Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:47:45 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1907 - 18 - Πιαστρες!!  (Αναγνώστηκε 11649 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 14, 2011, 10:38:05 πμ »

Θα ηθελα να μου πειτε βλεποντας την παρακατω δημοπρασια
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350298724601&ssPageName=STRK:MEWAX:IT
η οποια δεν θελω να σχολιασθει αρνητικα μια και ο πωλητης ειναι μελος της σελιδας μας!!
( Ας το καταλαβουμε ολοι οτι ο καθενας πουλαει οσο θελει οταν ξερει τι εχει στα χερια του !! )
Το νομισμα αυτο λοιπον απο οτι βλεπω εχει φαει 9 offers μεχρι στιγμης αρα ολοι ξερουν την δυσκολια του και ολοι το θελουν!!
Αυτο που θα ηθελα να σχολιασθει ελευθερα ειναι το δικο μου νομισμα που βλεπετε παρακατω στις φωτο μια και δεν ειναι προς πωληση αλλα λογω τις καταστασεως του η οποια ειναι εμφανως πολυ χαμηλοτερα του δημοπρατηθεν νομισματος θα ηθελα να μας πειτε ποσο δυσκολα ή ποσο ευκολα θα το βρει καποιος!!
Ενα σημερινο κλεισιμο τιμης για καταστασεις απο vg μεχρι au θα ηταν καλο να τον εχουμε για να εχουμε μια σφαιρικη αποψη για αυτο το νομισμα που λεγετε 18 πιαστρες του 1907!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 14, 2011, 04:25:58 μμ »

οχι πολυ ευκολα να το βρεις αλλα βρισκετε με λιγο ψαξιμο και ενδιαφερον ειδικα στην κατασταση του δικου σου Γιωργο. 250-300 ευρο μαξιμουμ σε αυτην την κατασταση.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 14, 2011, 07:09:22 μμ »

Με χαροποιει η απαντηση σου φιλε Γιαννη!!
Αν τη θυμασε ειναι και αυτο ενα απο τα νομισματα εκεινης της μεγαλης συλλογης την οποια απεκτησα αρχες του χρονου παντα συμβουλευομενος εσενα και αλλους συλλεκτες οπως ο κυριος Νικος!!
Καθως περναει ο καιρος , διαβαζωντας τα βιβλια και παρακολουθωντας τις δημοπρασιες ανακαλυπτω σιγα σιγα την νομισματικη σας ιστορια και πολλες φορες χαιρομε οταν καταλαβαινω τι δυσκολα νομισματα εχω στα χερια μου!!
Τοτε εσεις μου ειπατε βλεποντας τα ντοσιε σε φωτο : <εχει μεσα αυτο ,αυτο και αυτο χοντρα χοντρα πες τοσο!!>
Τωρα μετα απο εξι μηνες διαβασμα και ψαξιμο σιγα σιγα αρχιζω να καταλαβαινω!!
Τα νομισματα σας εχουν αρκετη ιστορια και πολυ μελετη!!
Ειλικρινα χαιρομε που δεν εκανα πισω τοτε στην αγορα και χαιρομε που ειχα καλους συμβουλατορες τοτε αλλα και τωρα ακομα!!
Ευχομε σιγα σιγα να κλεισω τις τρυπες που εχω ειδικα στα χαλκινα της Βικτωριας και λιγα του Εδουαρδου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 14, 2011, 07:44:20 μμ »

Πολυ χαιρομαι που το πηρες και το σετ πηγε σε καποιο που εκτιμα τα νομισματα και εχει σκοπο να μεγαλωσει και να επενδυσει στην συλλογη και ακομα περισσοτερο να μελετησει το νομισμα και την ιστορια. Ελπιζω καποτε να την ολοκληρωσεις.
Καταγράφηκε
apollo.ra
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 84


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 16, 2011, 04:55:29 πμ »

Ευγε φίλε Γιώργο!
Καλή τύχη με τα υπόλοιπα...

"Τώρα κάποιος να μου βρει μια πιάστρα του 31" Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 16, 2011, 08:34:58 πμ »

Ευγε φίλε Γιώργο!
Καλή τύχη με τα υπόλοιπα...

"Τώρα κάποιος να μου βρει μια πιάστρα του 31" Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Aμα γυρισω στο Ηρακλειο θα κοιταξω να δω μπας και την εχω!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα Γλώσσα

Υ.Γ Πλακα πλακα διχως να το παρετε πανω σας παιδια τεσσερα-πεντε ατομα απο την Κυπριακη κοινοτητα του φορουμ ξεχωριζετε!!
Και απο ενα απροσωπο φορουμ διαβαζωντας πεντε πραγματα πολλοι μπορουν να καταλαβουν πολλα για τον συνομιλητη τους!!
Εγω σαν Γιωργος ατομικα αλλα και σαν herakliotis συντονιστης χαιρομε για εσας , για τον ζηλο σας και τις προσπαθειες που κανετε να διδαξετε σε αλλους το Κυπριακο νομισμα-χαρτονομισμα!!
Πρωτοποροι εδω μεσα εισαστε εσεις οι δυο , Γιαννης και Μιχαλης , αλλα στην πορεια μπηκαν και αλλα παιδια με διαθεση και ορεξη τους οποιους θα  τους δουμε ολους αν διαβασουμε προσεκτικα ολες τις Κυπριακες ενοτητες!!
Να ειστε παντα καλα και να διαδιδετε την ιστορια σας παντα απλοχερα φιλοι μας!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 17, 2011, 12:55:50 πμ »

Μπραβο γιωργο ειναι πολυ ωρραιο.
Συμφωνω με τον φιλο Kypronumis σε αυτα που ειπε!
Γιατι ειναι δυσκολη σε οποιαδηποτε κατασταση.
Ο Εδουαρδος εκτος του 1905 ειναι δυσκολος αυτο που παρατηρω εδω και πολυ καιρο ειναι η μεγαλη συχνοτητα που εμφανιζεται η πιαστρα του 1908 εναντι της μισης .
Για μενα η πιαστρα εχει το ονομα και η μιση την χαρη.
θα ηθελα σ,αυτο την γνωμη σας.
Καταγράφηκε
sushi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 67


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 17, 2011, 06:50:48 μμ »

μισή και ξερό ψωμί θα έλεγα εγώ!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 17, 2011, 07:38:55 μμ »

Επειδη μιλατε για νομισματα που τελικως μου λειπουν και εμενα αμα τα βρειτε βρε παιδια και δεν σας κανουν σε κατασταση πειτε το και εμενα!!

Του 1908 δεν εχω ουτε την μιση ουτε και την μια οπως και του 31 Μιχαλη Κλείσιμο ματιού

Υ.Γ Η Βικτωρια και ο Εδουαρδος βλεπω να μας τρωνε ολα τα λεφτα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Βρε μπας και να ξανακανω στροφη στις λιρες Απορία
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kaviliotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 11



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 18, 2011, 02:43:59 μμ »

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemNext&item=170683174330&pt=LH_DefaultDomain_0&autorefresh=true

αν και η χρονική περίοδος που διεξάγεται η δημοπρασία δεν είναι και η πλέον κατάληλη νομίζω ότι θα μας βοηθήσει όλους μας να βγάλουμαι τα συμπεράσματα μας για αυτό το νόμισμα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 18, 2011, 03:38:59 μμ »

Φιλε kaviliotis πολυ ωραιο νομισμα!!
Ακομη και εμενα τωρα που το ειδα μου περασε η σκεψη για αντικατασταση του υπαρχων!!
Πιστευω οτι αναμεσα στην Κυπριακη συλλεκτικη κοινοτητα θα πεσουν χοντρα μπιτ για την αποκτηση του!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kaviliotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 11



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:09:56 μμ »

Φίλε herakliotis

o Αυγουστος είναι μηνας διακοπών και αρκετος κόσμος ειναι εκτός, συνήθως οι δημοπρασίες που κλήνουν Αυγουστο διαμορφώνουν τιμή κατα 15% με 20% χαμηλότερα απο το εάν θα γινόταν χειμερινούς μήνες, θα δούμε
Καταγράφηκε
kaviliotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 11



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:17:40 μμ »

Η τιμή κλεισίματος για το συγγεκριμένο πιστευω ότι θα κυμανθεί μεταξύ 2500$-3000$
Καταγράφηκε
sushi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 67


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:25:39 μμ »

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350298724601&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

για αυτό μιλάμε;
προσωπικά το βλέπω στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα δημοπρασιών εδώ και 8 μήνες αν θυμάμαι καλά αλλά επειδή προσωπικά το έχω σε καλύτερη κατάσταση δεν ασχολήθηκα ποτέ.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2011, 05:50:14 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
kaviliotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 11



Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 18, 2011, 04:39:35 μμ »

Φίλε sushi

Θα ήταν μια πολύ καλή προσφορά στο στέκι συλλεκτών θα έλεγα εαν ανέβαζες μια φωτό του νομίσματος σου στο forum.

Οι τίμες που ανέφερα παραπάνω είναι εκτίμηση για το νόμισμα που είναι στο ebay Item number:   170683174330
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2011, 04:54:33 μμ από kaviliotis » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences