Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:37:02 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1907 - 18 - Πιαστρες!!  (Αναγνώστηκε 11711 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 18, 2011, 06:37:53 μμ »

βαζω μια εγω για χαρη συζητησεως  Σαρκασμός

Γνωμες δεκτες!
Καταγράφηκε
sushi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 67


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 18, 2011, 06:43:54 μμ »

αρκετά καλή αλλά η δικιά μου είναι σε UNC κατάσταση Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sushi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 67


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 18, 2011, 06:44:34 μμ »

Σαφώς και θα ήταν αλλά δεν μου αρέσει να επιδυκνείω τις συλλογές μου αφού πολλοί εκμεταλεύτηκαν στο παρελθόν φωτογραφίες από δικά μου νομίσματα, ετσι αποφασισα να τα κρατάω για εμένα αλλά και για φίλους, μέχρι ολοκληρώσω την συλλογή κυπριακών νομισμάτων και χαρτονομισμάτων και να πραγματποιήσω το όνειρο μου δλδ. την δημιουργία ενός μικρού μουσείου!
είσαι ευπρόσδεκτος πάντως αν θές να το θαυμάσεις να με επισκεφτείς!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 18, 2011, 07:10:42 μμ »

sushi αμα θες μπορεις μεσα στην φωτο να βαλεις σε ημιδιαφανεια το ονομα σου και ετσι κανενας δεν μπορει να χρησημοποιηση την φωτογραφια σου!!
Ο epop και ο κυριος Νικος ο Χρυσος το κανουν αυτο!!
Αν σε δυσκολευει στειλε τους το αρχειο και στο γυριζουν με το λογοτυπο σου μεσα να μην σου παρει κανεις την φωτογραφια!!

Γιαννη το νομισμα σου ειναι ΑΣΤΕΡΙ !! Βλεπω τα δικα σας και το δικο μου φανταζει μπροστα τους φτωχο!!
Θα το χαρακτηριζα XF σε κατασταση!!
Απο μπροστα εχει κατεβασμα στο αυτι και στην κορωνα πανω απο το αυτι (πιστευω οτι ειναι τα υψηλοτερα σημεια του νομισματος) αλλα απο τον οπισθοτυπο δινει ρεσιταλ ομορφιας!!
Ο οπισθοτυπος μου φερνει για AU κατασταση!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sushi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 67


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 18, 2011, 07:18:25 μμ »

το έκανα και αυτό αλλά με το φώτοσοπ το φεύγον μερικοι δυστυχώς Κλείσιμο ματιού θα το στείλω τυπωμένο όμως σε όποιο ενδιαφερόμενο να μου! Απλά στείλτε μου μιά διεύθυνση και θα σας το στείλω σε τυπωμένο!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 19, 2011, 10:31:03 πμ »

παιδια εγω πιστευω οτι ισχυει αυτο που ειπαμε στην αρχη.στα κυπριακα ακομα και οι ευκολες σχετικα χρονολογιες,σε υψηλες καταστασεις ξεπερνουν,πολλα του κυριως ελλαδικου χωρου,οπως οθωνα ,γεωργιου κλπ.ειδα σε μια ιστοσελιδα γνωστου εμπορου των αθηνων,δημοπρασια και με χαλκινες πιαστρες της βικτωριας και  μια του εδουαρδου νομιζω.οι τιμες ειναι οντως υψηλες,αλλα και τα νομισματα σε πολυ καλες καταστασεις.τα αποικιοκρατικα της κυπρου,ειναι αρκετα πολυεξοδο σπορ,και δυσκολα κλεινουν χρονολογιες σε υψηλες καταστασεις.τελος θελω να τονισω,οτι ειναι απο τις καλυτερες νομισματικες επενδυσεις,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
kaviliotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 11



Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 20, 2011, 12:04:40 μμ »

Φίλε Kypronumis


πολύ ωραίο το νομισμα σου με ισοροπια στην όποια φθορά έχει πανω του, διακρίνω όμως κάποια χτυπηματάκια στο μροστινό μέρος, οσον αφορά την πίσω πλευρά θα διαφωνίσω με το φίλο μου το Γιώργο υπάρχει αρκετή φθορά, ιδιαίτερα στα διαμάντια της κορώνας, παρατήρησα επίσης ότι στο κάτω μέρος το C και S έχουν <<χοντρύνει>> VF35 μέχρι XF40 με επικρατέστερη την πρώτη εκτίμηση


Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 20, 2011, 12:13:53 μμ »

Φιλε kaviliotis στο Κυπριακο νομισμα ειμαι βρεφος  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Απο εσας μαθαινω!!
Τις εκτιμησεις μου μπορειτε καλλιστα να τις διορθωνετε διοτι δεν ειναι και οι ποιο επαγγελματικες!!
Δυστηχως δεν εχω δει πολλα νομισματα οπως ολοι εσεις οι Κυπριοι και δεν μπορω να ξεχωρισω εναν οπισθοτυπο τοσο καλα!! Τα υψηλα του σημεια εσεις τα ξερετε καλυτερα!!
Στο C και στο S εχει αναφερθει και ο Γιαννης σε αλλο ποστ για τις πιαστρες αλλα βλεπωντας τα γραμματα πεντακαθαρα σε σχεση με τα εξαφανισμενα απο το δικο μου νομισμα του εδωσα ενα AU στον οπισθοτυπο!!
Απο μπροστα ομως το χαρακτιρισα XF και η γενικη εικονα του νομισματος εκει κλεινει!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 20, 2011, 01:13:49 μμ »

γενικα στα βρεττανικα νομισματα,παιζουν πολλα σημεια ρολο,ειδικα τα στεμματα,θυρεοι,κορωνες κλπ,απο μια κατασταση στην αλλη,υπαρχουν παρα πολλα στοιχεια, που επηρεαζουν τον βαθμο ποιστοποιησης.οι λεπτομερειες,εστω και στο πιο απλο,ειναι παρα πολλες σε συγκριση με τα,κυριως ελλαδιτικα.μην ξεχναμε,οτι τα μηχανηματα και οι συνθηκες εργασιας,ηταν πολυ ανωτερες απο τις  κοπες του ελληνικου κρατους.παντως θελουν μεγαλη προσοχη,γιατι ενα μικρο ελλατωμα(κτυπημα,φθορα,κλπ)του αφαιρει σημαντικη αξια.τα λιγα πραγματα που εμαθα για τα αποικιοκρατικα,και γενικα τα βρεττανικα νομισματα,ηταν απο εναν εξπερ,στην νομισματολογια,τον αειμνηστο κυριο κωστα παπαδοπουλο,κλασικη φιγουρα στον χωρο του νομισματος.εκανε πολλα ταξιδια στο λονδινο,αφου ειχε και σπιτι εκει,και γενικα οταν ερχοταν εφερνε θησαυρους,ιονικων,κυπριακων,καθαρα βρετταννικων,και τελος σπανιοτητες ελληνικων!!! νομισματων,που ειχε την ανεση, και τα πουλουσε με μεγαλη διαφορα τιμης, απο τους αλλους εμπορους.τολμω να πω χαρις σε αυτον, απεκτησα σπανια μονολεπτα και αλλες αξιες,καποδιστριακων,οθωνικων,και αλλων νομισματων.ηταν πραγματικος συλλεκτης,και ενω πουλουσε φθηνα σπανιοτητες,που σε αλλους θα εδινες τα πολαπλασια,για ενα ασημαντο ποσο, στην συναλαγη, μπορουσε να ματαιωσει την αγορωπωλησια.σας κουρασα,αλλα σιγουρα οσοι τον θυμουνται,εχουν παντα μια καλη κουβεντα να πουν.ηταν ενας χορτασμενος απο αποψη,σπανιων νομισματων,και βοηθουσε με τις τεραστιες γνωσεις του,στην νομισματικη,ολους τους συλλεκτες,ας ειναι καλα εκει που βρισκεται,συχωρεστε με για την πολυλογια μου,αλλα πρεπει να γραφονται και μερικα λογια,για ατομα,που εχουν συμβαλει στο ελληνικο συλλεκτισμο,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 23, 2011, 11:20:58 μμ »

Για την ιστορια μια και η δημοπρασια θα κλεισει καποτε το πιστοποιημενο πουληθηκε 2032 δολλαρια καπου στα 1450 ευρω περιπου!!
Το καλο και το ευχαριστο της υποθεσης ειναι οτι το νομισμα το πηρε Κυπριος και γυριζει πισω στην πατριδα του Κλείσιμο ματιού
Πιστευω να μας διαβαζει ο φιλος , προσωπικα του ευχομε καλοριζικο και να το χαιρετε!!
Βαζω και μια φωτογραφια του να το εχουμε αρχειο .

Υ.Γ Προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι πουληθηκε παρα πολυ χαμηλα αν λαβουμε υποψιν την σπανιοτητα του!!
Ο αγοραστης θα πρεπει να πεταει απο την χαρα του!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences