Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 10:07:42 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πίστεψαν στο χρυσό... και καταστράφηκαν  (Αναγνώστηκε 38765 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:40:04 πμ »

αυτο το παραμυθακι οτι αν δε πουλησεις δεν εχεις χασουρα ειναι καταλοιπο του 99.καθε μηνα παιρνεις μια αποτιμηση και σου λεει τοσα εχεις.αν τα ρευστποιησεις η οχι προβλημα σου αλλα η χασουρα ειναι εκει

Γρηγορη οι λιρες δεν ειναι μετοχες να παιρνεις μηνιαια αποτιμηση!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:47:26 πμ »

Κανείς ποτέ δεν έχει χάσει από το χρυσό μακροπρόθεσμα.
Είναι το μόνο commodity (γιατί πλέον δεν τον θεωρούν χρήμα) που εδώ και χιλιάδες χρόνια κρατάει την αγοραστική του δύναμη σταθερή.  
Ε όχι και κανείς!  Αυτός που αγόρασε του 1980 και πούλησε το 2008 πάλι χαμένος ήταν ύστερα από 28 ΟΛΟΚΛΗΡΑ χρόνια.  Μα τι είναι αυτά που λέτε!!!!  Εσάς πως θα σας φαινόταν αν ρεφάρατε ύστερα από 30 χρόνια διακράτησης σε ονομαστικές τιμές!!!!  Η σημερινή αγορά δείχνει να είναι το τέλος ανοδικού κύκλου.  Από που αντλείται τέτοια σιγουριά?!?!!!!  Στα 30 αυτά χρόνια εν τω μεταξύ, όλες οι υπόλοιπες επενδύσεις έχουν δεκαπλασιαστεί!!!!
Πραγματι δεν καταλαβαινω... συμφωνω οτι δειχνει να ειναι το τελος ενος ανοδικου κυκλου αλλα θελω να σε ρωτησω εσυ εισαι περισσοτερο ικανοποιημενος οταν στα 30 χρονια οι υπολοιπες επενδυσεις εχουν δεκαπλασιαστει και δεν εισαι οταν η λιρα το 1980 ειχε κατα μεσο ορο περιπου 9 ευρω(3000 δρχ) και μετα 30 χρονια ειχε 360-370 ευρω ?
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:49:43 πμ »

Εγω αγοραζω λιρες απο το 2008.Ειχα ενα κεφαλαιο το οποιο ψαχνομουν να επενδυσω!Σε μια βαρδια ενας φανταρος ο οποιος μου ανεφερε οτι ειχε σπουδασει χρηματοοικονομικα μου προτεινε να αγορασω χρυσο λογω της κρισης που ερχεται και ο χρυσος θα εκτιναχθει!!Να ναι καλα το παληκαρι οπου και αν ειναι!!!Γιατι εκανα πραξη την συμβουλη του!!Ετσι ενα κομματι του κεφαλαιου εγινε λιρες!!Απο το 2008 πουλαω αγοραζω πουλαω αγοραζω!Αγορασα με 320 ευρω αλλά και πουλησα με 320 ευρω!!Αγορασα με 230 αλλά και πουλησα με 230.Τωρα τι γινεται;;Εχω ακομα το αρχικο κεφαλαιο που ειχα συν 10% Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Πιστεψα στον χρυσο και ΔΕΝ καταστραφηκα!!Αυτοι που καταστραφηκαν ψαχτε τους ειναι διπλα σας απεναντι σας!Οι ομολογιουχοι οι οικοπεδουχοι  οι χρηματιστηριακηδες και πολλοι αλλοι!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:53:16 πμ »

Σας προκαλω να μου πει ενας 50 χιλιαρικα το 2008 που να τα τοποθετουσα ωστε να εχω με σιγουρια 55 χιλιαρικα σημερα!!Ενας να μου πει μια επενδυση....

Γιαυτο σκιζω τα ιματια μου καθε φορα πως ΟΤΙ και να γινει ο χρυσος ποτέ δεν θα σε προδωσει!!Και η κριση να μην ερχοταν παλι στα λεφτα μου θα ημουν!!

Και αυτοι που χωσανε καταθεσεις σε λιρες αγοραζοντας με 300 το κομματι παλι τα λεφτα τους θα τα παρουν πισω!!Και ας μην ξαναανεβει η λιρα στα 300!!Σιγουρα θα αλλαξουν τα δεδομενα της οικονομιας π.χ καυσιμα,αξιες ακινητων,μετοχες.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:54:14 πμ »

Εγω αγοραζω λιρες απο το 2008.Ειχα ενα κεφαλαιο το οποιο ψαχνομουν να επενδυσω!Σε μια βαρδια ενας φανταρος ο οποιος μου ανεφερε οτι ειχε σπουδασει χρηματοοικονομικα μου προτεινε να αγορασω χρυσο λογω της κρισης που ερχεται και ο χρυσος θα εκτιναχθει!!Να ναι καλα το παληκαρι οπου και αν ειναι!!!Γιατι εκανα πραξη την συμβουλη του!!Ετσι ενα κομματι του κεφαλαιου εγινε λιρες!!Απο το 2008 πουλαω αγοραζω πουλαω αγοραζω!Αγορασα με 320 ευρω αλλά και πουλησα με 320 ευρω!!Αγορασα με 230 αλλά και πουλησα με 230.Τωρα τι γινεται;;Εχω ακομα το αρχικο κεφαλαιο που ειχα συν 10% Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Πιστεψα στον χρυσο και ΔΕΝ καταστραφηκα!!Αυτοι που καταστραφηκαν ψαχτε τους ειναι διπλα σας απεναντι σας!Οι ομολογιουχοι οι οικοπεδουχοι  οι χρηματιστηριακηδες και πολλοι αλλοι!! Κλείσιμο ματιού
Το 2008 για εμένα ορθώς έπραξες.  Ήταν η αρχή ανοδικού κύκλου, σωστή η σκέψη και η συμβουλή του φίλου σου.
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:55:58 πμ »

Κανείς ποτέ δεν έχει χάσει από το χρυσό μακροπρόθεσμα.
Είναι το μόνο commodity (γιατί πλέον δεν τον θεωρούν χρήμα) που εδώ και χιλιάδες χρόνια κρατάει την αγοραστική του δύναμη σταθερή.  
Ε όχι και κανείς!  Αυτός που αγόρασε του 1980 και πούλησε το 2008 πάλι χαμένος ήταν ύστερα από 28 ΟΛΟΚΛΗΡΑ χρόνια.  Μα τι είναι αυτά που λέτε!!!!  Εσάς πως θα σας φαινόταν αν ρεφάρατε ύστερα από 30 χρόνια διακράτησης σε ονομαστικές τιμές!!!!  Η σημερινή αγορά δείχνει να είναι το τέλος ανοδικού κύκλου.  Από που αντλείται τέτοια σιγουριά?!?!!!!  Στα 30 αυτά χρόνια εν τω μεταξύ, όλες οι υπόλοιπες επενδύσεις έχουν δεκαπλασιαστεί!!!!
Πραγματι δεν καταλαβαινω... συμφωνω οτι δειχνει να ειναι το τελος ενος ανοδικου κυκλου αλλα θελω να σε ρωτησω εσυ εισαι περισσοτερο ικανοποιημενος οταν στα 30 χρονια οι υπολοιπες επενδυσεις εχουν δεκαπλασιαστει και δεν εισαι οταν η λιρα το 1980 ειχε κατα μεσο ορο περιπου 9 ευρω(3000 δρχ) και μετα 30 χρονια ειχε 360-370 ευρω ?
Σε δολάρια γίνονται οι συγκρίσεις.  Όταν βάζεις το ευρώ στην εξίσωση μιλάς για συναλλαγματικό κέρδος και όχι κέρδος από το χρυσό. 
Καταγράφηκε

γατοφατσα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:59:54 πμ »

Πολυ σωστα.Ομως  τον χρυσο δεν πρεπει να τον βλεπουμε σαν επενδυση,ειναι απλα καταφυγιο,ενα μερος των χρηματων του νομιζω οτι ειναι σωστο να το εχεις σε χρυσο,οχι μονο επενδυτικα αλλα και συλεκτικα ,απο αγαπη στα νομισματα.Τιποτα δεν ειναι σιγουρο και κανεις δεν ξερει τι θα γινει στο μελλον,ολα παιζονται και ολα ειναι πιθανα.Παρακολουθησα προσφατα σε ξενο καναλι εναν οικονομικο αναλυτη ο οποιος δεν προετρεπε σε αγορα χρυσου ομως υποστηριζε πως η παγκοσμια οικονομια εχει τεραστια χρεη και ελειματα και ειναι πολυ πιθανο (σε αγνωστο χρονο)να σκασει ασχημα ,οποτε <<των φρονιμων τα παιδια........>>
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 18, 2014, 10:02:54 πμ »

Σας προκαλω να μου πει ενας 50 χιλιαρικα το 2008 που να τα τοποθετουσα ωστε να εχω με σιγουρια 55 χιλιαρικα σημερα!!Ενας να μου πει μια επενδυση....

Γιαυτο σκιζω τα ιματια μου καθε φορα πως ΟΤΙ και να γινει ο χρυσος ποτέ δεν θα σε προδωσει!!Και η κριση να μην ερχοταν παλι στα λεφτα μου θα ημουν!!

Και αυτοι που χωσανε καταθεσεις σε λιρες αγοραζοντας με 300 το κομματι παλι τα λεφτα τους θα τα παρουν πισω!!Και ας μην ξαναανεβει η λιρα στα 300!!Σιγουρα θα αλλαξουν τα δεδομενα της οικονομιας π.χ καυσιμα,αξιες ακινητων,μετοχες.
Προθεσμιακή κατάθεση.  Και αν φοβόσουν τις ελληνικές τράπεζες, στο εξωτερικό.  Γιατί ήσουν σίγουρος για τον χρυσό?  Θα είχες μάλιστα πάνω από 65.000 σήμερα αν τα είχες αφήσει σε ελληνική τράπεζα. 
Καταγράφηκε

Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 18, 2014, 10:09:34 πμ »

Ποτε δεν εχασε κανεις αγοραζοντας χρυσο εκτος απο εκεινους που αγορασαν ακριβα αλλα λογω χρεων αναγκαστηκαν να πουλησουν φθηνα τωρα χανοντας ετσι αρκετα.Τοτε αν εχανες απο το χρυσο γιατι ολοι αυτοι οι θησαυροι με τα χρυσα που εχουν ανακαλυφθει απο την αρχαιοτητα;Ηλιθιοι και αυτοι;Απλα καποιοι πανικοβλητοι αγορασαν  με 320 και οταν χρειαστηκε να σωσουν τις περιουσιες τους ρευστοποιωντας τις λιριτσες τους τις πουλησαν 200 ευρω.Αυτοι νομιζω οχι μονο εχασαν αλλα καταστραφηκαν.Εχω ζωντανο παραδειγμα
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 18, 2014, 10:12:48 πμ »

Αυτο που λεει ο Γιαννης milou πολυ σωστο ειναι.Κι εγω το ιδιο θα εκανα αλλα αφορα αυτους που αγορασαν και πουλανε οποτε θελησουν αυτοι και οχι οποτε αναγκαστουν απο διαφορες συνθηκες Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 18, 2014, 10:18:30 πμ »

Χρυσός= προστασία απο πληθωρισμό κυρίως. Αλλα σαν επένδυση δεν ειναι και η καλύτερη.

Αν κάποιος το 1980 είχε αγοράσει μια ουγγιά (€850) και την πουλάγε σήμερα ($1270) εχει κερδίσει; Όχι. Γιατί η αγοραστική δύναμη των $850 το 80 ισοδυναμεί σήμερα με περίπου $2500!  Θα επρεπε να είχε αγοράσει το 1971 αλλα κανεις δεν επενδύει με ορίζοντα 40+ χρόνων εκτός αν πιστεύει οτι θα ζήσει 200!

Ο χρυσός θα ξαναδειξει την λάμψη του νομιζω οταν αναπόφευκτα θα σκάσει ο πληθωρισμός.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 18, 2014, 10:21:34 πμ »

Χρυσός= προστασία απο πληθωρισμό κυρίως. Αλλα σαν επένδυση δεν ειναι και η καλύτερη.

Αν κάποιος το 1980 είχε αγοράσει μια ουγγιά (€850) και την πουλάγε σήμερα ($1270) εχει κερδίσει; Όχι. Γιατί η αγοραστική δύναμη των $850 το 80 ισοδυναμεί σήμερα με περίπου $2500!  Θα επρεπε να είχε αγοράσει το 1971 αλλα κανεις δεν επενδύει με ορίζοντα 40+ χρόνων εκτός αν πιστεύει οτι θα ζήσει 200!

Ο χρυσός θα ξαναδειξει την λάμψη του νομιζω οταν αναπόφευκτα θα σκάσει ο πληθωρισμός.
+1000 και πολυ συντομα μαλιστα.Καθε γωνια και ενα σαραφικο.Ειναι κοροιδα;Δε νομιζω.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 18, 2014, 10:24:16 πμ »

40 χρόνια!!!!  Σε οτιδήποτε άλλο να είχε επενδύσει κανείς θα είχε μεγαλύτερη απόδοση Έκπληξη
Καταγράφηκε

ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 18, 2014, 10:26:36 πμ »

Κανείς ποτέ δεν έχει χάσει από το χρυσό μακροπρόθεσμα.
Είναι το μόνο commodity (γιατί πλέον δεν τον θεωρούν χρήμα) που εδώ και χιλιάδες χρόνια κρατάει την αγοραστική του δύναμη σταθερή.  
Ε όχι και κανείς!  Αυτός που αγόρασε του 1980 και πούλησε το 2008 πάλι χαμένος ήταν ύστερα από 28 ΟΛΟΚΛΗΡΑ χρόνια.  Μα τι είναι αυτά που λέτε!!!!  Εσάς πως θα σας φαινόταν αν ρεφάρατε ύστερα από 30 χρόνια διακράτησης σε ονομαστικές τιμές!!!!  Η σημερινή αγορά δείχνει να είναι το τέλος ανοδικού κύκλου.  Από που αντλείται τέτοια σιγουριά?!?!!!!  Στα 30 αυτά χρόνια εν τω μεταξύ, όλες οι υπόλοιπες επενδύσεις έχουν δεκαπλασιαστεί!!!!
Πραγματι δεν καταλαβαινω... συμφωνω οτι δειχνει να ειναι το τελος ενος ανοδικου κυκλου αλλα θελω να σε ρωτησω εσυ εισαι περισσοτερο ικανοποιημενος οταν στα 30 χρονια οι υπολοιπες επενδυσεις εχουν δεκαπλασιαστει και δεν εισαι οταν η λιρα το 1980 ειχε κατα μεσο ορο περιπου 9 ευρω(3000 δρχ) και μετα 30 χρονια ειχε 360-370 ευρω ?
Σε δολάρια γίνονται οι συγκρίσεις.  Όταν βάζεις το ευρώ στην εξίσωση μιλάς για συναλλαγματικό κέρδος και όχι κέρδος από το χρυσό. 
καλα οτι πεις...αφου ετσι θες ετσι ειναι
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 18, 2014, 10:28:40 πμ »

Κανείς ποτέ δεν έχει χάσει από το χρυσό μακροπρόθεσμα.
Είναι το μόνο commodity (γιατί πλέον δεν τον θεωρούν χρήμα) που εδώ και χιλιάδες χρόνια κρατάει την αγοραστική του δύναμη σταθερή.  
Ε όχι και κανείς!  Αυτός που αγόρασε του 1980 και πούλησε το 2008 πάλι χαμένος ήταν ύστερα από 28 ΟΛΟΚΛΗΡΑ χρόνια.  Μα τι είναι αυτά που λέτε!!!!  Εσάς πως θα σας φαινόταν αν ρεφάρατε ύστερα από 30 χρόνια διακράτησης σε ονομαστικές τιμές!!!!  Η σημερινή αγορά δείχνει να είναι το τέλος ανοδικού κύκλου.  Από που αντλείται τέτοια σιγουριά?!?!!!!  Στα 30 αυτά χρόνια εν τω μεταξύ, όλες οι υπόλοιπες επενδύσεις έχουν δεκαπλασιαστεί!!!!
Πραγματι δεν καταλαβαινω... συμφωνω οτι δειχνει να ειναι το τελος ενος ανοδικου κυκλου αλλα θελω να σε ρωτησω εσυ εισαι περισσοτερο ικανοποιημενος οταν στα 30 χρονια οι υπολοιπες επενδυσεις εχουν δεκαπλασιαστει και δεν εισαι οταν η λιρα το 1980 ειχε κατα μεσο ορο περιπου 9 ευρω(3000 δρχ) και μετα 30 χρονια ειχε 360-370 ευρω ?
Σε δολάρια γίνονται οι συγκρίσεις.  Όταν βάζεις το ευρώ στην εξίσωση μιλάς για συναλλαγματικό κέρδος και όχι κέρδος από το χρυσό. 
καλα οτι πεις...αφου ετσι θες ετσι ειναι
Δεν το θέλω εγώ, έτσι είναι.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences