Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 12:55:59 πμ
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ταλιρο 1851  (Αναγνώστηκε 61371 φορές)
0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #150 στις: Μάιος 02, 2014, 02:02:41 μμ »

Ωραία θα σας πάω ταβάνι και τους 2 για να μάθετε να μην λέτε πολλα δημόσια .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 02, 2014, 02:36:49 μμ »

Ωραία θα σας πάω ταβάνι και τους 2 για να μάθετε να μην λέτε πολλα δημόσια .
Good luck!
Καταγράφηκε

d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #152 στις: Μάιος 02, 2014, 02:50:11 μμ »

Ωραία θα σας πάω ταβάνι και τους 2 για να μάθετε να μην λέτε πολλα δημόσια .
Good luck!

καλα μην τρελλενεστε , ετσι 2-3 κατομπαλα θα σας ανεβασω ετσι για τον χαβαλε  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Μάιος 02, 2014, 03:37:13 μμ »

Μην τα μιλατε τα νομισματα ωρε..
Στραβογιαννα ειστε?? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Μάιος 02, 2014, 04:27:28 μμ »

Χαβαλε κανουμε. Φιλί
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #155 στις: Μάιος 02, 2014, 04:28:39 μμ »

Καλημέρα σε όλους
Εδώ κρύο και συννεφιά. Την αλλη είναι εβδομάδα όμως προβλέπεται τοπικός καύσωνας  Κλείσιμο ματιού

ETSI!!!!! Μονο κοντομανικα εχω παρει!!!! London calling to the faraway town !!!!!!!!!!!!!!!
Σε ζηλεύω Βασίλη!  Εγώ δυστυχώς θα την βγάλω στον υπολογιστή μου μήπως και πάρω εκείνο το ταπεινό proof 30 λεπτο του 1834.  Κλάμα


Καλη τυχη Μητσο. Ειναι το μονο λοτο που ειναι ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ να παρει ο Ορφεας.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Μάιος 02, 2014, 06:30:56 μμ »

Καλημέρα σε όλους
Εδώ κρύο και συννεφιά. Την αλλη είναι εβδομάδα όμως προβλέπεται τοπικός καύσωνας  Κλείσιμο ματιού

ETSI!!!!! Μονο κοντομανικα εχω παρει!!!! London calling to the faraway town !!!!!!!!!!!!!!!

Ωραία κάνατε μόνο που δεν εννοούσα τον καιρό. Στριφογύρισμα ματιών

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #157 στις: Μάιος 02, 2014, 06:34:51 μμ »

Καλημέρα σε όλους
Εδώ κρύο και συννεφιά. Την αλλη είναι εβδομάδα όμως προβλέπεται τοπικός καύσωνας  Κλείσιμο ματιού

ETSI!!!!! Μονο κοντομανικα εχω παρει!!!! London calling to the faraway town !!!!!!!!!!!!!!!
Σε ζηλεύω Βασίλη!  Εγώ δυστυχώς θα την βγάλω στον υπολογιστή μου μήπως και πάρω εκείνο το ταπεινό proof 30 λεπτο του 1834.  Κλάμα

Δημήτρη ως proof πρεπει να είναι κοπή μεταλλίου η νομίσματος;
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #158 στις: Μάιος 02, 2014, 06:53:01 μμ »

Aπ´ότι αναφέρεται, 30λ 1834, 1849 κσι 1857 έχουν κοπεί και σε σχέδιο νομίσματος και σε σχέδιο μεταλλίου, αν και η κοπή των 30λ γενικά ήταν σε σχεδίο νομίσματος. Δεν γνωρίζω όμως αν το σχέδιο (συγκεκριμμένα, σχέδιο μεταλλίου) χαρακτηρίζει τα proof στη συγκεκριμμένη κοπή. Ας μας διαφωτίσουν οι ειδικοί.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Μάιος 02, 2014, 07:53:52 μμ »

O Κώστας στην πολυ καλή δουλειά που εχει κάνει το εχει καταχωρημένο ως L0143 με σχέδιο μεταλλίου. Όπως και ο Baldwins δηλαδή.
Η ερωτηση μου είναι αν υπάρχει Proof σε σχέδιο νομίσματος αν γνωρίζει κανεις.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
chr
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 166



Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Μάιος 02, 2014, 09:14:21 μμ »

Κύριε Κουντουρίδη καλησπέρα σας. Το νόμισμα δεν είναι βουλωμένο, πραγματικά υπάρχουν διάφορα σημάδια στην περίμετρο, αλλά από κοντά είναι σαφές οτι δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.Εξάλλου ήταν διαθέσιμο για viewing στην ΠΝΕ για τρείς εβδομάδες και δεν υπήρχε κάποια τέτοια υπόνοια...
Υπάρχει μεγαλύτερης ανάλυσης φωτογραφία αλλά δεν μπορεί να ανέβει εδώ.
Έχει αγοραστεί από ευυπόληπτο έμπορο της Αθήνας και εκτιμήθηκε αμέσως μετά από άλλο -εξαιρετικό γνώστη- έμπορο ως προς την κατάσταση και τη γνησιότητα και δεν είχε κανέναν ενδοιασμό... Η φράση του ήταν "σωστό είναι, γιατί ανησυχείς, εγώ αν θέλεις το αγοράζω...)
Κατά τα άλλα το τι είναι κατάλληλο-επαρκές για τη συλλογή του κάθε συλλέκτη είναι προσωπικό θέμα.

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Μάιος 02, 2014, 09:28:17 μμ »

Γιωργο (herakliotis) το δευτερο ταληρο βγαλτο μια καλη φωτο! Δεν αναδυκνειεται οπως το εχεις φωτογραφησει, δοκιμασε καπου πιο σκοτεινα.   Κλείσιμο ματιού

Στελιο το πρωτο το εχει φωτογραφιση ο κυριος Νικος στην Αθηνα.
(ηταν ο μεσολαβητης για να παρει ο ανθρωπος τα χρηματα και εγω το νομισμα μια και μου ηταν αγνωστος και δεν τον εμπιστευωμουν)
Το δευτερο το φωτογραφισα μονος μου και γιαυτο δειχνει ετσι, σαφως και ειναι καλυτερο απο αυτο που βλεπεις, αλλα δεν το εχω με τις φωτογραφιες  Κλάμα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Μάιος 02, 2014, 10:02:44 μμ »

Κύριε Κουντουρίδη καλησπέρα σας. Το νόμισμα δεν είναι βουλωμένο, πραγματικά υπάρχουν διάφορα σημάδια στην περίμετρο, αλλά από κοντά είναι σαφές οτι δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.Εξάλλου ήταν διαθέσιμο για viewing στην ΠΝΕ για τρείς εβδομάδες και δεν υπήρχε κάποια τέτοια υπόνοια...
Υπάρχει μεγαλύτερης ανάλυσης φωτογραφία αλλά δεν μπορεί να ανέβει εδώ.
Έχει αγοραστεί από ευυπόληπτο έμπορο της Αθήνας και εκτιμήθηκε αμέσως μετά από άλλο -εξαιρετικό γνώστη- έμπορο ως προς την κατάσταση και τη γνησιότητα και δεν είχε κανέναν ενδοιασμό... Η φράση του ήταν "σωστό είναι, γιατί ανησυχείς, εγώ αν θέλεις το αγοράζω...)
Κατά τα άλλα το τι είναι κατάλληλο-επαρκές για τη συλλογή του κάθε συλλέκτη είναι προσωπικό θέμα.



Καλησπερα και σε εσάς.

Αν δεν απατώμαι ρωτήσατε δημόσια πως μας φαίνεται.

Τώρα μου λέτε είναι προσωπικό; Σας είπα εγω αλλωςτε οτι είναι ακατάλληλο-ανεπαρκές για την συλλογή σας;

Τέλος παντων αγαπητέ δικό σας είναι, αλλα δεν χρειάζεται να απαντάτε σαν να ζήτησα να το αγοράσω.

Ειλικρινά σας εύχομαι MS67+
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
chr
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 166



Προφίλ
« Απάντηση #163 στις: Μάιος 02, 2014, 11:29:05 μμ »

Κύριε Κουντουρίδη καλησπέρα σας. Το νόμισμα δεν είναι βουλωμένο, πραγματικά υπάρχουν διάφορα σημάδια στην περίμετρο, αλλά από κοντά είναι σαφές οτι δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.Εξάλλου ήταν διαθέσιμο για viewing στην ΠΝΕ για τρείς εβδομάδες και δεν υπήρχε κάποια τέτοια υπόνοια...
Υπάρχει μεγαλύτερης ανάλυσης φωτογραφία αλλά δεν μπορεί να ανέβει εδώ.
Έχει αγοραστεί από ευυπόληπτο έμπορο της Αθήνας και εκτιμήθηκε αμέσως μετά από άλλο -εξαιρετικό γνώστη- έμπορο ως προς την κατάσταση και τη γνησιότητα και δεν είχε κανέναν ενδοιασμό... Η φράση του ήταν "σωστό είναι, γιατί ανησυχείς, εγώ αν θέλεις το αγοράζω...)
Κατά τα άλλα το τι είναι κατάλληλο-επαρκές για τη συλλογή του κάθε συλλέκτη είναι προσωπικό θέμα.



Καλησπερα και σε εσάς.

Αν δεν απατώμαι ρωτήσατε δημόσια πως μας φαίνεται.

Τώρα μου λέτε είναι προσωπικό; Σας είπα εγω αλλωςτε οτι είναι ακατάλληλο-ανεπαρκές για την συλλογή σας;

Τέλος παντων αγαπητέ δικό σας είναι, αλλα δεν χρειάζεται να απαντάτε σαν να ζήτησα να το αγοράσω.

Ειλικρινά σας εύχομαι MS67+

Λυπάμαι πραγματικά που πέφτω μονίμως θύμα παρεξηγήσεως... Ίσως πρέπει να είμαι περισσότερο σαφής.
1)Αναφέρθηκα σε εσάς προσωπικά στην πρώτη πρόταση του μηνύματός μου γιατί εσείς παρατηρήσατε την πιθανότητα βουλώματος. Δεν προσπαθώ προφανώς να σας πείσω να το αγοράσετε, ούτε καν οτι δεν είναι τρυπημένο, απλά σχολιάζω (πιστεύω ευγενικά) την υποψία σας. Δεν έχω δικαίωμα να έχω κι εγώ άποψη, τη στιγμή που το νόμισμα βρίσκεται στα χέρια μου?
2)Φυσικά και ζήτησα δημόσια τη γνώμη όλων και τη σέβομαι απόλυτα. Θεώρησα ενδιαφέρον από τη στιγμή που έχει γίνει συζήτηση σχετικά με τη γνησιότητα αυτών των νομισμάτων (κυρίως λόγω της δυσπιστίας των εταιριών πιστοποίησης) να μεταφέρω και την αντιμετώπιση ενός παλιού εμπόρου με πολλές γνώσεις που τώρα βρίσκεται σε σύνταξη.
3)Το σχόλιό μου για το οτι είναι προσωπικό θέμα του καθενός το τι θα βάλει στη συλλογή του, διευκρινίζω οτι αφορούσε τα "πειράγματα" του Δημήτρη του Ποδάρα στον Παναγιώτη (Zobels) σχετικά με το αν θα έβαζε ένα μέτριο ποιοτικά νόμισμα και όχι ms στη συλλογή του και πόσο ικανοποιημένος θα ήταν με αυτό.
Με συγχωρείτε αν βρήκατε επιθετικό το κείμενό μου, δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση. Μάλλον ήταν αστοχία να ξεκινήσω αναφερόμενος προσωπικά σε εσάς.
ΥΓ. Όχι το νόμισμα δεν είναι MS67+ και δε θα ήθελα ποτέ να πάρει έναν τέτοιο βαθμό γιατί κάτι τέτοιο θα υποβάθμιζε την αξιοπιστία και την αξία και των υπολοίπων πιστοποιημένων νομισμάτων με υψηλή βαθμολογία.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #164 στις: Μάιος 03, 2014, 08:16:39 πμ »

Στην επικοινωνία μέσω υπολογιστών συμβαίνουν καμία φορά αυτα.
Συγγνώμη αν σας παρεξήγησα.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences