρδη.
Δηλαδή αυτοί που μαζεύουν, σκουπίζουν και κρύβουν το μέταλλο σε παγκόσμια κλίμακα εδώ και 5 χρόνια με τις αγορές χρυσού που άνοιγαν σαν μανιτάρια, είναι μακάκες?
Προφανώς γνωρίζουν κάτι για το άμεσο μέλλον που εμείς δεν ξέρουμε.    
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 18, 2014, 08:54:55 πμ »

Δεν καταλαβαίνω γιατί μου τα λέτε αυτά.  Το θέμα του άρθρου είναι:

"Ο εφιάλτης της επιστροφής στη δραχμή έσπρωξε αρκετούς Έλληνες το  2011 και το 2012 στα ταμεία της Τράπεζας της Ελλάδας με σκοπό την προμήθεια χρυσών λιρών"

Γι' αυτούς μιλάμε, που το έπραξαν την συγκεκριμένη χρονική στιγμή, με συγκεκριμένο σκοπό δηλαδή να σώσουν τις καταθέσεις τους από πιθανή υποτίμηση ή κούρεμα.  Αν γράφατε έκθεση θα ήσασταν όλοι κάτω από την βάση  Χαμόγελο 
Δημήτρη όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω κανείς δεν χάνει ούτε καταστρέφεται μέχρι να ρευστοποιήσει.
Άρα και αυτοί που το έπραξαν με το σκεπτικό του άρθρου και δεν έχουν ρευστοποιήσει δεν έχουν πάθει τίποτα.
 
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 18, 2014, 08:55:00 πμ »

Δεν καταλαβαίνω γιατί μου τα λέτε αυτά.  Το θέμα του άρθρου είναι:

"Ο εφιάλτης της επιστροφής στη δραχμή έσπρωξε αρκετούς Έλληνες το  2011 και το 2012 στα ταμεία της Τράπεζας της Ελλάδας με σκοπό την προμήθεια χρυσών λιρών"

Γι' αυτούς μιλάμε, που το έπραξαν την συγκεκριμένη χρονική στιγμή, με συγκεκριμένο σκοπό δηλαδή να σώσουν τις καταθέσεις τους από πιθανή υποτίμηση ή κούρεμα.  Αν γράφατε έκθεση θα ήσασταν όλοι κάτω από την βάση  Χαμόγελο  
Για αυτους μιλαμε Δημητρη...απο ποια στοιχεια προκυπτει οτι αυτοι "πιστεψαν στο χρυσο...και καταστραφηκαν"...εχεις εσυ στοιχεια οτι αυτοι ρευστοποιησαν και υπεστησαν ζημια?
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 18, 2014, 08:58:07 πμ »

Σημασία κάποια στιγμή στο μέλλον δεν θα έχει σε ποια τιμή αγόρασες, αλλά ότι έχεις αγοράσει και έχεις μέταλλο στην κατοχή σου.
Δεν είναι δικό μου αλλά με εκφράζει πλήρως.
 
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:02:52 πμ »

αυτο το παραμυθακι οτι αν δε πουλησεις δεν εχεις χασουρα ειναι καταλοιπο του 99.καθε μηνα παιρνεις μια αποτιμηση και σου λεει τοσα εχεις.αν τα ρευστποιησεις η οχι προβλημα σου αλλα η χασουρα ειναι εκει
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:06:23 πμ »

αυτο το παραμυθακι οτι αν δε πουλησεις δεν εχεις χασουρα ειναι καταλοιπο του 99.καθε μηνα παιρνεις μια αποτιμηση και σου λεει τοσα εχεις.αν τα ρευστποιησεις η οχι προβλημα σου αλλα η χασουρα ειναι εκει

+1000
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:06:28 πμ »

Κανείς ποτέ δεν έχει χάσει από το χρυσό μακροπρόθεσμα.
Είναι το μόνο commodity (γιατί πλέον δεν τον θεωρούν χρήμα) που εδώ και χιλιάδες χρόνια κρατάει την αγοραστική του δύναμη σταθερή.  
Ε όχι και κανείς!  Αυτός που αγόρασε του 1980 και πούλησε το 2008 πάλι χαμένος ήταν ύστερα από 28 ΟΛΟΚΛΗΡΑ χρόνια.  Μα τι είναι αυτά που λέτε!!!!  Εσάς πως θα σας φαινόταν αν ρεφάρατε ύστερα από 30 χρόνια διακράτησης σε ονομαστικές τιμές!!!!  Η σημερινή αγορά δείχνει να είναι το τέλος ανοδικού κύκλου.  Από που αντλείται τέτοια σιγουριά?!?!!!!  Στα 30 αυτά χρόνια εν τω μεταξύ, όλες οι υπόλοιπες επενδύσεις έχουν δεκαπλασιαστεί!!!!
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:10:21 πμ »

Δεν καταλαβαίνω γιατί μου τα λέτε αυτά.  Το θέμα του άρθρου είναι:

"Ο εφιάλτης της επιστροφής στη δραχμή έσπρωξε αρκετούς Έλληνες το  2011 και το 2012 στα ταμεία της Τράπεζας της Ελλάδας με σκοπό την προμήθεια χρυσών λιρών"

Γι' αυτούς μιλάμε, που το έπραξαν την συγκεκριμένη χρονική στιγμή, με συγκεκριμένο σκοπό δηλαδή να σώσουν τις καταθέσεις τους από πιθανή υποτίμηση ή κούρεμα.  Αν γράφατε έκθεση θα ήσασταν όλοι κάτω από την βάση  Χαμόγελο  
Για αυτους μιλαμε Δημητρη...απο ποια στοιχεια προκυπτει οτι αυτοι "πιστεψαν στο χρυσο...και καταστραφηκαν"...εχεις εσυ στοιχεια οτι αυτοι ρευστοποιησαν και υπεστησαν ζημια?
Δεν χρειάζεται να ρευστοποιήσει κανείς.  Δηλαδή αν αγόρασες 100 και κάνει σήμερα 1, είσαι "καβάλα στο άλογο" επειδή δεν έχεις πουλήσει?
Καταγράφηκε

milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:37:49 πμ »

Δηλ εγω που αγορασα το 2008 ενα μασουρι λιρες με 157 ευρα και δεν τις πουλησα το 2011 με 300 καταγράφω κερδη;;Ειμαι κερδισμενος και ας μην πουλησα Δημητρη;Γιατι εγω λεω οτι εχασα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:39:41 πμ »

Δηλ εγω που αγορασα το 2008 ενα μασουρι λιρες με 157 ευρα και δεν τις πουλησα το 2011 με 300 καταγράφω κερδη;;Ειμαι κερδισμενος και ας μην πουλησα Δημητρη;Γιατι εγω λεω οτι εχασα Αναποφασιστικότητα
Σήμερα που μιλάμε, πάλι κερδισμένος είσαι.  Αύριο ποιος ξέρει.
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences